ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Čo sa stane, keď mama prestane dávať svoje deti na prvé miesto

 Klára Grafová   13.03.2018   0

Dopustila sa najväčšieho hriechu, aký podľa nej rodičia vedia spáchať. Domnieva sa, že kľúčom k tomu, aby sme boli lepšími rodičmi, je istá dávka sebeckosti.

Genevieve Shaw Brown sa s ostatnými rodičmi podelila o svoju skúsenosť.

„Prestala som svoje deti dávať na prvé miesto“

Shutterstock

 

K tomuto bodu viedla Genevieve dlhá cesta. Nebojím sa to povedať, pretože sa teraz cítim lepšou mamou a aj môj muž a deti sú šťastnejšie.

Ďalej hovorí: „To, že som po narodení detí dávala ich potreby na prvé miesto, bolo úplne prirodzené. Ja som si to nevybrala, to sa tak proste stalo. Keď sa narodila dcéra, ja som si nepovedala, že je čas zabudnúť na všetko, čo sa týka mňa samej. Že nastal čas prestať poriadne jesť, prestať dostatočne spať, prestať chodiť k lekárovi na pravidelné prehliadky, prestať sa obliekať tak, akoby som nikdy neplánovala opustiť byt.

Jedného dňa, keď som znova jedla nejaké „výživné jedlo“, moje deti sedeli a jedli morčacie guľôčky, zeleninu a kuskus, ako dezert ovocie. Viete, kto vstával o 5:00, aby im to jedlo nachystal? Ja. Viete, komu nikdy nenapadlo dať si s nimi toto jedlo? Mne!

V tomto okamihu som začala cestu šťastnejšej mamy: čo by sa stalo, ak by som sa o seba starala tak, ako sa dennodenne starám o svoje deti?

Až teraz mi to úplne došlo, ako sa mi to vymklo spod kontroly. Pravidelne som s deťmi chodila na lekárske prehliadky, ale sama som na preventívke nebola roky. Strávila som veľa času a energie pri kupovaní a údržbe oblečenia mojich detí, ale sama som chodila stále v mojich legínach na jógu.

Shutterstock

 

Riešila som, či sa moje deti dostatočne stretávajú s rovesníkmi, pričom mojich kamarátov som nevidela, nepočula mesiace. Snažila som sa, aby každý večer boli deti v posteli v primeraný čas, aby sa dobre vyspali, a ja som ostávala hore dlho do noci a chystala ďalší deň.

Toto som už nemohla ďalej ignorovať. Chcela som, aby moje deti boli šťastné, pričom som sa nevedela do „šťastnej“ polohy dostať ja sama. Ako môžem vychovať šťastné deti, keď ja sama nie som úplne šťastná, keď im neviem ukázať, ako vyzerá šťastný dospelý?“

Pozrite sa na to, čo robíte pre svoje deti

A urobte to aj pre seba! Odporúča všetkým Genevieve.

Napríklad sa dobre vyspite a čas na spánok si jasne vyhraďte. Keď deti idú spať v pravidelnom čase, urobte to aj vy.. Bez ohľadu na nejaké ďalšie „povinnosti“.

Ak chcete od vašich detí, aby boli aktívne, aby športovali, aby sa hýbali, urobte si čas na cvičenie, šport aj vy. Behajte, plávajte, bicyklujte.

Stretávajú sa vaše deti s kamarátmi? Ozvite sa aj vy svojim starým známym, nájdite si nové kamarátky, strávte aj vy čas s „rovesníčkami“.

Shutterstock

 

Genevieve objasňuje, čo sa stane, ak budete takto sebecká: „Bola som viac oddýchnutá, čo spôsobilo, že som mala viac trpezlivosti s deťmi. Pravidelné cvičenie mi dodalo viac sebavedomia – niečo, čo so chcela ukázať aj mojim deťom. Jedla som to isté, čo som dávala deťom a stratila som tak pár kíl :-)

Stať sa rodičom chce veľkú dávku nesebeckosti. Ale možno stať sa dobrým rodičom vyžaduje naopak miernu dávku sebeckosti. Genevieve dodáva, že potom, ako postavila  v niektorých veciach na prvé miesto seba, stala sa šťastnejšou. A čo na tom celom oceňuje najviac, že spolu s ňou sa stala šťastnejšia aj jej rodina.

Zdroj: parents.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
19.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
20.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
Bábätkovské grimasy sladké ako bonbónik
19.03.2018   0
Sú sladké, najsladšie na svete. Naše bábätká. Ale sú momenty, keď nás vedia prekvapiť takou grimasou, že sa nezdržíme smiechu.
detské choroby
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
Aj škôlkari sa učia prvú pomoc
17.03.2018   0
Projekt Dorotka a jej priatelia učí škôlkarov na ich imaginárnej rovesníčke Dorotke, ako poskytnúť prvú pomoc.
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?