ŽenaInšpirácie a motivácie

Tlieskať z balkóna nestačí. Takto môžeme pomôcť všetci

 Marcela Beňová   21.04.2020   0

Iniciatíva Sme pripravení vytvorila platformu, ktorá spája dobrovoľníkov z celého Slovenska. Prihlásiť sa môžu nielen zdravotníci, ale každý, kto má záujem pomôcť v súčasnej situácii.

Sme pripravení

 

Sme pripravení pomáhať?

O tom, že na aktuálnu situáciu neboli pripravené nemocnice ani systém, svedčí fakt, že lekári, zdravotné sestry, no aj mnohí ďalší pracovníci sú v súčasnosti preťažení.

Mnohí zamestnanci sa vystavujú riziku ochorenia, musia obetovať čas s rodinou a pracujú v sťažených podmienkach. Už tak náročnú situáciu zhoršil fakt, že veľa rodičov zamestnaných v zdravotníctve musí zostať doma s deťmi, pretože školy a škôlky sú zatvorené.

Aj preto sa iniciatíva smepripraveni.sk rozhodla spojiť ochotných dobrovoľníkov, ktorí by pomohli zdravotníkom zvládnuť aktuálnu situáciu v nemocniciach. Zapojiť sa však môžu všetci tí, ktorí chcú urobiť niečo pre ľudí odkázaných na našu pomoc.

Ako môžu pomôcť zdravotníci?

Najväčšie posily aktuálne potrebujú nemocnice. V zdravotníckych zariadeniach chýba predovšetkým kvalifikovaný personál.

Facebook Sme pripravení

 

Aj preto sa iniciatíva Sme pripravení rozhodla zamerať predovšetkým na ochotných medikov, zdravotné sestry, zubárov, farmaceutov, záchranárov, pôrodné asistentky, opatrovateľky, sociálnych pracovníkov či ďalších dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním, ktorí by chceli prispieť k tomu, aby sa pacientom aj v aktuálnych podmienkach dostávala kvalitná starostlivosť.

Vítaní sú aj študenti, ktorí si môžu dobrovoľnícku činnosť započítať v rámci povinnej letnej stáže, a získať tak nielen skúsenosti, ale ľudský náhľad pre svoje budúce povolanie.

Pomoc dobrovoľníkov má veľkú váhu nielen pre samotných zdravotníkov, ale všetkých, ktorí ich starostlivosť potrebujú. Na oddeleniach, kde je viac rúk ochotných pomôcť, vládne menej stresu a napätia, a vzniká menej krízových situácii.

Sme pripravení

 

Lekárov a zdravotné sestry majú viac času a priestoru venovať sa najťažším prípadom, a lepšiu atmosféru vnímajú aj pacienti, ktorí prežívajú menej strachu a obáv.

Dobrovoľníci pomáhajú nielen svojou prácou, ale odbremeňujú zamestnancov aj chorých najmä po psychickej stránke.

Nie som zdravotník, ale chcem pomôcť

Len tlieskať z balkóna nestačí. To si uvedomuje čoraz viac ľudí, ktorí sa pýtajú, akým spôsobom môžu pomôcť, ak nie sú zo zdravotníckeho oboru. Možností je hneď niekoľko, a nepotrebujete k tomu ani vzdelanie v oblasti medicíny.

Iniciatíva smepripraveni.sk spolupracuje s ďalšími organizáciami, ktoré pomáhajú ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi či v spoločenskej izolácii. Pomocnú ruku uvíta napríklad Červený kríž, Notabene či iniciatívy Kto pomôže Slovensku, Pomôž susedovi a Pomôž nemocnici.

Všetky tieto organizácie  a združenia hľadajú ochotníkov, ktorí budú rozvážať lieky, materiálnu pomoc, potraviny, ochranné rúška či len kontaktujú seniorov, aby ich podporili duševne.

Mnohí z nás, ktorí sú doma, by radi pomohli, no bránia nám v tom rodinné či pracovné povinnosti. Pomôcť môžeme nielen konkrétnou aktivitou, ale aj finančne. Predovšetkým organizácie, ktoré sa starajú o tých najslabších ako Notabene či Červený kríž, dnes bojujú o to, aby ľudia v núdzi dokázali dôstojne prečkať toto obdobie.

Sme pripravení

 

Každý finančný dar im pomôže zabezpečiť bývanie a stravu. Takýmto spôsobom sa môžu zapojiť všetci, ktorí nemajú priestor na dobrovoľnícku činnosť.

Chcem byť dobrovoľník. Ako na to?

Stačí, ak na webovej stránke smepripraveni.sk vyplníte krátky dotazník, kde uvediete odbor, v ktorom by ste vedeli pomôcť, a mesto, kde by ste mohli pomáhať. To isté platí aj pre dobrovoľníkov, ktorí nie sú vyštudovaní medici.

Iniciatíva hľadá ľudí naprieč všetkými odbormi - ekonómov, právnikov, copywriterov, grafikov - každého, kto chce pomôcť. Na druhej strane stoja nemocnice, ktoré sa rovnako uchádzajú o pomoc dobrovoľníkov.

Nájdete tu aj všetky informácie týkajúce sa finančných darov pre jednotlivé organizácie, ktoré sa starajú o ľudí v núdzi.

Aktuálne je prihlásených viac ako 1200 dobrovoľníkov ochotných pomôcť, a 55 zapojených inštitúcií, ktoré túto pomoc potrebujú. Medzi garantov projektu patrí Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.