ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Rozvod vám zlomí srdce, vaše deti už nebudú také isté

 Katka   13.07.2018   6

Koniec nášho manželstva bol len otázkou času. Smerovali sme k nemu veľmi dlho, až to dospelo do bodu, v ktorom pohasli všetky nádeje na zázrak. Rozviedli nás.

To obdobie po tom, keď už som mala v rukách rozsudok o rozvode, bolo miestami neznesiteľné.

Shutterstock

 

Dlho som smútila

Človek si myslí, že keď bude mať definitívne za tým, okamžite z neho opadne stres a úzkosť. Bolievala ma hlava zakaždým, keď bolo treba volať rozvodovej právničke. Keď som musela sedieť nad papiermi a účtami kvôli výživnému. Nespávala som, kým trval celý ten bolestivý proces. Už len posledné pojednávanie a uľaví sa ti, opakovala som si.

Nikto ma nepripravil na vlny smútku, ktoré prišli, keď bolo naozaj po všetkom. A už vôbec nie, že to bude trvať tak dlho. Akoby sa vymazali všetky spomienky na to, že náš vzťah zomrel dávno pred tým, akoby som zabudla na všetky škaredé detaily nášho rozvodu. Smútok ma pohltil a nevedela som sa ho striasť ani rok po tom, čo sme už nežili ani spolu, ani vedľa seba.

A potom to ticho

Deti majú dva domovy, ale vždy jeden z nich zostáva opustený. Zo začiatku sa mi to zdalo ako večnosť, keď boli celý víkend, či týždeň u svojho otca. Nevedela som si zvyknúť na ticho, na to, že ich nemám doma. Bola som ako bez ruky, bez nohy.

Zrazu som mala voľno, ktoré som si mohla zaplniť čímkoľvek, vecami, na ktoré nikdy nebol čas, lebo deti, manžel, rodina na prvom mieste. Zrazu som si mohla ísť zacvičiť, ísť do kina, prečítať si knihu, pozrieť si seriál, stretnúť sa s kamoškami, skrátka urobiť si program, aký som len chcela.

Namiesto toho, aby som sa tešila, že dokážem byť sama so sebou, vyčítala som si, čo som za matku, keď mi je dobre bez detí. Prišlo mi to strašne neprirodzené, že to takto nemá byť. Ale... musela som to nakoniec prijať.

Shutterstock

 

Niekedy mám pocit, že mi je samej ľahšie

Sama bez detí, sama s deťmi. Obidve verzie sú svojim spôsobom extrém. Byť „single“ rodičom znamená byť v kuse unavený, lebo všetka práca padá iba na neho. Žiadne delenie povinností medzi dvoch rodičov.

Na druhej strane, keď sa človek nastaví tak, že nikto za neho nič neurobí a že sa musí spoliehať iba na seba, zistí, koľko energie ho predtým stáli všetky očakávania, že si to ten druhý všimne alebo naozaj urobí, na čom ste sa vopred dohodli. Všetky sklamania, frustrácie, hnev, výčitky a hádky sú preč.

Preto teraz dokážem zvládať toľko vecí, koľko som si predtým ani nevedela predstaviť. A žiaľ, musím konštatovať, že samej mi je lepšie.  

Peniaze sú zrazu problém

Finančne je to, samozrejme, náročnejšie. Všetko sa zmení, keď už nemáte jeden spoločný účet. Akokoľvek sa môžem na bývalého muža spoľahnúť, že výživné príde na čas a že deťom nakúpi veci aj mimo dohodnutej mesačnej sumy, robím si oveľa väčšie starosti, aby som dokázala zarobiť na všetko, čo potrebujeme. Keď sú deti choré, som oveľa viac v strese, lebo si nemôžem dovoliť len tak vypadnúť z práce.

Stále sa sužujem, aký dopad to malo na deti

Deti sú dôvodom, ktorý niektoré manželstvá udrží pokope, hoci inak by od seba išli tí dvaja dávno preč. Viete, že keď to urobíte, zlomíte im srdce. Rozvod navždy zmení každú rodinu.

Aj keď sa zdá, že deti sú prispôsobivé, že sa dokážu vyrovnať so zmenou v živote azda aj rýchlejšie ako vy, máte pocit, že už nikdy nebudú také, ako pred tým. Často sa pristihnete pri tom, že za ich správaním hľadáte ako príčinu rozvod.

Deti sa môžu chcieť stále vracať k tomu, prečo ocko s mamou už nie sú spolu, prečo sa prestali ľúbiť. A vy sa pristihnete pri tom, že rozprávanie o rozvode je u vás nekonečnou témou, že rozprávate o tom znova a znova, prispôsobujúc detaily veku. Vždy to bude u vás téma. Opýtajú sa aj o desať rokov.

Shutterstock

 

Už nie je mojim manželom, ale vždy bude otcom mojich detí

Po rozvode sme začali celkom odznova. A išlo to strašne ťažko. Niekedy som mala pocit, že to nezvládneme. Že sa spolu nedokážeme ani normálne baviť, nie takým „úradným“ tónom. Potom prišli chvíle, kedy naše dieťa vyhralo zápas alebo sa mu podarilo niečo v škole a obidvaja sme zistili, že máme spoločnú radosť, na ktorej môžeme stavať.

Vždy nás budú spájať najdôležitejší ľudia, ktorých milujeme najviac na svete. Sú to tí istí ľudia, toto máme spoločné. Keď som si to začala pripomínať, naša komunikácia s bývalým mužom sa zlepšila. Chce to veľkú snahu, ale má to zmysel. Nakoniec, ide o naše deti.

Prečítajte si aj: Ja som ho neprestala ľúbiť, on mňa áno

 

V slabých chvíľkach rozmýšľam, či rozvod nebol chyba

Aj roky po tom, hoci už dokážem žiť samostatne a v princípe, som šťastná a spokojná, predsa len sa raz za čas objaví u mňa moment, kedy spanikárim a pýtam sa, či náš rozvod nebola chyba, či to bolo správne rozhodnutie. Či som tomu mohla zabrániť, keby som sa viac snažila, skúsila ešte to, ono... nakoniec sa musím zastaviť, pretože čo sa stalo, už sa neodstane a zbytočne by som si takýmito úvahami len ubližovala.

Dlho som bola zlomená z rozpadu nášho manželstva. Ak som sa ale znovu postavila na nohy, bolo to kvôli mojim deťom, ktoré milujem najviac na svete. To kvôli nim chcem, aby sme fungovali čo najlepšie, ako sa dá, aj keď sme iná rodina, ako sú ostatné. Ale moja rodina za to stojí!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Linda napísané 20.07.2018 11:02

Jasne k rozvodu sa dá postaviť oveľa pozitívnejšie hlavne keď sa vďaka našim úžasným súdom naťahuje jak guma na nohavičkách.a potom keď sa ten element rozhodne že ti bude strpčovať život naďalej tým že poda návrh na zmenu zverenia deti, tak to je fakt med lízať, keď sudkyna nariadi znalecký posudok lebo nestačí že sa o deti matka normálne stará a s otcom sa stykaju. Veď čo na Tom, že jedno dieťa je ztp. To že sa to vlece 3 roky to je zanedbateľný čas. A ty máš byť v pohode rodic. Za svojím tvrdenim si na základe skúseností stojím. Lepšia smrť ako rozvod. Lebo spomínaš v dobrom. Právne nalezitosti ktoré vyplývajú zo smrti manžela sú dané zákonom. Ale nespadajú do prostriedkov, ktoré proti tebe využije bývalý manžel len preto že chce silou mocou aby sa matka zrútila a jemu odovzdala deti.

Linda napísané 20.07.2018 11:01

Jasne k rozvodu sa dá postaviť oveľa pozitívnejšie hlavne keď sa vďaka našim úžasným súdom naťahuje jak guma na nohavičkách.a potom keď sa ten element rozhodne že ti bude strpčovať život naďalej tým že poda návrh na zmenu zverenia deti, tak to je fakt med lízať, keď sudkyna nariadi znalecký posudok lebo nestačí že sa o deti matka normálne stará a s otcom sa stykaju. Veď čo na Tom, že jedno dieťa je ztp. To že sa to vlece 3 roky to je zanedbateľný čas. A ty máš byť v pohode rodic. Za svojím tvrdenim si na základe skúseností stojím. Lepšia smrť ako rozvod. Lebo spomínaš v dobrom. Právne nalezitosti ktoré vyplývajú zo smrti manžela sú dané zákonom. Ale nespadajú do prostriedkov, ktoré proti tebe využije bývalý manžel len preto že chce silou mocou aby sa matka zrútila a jemu odovzdala deti.

Linda napísané 14.07.2018 16:53

Preto som toho názoru, že je lepšie keď manžel umrie. Odpadajú súdy, odpadajú tahanice o výživné, odpadajú nervy. Spomínaš naňho v dobrom a nič si nemusíš vyčítať.

Ego napísané 16.07.2018 10:16

Ked umrie manzelka tiez je to lepsie ako rozvod?

Linda napísané 16.07.2018 18:55

Áno je. Je jedno či je to žena alebo muž. Lebo spomínaš v dobrom. Vo väčšine prípadov. Je dosť rozdiel keď rozhodne za teba smrť, alebo druhý človek.

kika napísané 18.07.2018 11:31

Ach, veru, dedičské, žiadosti o sirotský dôchodok a podávanie daňového priznania za zosnulého manžela, to úplné odpadnú tie nervy, veď pohreb ti ich obalí v mede. Obidve životné situácie je úplne od veci porovnávať. Napokon, vždy je to o konkrétnom človeku, ako sa k nim rozhodne postaviť, nie o tom, či "rozhodla" smrť alebo druhý človek.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Prečo obliecť detí do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
Deti sa tešia, mamy sú hotové. A za všetkým je zima.
14.01.2019   0
Za všetkým jediné – zima mamy vyčerpáva.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o mandliach
11.01.2019   2
Otestujte si vedomosti o krčných a nosných mandliach a problémoch, ktoré s nimi súvisia.
Príznaky prechladnutia u bábätka
10.01.2019   0
Prechladnutie postretne dospelého človeka 2 – 3 razy do roka, u bábätiek a malých detí je to pokojne 6 – 10x.
Testosterón - hormón mužstva
08.01.2019   0
Tento hormonálny kolotoč sa začína rozbiehať okolo 10 roku života chlapca a funguje po celý ďalší život. Je priamym spúšťačom PUBERTY
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.