ŽenaInšpirácie a motivácie

Prečo nikdy nepodvediem svoju ženu?

 Damir Naumovski   12.02.2019   14

Asi pred mesiacom som sedel na terase jednej kaviarne so známymi, boli to samí chlapi. Mali sme zaujímavú debatu o manželstve a vzťahoch so ženami.

Vo chvíli, keď som podotkol, že som stále šťastný v manželstve, som svojej žene verný a nemám za potreby podvádzať ju, upriamil som na seba niekoľko neveriacich pohľadov.

Výrazy ich tvárí jasne prezrádzali ich myšlienkové pochody: asi so mnou niečo nie je v poriadku.

Shutterstock

 

Bol som naivný

Teórie o mužskom pude preháňať ženské sukne som považoval vždy za prehnané.

Myslel som si, že tých chlapov, ktorí by radi podľahli pokušeniu alebo už podviedli svoju ženu, nie je tak mnoho. Môj osobný odhad bol, že na 10 mužov pripadá takýto jeden, či dvaja.

Ale teraz si myslím, že som bol naivný. Oni takto naozaj žijú, je to pre nich prirodzené rovnako ako odchod do práce, rodičovské združenie či odvoz auta do servisu.

Manželstvo/rodina a tajný život sú dva oddelené svety, z ktorých si prichádzajú a odchádzajú podľa potreby alebo možností.

Nevera a jej následky sa opakujú vždy

Keď hovorím o nevere, nemyslím pritom na nový romantický vzťah alebo nejakú zakázanú lásku, ale o využitej príležitosti k sexu s druhou ženou, ktorý sa môže, ale aj nemusí opakovať. Hovorím o potrebe chlapa, aby mal nejakú „bokovku.“

Nechcem zachádzať do príčin, kvôli ktorým sa dopúšťajú nevery, pretože každá minca má dve strany a nikdy to nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá, ani žiaden vzťah muža a ženy s ich problémami vo vzťahu, nie je rovnaký.

Ale to, čo je vždy rovnaké, to čo sa opakuje vždy, sú následky, ktoré z toho vyplývajú a tých nie je veľa. To je život v klamstve, rozvod alebo pokračovanie manželstva, v ktorom sa obidvaja ticho zmierili s tým, že veci už nie sú ako predtým.

ingimage

 

Ten rozhovor medzi nami chlapmi zo začiatku textu, keď sa na mňa všetci divne pozerali, lebo som povedal, že nemám potrebu byť svojej žene neverný, som spomenul, lebo mi dal impulz, aby som premýšľal, prečo to cítim práve takto. Aby som našiel ozajstné dôvody, pre ktoré som v manželstve stále šťastný.

No nie je to paradox? Prečo by som sa ja mal cítiť „iný“ len preto, že som šťastný so svojou ženou?

Tie dôvody, pre ktoré nechcem podviesť svoju ženu sa netýkajú iba jej, ale aj mojich princípov. Možno začínam byť tak trochu staromódny, ale som na seba kvôli tomu aj hrdý.

Tak teda, prečo som ešte stále verný svojej žene:

 

Sľub a česť

V deň, keď sme mali svadbu, som jej pozrel do očí a dal som jej svoj sľub. Moja česť mi nedovolí, aby som svoj záväzok porušil.

A preto sa budem vždy snažiť, aby som hocakým spôsobom zabránil alebo napravil problémy, ktoré by mi mohli „uľahčiť“ byť neverný svojej žene.

Čo sa týka nášho vzťahu, nikdy nedovolím, aby sa niečo „nedalo.“

Vo všeobecnosti si myslím, že dnešní muži len veľmi málo dodržiavajú svoje sľuby a záväzky. Nehovorím o tom, ako sa na nich dívajú druhí. Ale o vlastnej sebareflexii, keď sa pozrú do zrkadla.

Ja viem, že by sa mi vôbec nepáčilo, keby som videl v zrkadle, že som podviedol svoju ženu.

 

Rád sa s ňou rozprávam

So svojou ženou sa môžem rozprávať o hocičom. To je časť nášho každodenného života. Doslova neprejde ani jeden deň, aby sme si nesadli aspoň na pol hodinu a neporozprávali sa úprimne, v pokoji o všetkom, čo nám príde na um. Pod týmto nemyslím veci, ktoré súvisia s rodinou, s deťmi, s prácou.

Moja žena má úžasnú hlavu, je múdra a naozaj si vychutnávam kvalitné dialógy, ktoré spolu vedieme, či sa reč zvrtne na našu politiku, utečeneckú krízu alebo problémy školskej reformy.

 

Stará sa o seba a svoj výzor

Nikto z nás nevyzerá tak ako pred 20 rokmi, keď sme sa spoznali, ale moja žena je stále krásna, fyzicky aj psychicky. Stará sa o seba, o svoj vzhľad, pravidelne cvičí, pravidelne vyživuje aj svoj rozum tým, že číta kvalitné knihy a zaujíma sa o aktuálne dianie vo svete a okolo seba.

Vždy, keď sa na ňu pozriem, uvedomím si, ako sa mi rokmi mení pred očami, ale milujem každú jej novú vrásku, nepravidelnosť, ktorá neminie nikoho, ako starneme.

Stále sa s ňou rád milujem. Kvôli nej sa aj ja snažím byť lepším, a preto to nie je nikdy nuda.

 

Ona je môj domov

Nič sa nedokáže vyrovnať tomu, čím sme si so ženou prešli, čo sme postavili a vybudovali za posledných 20 rokov života. To, čo máme, náš vzťah a našu spoločnú minulosť, tomu nejaká mladá dievčička, ktorá o živote ešte nič nevie, iba má lepší zadok alebo prsia, naozaj nesiaha ani po členky.

Nie je nič divné na tom, keď sa chlap obzrie za mladou babou, nie sme predsa zombie, ale ja si uvedomujem, čo mám doma. Som presvedčený, že všetky tie reči o tom, ako "nemohli odolať a zaľúbili sa tak, že stratili kontrolu," sú úplné kraviny. Veď už nemáme 16 rokov.

 

To, čo považujem za jej nedostatky, nikdy nedávam na prvé miesto

Hádky, zmeny nálad, prehnané reakcie... počas všetkých tých rokov bolo tisíc vecí, ktoré ma dokázali vytočiť. Ale tak ako prišli, aj odišli a nikdy som nezažil situáciu, aby som sa na manželku díval cez prizmu tých negatívnych okamihov, pretože viem, koľko ostatných vecí na nej je úžasných.  

Viem, čo pre ňu znamenám a ona vie, čo pre mňa

Dáva mi najavo, že ma ľúbi, že si ma váži, že sme rovnocenní a že si uvedomuje, čo v živote máme. Tak sa správam aj ja voči nej. Či už je to o slovách, činoch, pomáhaní, úlohách. Ja niečo robím kvôli nej, ona niečo robí kvôli mne. Spolu to robíme pre nás.

Blízkosť a intímnosť

Ani si nepamätám, kedy zaspala bez toho, aby nebola pritisnutá ku mne alebo na mojom ramene. To je pravidlom každú noc, bez ohľadu na to, či sme došli domov o tretej ráno alebo spolu večer pozeráme film.

Pocit blízkosti a intímnosti je niečo, čo sa dostáva do všetkých rovín nášho vzťahu, či sa spolu rozprávame alebo máme spor, bez toho všetko ďalšie začne pomaly zomierať.

Smiech

Aj po 20 rokoch ju dokážem rozosmiať k slzám. Smejeme sa spolu. ona si myslí, že mám skvelý zmysel pre humor a ja zbožňujem, keď ju môžem rozosmiať, lebo si myslím, že jej tvár žiariaca úsmevom je niečo prekrásne. Tu je všetko hádam jasné, či nie?

Obetujeme sa jeden pre druhého

Veľmi dobre sa poznáme navzájom. Aby som to vysvetlil na jednom príklade, bol som von s chlapmi a všetci sme si trochu viac vypili. Bolo nám spolu veľmi dobre, bola sobota, deň na oddych.

Zavolal som manželke a povedal jej, že by som chcel kamarátov ešte pozvať k nám, aj keď som vedel, že mala v pláne robiť niečo v dome alebo si oddýchnuť pri dobrej knihe. Ale po chvíli ticha v telefóne iba povedala – ok, v poriadku.

Jej reakcia neznamená, že je „poslušná žienka“ a ja som ten, čo si doma trieska do stola. Povedala to preto, lebo v tej chvíli vycítila, ako veľmi to pre mňa znamená a že ma to urobí šťastným. Privítala nás usmiata a pridala sa k nám. V ten večer som sa do nej znovu zaľúbil.

Ale toto funguje, iba ak je to obojstranné. A tak, keď sa cítim, že pre ňu niečo veľa znamená a že ju to urobí šťastnou, tak to urobím bez ohľadu na to, koľko ma to bude stáť, hoci by to bolo aj žehlenie záclon.

Všetko to je dôvod, prečo ju ľúbim

Láska medzi dvomi ľuďmi, ktorí sú spolu dlho, nie sú iba slová „ľúbim ťa,“ ale všetky tieto veci, kvôli ktorým máme úprimnú potrebu o nich rozprávať alebo ukázať, ako ich cítime.

Ak si spomínate, že som na začiatku textu napísal, ako sa na mňa niektorí muži divne pozerali po mojom priznaní, že nemám za potreby podvádzať svoju ženu. V skutočnosti by som chcel, aby to vnímali aj oni tak isto. Nech sa na mňa dívali akokoľvek, že som „mimo,“ som si istý, že vo svojom vnútri mi závideli.

zdravaisretna.hr

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Marcela napísané 12.01.2018 15:07

Krásne slova, bohužial v súčasnej dobe taký je vzťah výnimkou. Som rada že moj manžel patrí k ním, nie to nie je chvastanie či niečo podobne . som len šťastná že je nás takých párov viac , aj ked to je nemoderné , ale je to krásne a užasné. Dvaja na všetko na lásku, na bolesť , na dobro aj na zlo zwinker

ZoZivota napísané 06.10.2016 15:02

Nepoznam zenu, ktora ked sa ozaj zamiluje, tak to da.

Ale myslim ozaj zamiluje a ked je to vzajomne

V takom pripade je jej jedno ci mate deti...

Poznam ich vela a to mam na mysli slusne rodiny, milujucich manzelov co ich zeny to proste nezvladli a uzili si romanik.

A ty "silny chlapy" to nevzdali a dali to zas dohromady a ziarlive zenusky uplne bez vycitiek zas strazia svoje polovicky a veelmi sa lubia,

no v duchu sa smeju ako z toho vykluckovali.

 

A kto ostal ako kkt.?

Kto sa trapil mozno aj roky aby tu druhu dostal z hlavy?

A to stasne boliii.

 

Milujes, povedz to obom.

Rozumne sa o tom rozpravajte.

A ak za to stoji, chod za svojim srdcom.

Lebo:

Nedas? Dostanes.

chlap napísané 25.07.2016 19:36

dobre napisane. tak isto to citim aj ja.

Lucia napísané 22.06.2016 13:06

Zaujimalo by ma, ci dotycny co napisal clanok ma deti. Nikde sa to nespomina a celkom mi z toho vypliva, ze ani nie. Confused

Helena napísané 14.06.2016 14:38

Váš komentár

Verím, že je aj v dnešnej dobe je veľa manželstiev, u ktorých je vernosť samozrejmosťou aj po 20 tich a viac rokov spoločného života, že sa majú radšej ako v čase mladosti, ich láska totiž neostala len na jednom bode, má iný rozmer a to nie len telesný.

Som presvedčená a určite nie naivná, že ten muž písal tak, ako to cítil, bolo to pekné vyznanie lásky svojej manželke. Čistému je všetko čisté.

Jaa napísané 13.06.2016 18:09

Toto chlap urcite nepisal !!!

Alexandra napísané 11.06.2016 09:46

Musim povedat, ze s tymto sa stretavam aj u kamaratok - niektori ludia vobec nevnimaju svoju neveru ako nejaku zradu, beru to iba ako uzitie si. Dokonca povedia, ze svoju polovicku si vazia a nechcu rozbit manzelstvo. Ja si vsak myslim, ze fakt, ze o tom ich partneri nevedia, z toho aktu nerobi neskodnu zalezitost.

Ivo napísané 11.06.2016 07:58

Zeny, vy ste take naivne, kazda tu pisete ze vam muz je verny, tak ktory muzi to potom podvadzaju ked ti vasi zrovna nie? Preto sa to vola podvot, ze o tom neviete a nepredpokladate to Rolleyes

Alexandra napísané 11.06.2016 09:55

Ivo, ja si myslim, ze to zena v 90% pripadoch vyciti. Ak ide napriklad o muza, ktory ma roky ustalene hodnoty a zena pozna jeho zmyslanie a nazory na neveru, ked je navyse veriaci a berie to vazne (co sa da tiez dost dobre vyzistit), potom je velmi mala pravdepodobnost, ze taky muz bude svoju zenu pravidelne podvadzat. A ak im to v manzelstve klape po vsetkych strankach (co zena taktiez moze vidiet), nemyslim si, ze by sa k nevere uchylil.

Pacilo sa mi, ze autor v clanku spomenul aj to, ze sa mu jeho zena paci aj fyzicky, lebo to tiez netreba podcenovat, a zeny by nemali mat pocit, ze manzelstvom uz maju vyhrate a netreba sa o seba starat...

Andrej napísané 10.06.2016 17:26

Tato by malo vyzerat kazde normalne manzelstvo. Ale vsetko hodnotne vyzaduej aj obetu a tej je cim dalej tym viac ludi neschopnych. Preto nie su chopni normalneho plnohodnotneho manzelskeho vztahu, ale ani zit skutocne stastne a spokojne.

Nikca napísané 09.06.2016 21:18

I já doma mívala takového skvělého chlapa - ale jen do momentu než potkal partu takových idiotů, o kterých píšete :-( a zrovna bohužel v době, kdy se cítil velmi frustrován kvůli práci. A místo toho, abychom toto jeho období společně zase přestáli, tak potkal jednu takovou, pro kterou je ženatý chlap hezký cíl. Po 23 letech hezkého života se z něho stal bezcharakterní zmetek a nechápu, jak se na sebe mohl do zrcadla dívat. O někoho takového jsem už nestála. Jsem dost ráda, že chlapi jako vy nevymřeli.

zrzka napísané 09.06.2016 15:29

Ďakujem za úvahu. Aj ja mám doma takého verného manžela a taktiež zaspávam stúlena pri ňom. Je to veľká opora do života. Takto to je už vyše 30 rokov. Vďaka, Ti Bože, za môjho manžela.

Babuľa napísané 08.06.2016 14:24

Váš komentár

Perfektné, konečne pre mladých článok, nech si pozorne prečítajú, všetci, ktorí to nemyslia čestne vo vzťahu.

Mám pocit, že to písal môj manžel, jeho slová. My tak žijeme spolu už 39 rokov. Všetkým by som takýto život dopriala. Je to nádhera.

Mia napísané 08.06.2016 10:45

Dala by som aj 1OO hviezdiciek, keby sa dalo

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?