ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ŽenaInšpirácie a motivácie

Schovajte telefón, pripravte si pre rodinu úsmev

 Kika/redakcia   20.03.2017   1

Kedykoľvek musíme čo len chvíľku čakať, na deti pred školou alebo na križovatke, kým blikne zelená, využívame tento čas na to, aby sme vytiahli mobil, skontrolovali smsky, messenger, sociálne siete.

To „pod chvíľou“ podvedomé hladkanie telefónov, nás oberá o čas, sústredenie, energiu, lásku a najmä o prítomnosť, ktorá je len tu a teraz.

Shutterstock

 

Alibizmus náš milený

Ale veď „všetci“ to robíme, ospravedlňujeme si svoje nutkanie každú chvíľu siahať na telefón, namiesto toho, aby sme prehodnotili svoje správanie.

Možno k tomu potrebujeme pomoc zvonku. Podporu, aby sme sa vedeli od svojich mobilov odpútať. Či už je to večera, výlet alebo šoférovanie.

Rodičov detí zo základnej školy v anglickom Longlands, Middlesbrough, čaká pri vchode značka "Privítajte svoje deti s úsmevom, nie s mobilom." Má ich povzbudiť, aby s deťmi viac hovorili.

Pravidlo vraj zabralo a výrazne menej rodičov vidno chodiť po školskom areáli s telefónom v ruke.

No a čo?

Elektroniku však často uprednostňujeme nielen pred deťmi, ale aj pred manželom/manželkou. Je vám známy tento postoj?

„No a čo, že každý večer sedíme vedľa seba na gauči s vlastnými mobilmi alebo počítačmi? No a čo, že si pri večeri, v aute alebo na rande kontrolujeme smartfóny? Prečo by to malo prekážať? Veď máme pre seba celý zvyšok svojho života,“ vyhovárala sa ešte donedávna blogerka Rachel Macy Staffordová, autorka knihy Mama má čas.

Keď však úprimne zhodnotila, ako často siaha za telefónom v prítomnosti manžela a detí, prehodnotila svoje správanie.

Shutterstock

 

Ak chcete obmedziť používanie mobilov a počítačov, možno budete potrebovať pomoc od tých ľudí, ktorí sú pre vás najdôležitejší. Rachel nás povzbudzuje, aby sme sa s nimi podelili o svoje zámery, napríklad takto:

„Možno budem potrebovať pomoc, aby som sa vedela odpútať od telefónu počas šoférovania, (večere, rodinného výletu). Môžete sa namiesto toho so mnou porozprávať?

„Možno budem potrebovať povzbudenie, keď sa rozhodnem, že nezapnem počítač po vašom návrate zo školy. Naozaj by som sa rada venovala len vám, až kým vás neuložím spať.“

„Rada by som prežila jeden večer v týždni bez mobilu a počítača. Nechceš sa ku mne pridať?

„Budem sa snažiť prežiť jeden deň (večer) v týždni bez elektroniky. Neurobíme to spolu. Pomohlo by mi to.“

Buďte inšpiráciou ostatným

Keď vyslovíte nahlas túžbu oslobodiť si ruky, je väčšia pravdepodobnosť, že vám to pomôže vydržať do konca, ale ktovie, možno navyše inšpirujete aj niekoho iného, aby obmedzil používanie elektroniky, hovorí Rachel, mama s uvoľnenými rukami.

Niekto totiž musí začať čakať inak na dieťa pred školou alebo na jedlo v reštaurácii. Niekto musí začať čakať inak na zelenú na križovatke. Niekto musí - začať rozhovor. Môžete to byť aj vy, kto to začne robiť inak.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
danvo napísané 24.03.2017 09:53

bol som dvakrát na púti do Compostelly. Odpojiť sa od "sveta" zredukovať použitie elektroniky na absolútne minimum v štýle: "som ok, došiel som tam a tam" je neskutočne liečivý proces (aj na) závislosť od elektroniky. Vrele odporúčam každému.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.