ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Genderovo rozorvatá

 Zápecnica domáca   03.07.2015   0

Môj drahý otíc, keď mal obzvlášť vtipnú slinu, zvykol mame vášnivo polichotiť: „zarábaš ako upratovačka“.

Však v rámci neutíchajúcej podpory jeho kariéry „pšššt detičky, otecko pracuje, nemôžeme ho rušiť“ a výchovy nás troch, nezletilých šarvancov jej na nejaké to budovanie kariéry nezostal ani čas, ani chuť, ani energia.

iStock

 

Ja, poučená jej životnými peripetiami, mala som svoj kariérny rast pevne v rukách. Až pokým... som prvý krát nevyšla z pôrodnice. Telom sa mi rozlial radostný pocit primitívneho ženského uspokojenia z prostého faktu, že som mama.

Trápne, odfrkli by si asi „life-balance“ aktivistky

A fŕkali by znova, síce nie do roka a do dňa, ale skôr do dvoch rokov, keď som z danej inštitúcie vybehla opäť. To už som načisto napĺňala obraz týranej ženy, v ruke kočík, na hrudi prilepeného švárneho junáka a v tvári pomerne nepríčetne strhaný výraz. Nepríčetný, ale stále prevažne šťastný.

Nie a  nie oceniť inštitúciu jasieľ, strhať zo seba okovy štyroch rúk, vybehnúť do pracovného procesu hneď a zaraz, hoc aj v šestonedelí, nazuť 12 cm opätky, zahodiť za hlavu tehotenské kilá i materskú demenciu a šup do mužského sveta dieru vŕtať.

iStock

 

Zápecnica domáca

Úprimne poviem, ja som sa doma nestala rozvojovým kaučom svojich detí. Ja som doma úplne radostne zlenivela. Chodila na prechádzky, čítala do noci, začala kresliť, variť, upratovať (občas). K žehleniu sa môj briskný intelekt neprepadol, možno ešte dieťa - dve a išlo by aj to:).

Keď to spätne bilancujem – vôbec mi nebolo zle

Už piatym rokom zarezávam v práci ako milé slovo od svokry. Na kariére sa mi podpísala materská asi ako Kažimírové vstupy na krivke nášho HDP. Ale živiť sa mužom nenechám, natoľko ma moja genderová výchova naučila, že nezávislosť je vyvážená zlatom. Sám sa diví, čo sa na to nevykašlem, však by nejakého toho mamuta domov na zjedenie dotiahol.

Lenže, a tu mi odpovedzte drahé „life-balance“ koučky:

Kde je ta optimálna, štátom garantovaná (či grantovaná) genderová rovnováha?

Vzdať sa práce nechcem, ale ani násosníkov som si nevynosila, aby som ich rovno strčila inštitúcii - strane a vláde, ktorá vie, čo je pre mňa proste naj.

Keď je toto právo (na prácu), tak dúfam, že sa znova nestane povinnosťou, ako za času mojej mamy, kedy doma zostávali iba príživníčky budovania socialistickej vlasti a buržoázne prežitníčky.

Zostávam genderovo rozorvaná, na polceste od mamy, čo pracovať musela, k rodovo uvedomelým ženám, pre ktoré je dieťa asi len príťažou na trhu práce.

Či proste len nerozumiem, načo komu je toto genderové hnutie?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?