ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Čo sa stane, keď mama prestane dávať svoje deti na prvé miesto

 Klára Grafová   13.03.2018   0

Dopustila sa najväčšieho hriechu, aký podľa nej rodičia vedia spáchať. Domnieva sa, že kľúčom k tomu, aby sme boli lepšími rodičmi, je istá dávka sebeckosti.

Genevieve Shaw Brown sa s ostatnými rodičmi podelila o svoju skúsenosť.

„Prestala som svoje deti dávať na prvé miesto“

Shutterstock

 

K tomuto bodu viedla Genevieve dlhá cesta. Nebojím sa to povedať, pretože sa teraz cítim lepšou mamou a aj môj muž a deti sú šťastnejšie.

Ďalej hovorí: „To, že som po narodení detí dávala ich potreby na prvé miesto, bolo úplne prirodzené. Ja som si to nevybrala, to sa tak proste stalo. Keď sa narodila dcéra, ja som si nepovedala, že je čas zabudnúť na všetko, čo sa týka mňa samej. Že nastal čas prestať poriadne jesť, prestať dostatočne spať, prestať chodiť k lekárovi na pravidelné prehliadky, prestať sa obliekať tak, akoby som nikdy neplánovala opustiť byt.

Jedného dňa, keď som znova jedla nejaké „výživné jedlo“, moje deti sedeli a jedli morčacie guľôčky, zeleninu a kuskus, ako dezert ovocie. Viete, kto vstával o 5:00, aby im to jedlo nachystal? Ja. Viete, komu nikdy nenapadlo dať si s nimi toto jedlo? Mne!

V tomto okamihu som začala cestu šťastnejšej mamy: čo by sa stalo, ak by som sa o seba starala tak, ako sa dennodenne starám o svoje deti?

Až teraz mi to úplne došlo, ako sa mi to vymklo spod kontroly. Pravidelne som s deťmi chodila na lekárske prehliadky, ale sama som na preventívke nebola roky. Strávila som veľa času a energie pri kupovaní a údržbe oblečenia mojich detí, ale sama som chodila stále v mojich legínach na jógu.

Shutterstock

 

Riešila som, či sa moje deti dostatočne stretávajú s rovesníkmi, pričom mojich kamarátov som nevidela, nepočula mesiace. Snažila som sa, aby každý večer boli deti v posteli v primeraný čas, aby sa dobre vyspali, a ja som ostávala hore dlho do noci a chystala ďalší deň.

Toto som už nemohla ďalej ignorovať. Chcela som, aby moje deti boli šťastné, pričom som sa nevedela do „šťastnej“ polohy dostať ja sama. Ako môžem vychovať šťastné deti, keď ja sama nie som úplne šťastná, keď im neviem ukázať, ako vyzerá šťastný dospelý?“

Pozrite sa na to, čo robíte pre svoje deti

A urobte to aj pre seba! Odporúča všetkým Genevieve.

Napríklad sa dobre vyspite a čas na spánok si jasne vyhraďte. Keď deti idú spať v pravidelnom čase, urobte to aj vy.. Bez ohľadu na nejaké ďalšie „povinnosti“.

Ak chcete od vašich detí, aby boli aktívne, aby športovali, aby sa hýbali, urobte si čas na cvičenie, šport aj vy. Behajte, plávajte, bicyklujte.

Stretávajú sa vaše deti s kamarátmi? Ozvite sa aj vy svojim starým známym, nájdite si nové kamarátky, strávte aj vy čas s „rovesníčkami“.

Shutterstock

 

Genevieve objasňuje, čo sa stane, ak budete takto sebecká: „Bola som viac oddýchnutá, čo spôsobilo, že som mala viac trpezlivosti s deťmi. Pravidelné cvičenie mi dodalo viac sebavedomia – niečo, čo so chcela ukázať aj mojim deťom. Jedla som to isté, čo som dávala deťom a stratila som tak pár kíl :-)

Stať sa rodičom chce veľkú dávku nesebeckosti. Ale možno stať sa dobrým rodičom vyžaduje naopak miernu dávku sebeckosti. Genevieve dodáva, že potom, ako postavila  v niektorých veciach na prvé miesto seba, stala sa šťastnejšou. A čo na tom celom oceňuje najviac, že spolu s ňou sa stala šťastnejšia aj jej rodina.

Zdroj: parents.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa po pôrode patrí k mame, nech sa narodí akokoľvek!
15.06.2018   0
Nič nebráni umiestneniu bábätka aspoň do jednej miestnosti s maminkou ihneď v prvých hodinách po cisárskom reze, pokiaľ zrovna mama nemôže mať bábo na svojom tele.
Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?
11.06.2018   0
Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná prežije veľké začudovanie až pohľadom na dve čiarky na tehotenskom teste.
Tehotenské strie pomôžu riešiť prírodné oleje
07.06.2018   0
Väčšina tehotných priberie zopár kíl a koža sa usí tomuto väčšiemu objemu hmotnosti prispôsobiť. V istých prípadoch je koža ohrozená. Najmä pokiaľ nemá žena „dobrú genetiku“ a má sklon k tvorbe strií.
babetko
Trpí malé dieťa častou neprítomnosťou otca?
17.06.2018   13
Malé dieťa objavuje otca skôr cez pohľad, mienku a slová matky o ňom. A to je pre malé dieťa dôležité, lebo vycíti, akú hodnotu a cenu má otec v očiach matky.
Dole "bez" (ako sme sa odplienkovali)
15.06.2018   1
„Milý môj, toto sú všetky plienky, ktoré máš. Ja viac nekúpim. Ty si veľký chlap a ja to už nechcem vidieť, aby si cikal do nich.“ Pozrel na mňa spýtavo, po troške váhania pokýval hlavou. A o pár minút sa... pocikal.
Prvé dva týždne s dvomi deťmi: 7 vecí, ktoré som sa o sebe naučila
14.06.2018   0
Život s novorodencom a malým dieťaťom nie je jednoduchý, ale je to môj nový život. Nová výzva.
detské choroby
Cestujete? Vypýtaje si medzinárodný očkovací preukaz
13.06.2018   0
V ambulancii cestovnej medicíny odborník – infektológ poradí, do akej krajiny a pred akými infekčnými ochoreniami sa môžete chrániť očkovaním. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vám vydá ako doklad – medzinárodný očkovací preukaz.
Infekcie močových ciest - stručne
08.06.2018   0
Má vaše dieťa vysokú teplotu a nekašle, nemá nádchu? Možno má zápal močový ciest. Čo urobiť skôr ako navštívite lekára.
Atopická dermatitída (AD) alebo detský ekzém
04.06.2018   0
Atopická dermatitída sa začína prejavovať zväčša pred 1. rokom života dieťaťa, jej diagnózu určí lekár. Môže mať viacero foriem: drobné vyrážky, červené pupence, celkové začervenanie kože, pľuzgieriky alebo tzv. papuľky, ktoré veľmi svrbia. Najčastejšie sa vyskytujú na lícach, na lakťoch a kolenách...
zvery
Ako vybrať šteňa
16.06.2018   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.
Papagáj pre väčšie deti
08.06.2018   3
Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.
Bojovnica pestrá
31.05.2018   0
Rybka. Slovenské meno Bojovnica je odvodené od teritoriálneho správania sa samčekov. V tomto článku sa pozrieme na základy chovu tejto krásnej rybky a hlavne problémov, ktorým je možné sa vyhnúť počas odchovu.