ŽenaInšpirácie a motivácie

Tlieskať z balkóna nestačí. Takto môžeme pomôcť všetci

 Marcela Beňová   21.04.2020   0

Iniciatíva Sme pripravení vytvorila platformu, ktorá spája dobrovoľníkov z celého Slovenska. Prihlásiť sa môžu nielen zdravotníci, ale každý, kto má záujem pomôcť v súčasnej situácii.

Sme pripravení

 

Sme pripravení pomáhať?

O tom, že na aktuálnu situáciu neboli pripravené nemocnice ani systém, svedčí fakt, že lekári, zdravotné sestry, no aj mnohí ďalší pracovníci sú v súčasnosti preťažení.

Mnohí zamestnanci sa vystavujú riziku ochorenia, musia obetovať čas s rodinou a pracujú v sťažených podmienkach. Už tak náročnú situáciu zhoršil fakt, že veľa rodičov zamestnaných v zdravotníctve musí zostať doma s deťmi, pretože školy a škôlky sú zatvorené.

Aj preto sa iniciatíva smepripraveni.sk rozhodla spojiť ochotných dobrovoľníkov, ktorí by pomohli zdravotníkom zvládnuť aktuálnu situáciu v nemocniciach. Zapojiť sa však môžu všetci tí, ktorí chcú urobiť niečo pre ľudí odkázaných na našu pomoc.

Ako môžu pomôcť zdravotníci?

Najväčšie posily aktuálne potrebujú nemocnice. V zdravotníckych zariadeniach chýba predovšetkým kvalifikovaný personál.

Facebook Sme pripravení

 

Aj preto sa iniciatíva Sme pripravení rozhodla zamerať predovšetkým na ochotných medikov, zdravotné sestry, zubárov, farmaceutov, záchranárov, pôrodné asistentky, opatrovateľky, sociálnych pracovníkov či ďalších dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním, ktorí by chceli prispieť k tomu, aby sa pacientom aj v aktuálnych podmienkach dostávala kvalitná starostlivosť.

Vítaní sú aj študenti, ktorí si môžu dobrovoľnícku činnosť započítať v rámci povinnej letnej stáže, a získať tak nielen skúsenosti, ale ľudský náhľad pre svoje budúce povolanie.

Pomoc dobrovoľníkov má veľkú váhu nielen pre samotných zdravotníkov, ale všetkých, ktorí ich starostlivosť potrebujú. Na oddeleniach, kde je viac rúk ochotných pomôcť, vládne menej stresu a napätia, a vzniká menej krízových situácii.

Sme pripravení

 

Lekárov a zdravotné sestry majú viac času a priestoru venovať sa najťažším prípadom, a lepšiu atmosféru vnímajú aj pacienti, ktorí prežívajú menej strachu a obáv.

Dobrovoľníci pomáhajú nielen svojou prácou, ale odbremeňujú zamestnancov aj chorých najmä po psychickej stránke.

Nie som zdravotník, ale chcem pomôcť

Len tlieskať z balkóna nestačí. To si uvedomuje čoraz viac ľudí, ktorí sa pýtajú, akým spôsobom môžu pomôcť, ak nie sú zo zdravotníckeho oboru. Možností je hneď niekoľko, a nepotrebujete k tomu ani vzdelanie v oblasti medicíny.

Iniciatíva smepripraveni.sk spolupracuje s ďalšími organizáciami, ktoré pomáhajú ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi či v spoločenskej izolácii. Pomocnú ruku uvíta napríklad Červený kríž, Notabene či iniciatívy Kto pomôže Slovensku, Pomôž susedovi a Pomôž nemocnici.

Všetky tieto organizácie  a združenia hľadajú ochotníkov, ktorí budú rozvážať lieky, materiálnu pomoc, potraviny, ochranné rúška či len kontaktujú seniorov, aby ich podporili duševne.

Mnohí z nás, ktorí sú doma, by radi pomohli, no bránia nám v tom rodinné či pracovné povinnosti. Pomôcť môžeme nielen konkrétnou aktivitou, ale aj finančne. Predovšetkým organizácie, ktoré sa starajú o tých najslabších ako Notabene či Červený kríž, dnes bojujú o to, aby ľudia v núdzi dokázali dôstojne prečkať toto obdobie.

Sme pripravení

 

Každý finančný dar im pomôže zabezpečiť bývanie a stravu. Takýmto spôsobom sa môžu zapojiť všetci, ktorí nemajú priestor na dobrovoľnícku činnosť.

Chcem byť dobrovoľník. Ako na to?

Stačí, ak na webovej stránke smepripraveni.sk vyplníte krátky dotazník, kde uvediete odbor, v ktorom by ste vedeli pomôcť, a mesto, kde by ste mohli pomáhať. To isté platí aj pre dobrovoľníkov, ktorí nie sú vyštudovaní medici.

Iniciatíva hľadá ľudí naprieč všetkými odbormi - ekonómov, právnikov, copywriterov, grafikov - každého, kto chce pomôcť. Na druhej strane stoja nemocnice, ktoré sa rovnako uchádzajú o pomoc dobrovoľníkov.

Nájdete tu aj všetky informácie týkajúce sa finančných darov pre jednotlivé organizácie, ktoré sa starajú o ľudí v núdzi.

Aktuálne je prihlásených viac ako 1200 dobrovoľníkov ochotných pomôcť, a 55 zapojených inštitúcií, ktoré túto pomoc potrebujú. Medzi garantov projektu patrí Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
30.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?