ŽenaPríbeh ženy

Ako sa majú osamelé matky?

 Gabriela Gliševičová   08.04.2021   0

Na otázku „Ako sa máte?“ odpovie väčšina ľudí zo zdvorilosti „Ďakujem, dobre.“ Väčšinou nechceme obťažovať známych svojimi problémami.

Aj osamelé matky zväčša odpovedajú na túto otázku krátkou odpoveďou a tak ako aj ostatní, v závislosti od toho, ako sa majú ich blízki. Náš subjektívny pocit šťastia vo veľkej miere závisí od toho, ako sa majú naši najbližší, v prípade matiek - ich deti.

Shutterstock

 

Osamelé matky sú

matky nevydaté, rozvedené alebo ovdovené, ktoré sa starajú o dieťa/deti. Pritom prívlastok „osamelé“ znamená, že žijú s deťmi v jednej domácnosti bez partnera.

Okrem detí môžu mať priateľov a príbuzných, ktorí im pomáhajú. Napriek tomu situácia osamelých matiek je v mnohom ťažšia, než situácia v rodine, kde sa o deti starajú obaja rodičia a sami rodičia sú jeden druhému oporou.

Vo väčšine rodín osamelých matiek je problémom nedostatok peňazí.

Či už otec dieťaťa na jeho starostlivosť prispieva, alebo nie, jeden „plnohodnotný“ plat (pokiaľ matka vôbec pracuje a nie je na materskej „dovolenke“), určite nemôže pokryť všetky potreby rodiny. Niektorí by mohli namietnuť, že pri všetkej skromnosti by sa dalo vyjsť aj s málom peňazí. Tu ale hrá rolu aj prostredie, v ktorom rodina žije.

 

V modernom mestskom prostredí si aj ten najskromnejší životný štýl vyžaduje výdavky, ktoré by vo vidieckom prostredí neboli nevyhnutné. V Petržalke si človek nevypestuje zeleninu, ani nezájde vo väčšine prípadov peši do obchodu s potravinami.

Mnohé moderné výdobytky uľahčujú človeku život, ale mnohé z nich mu ho aj zbytočne komplikujú.

Ďalším problémom osamelých matiek je chronický nedostatok času.

Zamestnané osamelé matky sa musia ponáhľať z práce pre svoje dieťa do školy alebo do škôlky, preto nečudo, že zamestnávatelia sa pri výbere zamestnanca rozhodujú radšej pre človeka v poradí:

  1. slobodný/rozvedený muž,
  2. ženatý muž,
  3. vydatá žena,
  4. slobodná bezdetná žena,
  5. osamelá matka.

Zamestnávatelia tiež dobre vedia, že osamelá matka prácu potrebuje, preto nemá takáto matka veľké možnosti pri vyjednávaní o výške mzdy.

No a nakoniec: všetci dobre vieme, ktoré sú to tie „ženské“ povolania a ako sú platené...

Kým je matka v práci, o mladšie dieťa sa jej postarajú v škôlke (škole), horšie ale je, keď už je dieťa väčšie.

Osamelá matka nevie, či má byť rada, že dieťa sa už vie koľko-toľko o seba po škole postarať, alebo sa má obávať, ako sa o seba postará. V sídliskovom prostredí hrozí deťom nielen otvorené nebezpečenstvo vyplývajúce z násilia na uliciach.

Väčšina osamelých matiek (ak nie všetky) sa nerozhodlo starať sa o dieťa samy dobrovoľne.

Boli k tomu prinútené okolnosťami. Napriek neľahkej situácii nad nimi visí verejná mienka a mnoho krát aj výčitky svedomia.

Keby mohli vrátiť čas, zariadili by si život inak.

Našli by si partnera, ktorý by pripravil večeru, kým si matka ide so synom zašportovať (alebo naopak :), partnera, ktorému by mohla matka zavolať, aby vyzdvihol dieťa zo škôlky, keď je v práci zhon, partnera, ktorý by pomohol dieťaťu s pravopisom, ak je matka lepšia v matematike, partnera, ktorý by pomohol s nákupom, o druhej výplate v rodine nehovoriac...

... proste, aby boli na rovnakú prácu dvaja a matka sa občas mohla venovať aj svojim záľubám.

Všetko, čo som spomenula, vyzerá ako science-fiction aj pre mnohé ženy, ktoré majú manžela. Ako sa potom cítia osamelé matky?

  • autorka je bývalá osamelá, dnes vydatá matka dvoch synov žijúca v Bratislave v paneláku na sídlisku

Mohlo by vás zaujímať:  10 rád pre dobre fungujúci vzťah

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...