ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
ŽenaPríbeh ženy

Moja mama sa ma vzdala

 Barbara   15.08.2016   0

Začiatkom roka sa mi narodila dcéra. Keď som niekoľko hodín po pôrode oznámila šťastnú novinu na Facebooku, pod fotkou môjho bábätka sa začali kopiť gratulácie, priania, aby sme boli zdraví, ale nielen to.

Ako to už býva, pribúdali tiež komentáre, na koho sa maličká podobá. Či na mňa alebo na muža, niekto napísal, že má svokrin nos.

Ingimage

 

Možno sa podala na mojich rodičov. Netuším. Neviem, či má oči po mojej mame, uši po mojom otcovi, lebo svojich biologických rodičov som nikdy nevidela. Keď som mala dva týždne, putovala som k adoptívnej rodine.

Vychovali ma adoptívni rodičia

Mám nádhernú mamu. Keď hovorím mama, myslím na ženu, ktorá ma vychovala. To je moja jediná mama na svete.

Vždy bola ku mne úprimná. Otvorene sa so mnou rozprávala o tom, ako si ma osvojili. Moji rodičia veľmi rýchlo po svadbe zistili, že nemôžu mať vlastné deti. Rozhodli sa, že si deti adoptujú. Ja som jedno z ich osvojených detí. Vychovali nás päť. S láskou a nehou. Vo viere. Boli vždy obetaví a trpezliví.

Sama v pôrodnici

Moja biologická mama ma nechala v pôrodnici. Nechala ma na starosť adoptívnym rodičom. Už nejaký čas vedeli, že čoskoro bude rodiť žena, ktorá chce dať dieťa na osvojenie a že by si ma mohli odniesť domov.

Kým som dva týždne ležala v inkubátore kvôli novorodeneckej žltačke, rodičia ma každý deň navštevovali. Moja mama mi povedala, že som bola krásne bábätko.

Ingimage

 

Keď som sa narodila, v pôrodniciach nefungoval rooming-in, takže novorodenci nemohli byť celý čas pri svojich mamách. Ležali vo svojich postieľkach v osobitnej miestnosti a sestričky ich nosili na kojenie každé tri hodiny mamám.

Iba ja som ostala v miestnosti sama, moji rodičia sa na mňa mohli dívať iba cez sklo. Nevedeli sa dočkať, kedy si ma budú môcť zobrať konečne domov. Mame bolo z toho veľmi smutno.

Nemala som krízu identity

Mala som šťastie na svojich rodičov a svoju rodinu. Moji rodičia neboli iba takí nedeľní katolíci. Dostala som dar viery a možnosť žiť vieru vo svojej rodine. Príklad je najlepší výchovný prostriedok.

Vždy som to mala v hlave usporiadané tak, že som to najšťastnejšie dieťa pod slnkom. Dostala som od Boha tých najlepších rodičov na svete.

Niektoré adoptované deti prechádzajú krízou identity. Najhoršie je tým, ktorým rodičia nepovedia pravdu. Mne sa to chvalabohu neprihodilo. Vyrastala som od začiatku s vedomím, že som osvojená.

Ešte keď som bola malá, povedali mi rodičia, že ma porodila jedna teta a oni si ma osvojili. Keď som bola staršia, dozvedela som sa od nich aj viac informácií. Ale sama od seba som nikdy nemala potrebu začínať rozhovor na túto tému.

Ingimage

 

Nikdy som sa nechcela stretnúť s biologickou mamou

Mama čakala, že sa jej raz spýtam na svoju biologickú matku sama, ale keďže som to neurobila, rozhodla sa, že s tým začne ona. Bola som už takmer dospelá. Prosila ma, aby som svoju biologickú mamu neodsudzovala. Nikto nevie, prečo sa ma musela vzdať.

Viem, ako sa volá moja biologická mama, aj to, že mám staršieho brata. Žijú v malom meste, 80 kilometrov od nás. Občas sa v tom meste zastavím. Ale nikdy mi nenapadlo obzerať sa po ulici, či náhodou nenájdem niekoho, kto sa na mňa podobá. Niekoho, kto by mohol byť môj brat.

Nikdy som nemala túžbu stretnúť sa s ňou, spoznať ju. No aj tak mi nedávno napadlo, že by som jej mohla napísať list. Krátko by som jej opísala svoj život.

Poďakovala by som jej za to, že mi darovala život

Napísala by som jej, že som šťastná, že som mala úžasné detstvo a rodičov, ktorí sa o mňa starali a naučili ma všetko, čo som v živote potrebovala. Nikdy mi nič nechýbalo. Vyštudovala som vysokú školu. Som učiteľkou a niekoľko mesiacov už aj mamou krásneho dievčatka.

Na konci by som sa jej poďakovala za to, že mi darovala život. Želala by som si, aby jej list priniesol pokoj. Aby vedela, že jej nič nevyčítam. Som presvedčená, že určite existuje nejaký dôvod, veľmi bolestný dôvod, pre ktorý sa ma vzdala a nechala ma v pôrodnici.

Nechcem sa s ňou spoznať. Nikdy by som jej nezazvonila na dvere, aby som videla, ako by reagovala. Možno, že nikto v jej rodine ani netuší, čo urobila. List by si mohla prečítať a zahodiť do smetí.

Ingimage


Keď som sa stala mamou

Na svoju biologickú mamu som si spomenula v pôrodnici, keď sa mi narodila dcérka. Pýtali sa ma na rodinnú anamnézu. Povedala som, že neviem, lebo som adoptovaná. Lekári sa mi začali ospravedlňovať a už to ďalej neriešili.

Rozmýšľala som, že by ma to tiež zaujímalo. Chcela by som vedieť, či je v mojej biologickej rodine alergia, cukrovka, dedičné choroby. Možno by nebolo na zahodenie získať tieto informácie od biologickej matky.

Druhýkrát som na ňu pomyslela vo chvíli, keď som so svojim bábätkom odchádzala z pôrodnice po niekoľkých dňoch domov. Bola som v eufórii. V rukách som si držala svoje dieťatko.

Ona odchádzala z pôrodnice sama. Predtým ma ani raz nenakojila, určite preto, lebo sa ku mne nechcela nijako pripútať. Možno ju niekto čakal pred tou pôrodnicou. Možno nie. No nemôžem si ani len predstaviť, ako sa musela cítiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   1
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.