ŽenaInšpirácie a motivácie

Všetky matky v karanténe - spojme sa!

 Gréta Čierna   24.03.2020   0

Home office sa mení na peklo, prestáva nás trápiť, či sú deti v škole šťastné, a nekúpená cibuľa otriasa základmi manželstva. Buďme solidárne a stojme pri sebe.

Shutterstock

 

Chcem sa hrať

Naozaj výkonní ľudia vraj využívajú manažérsku metódu, ktorá sa volá time boxing. Efektívne typy 5 minút vybavujú emaily, 5 minút vedú poradu, 5 minút telefonujú a 5 minút vyberajú rodinnú dovolenku.

Tak stihnú viac povinností za minimum času. Ja tvrdím, že túto metódu vymyslela nejaká zamestnaná mama, ktorá zostala s deťmi pár týždňov doma.

Karanténa s deťmi znamená zúfalú snahu o balans medzi varením, upratovaním, žehlením rúšok a núteným hraním s deťmi. Aha, a zabudla som na prácu, a na to, že niekto musí zbehnúť do obchodu a trikrát denne vyvenčiť  psa. Dovolím si povedať, že po skončení karantény o tom môžem dávať manažérom školenia.

Ťukám do počítača a popri tom krájam krkvu, keď dobehne jedno z mojich detí, že sa chce hrať. To, že mám baby, vôbec neznamená, že by objavili záľubu v tichých nežných hrách ako starostlivosť o báibiky - bábätká.

Prečítajte si aj: Nestíhame, nevládzeme, sme zavalení školou. Máme toho dosť, hovoria rodičia.

 

Oveľa viac ich baví hádzanie loptou o strop, akoby nás susedia nad nami aj tak nemali dosť.

Celkom radi zľaňujú poschodovú posteľ ako rodení horolezci, hrajú na gitare (nie, nevedie to) alebo hulákajú. Aj preto som 5 minútové pracovné intervaly skrátila na 15 - sekundové.

“Chcem sa hrať!” zahlási jedno dieťa.

“Hraj sa,” odpoviem.

“Chcem sa hrať s teeeboou!”

Medzi hrncom, klávesnicou a legom

Miešam polievku a decko mi visí na nohe. Doslova.

“Kedy už dovaríš?”

“Za chvíľu,” klamem.

“Už?”

“Nie!

“Už teraz?”

“Nie!”

“Môžem variť s tebou?”

“Nie!”

Shutterstock

 

Polievka kypí, ja odbieham. Pri bombovom útoku hračkami uviazol najdôležitejší člen rodiny - jednorožec - na lustri.

Musím ho zachrániť, ide o všetko! O jeho zdravie a o to zabrániť deťom, aby vyliezli na nábytok a pri záchrannej akcii si zlomili ruku. Lebo v čase karantény sa na pohotovsť nechodí.

“Už sa s nami ideš hrať? Prosííím!” kričí aj druhé dieťa

Bežím k polievke, k práčke a rýchlo pozrieť, čo za email mi prišiel na mobil. Cestou skočím na lego, čo je taká bolesť, ako keby mi amputovali nohu.

Medzi hrncom, klávesnicou a rozhádzaným legom neexistuje život. Len agónia, zlosť a detský krik. Mám nervy - na Číňu, nakazené netopiere, výrobcov rúšok aj výrobcov lega.

Bol to ťažký deň

Presne o štvrtej buchnú dvere. Hlava rodiny je doma a s povzdychom skonštatuje:

“Konečne! Nevieš si predstaviť, aký je v robote blázinec.”

Ha, ty mne bude hovoriť - pomyslím si. Muž si sadne a deti sa okolo neho zhrčia ako pokorné kozliatka okolo dobrej mamičky, ktorá ich zachránila pred vlkom, a ešte k tomu nezabudla cestou domov kúpiť v Tescu mliečko.

Prečítajte si aj: Učíme sa s deťmi v karanténe. Tieto stránky by mal poznať každý rodič.

 

Samozrejme, v rámci zachovania duševného zdravia sa potrebuejm vyrozprávať. Ignorujem rady všetkým párových terapeutov, že muž po príchode domov potrebuje chvíľu pre seba, a spustím.

Že lego, že polievka, deti, práca, maily a zrušený termín na dovolenku. Muž pokrúti hlavou a poznamená:

“Musiš si to lepšie zmanažovať, aby si nebola stále v strese.”

Dík za tip. Môj život sa v karanténe zmenil na zbytočné rady, litre kávy, unavenú pleť a deti, pri ktorých mám pocit, že nech robím, čo robím, ich zdravý vývoj ide do kelu.

Mamy - držme spolu

Lekári, predavačky, autori článkov o tom, ako zabaviť deti, a matky, ktoré sa o to snažia - sme na pokraji vyhorenia. Je čas najvyššej núdze - nie čas hrať sa na hrdinky.

Shutterstock

 

Je čas poplakať si, mať nervy, hodiť večer deti na muža a napustiť si vaňu. Keď som bola decko, vedela som vydržať v domácej karanténe (soplíky a teplota 37,1) týždne. Milovala som nebyť v škole a nemať povinnosti.

Dnes nevydržím nestresovať, kedy dorobím prácu, kedy dovarím a kedy dám decká do postele. To je tá stratená schopnosť žiť v prítomnom okamihu. Najkrajšia chvíľa karantény je medzi pol ôsmou a ôsmou, keď pustím deťom čítanie rozprávok online, ľahnem si na kobercem a počúvam.

To, aby som im čítala sama, som sa nateraz definitívne vzdala. Na polhoďku odovzdám ich výchovu inému dospelému a hrám sa, že aj ja mám sedem, a počúvam rozprávku.

Ďakujem všetkým - hlavne iným mamám, ktoré takto uľahčujú život nám ostatným, odsúdeným na život v karanténe. Všetky slovenské mamy - spojme sa! Povzbudzujme sa!

Raz sa vráti vstávanie do škôlok, dobiehanie na krúžky a sobotné bicyklovačky. Do tej doby vám prajem hlavne veľa humoru, pokoja a rúšok. Všetko ostatné sa zatiaľ kúpiť dá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.