ŽenaInšpirácie a motivácie

Sóda bikarbóna, ocot a tri mesiace bez šampónu. Ako to dopadlo?

 Gréta Čierna   28.08.2020   0

Mojím životným projektom je (okrem detí) skúšať rôzne projekty. Raz žijem zdravo, inokedy vyhadzujem, lebo minimalizmus, no a pravidelne sa vrhám na ekológiu alebo pestovanie zeleniny na balkóne.

Tentokrát som si povedala, že spravím niečo pre svoju krásu a prírodu. Keďže mám od vekov problém s vlasmi - sú strašne jemné, pomaly rastú a ľahko sa lámu, hľadala som po nociach na internete záchranu.

Ingimage

 

Tu vitamíny, tu zas žihľavový odvar. Nakoniec - čuduj sa svete, som objavila blog jednej pani, ktorá popísala presne moje problémy.

Po pôrode nevedela dostať vlasy do formy. Na hlave sa jej začali objavovať holé miesta, vlasy už nestačilo umývať dvakrát do týždňa, ale takmer denne, pojem dorásť do dĺžky bol asi taký reálny, ako keby ste chceli v dvadsaťšestke narásť vy sami.

A čo jej pomohlo? Vymenila šamón za sódu bikarbónu a kondicionér za ocot.

Zázrak menom sóda

Pani k tomuto bizarnému návodu priložila aj dva obrázky. Na jednom mala zvädnuté vlasy po plecia, ktoré (akoby povedala moja mama) zúfalo potrebovali kaderníka a fén na objem.

Na druhej boli vlasy o dobrých desať centimetrov dlhšie, pevnejšie, krásne sa leskli. No kde sa hrabe reklama na Schaumu? Musela som sa pozrieť dvakrát, aby som tomu uverila.

Pani opísala zázrak nasledovane: pol roka pravidelného umývania sódou a octovania naštartoval vlasové folikuly a ona mala háro ako nikdy predtým. Oklamala prírodu, genentiku aj svojho kaderníka.

Nedalo mi to a hodila som do Googlu sóda bikarbóna a vlasy. Zosypali sa na mňa desiatky článkov a praktických skúseností od žien a dievčat rôzneho druhu.

Prečítajte si aj: Denník študujúcej mamy

 

Scenár ten istý. Od malička problém s rastom vlasom, lámavé konce, komplexy a stvoky vyskúšaných šampónov. Potom prišla sóda bikarbóna a život nabral nový rozmer.

Kde som doteraz žila, že som si hlavu umývala sulfátmi, minerálnymi olejmi a nebezpečnými chemikáliami?

Sóda na hlavu - ako na to?

Hneď na úvod, pretože verím, že sa nájde niekto, kto tento recept reálne vyskúša, sóda bikarbóna je naozaj malý zázrak. Má zloženie, ktoré pomáha pri čistení a odmasťovaní, takže áno, je možné umyť si ňou vlasy.

Druhá vec je, že je to pomerne agresívny výrobok. Pokiaľ máte vlasy po plecia, zabudnite na pomery: sóda bikarbóna/ voda/ocot z internetu. Dve plné lyžice sódy a dva hrnčeky rozriedeného octu by vám vypálili oči a suchú kožu by ste liečili do Vianoc.

Na jemné polodlhé vlasy stačí polievková lyžica, ktorú rozmiešate s dvomi či tromi lyžicami vody. Tento pomer nanesiete na vrch hlavy, ale nie priamo na pokožku. Zmes potom citlivo, nie šúchaním, rozotriete po celom povrchu a veľmi opatrne do dĺžky vlasov.

Pozor na oči! Sóda bikarbóna by sa správala ako žieravina a pochybujem, že by ste chceli ísť na druhý deň do práce s červenými očami a'la vlkolak. Vlasy stačí sódou umyť raz.

 

Druhýkrát použite octový kondicionér. Do hrnčeka vody dajte jednu až dve lyžice octu.

Niektorí eko-vlaso-spoluobčania radi experimentujú aj s jablčným octom, ale neviem. Tej vône sa tak skoro nezbavíte. V každom prípade ocot neobchádzajte, inak by ste vlasy nemali šancu rozčesať.

Vlasy ako Afrodita. Alebo aj nie

Moje vlasy po prvom umytí vyzerali, ako keby som sa bála hygieny, a vode sa vyhýbala celé týždne. Boli mastné a suché zároveň, a aj zvláštne tvrdé a divne stáli. Niečo ako tá pani vo filme Frenkenstein, ktorú zasiahol elektrický prúd.

Lenže ja som sa nezľakla, pretože na Googli sa dočítate, že to sa vlasom presne stáva - odvykajú si od chemikálií. Prvý deň sa nedali učesať.

Dala som na hlavu čiapku a šla. To si matky s malými deťmi môžu dovoliť. Ak aj vyzeráte zle, máte predsa na starosti iné veci, tak čo?

Vlasy som umývala o pár dní zas a zhruba na tretí raz som videla prvý rozdiel. Fakt boli pevnejšie. Neviem to opísať, možno ako keď si háro poriadne nastriekate tužidlom. Proste chytíte vrkoč a niečo tam máte.

Vlasy začali mať, neviem prečo, tmavšiu farbu, a namiesto tradičných vĺn boli úplne rovné. Možno za to mohol ocot, ale po asi troch týždňoch im začalo stačiť umývanie dvakrát do týždňa, aj to len z môjho zvyku.

Prečítajte si aj: 13 jesenných aktivít, ktoré vás (ani) tento rok neobídu

 

Udržali si čistý vzhľad aj pár dní po umytí a boli naozaj pevnejšie, už nie “splihlé” ako som bola zvyknutá.

Na druhej strane pocit jemnej čistoty ako po umytí bežným šampónom mať nebudete. Vlasli schli dhšie, a potom získali štruktúru v štýle “drôty” a nedali sa dobre rozčesať.

Suchá hlava

To česanie bol boj. Musela som začínať poctivo od končekov, aby sa mi kefa nezasekla a nenosila som ju do ďalšieho umývania ako módny doplnok. Vlasy ako sa mi zdalo naozaj o nejaký centiemter poskočili a aj menej padali. Možno preto, že sa nedokázali odlepiť od hlavy.

Bola som s nimi spokojná a vravela som si: konečne mám riešenie, čo so životom. Až do tej osudnej chvíle. Po troch mesiacoch umývania sódou a octom som šla v našom výťahu so zrkadlom, keď som sa zrazu zhrozene prizrela zblízka na svoju hlavu.

Pokožku som mala samú lupinu a povrch vlasov bol doškriabaný a celý polámaný. Ono - sóda je chemický čistič - a vlasy neboli splihlé, lebo im chýbala hydratácia.

Po dlhšom používaní jednoducho hlava uschla. Povrch vlasov sa mechanicky poškodil a koža mala problém s agresívnym čistením.

 

Zasa som bežala googliť, aby som sa v diskusiách pod všetkými oslavnými článkami dočítala, že je to bežná skúsenosť väčšiny sódujúcich a octujúcich žien. Po pár mesiacoch už vlasy toľko prírody a čistoty nezvládnu.

Sóda verzus šampón. Kto vyhral?

Hádajte? Po troch mesiacoch šli odrastené konce ku kaderníkovi a lupín som sa zbavovala ďalších pár mesiacov. Po prvom umytí šampónom som opäť zažila blahodarný pocit, že mám čistučké vlasy, a že sú jemné na dotyk.

Za sódou mi bolo smutno. Chýbal mi celý ceremoniál miešania prášku s vodou a chystania octovej vody, ktorý mi pripomínal rituálne kúpele ne Blízkom Východe. Opäť som sa spriatelila s hrebeňom a von nemusím chodiť s čiapokou.

Zásoby sódy bikarbóny som použila ako prírodné čistidlo a celkom ma vydesilo, ako dobre vyžrala špinu z bielych tenisiek. Ale nevadí.

Nedávno som sa dočíatala, že niektoré ženy si umývajú vlasy špeciálnym čajom a produkty z drogérky im vôbec nechýbajú. Žeby som to vyskúšala?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.