ŽenaPríbeh ženy

Dobre si zvážte, či vyslovíte slovo ROZVOD

 Anna Veselá   05.11.2019   3

Pod článkom „Čo robiť, keď muž nepomáha v domácnosti?“ sa objavil komentár: „Kopnúť do zadku a vymeniť zámok, vari treba vychovávať dospelé prerastené decko?“

Vyzerá to už na prvý pohľad ako jasná vec: takého muža sa treba zbaviť, a čo najskôr. Za jednoduchým a priamočiarym návodom sa však skrýva obrovská hmla a vy sa máte pustiť preskúmať neznáme územie len tak, bez mapy, bez kompasu, bez záchranného lana.

„Verte mi, rozvod vás nespasí,“ hovorí Katka, ktorá má túto skúsenosť za sebou. „Neviete, o čom rozprávate, tak si radšej zahryznite do jazyka, kým to slovo vypustíte z úst.“

V dobrom radí ženám, aby ľahkovážne nevpašovali do svojho slovníka rozvod. Od slov sa veľmi ľahko prechádza k činom.

 

Rozvod som nemyslela vážne. Stalo sa

„Nebol násilník. Ani neverník. Ani alkoholik,“ začína Katka rozhovor o bývalom manželovi. „Len... vtedy som to vnímala tak, že tam nikdy nebol, keď som ho potrebovala. Mala som pocit, že sa o nič nezaujímal, nestaral. S ničím nepomáhal. Mala som to celé na krku sama, deti, domácnosť. Večne nestíhal a na všetko mal tisíc výhovoriek. Neboli sme pre neho priorita.“

Rozvedená je štyri roky. Keď sa snaží spomenúť na začiatok konca ich manželstva, na moment, kedy sa rozhodla pre rozvod, chvíľu rozmýšľa:

„Ani neviem, kedy som slovo rozvod vyslovila prvýkrát. Zrejme v nejakom afekte počas hádok. Tie boli u nás na dennom poriadku. Na začiatku som to určite nemyslela vážne. Bola to len taká planá vyhrážka do vetra. Možno to na chvíľu aj zafungovalo. Ale keď príliš dlho zdvíhate varovný prst, nepomôžete si, práve naopak. Manžel mi to začal oplácať a hecovať ma, že sa môže zbaliť a hneď odísť. Niečo, čo sme na seba len ľahkovážne „štekali,“ zrazu nadobudlo reálny smer našich úvah. To slovo sa skloňovalo potom tak často, až som sa k tomu naozaj odhodlala.“

Katka s pomocou právničky podala žiadosť o rozvod. Konanie sa ťahalo niekoľko mesiacov, a to najmä kvôli veľkej preťaženosti súdov.

„Záleží to aj od toho, kde bývate, niektoré kraje sú na tom horšie,“ vysvetľuje Katka. Právnička ju vopred upozornila, aby sa pripravila, že to bude náročné.

„Vláčiť sa po súdoch nie je nič príjemné. Rozoberáte tam celý váš manželský život, všetko intímne záležitosti, aj to, kedy ste mali „s odporcom“ naposledy pohlavný styk. Náš rozvod, a hlavne otázka zverenia detí do starostlivosti, aj výživného, dopadli ešte veľmi dobre.

Moja právnička bola nachystaná na rôzne verzie, lebo prípady, kedy si bývalí manželia strpčujú život, doslova ho ničia svojim deťom, nie sú také výnimočné, ako si možno myslíme. A to si vôbec neviem predstaviť, ako by som takú situáciu ustála, lebo aj tento môj, nazvime to, pokojný, civilizovaný rozvod, bol pre mňa ako taká malá smrť. Na to, čo bude po rozvode, ma nikto nepripravil,“ hovorí so smutným úsmevom.

 

Žiadne finále

Katka hovorí, že najväčší omyl je myslieť si, že s rozsudkom o rozvode príde konečne nejaká bodka.

„Nie je to v žiadnom prípade finále. Skôr „telenovela“ pokračuje. A vy už dopredu viete, že to nebude mať happy end. Budete sa vracať a pretáčať si úlomky z prvej série, keď ste boli manželia. Keď ste si vtedy mysleli, že ste riešili naoko strašné problémy. Ešte len sa zobudíte do reality!

Zdalo sa vám, že váš muž nerobil nič? Teraz naozaj precitnete a nanovo zadefinujete to „nič.“ Teraz ešte len naplno pocítite, čo to znamená byť na všetko sama. Naozaj sama. Už tu budú len vaše plecia, na ktorých budete mať naložené všetky problémy sveta. Žiadne delenie povinností medzi dvoch rodičov,“ hovorí Katka, ktorá to môže posúdiť z tej druhej strany.  

„Aj pred tým som deti chystala sama do škôlky a do školy, robila taxikárku po krúžkoch a keď ochoreli, musela som si to zariadiť v práci, a samozrejme, hnevala som sa, že muž si očeerku nikdy neberie. Teraz je to skrátka fakt. Nemôžem s ním ani počítať, ani mu nič vyčítať. Som v podstate stále v strese, čo bude. Hlavne kvôli peniazom. Aj menší pokles príjmu ma vie rozhodiť,“ odpovedá na to, v čom je to iné.

Peniaze ale nie sú jediný výkričník.

„Stále som na nervy z toho, že by som sa mala rozkrájať, rozdvojiť, lebo možno vykryjem A, ale už nestačím na B. Napríklad také situácie, keď má jedno dieťa črevnú virózu a zvracia, a to druhé, zatiaľ zdravé, musíte nejako dopraviť do školy. Alebo som utekala s jedným zašiť bradu na pohotovosť a musela som riešiť, kto vyzdvihne druhé dieťa a odvezie ho na hudobnú, lebo sme na ceste domov uviazli v kolóne. Taký ten obyčajný život sa vám zrazu neskutočne skomplikuje.“

Katka opisuje, koľko veľa energie ju stojí prežiť deň za dňom, lebo je na deti sama.

„Je až absurdné, v koľkých rolách sa pristihnete. Robíte s deťmi úlohy, hráte s nimi futbal, obraciate na panvici palacinky. Vláčite tašky s nákupom do bytu bez výťahu, chodíte s autom do servisu, montujete nábytok, skladáte stan, do stojanu osádzate vianočný stromček, ktorý ste po schodoch vyniesli na hlave. Občas si pripadám ako Superman, no stojí ma to nadľudské úsilie.“

Dobiť baterky je pre Katku ťažké.

„Nikdy nevypnete. Stále ste v pohotovosti, ešte aj keď sú deti u otca na víkend, spávate s mobilom pri uchu pre prípad, že by sa niečo stalo. Vždy tŕpnete. Alebo keď vám zavolá, že si ich vôbec nezoberie, lebo má nádchu, hoci deti ho už hodinu čakajú nastúpené v čiapkach a kabátoch. Vysvetľovať im to. Rušiť svoj vlastný dohodnutý program. A potom sa dozviete, že bol lyžovať so svojou novou partnerkou v zahraničí...“

 

Ako Katka hodnotí s odstupom času svoje rozhodnutie?

„Ako sa hovorí, z dažďa pod odkvap? Asi tak. Od rozvodu som očakávala asi úľavu od nekonečných hádok. Bola som unavená z toho, že sme sa na ničom nevedeli dohodnúť ako dvaja dospelí ľudia, každý si išiel to svoje. Bývala som večne nahnevaná. Ku koncu mi už na mojom mužovi vadilo všetko. Bola som tak otrávená, že by som nenašla jednu vec, za ktorú by som dokázala byť vďačná. Bola som veľmi nešťastná.

Teraz nemám čas rozmýšľať, či som šťastná, lebo padám na hubu od únavy. Možno je po rozvode šťastnejší môj muž. Jeho som rozvodom odstrihla od povinností, od zodpovednosti a seba vytrestala. Tak to cítim, keď mi je najťažšie. Ale možno sú štyri roky málo, aby som vstrebala to, ako sa mi zmenil život. Preto ženám rozvod neospevujem. Naopak, odhováram ich vôbec to slovo vysloviť.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 10.11.2019 11:50

kde je láska a porozumenie, tam je aj pomoc. A kde nie je, tam sú výhovorky a neochota.

LindaN napísané 10.11.2019 09:50

samozrejme Kačenka je imaginárna osoba, ktorou si chcela autorka obhájiť svoje, lebo pindať na chlapov to akosi patrí k slepačiemu folklóru namiesto toho aby človek niečo riešil, že? rozumne sa budem domnievať že páry sa nerozvádzajú kvôli presolenej polievke, vlasom v umývadle a nevyvešanému prádlu. Lenže tu na duševne zakrslom sedláckom Slovensku sa nepatrí niečo riešiť, neplatí sa komunikovať, lebo to stvorenie ktoré registruje pohyb menších ľudí v dome by mohlo zdrhnúť. A tak slovenské ženy vychované s pokorou robia slúžky 5 nohým elementom, to čo ich serie a žerie, to pekne prehltnú, lebo čo by si oni samé počali, však? A pán tvorstva si užíva svoju pozíciu tak že sa mu až farebné bubliny za ušami robia. A chudera žena bez akejkoľvek mikroskopickej čiastky sebaúcty a sebavedomia poctivo znáša všetko čo dá, najprv je to zneužívanie lacnej pracovnej sily v domácnosti, lebo chlap chodí do práce (lebo žena asi nie), potom jeho nevery a potom aj modré pod okom. Nedajbože rozvod lebo čo by povedala suseda, čo by povedali kamarátky a čo by si ona chuderka sama počala. A tak drží ako hluchý dvere, aj v kuchyni aj v posteli. Lebo kompletná rodina aj so zatretým modrým pod okom je top. Osobne nepoznám ženu ktorá je rozvedená a ľutuje to. Uľavilo sa jej a nemusí obskakovať dospelého človeka ktorý má byť oporou a uľahčovať to žene a nie jej pridávať robotu a komplikovať to. A to že bude po rozvode na všetko sama? ale veď to je logický dôsledok, ktorý si vie vyvodiť priemerne inteligentný človek. Ozaj a predtým na všetko sama nebola? nezáujem, neprítomnosť, ignorancia rodiny? nebolo to náhodou to isté? omnoho ťažšie lebo mala o jedni starosť naviac. Ak niekto nemá záujem o riešenie problémov, tak nech ide do kelu, zneužívanie nemá v žiadnom vzťahu čo robiť. A keď vás serú manželia, tak to riešte s nimi a nie s cudzími ľuďmi prípadne na webe. To je hrach na stenu hádzať.

Mima napísané 05.11.2019 21:29

Ak je Katka reálna osoba, rada by som sa jej opýtala, ako by to riešila, keby mohla vrátiť čas?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.