ŽenaMóda / Beauty

Chemický pokus na mojich vlasoch. Vyskúšala som 3 bezsulfátové šampóny

 Pavlínka Pavlíková   16.07.2019   0

Umývanie vlasov je pre každého celkom bežná rutina. Niečo, čo pravidelne musíme. Neuvažujeme, či sa nám chce alebo nie. Robíme to už od detstva, pekne napeniť hlavu a opláchnuť - tak ako nás to doma naučili.

 

Aký šampón? Značka, účinok, cena....?

Šampón si vyberáme podľa viacerých faktorov. Či už značky, účinku alebo ceny. Niektorí podľa vône, farby a možno aj podľa chuti. Tak napríklad - ovocný šampón je sympatický, predstavíme si chutné šťavnaté ovocie. Ovocie ktoré bude vytvárať veľa peny.

Ale potrebujú to aj naše vlasy? Je naozaj jedno, aký šampon používame?

Prečo sú v šampónoch sulfáty

Dnes skoro každý šampón obsahuje sulfát, penivú čistiacu zložku.  Práve sulfáty sú príčinou alebo tvorcom hojnej peny.  A ak máme na hlave penu, máme pocit lepšie umytých vlasov. Ale je to naozaj tak?

Maličkými písmenkami na druhej strane fľašky  ho môžeme nájsť pod názvami ako sú :

Ammonium Laurel Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate/SLS a Sodium Laureth Sulfate/SLES

Na týchto chemických názvoch nie je nič zvláštne, všetko je tam vždy pekne zakódované. Sulfáty sa na začiatku svojej éry popularity využívali v chemickom priemysle ako odmasťovacie rozpúštadlá.  Rozpúštajú však tuky a oleje tak dokonalo, až môžu narúšať ochrannú bariéru pokožky, vysúšať vlasy  a spôsobovať ich nadmiernu pórovitosť.  

Keď som prvýkrát počula túto informáciu, prišlo mi to šialené, prečo by každý obyčajný šampón obsahoval túto údajne “zlú” zložku? Určite to je nie je garantovaná informácia. 

Riešila som problém s vlasmi

Pár mesiacov na to, som riešila svoj problém s vlasmi. Bola som na keratínovej kúre a slečna, ktorá mi keratín zažehlovala,  mi ponúkla špeciálny šampón s označením - bez sulfátov. Vysvetlila mi, že ak budem používať bežný šampón so sulfátmi, keratín nevydrží dlho. Po pravde, nechcelo sa mi dávať 30 eur za jednu fľaštičku šampónu. Pekne som poďakovala a šla do najbližšieho obchodu hľadať TEN šampón bez sulfátov.

 

Hladanie bolo zdĺhavé

Musím povedať, hladanie bolo zdĺhavé. Naozaj takmer všetky obsahovali sulfát.

Našla som niektoré prírodné značky bez obsahu sulfátu, pretože tu sa peniace látky nahrádzajú látkami z kokosového oleja, obilia a cukru.

Vyskúšala som preto 3 dostupné značky šampónov bez sulfátov

Podelím sa s vami o svoje pocity z nich. 

Tu sú: Alverde, Manufaktura, Nature Box

ALVERDE: Ultra sensitive shampoo

Tento ultra jemný šampón je naozaj bez vône, chuti a  zápachu. S opisom sa dá súhlasiť : “prírodná dm kozmetika a vegánsky produkt “.

Ale vlasy sa s ním umývali ťažko. Nevytváral takmer žiadnu penu a vlasy mi počas umývania mierne polepil. Občas po rýchlom, menej dôkladnom umytí sa mi stávalo, že vlasy neboli dostatočne umyté.  Pre umývanie vlasov s týmto šampónom treba určite cit a čas.

NATURE BOX: šampón so za studena lisovaným marhuľovým olejom

Táto značka v poslednej dobe tvrdo pracuje na cielenej reklame, a priznám sa, že som si ju vybrala na základe zásahu jednej z nich.  Príjemná vôňa a pekný obal, vysvetľujúci čo všetko šampón neobsahuje (sulfáty, silikóny, parabény) . Dobrý pocit z kúpy, ktorý zostal aj po prvom použití. Pri porovnaní s Alverde penil trochu viac, čo bolo poznať na výsledku. Zvládol s výborným výsledkom aj “ rýchle umytie”  a ako bonus - po umytí vlasy pekne voňajú.

MANUFAKTURA: Baby Sensitive - jemný vlasový šampón

Predajne tejto značky sú vždy príjemne voňavé, nohy ma sem radi zavedú. Horšie to už bolo s hľadaním šampón bez sulfátov. Našla som ho len v Detskej rade. Za pokus to stálo a niesla som si ho domov.

Vôňa šampónu je nenápadná, obsahuje ovsené výťažky a panthenol.  Verím, že tento šampón je vhodný pre citlivú pokožku vlasov, ale s mojimi hustými vlasmi veľmi nespolupracoval. Musela som ho použiť trochu viac, ako mám vo zvyku. 

Záverom tohto chemického pokusu na mojich vlasoch môžem skonštatovať,

že nevidím pri použití týchto značiek obrovský rozdiel. Ak používam šampón bez sulfátov, s vlasmi sa mi lepšie pracuje, prídu mi skrotenejšie, viac ma poslúchajú:) 

No na druhej strane - šampóny bez sulfátov sú drahšie ako tie bežné.  Určite to nie je “must have”. 

No ak máte problém so suchými alebo riedkymi vlasmi, prečo na čas nevyskúšať šampón bez sulfátov? Mohlo by to pomôcť. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj, volám sa Pavlínka. Som študentkou andragogiky na UK a vo voľnom čase sa venujem športu, videjkám o vareni, pečeni, cestovaniu, oblasti beauty, ale aj histórií.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.