ŽenaMóda / Beauty

Chemický pokus na mojich vlasoch. Vyskúšala som 3 bezsulfátové šampóny

 Pavlínka Pavlíková   16.07.2019   0

Umývanie vlasov je pre každého celkom bežná rutina. Niečo, čo pravidelne musíme. Neuvažujeme, či sa nám chce alebo nie. Robíme to už od detstva, pekne napeniť hlavu a opláchnuť - tak ako nás to doma naučili.

 

Aký šampón? Značka, účinok, cena....?

Šampón si vyberáme podľa viacerých faktorov. Či už značky, účinku alebo ceny. Niektorí podľa vône, farby a možno aj podľa chuti. Tak napríklad - ovocný šampón je sympatický, predstavíme si chutné šťavnaté ovocie. Ovocie ktoré bude vytvárať veľa peny.

Ale potrebujú to aj naše vlasy? Je naozaj jedno, aký šampon používame?

Prečo sú v šampónoch sulfáty

Dnes skoro každý šampón obsahuje sulfát, penivú čistiacu zložku.  Práve sulfáty sú príčinou alebo tvorcom hojnej peny.  A ak máme na hlave penu, máme pocit lepšie umytých vlasov. Ale je to naozaj tak?

Maličkými písmenkami na druhej strane fľašky  ho môžeme nájsť pod názvami ako sú :

Ammonium Laurel Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate/SLS a Sodium Laureth Sulfate/SLES

Na týchto chemických názvoch nie je nič zvláštne, všetko je tam vždy pekne zakódované. Sulfáty sa na začiatku svojej éry popularity využívali v chemickom priemysle ako odmasťovacie rozpúštadlá.  Rozpúštajú však tuky a oleje tak dokonalo, až môžu narúšať ochrannú bariéru pokožky, vysúšať vlasy  a spôsobovať ich nadmiernu pórovitosť.  

Keď som prvýkrát počula túto informáciu, prišlo mi to šialené, prečo by každý obyčajný šampón obsahoval túto údajne “zlú” zložku? Určite to je nie je garantovaná informácia. 

Riešila som problém s vlasmi

Pár mesiacov na to, som riešila svoj problém s vlasmi. Bola som na keratínovej kúre a slečna, ktorá mi keratín zažehlovala,  mi ponúkla špeciálny šampón s označením - bez sulfátov. Vysvetlila mi, že ak budem používať bežný šampón so sulfátmi, keratín nevydrží dlho. Po pravde, nechcelo sa mi dávať 30 eur za jednu fľaštičku šampónu. Pekne som poďakovala a šla do najbližšieho obchodu hľadať TEN šampón bez sulfátov.

 

Hladanie bolo zdĺhavé

Musím povedať, hladanie bolo zdĺhavé. Naozaj takmer všetky obsahovali sulfát.

Našla som niektoré prírodné značky bez obsahu sulfátu, pretože tu sa peniace látky nahrádzajú látkami z kokosového oleja, obilia a cukru.

Vyskúšala som preto 3 dostupné značky šampónov bez sulfátov

Podelím sa s vami o svoje pocity z nich. 

Tu sú: Alverde, Manufaktura, Nature Box

ALVERDE: Ultra sensitive shampoo

Tento ultra jemný šampón je naozaj bez vône, chuti a  zápachu. S opisom sa dá súhlasiť : “prírodná dm kozmetika a vegánsky produkt “.

Ale vlasy sa s ním umývali ťažko. Nevytváral takmer žiadnu penu a vlasy mi počas umývania mierne polepil. Občas po rýchlom, menej dôkladnom umytí sa mi stávalo, že vlasy neboli dostatočne umyté.  Pre umývanie vlasov s týmto šampónom treba určite cit a čas.

NATURE BOX: šampón so za studena lisovaným marhuľovým olejom

Táto značka v poslednej dobe tvrdo pracuje na cielenej reklame, a priznám sa, že som si ju vybrala na základe zásahu jednej z nich.  Príjemná vôňa a pekný obal, vysvetľujúci čo všetko šampón neobsahuje (sulfáty, silikóny, parabény) . Dobrý pocit z kúpy, ktorý zostal aj po prvom použití. Pri porovnaní s Alverde penil trochu viac, čo bolo poznať na výsledku. Zvládol s výborným výsledkom aj “ rýchle umytie”  a ako bonus - po umytí vlasy pekne voňajú.

MANUFAKTURA: Baby Sensitive - jemný vlasový šampón

Predajne tejto značky sú vždy príjemne voňavé, nohy ma sem radi zavedú. Horšie to už bolo s hľadaním šampón bez sulfátov. Našla som ho len v Detskej rade. Za pokus to stálo a niesla som si ho domov.

Vôňa šampónu je nenápadná, obsahuje ovsené výťažky a panthenol.  Verím, že tento šampón je vhodný pre citlivú pokožku vlasov, ale s mojimi hustými vlasmi veľmi nespolupracoval. Musela som ho použiť trochu viac, ako mám vo zvyku. 

Záverom tohto chemického pokusu na mojich vlasoch môžem skonštatovať,

že nevidím pri použití týchto značiek obrovský rozdiel. Ak používam šampón bez sulfátov, s vlasmi sa mi lepšie pracuje, prídu mi skrotenejšie, viac ma poslúchajú:) 

No na druhej strane - šampóny bez sulfátov sú drahšie ako tie bežné.  Určite to nie je “must have”. 

No ak máte problém so suchými alebo riedkymi vlasmi, prečo na čas nevyskúšať šampón bez sulfátov? Mohlo by to pomôcť. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj, volám sa Pavlínka. Som študentkou andragogiky na UK a vo voľnom čase sa venujem športu, videjkám o vareni, pečeni, cestovaniu, oblasti beauty, ale aj histórií.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.