ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
ŽenaPríbeh ženy

Genderovo rozorvatá

 Zápecnica domáca   03.07.2015   0

Môj drahý otíc, keď mal obzvlášť vtipnú slinu, zvykol mame vášnivo polichotiť: „zarábaš ako upratovačka“.

Však v rámci neutíchajúcej podpory jeho kariéry „pšššt detičky, otecko pracuje, nemôžeme ho rušiť“ a výchovy nás troch, nezletilých šarvancov jej na nejaké to budovanie kariéry nezostal ani čas, ani chuť, ani energia.

iStock

 

Ja, poučená jej životnými peripetiami, mala som svoj kariérny rast pevne v rukách. Až pokým... som prvý krát nevyšla z pôrodnice. Telom sa mi rozlial radostný pocit primitívneho ženského uspokojenia z prostého faktu, že som mama.

Trápne, odfrkli by si asi „life-balance“ aktivistky

A fŕkali by znova, síce nie do roka a do dňa, ale skôr do dvoch rokov, keď som z danej inštitúcie vybehla opäť. To už som načisto napĺňala obraz týranej ženy, v ruke kočík, na hrudi prilepeného švárneho junáka a v tvári pomerne nepríčetne strhaný výraz. Nepríčetný, ale stále prevažne šťastný.

Nie a  nie oceniť inštitúciu jasieľ, strhať zo seba okovy štyroch rúk, vybehnúť do pracovného procesu hneď a zaraz, hoc aj v šestonedelí, nazuť 12 cm opätky, zahodiť za hlavu tehotenské kilá i materskú demenciu a šup do mužského sveta dieru vŕtať.

iStock

 

Zápecnica domáca

Úprimne poviem, ja som sa doma nestala rozvojovým kaučom svojich detí. Ja som doma úplne radostne zlenivela. Chodila na prechádzky, čítala do noci, začala kresliť, variť, upratovať (občas). K žehleniu sa môj briskný intelekt neprepadol, možno ešte dieťa - dve a išlo by aj to:).

Keď to spätne bilancujem – vôbec mi nebolo zle

Už piatym rokom zarezávam v práci ako milé slovo od svokry. Na kariére sa mi podpísala materská asi ako Kažimírové vstupy na krivke nášho HDP. Ale živiť sa mužom nenechám, natoľko ma moja genderová výchova naučila, že nezávislosť je vyvážená zlatom. Sám sa diví, čo sa na to nevykašlem, však by nejakého toho mamuta domov na zjedenie dotiahol.

Lenže, a tu mi odpovedzte drahé „life-balance“ koučky:

Kde je ta optimálna, štátom garantovaná (či grantovaná) genderová rovnováha?

Vzdať sa práce nechcem, ale ani násosníkov som si nevynosila, aby som ich rovno strčila inštitúcii - strane a vláde, ktorá vie, čo je pre mňa proste naj.

Keď je toto právo (na prácu), tak dúfam, že sa znova nestane povinnosťou, ako za času mojej mamy, kedy doma zostávali iba príživníčky budovania socialistickej vlasti a buržoázne prežitníčky.

Zostávam genderovo rozorvaná, na polceste od mamy, čo pracovať musela, k rodovo uvedomelým ženám, pre ktoré je dieťa asi len príťažou na trhu práce.

Či proste len nerozumiem, načo komu je toto genderové hnutie?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.