ŽenaInšpirácie a motivácie

Malé ženy prinášajú sesterskú rivalitu a výborné herecké výkony

 Marcela Beňová   10.02.2020   4

Ak máte chuť vyraziť do kina so sestrou, kamarátkou, dcérou či susedou, Malé ženy sú idálna voľba. Nezabudnite na vreckovky, frajera však nechajte doma.

CNN.com

 

Malé ženy sú obľúbená knižná klasika od americkej spisovateľky Louisy May Alcotovovej, ktorá prvýkrát uzrela svetlo sveta v roku 1868. Nešlo o autorkin debut, o čom svedčí aj kvalita napísaného textu, výborné zvládnuté charaktery postáv a vývoj celého príbehu.

Po veľkom úspechu knihy venovanej čisto ženskému svetu sa autorka zakrátko vrátila na trh s pokračovaním Dobré manželky. Ak ste teda videli niektoré filmové spracovanie, išlo vždy o prepojenie týchto dvoch kníh.

Samotná knižka končí svadbou najstaršej sestry, čím sa uzatvára aj detstvo hlavných hrdiniek. Úspešných ženských kníh bez pátosu a trápnosti je na trhu pomálo, čo platilo v 19. storočí, a rovnako aj dnes. Aj preto Malé ženy pobláznili čitateľky po celom svete, a svoje kúzlo nestrácajú ani po 150. rokoch.

Vlastné detstvo ako predloha

Louisa May Alcotová prežila detstvo spoločne so svojimi tromi sestrami v Novom Anglicku. Ťažké časy, vojna, choroby a chudoba vzdelaných rodín v nej ostro kontrastovali s dievčenským a šťastným svetom, v ktorom vyrástla.

Prečítajte si aj: Silné ženské seriály, ktoré sa oplatí vidieť

 

Aj preto sa dospievanie sestier stalo predlohou pre známy román, v ktorom sama vystupuje ako hlavná hrdinka. Hoci ide o milú a dievčenskú knihu, možno vás prekvapí, že skutočná Jo Marchová sa nikdy nevydala.

Celý život bojovala za vzdelávanie žien, práva otrkov a presadzovala názory feminizmu. Hodnoty, ktoré v knihe vyslovuje ako názory rodičov, boli v skutočnosti jej vlastné.

Louisa May Alcotová sa raz na adresu svojich kníh vyjadrila: “Mala som ťažký život, preto píšem veselé príbehy.” Ak niektorý citát vystihuje najnovšie spracovaný film, tak je to tento.

Kým známe filmové spracovanie z roku 1992 sa hodí najmä k vianočnému stromčeku a kakau, a po trojdielnom seriáli z roku 2017 zatúžite ísť na ples, najnovší film to má inak.

Krásne detstvo, ťažký život

Jo Marchová stojí pred dverami vydavateľstva a nesie svoj najnovší príbeh. Žije ďaleko od rodiny a prebíja sa životom, ako vie. Jej sestra je ťažko chorá, druhá sa vydala za chudobného učiteľa a najmladšia cestuje po Európe, pretože vyhrala súťaž o najobľúbenejšiu neter bezdetnej tety.

 

Už začiatok filmu ukazuje, že režisérka Greta Gerwigová nás nebude šetriť. Ono, byť ženou - spisovateľkou v 19. storočí znamenalo, že ste písali v noci a cez deň makali ako guvernantka. Že ste zarobené peniaze posielali rodine, aby mali rodičia z čoho žiť.

Rovnako to majú naše hrdinky aj s láskou. Najstaršia sestra je vydatá a hoci je manželstvo šťastné, v domácnosti chýbajú peniaze. Najmladšia Amy má, zdá sa, najviac šťastia. Vďaka príjemnej a ambicióznej povahe má šancu vydať sa za bohatého nápadníka, až kým sa jej do cesty nepripletie láska z detstva.

Gerwigová všetky tieto skutočnosti ukazuje bez sentimentu. Hlavné hrdinky si zvolili slobodne a bez nátlaku, a teraz musia žiť s každodennou realitou. Práve v týchto chvíľach sa všetky vracajú v spomienkach do svojho detstva a my retrospektívne sledujeme známe scény z príbehu.

Vianočný večierok, ples debutantiek, Amy, ktorá sa vracia nešťastná zo školy a zoznámenie s rodinným priateľom Lorym. Nostalgické detstvo tak v hlave začínajúcej spisovateľky začína vytvárať podklad pre novú knihu.

Sesterská láska aj rivalita

Nové Malé ženy sú vizuálne aj herecky dotiahnuté do dokonalosti. Výborná Emma Watson,  za mňa neskutočná Saoirse Ronan (Pokánie, Brooklyn), ale aj superhviezda Meryl Streep ukazujú, že tvorcovia stavili na to najlepšie, a majú oscarové ambície. 8 nominácii je dôkaz, že natočili niečo fakt dobré.

Prečítajte si aj: Ako dopadol rok bez nakupovania?

 

Príbeh sa odvíja dynamicky, menej času sa venuje známym udalostiam z knihy a viac vzťahom medzi sestrami. Možno to je  moment, keď si divák povie - áno, toto sa podarilo.

Na dokonalú súrodeneckú lásku zabudnite. Sestry sa navzájom milujú aj neznášajú, robia si naschvály a jedna druhej nerozumejú. Ústredný konflikt tvorí vzťah medzi chlapčenskou Jo a najmladšou Amy, ktoré sa síce majú rady, ale to neznamená, že si nepodkopávajú nohy.

A samozrejme, keďže je poblízku sympatický Lory, obe dievčatá neúmyslene zabojujú o jeho srdce. Hoci záver všetci poznáme, stojí za to potrieť si ho z novej perspektívy. Nebudete vedieť, komu držať palce.

Viac smútku aj premýšľania

Veľkým prínosom filmu je, že priestor venuje všetkým sestrám rovnako. Do úzadia naopak ustupujú postavy ako kamarát Lory, pán Brook či mama hlavných hrdiniek, ktorí mali v predchádzajúcom spracovaní oveľa väčší priestor.

Za viac ako dve hodiny sa tvorcovia snažia vytvoriť miesto pre osud štyroch dievčat, takže všetko zbytočné zo scenára šlo preč. Hoci dej bude známy, dojmy z príbehu budú nové.

Nad celým príbehom sa, aspoň pre mňa, niesol väčší smútok a pochybnosti, ktoré sestry prežívajú. Otázky, či urobili správne rozhodnutia, a či ich raz nebudú ľutovať - to sú najlepšie momenty filmu.

Vo februári budú mať ženy, malé aj tie veľké, nad čím premýšľať. Hoci verím, že na Vianoce si všetky opäť pustíme klasiku s Winonou Ryder. Lebo kvalitné filmy prichádzajú a odchádzajú, no obľúbená rodinná pohodovka ostáva.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
M.Ž napísané 11.02.2020 06:42

Na dedine a v tom prostredí sa maju velmi dobre- vojdu do lesa volne a zoberu si- nazbieraju čo potrebuju a vyšantia sa.(:

Čitaju vedia dosť.

janina napísané 08.02.2020 17:43

Doporučujem Slovensku" Zhrňjova nevesta"-1978 -Zuzka Kronerova a jej partner p. Muller v tel. inscenacii/ Lakomec a jeho žena - ako ho prekabatila- priučku mu dala/ brata Zuzky hra J. Vajda- vtedy mladšie ucho.(:

Aja napísané 08.02.2020 07:58

Už sme boli kqwely film

Natalia napísané 07.02.2020 17:05

skvela recenzia, dakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.