ŽenaPríbeh ženy

Ako sa majú osamelé matky?

 Gabriela Gliševičová   08.04.2021   0

Na otázku „Ako sa máte?“ odpovie väčšina ľudí zo zdvorilosti „Ďakujem, dobre.“ Väčšinou nechceme obťažovať známych svojimi problémami.

Aj osamelé matky zväčša odpovedajú na túto otázku krátkou odpoveďou a tak ako aj ostatní, v závislosti od toho, ako sa majú ich blízki. Náš subjektívny pocit šťastia vo veľkej miere závisí od toho, ako sa majú naši najbližší, v prípade matiek - ich deti.

Shutterstock

 

Osamelé matky sú

matky nevydaté, rozvedené alebo ovdovené, ktoré sa starajú o dieťa/deti. Pritom prívlastok „osamelé“ znamená, že žijú s deťmi v jednej domácnosti bez partnera.

Okrem detí môžu mať priateľov a príbuzných, ktorí im pomáhajú. Napriek tomu situácia osamelých matiek je v mnohom ťažšia, než situácia v rodine, kde sa o deti starajú obaja rodičia a sami rodičia sú jeden druhému oporou.

Vo väčšine rodín osamelých matiek je problémom nedostatok peňazí.

Či už otec dieťaťa na jeho starostlivosť prispieva, alebo nie, jeden „plnohodnotný“ plat (pokiaľ matka vôbec pracuje a nie je na materskej „dovolenke“), určite nemôže pokryť všetky potreby rodiny. Niektorí by mohli namietnuť, že pri všetkej skromnosti by sa dalo vyjsť aj s málom peňazí. Tu ale hrá rolu aj prostredie, v ktorom rodina žije.

 

V modernom mestskom prostredí si aj ten najskromnejší životný štýl vyžaduje výdavky, ktoré by vo vidieckom prostredí neboli nevyhnutné. V Petržalke si človek nevypestuje zeleninu, ani nezájde vo väčšine prípadov peši do obchodu s potravinami.

Mnohé moderné výdobytky uľahčujú človeku život, ale mnohé z nich mu ho aj zbytočne komplikujú.

Ďalším problémom osamelých matiek je chronický nedostatok času.

Zamestnané osamelé matky sa musia ponáhľať z práce pre svoje dieťa do školy alebo do škôlky, preto nečudo, že zamestnávatelia sa pri výbere zamestnanca rozhodujú radšej pre človeka v poradí:

  1. slobodný/rozvedený muž,
  2. ženatý muž,
  3. vydatá žena,
  4. slobodná bezdetná žena,
  5. osamelá matka.

Zamestnávatelia tiež dobre vedia, že osamelá matka prácu potrebuje, preto nemá takáto matka veľké možnosti pri vyjednávaní o výške mzdy.

No a nakoniec: všetci dobre vieme, ktoré sú to tie „ženské“ povolania a ako sú platené...

Kým je matka v práci, o mladšie dieťa sa jej postarajú v škôlke (škole), horšie ale je, keď už je dieťa väčšie.

Osamelá matka nevie, či má byť rada, že dieťa sa už vie koľko-toľko o seba po škole postarať, alebo sa má obávať, ako sa o seba postará. V sídliskovom prostredí hrozí deťom nielen otvorené nebezpečenstvo vyplývajúce z násilia na uliciach.

Väčšina osamelých matiek (ak nie všetky) sa nerozhodlo starať sa o dieťa samy dobrovoľne.

Boli k tomu prinútené okolnosťami. Napriek neľahkej situácii nad nimi visí verejná mienka a mnoho krát aj výčitky svedomia.

Keby mohli vrátiť čas, zariadili by si život inak.

Našli by si partnera, ktorý by pripravil večeru, kým si matka ide so synom zašportovať (alebo naopak :), partnera, ktorému by mohla matka zavolať, aby vyzdvihol dieťa zo škôlky, keď je v práci zhon, partnera, ktorý by pomohol dieťaťu s pravopisom, ak je matka lepšia v matematike, partnera, ktorý by pomohol s nákupom, o druhej výplate v rodine nehovoriac...

... proste, aby boli na rovnakú prácu dvaja a matka sa občas mohla venovať aj svojim záľubám.

Všetko, čo som spomenula, vyzerá ako science-fiction aj pre mnohé ženy, ktoré majú manžela. Ako sa potom cítia osamelé matky?

  • autorka je bývalá osamelá, dnes vydatá matka dvoch synov žijúca v Bratislave v paneláku na sídlisku

Mohlo by vás zaujímať:  10 rád pre dobre fungujúci vzťah

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako bolia kontrakcie?
23.06.2021   0
Čo sú kontrakcie, ako sa prejavujú a ako veľmi bolia? Ako odlíšiť pravé kontrakcie od falošných, pri akom intervale ísť do pôrodnice? Pomáha kontrakcie predýchať?
Opuchy nôh v tehotenstve
22.06.2021   6
Opuchy nôh postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť. Aké sú príčiny opuchov a ako ich zmierniť?
3D animácie pôrodu (video)
18.06.2021   0
Ako prebieha pôrod? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
babetko
Utopiť sa dá aj v záhradnom bazéne. Na toto treba dať pozor
23.06.2021   0
Voda deti láka, sú v nej obvykle radi. No v okolí bazénu ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Aké riziká hrozia?
Vodné hry pre deti
23.06.2021   0
Hry s vodou deti milujú. Okrem osvieženia hry s vodou poskytujú veľa príležitostí na trénovanie ohybnosti, koordinácie pohybov, kooperácie s kamarátmi ...
Začíname papať: Kedy? Čo? Tabuľky po mesiacoch.
22.06.2021   9
Ako zavádzať príkrmy? Kedy s nimi začať? Ako postupovať? Ak hľadáte tabuľku, s akými príkrmami začať podľa veku bábätka, urobíte si prehľad od 6. mesiaca po prvý rok bábätka.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
23.06.2021   0
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie
18.06.2021   0
Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?