ŽenaInšpirácie a motivácie

Sóda bikarbóna, ocot a tri mesiace bez šampónu. Ako to dopadlo?

 Gréta Čierna   28.08.2020   0

Mojím životným projektom je (okrem detí) skúšať rôzne projekty. Raz žijem zdravo, inokedy vyhadzujem, lebo minimalizmus, no a pravidelne sa vrhám na ekológiu alebo pestovanie zeleniny na balkóne.

Tentokrát som si povedala, že spravím niečo pre svoju krásu a prírodu. Keďže mám od vekov problém s vlasmi - sú strašne jemné, pomaly rastú a ľahko sa lámu, hľadala som po nociach na internete záchranu.

Ingimage

 

Tu vitamíny, tu zas žihľavový odvar. Nakoniec - čuduj sa svete, som objavila blog jednej pani, ktorá popísala presne moje problémy.

Po pôrode nevedela dostať vlasy do formy. Na hlave sa jej začali objavovať holé miesta, vlasy už nestačilo umývať dvakrát do týždňa, ale takmer denne, pojem dorásť do dĺžky bol asi taký reálny, ako keby ste chceli v dvadsaťšestke narásť vy sami.

A čo jej pomohlo? Vymenila šamón za sódu bikarbónu a kondicionér za ocot.

Zázrak menom sóda

Pani k tomuto bizarnému návodu priložila aj dva obrázky. Na jednom mala zvädnuté vlasy po plecia, ktoré (akoby povedala moja mama) zúfalo potrebovali kaderníka a fén na objem.

Na druhej boli vlasy o dobrých desať centimetrov dlhšie, pevnejšie, krásne sa leskli. No kde sa hrabe reklama na Schaumu? Musela som sa pozrieť dvakrát, aby som tomu uverila.

Pani opísala zázrak nasledovane: pol roka pravidelného umývania sódou a octovania naštartoval vlasové folikuly a ona mala háro ako nikdy predtým. Oklamala prírodu, genentiku aj svojho kaderníka.

Nedalo mi to a hodila som do Googlu sóda bikarbóna a vlasy. Zosypali sa na mňa desiatky článkov a praktických skúseností od žien a dievčat rôzneho druhu.

Prečítajte si aj: Denník študujúcej mamy

 

Scenár ten istý. Od malička problém s rastom vlasom, lámavé konce, komplexy a stvoky vyskúšaných šampónov. Potom prišla sóda bikarbóna a život nabral nový rozmer.

Kde som doteraz žila, že som si hlavu umývala sulfátmi, minerálnymi olejmi a nebezpečnými chemikáliami?

Sóda na hlavu - ako na to?

Hneď na úvod, pretože verím, že sa nájde niekto, kto tento recept reálne vyskúša, sóda bikarbóna je naozaj malý zázrak. Má zloženie, ktoré pomáha pri čistení a odmasťovaní, takže áno, je možné umyť si ňou vlasy.

Druhá vec je, že je to pomerne agresívny výrobok. Pokiaľ máte vlasy po plecia, zabudnite na pomery: sóda bikarbóna/ voda/ocot z internetu. Dve plné lyžice sódy a dva hrnčeky rozriedeného octu by vám vypálili oči a suchú kožu by ste liečili do Vianoc.

Na jemné polodlhé vlasy stačí polievková lyžica, ktorú rozmiešate s dvomi či tromi lyžicami vody. Tento pomer nanesiete na vrch hlavy, ale nie priamo na pokožku. Zmes potom citlivo, nie šúchaním, rozotriete po celom povrchu a veľmi opatrne do dĺžky vlasov.

Pozor na oči! Sóda bikarbóna by sa správala ako žieravina a pochybujem, že by ste chceli ísť na druhý deň do práce s červenými očami a'la vlkolak. Vlasy stačí sódou umyť raz.

 

Druhýkrát použite octový kondicionér. Do hrnčeka vody dajte jednu až dve lyžice octu.

Niektorí eko-vlaso-spoluobčania radi experimentujú aj s jablčným octom, ale neviem. Tej vône sa tak skoro nezbavíte. V každom prípade ocot neobchádzajte, inak by ste vlasy nemali šancu rozčesať.

Vlasy ako Afrodita. Alebo aj nie

Moje vlasy po prvom umytí vyzerali, ako keby som sa bála hygieny, a vode sa vyhýbala celé týždne. Boli mastné a suché zároveň, a aj zvláštne tvrdé a divne stáli. Niečo ako tá pani vo filme Frenkenstein, ktorú zasiahol elektrický prúd.

Lenže ja som sa nezľakla, pretože na Googli sa dočítate, že to sa vlasom presne stáva - odvykajú si od chemikálií. Prvý deň sa nedali učesať.

Dala som na hlavu čiapku a šla. To si matky s malými deťmi môžu dovoliť. Ak aj vyzeráte zle, máte predsa na starosti iné veci, tak čo?

Vlasy som umývala o pár dní zas a zhruba na tretí raz som videla prvý rozdiel. Fakt boli pevnejšie. Neviem to opísať, možno ako keď si háro poriadne nastriekate tužidlom. Proste chytíte vrkoč a niečo tam máte.

Vlasy začali mať, neviem prečo, tmavšiu farbu, a namiesto tradičných vĺn boli úplne rovné. Možno za to mohol ocot, ale po asi troch týždňoch im začalo stačiť umývanie dvakrát do týždňa, aj to len z môjho zvyku.

Prečítajte si aj: 13 jesenných aktivít, ktoré vás (ani) tento rok neobídu

 

Udržali si čistý vzhľad aj pár dní po umytí a boli naozaj pevnejšie, už nie “splihlé” ako som bola zvyknutá.

Na druhej strane pocit jemnej čistoty ako po umytí bežným šampónom mať nebudete. Vlasli schli dhšie, a potom získali štruktúru v štýle “drôty” a nedali sa dobre rozčesať.

Suchá hlava

To česanie bol boj. Musela som začínať poctivo od končekov, aby sa mi kefa nezasekla a nenosila som ju do ďalšieho umývania ako módny doplnok. Vlasy ako sa mi zdalo naozaj o nejaký centiemter poskočili a aj menej padali. Možno preto, že sa nedokázali odlepiť od hlavy.

Bola som s nimi spokojná a vravela som si: konečne mám riešenie, čo so životom. Až do tej osudnej chvíle. Po troch mesiacoch umývania sódou a octom som šla v našom výťahu so zrkadlom, keď som sa zrazu zhrozene prizrela zblízka na svoju hlavu.

Pokožku som mala samú lupinu a povrch vlasov bol doškriabaný a celý polámaný. Ono - sóda je chemický čistič - a vlasy neboli splihlé, lebo im chýbala hydratácia.

Po dlhšom používaní jednoducho hlava uschla. Povrch vlasov sa mechanicky poškodil a koža mala problém s agresívnym čistením.

 

Zasa som bežala googliť, aby som sa v diskusiách pod všetkými oslavnými článkami dočítala, že je to bežná skúsenosť väčšiny sódujúcich a octujúcich žien. Po pár mesiacoch už vlasy toľko prírody a čistoty nezvládnu.

Sóda verzus šampón. Kto vyhral?

Hádajte? Po troch mesiacoch šli odrastené konce ku kaderníkovi a lupín som sa zbavovala ďalších pár mesiacov. Po prvom umytí šampónom som opäť zažila blahodarný pocit, že mám čistučké vlasy, a že sú jemné na dotyk.

Za sódou mi bolo smutno. Chýbal mi celý ceremoniál miešania prášku s vodou a chystania octovej vody, ktorý mi pripomínal rituálne kúpele ne Blízkom Východe. Opäť som sa spriatelila s hrebeňom a von nemusím chodiť s čiapokou.

Zásoby sódy bikarbóny som použila ako prírodné čistidlo a celkom ma vydesilo, ako dobre vyžrala špinu z bielych tenisiek. Ale nevadí.

Nedávno som sa dočíatala, že niektoré ženy si umývajú vlasy špeciálnym čajom a produkty z drogérky im vôbec nechýbajú. Žeby som to vyskúšala?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.