ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaPríbeh ženy

Čo sa stane, keď mama prestane dávať svoje deti na prvé miesto

 Klára Grafová   13.03.2018   0

Dopustila sa najväčšieho hriechu, aký podľa nej rodičia vedia spáchať. Domnieva sa, že kľúčom k tomu, aby sme boli lepšími rodičmi, je istá dávka sebeckosti.

Genevieve Shaw Brown sa s ostatnými rodičmi podelila o svoju skúsenosť.

„Prestala som svoje deti dávať na prvé miesto“

Shutterstock

 

K tomuto bodu viedla Genevieve dlhá cesta. Nebojím sa to povedať, pretože sa teraz cítim lepšou mamou a aj môj muž a deti sú šťastnejšie.

Ďalej hovorí: „To, že som po narodení detí dávala ich potreby na prvé miesto, bolo úplne prirodzené. Ja som si to nevybrala, to sa tak proste stalo. Keď sa narodila dcéra, ja som si nepovedala, že je čas zabudnúť na všetko, čo sa týka mňa samej. Že nastal čas prestať poriadne jesť, prestať dostatočne spať, prestať chodiť k lekárovi na pravidelné prehliadky, prestať sa obliekať tak, akoby som nikdy neplánovala opustiť byt.

Jedného dňa, keď som znova jedla nejaké „výživné jedlo“, moje deti sedeli a jedli morčacie guľôčky, zeleninu a kuskus, ako dezert ovocie. Viete, kto vstával o 5:00, aby im to jedlo nachystal? Ja. Viete, komu nikdy nenapadlo dať si s nimi toto jedlo? Mne!

V tomto okamihu som začala cestu šťastnejšej mamy: čo by sa stalo, ak by som sa o seba starala tak, ako sa dennodenne starám o svoje deti?

Až teraz mi to úplne došlo, ako sa mi to vymklo spod kontroly. Pravidelne som s deťmi chodila na lekárske prehliadky, ale sama som na preventívke nebola roky. Strávila som veľa času a energie pri kupovaní a údržbe oblečenia mojich detí, ale sama som chodila stále v mojich legínach na jógu.

Shutterstock

 

Riešila som, či sa moje deti dostatočne stretávajú s rovesníkmi, pričom mojich kamarátov som nevidela, nepočula mesiace. Snažila som sa, aby každý večer boli deti v posteli v primeraný čas, aby sa dobre vyspali, a ja som ostávala hore dlho do noci a chystala ďalší deň.

Toto som už nemohla ďalej ignorovať. Chcela som, aby moje deti boli šťastné, pričom som sa nevedela do „šťastnej“ polohy dostať ja sama. Ako môžem vychovať šťastné deti, keď ja sama nie som úplne šťastná, keď im neviem ukázať, ako vyzerá šťastný dospelý?“

Pozrite sa na to, čo robíte pre svoje deti

A urobte to aj pre seba! Odporúča všetkým Genevieve.

Napríklad sa dobre vyspite a čas na spánok si jasne vyhraďte. Keď deti idú spať v pravidelnom čase, urobte to aj vy.. Bez ohľadu na nejaké ďalšie „povinnosti“.

Ak chcete od vašich detí, aby boli aktívne, aby športovali, aby sa hýbali, urobte si čas na cvičenie, šport aj vy. Behajte, plávajte, bicyklujte.

Stretávajú sa vaše deti s kamarátmi? Ozvite sa aj vy svojim starým známym, nájdite si nové kamarátky, strávte aj vy čas s „rovesníčkami“.

Shutterstock

 

Genevieve objasňuje, čo sa stane, ak budete takto sebecká: „Bola som viac oddýchnutá, čo spôsobilo, že som mala viac trpezlivosti s deťmi. Pravidelné cvičenie mi dodalo viac sebavedomia – niečo, čo so chcela ukázať aj mojim deťom. Jedla som to isté, čo som dávala deťom a stratila som tak pár kíl :-)

Stať sa rodičom chce veľkú dávku nesebeckosti. Ale možno stať sa dobrým rodičom vyžaduje naopak miernu dávku sebeckosti. Genevieve dodáva, že potom, ako postavila  v niektorých veciach na prvé miesto seba, stala sa šťastnejšou. A čo na tom celom oceňuje najviac, že spolu s ňou sa stala šťastnejšia aj jej rodina.

Zdroj: parents.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Opuchy nôh v tehotenstve
23.10.2018   6
Najčastejšie sa budúce mamičky sťažujú na opuchy nôh, zriedkavejšie aj rúk, tváre. Opuchy postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva, obvykle hlavne v treťom tirmestri. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť.
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   4
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   6
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.