ŽenaPríbeh ženy

Prečo by si rodič nemal dať ako profilovú fotku na Facebooku svoje dieťa

 Kika Kováčiková   03.02.2020   1

Veľa rodičov, ktorí aktívne žijú na sociálnych sieťach, nevie odolať netapetovať nástenky fotkami svojich detí od prenatálneho vývinu po prvé fúzy a nepridávať ich milené výroky, dokazujúce, že sú nielen pekné, ale aj múdre vďaka dobrému genetickému základu.  

Niektorí zamorujú spoločný priestor tak často, že ich priatelia nevládzu sledovať a vypínajú si ich zo zorného poľa, aby si oddýchli od všetkých tých infantilných tém. V kútiku duše im želajú len to, aby ich raz deti, ktoré dlho nevedia, že sú súčasťou virtuálneho sveta, zažalovali, lebo súkromie, GDPR a také tie veci.

Viki Kollerová

 

Naša prekrytá identita

Robievam to aj ja, postujem ostošesť, ale už nie s takou ľahkosťou bytia, pretože o tom spolurozhodujú aj deti a tie môžu svoj súhlas hocikedy odvolať.

Nutkanie zdieľať tieto momenty tu však ostáva, pretože ony tvoria významnú časť môjho života. Možno ešte väčšiu, ako som ovdovela, stratila status niekoho, kto je v partnerskom vzťahu a je očividné, že žijem vzťahmi, ktoré mi ostali. Čiže deťmi.

No tak, ako nás nedeterminuje len náš partner, nemôže byť naša identita celkom prekrytá materstvom, rodičovstvom. A s tým súvisí aj tá nešťastná profilovka na Facebooku.

Teda vlastne ona je svojim spôsobom šťastná, lebo tým chceme celému svetu povedať len to, že sme najšťastnejší, odkedy sme rodičia a hovadsky nás to napĺňa ako nič iné. Posolstvo o zmysle života ako vyšité.

No aj tak.

Mali by sme odolať použiť fotku svojich detí namiesto svojej, už len tak symbolicky. Ony sú ony a my sme my.

Je síce neuveriteľné, že to píšem práve ja, ktorá som počas celých nekonečných 18 dní zimných prázdnin bola bez detí len dve hodiny v zlatomoravskom Kauflande, ale je to tak.

Lebo ono je to všetko otázka času a už o pár rokov budem mrzutá čakať doma v protišmykových papučiach, vypisovať si akcie z letákov a vyvolávať deťom, kedy mi konečne donesú ten nákup, keď ledva vyšliapem s barlou na štvrté poschodie.

V zákulisí sa jedna nevesta s druhou budú hádať, kto ma mal mať tento týždeň na starosť a všetci budú mrzutí, že si nemôžu žiť ten svoj život. A mne odpoja internet, aby som o nich nemohla vypisovať na Facebooku.

A to som chcela namiesto predchádzajúcich odsekov napísať, že nie sme len rodičia. Tak ako nie sme len manželia.

Túto formu amputácie svojho ja som už raz prežila. Teraz sa snažím prísť na to, kým ešte všetkým som. Matkou, dcérou, sestrou, kamarátkou, ženou, ktorá rada píše, ktorá má svoje sny a ktorá by raz chcela milovať.

Život nám prináša veľa rolí, ktoré sa potom dobre vynímajú na parte. A to všetko sme my.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 33 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Sisi napísané 21.02.2020 15:39

Kika, mam rada tvoje prispevky zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...