ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

Denník študujúcej mamy

 Gréta Čierna   11.01.2019   0

Študovať popri deťoch sa môže na začiatku javiť ako dobrý nápad.

Vypadnete z domu. Opäť používate logické myslenie. Máte dôvod obliecť si tú bielu blúzku, čo ste mali naposledy na švagrovej oslave.

shutterstock

 

Nikto vám nepovie, že vysoká škola je ako ďalšie dieťa. Tiež vám v noci nedá spať a keď si myslíte, že je všetko ako má byť, prekvapí vás nečakanou seminárkou alebo chybou v AISe.

Ako vyzerá semester študujúcej matky? 

September

Milujem septembre. Dni nových začiatkov, nových nádejí. Všetko vonia novotou, odvahou a chuťou dokázať svetu, že na to máte. Pripomína mi to staré dobré časy, keď sme si kupovali pred začiatkom školského roka papuče a zošity. 

Čo však potrebuje externý študent? Pravdou je, že nič. Učitelia vám poskytnú väčšinu materiálov. Napriek tomu s nádejou kupujem aspoň zápisník, dve modré perá a jednu zvýrazňovačku, ktoré zbalím do kabelky.

Samozrejme, do večera sa o ne musím podeliť s deťmi, ktoré jedno pero rozoberú, druhé stratia a zvýrazňovačku totálne zhumplujú. Medzi nami, neznášam „požičiavať“ deťom svoje veci.

S úsmevom si kliknem na facebookovú skupinu, kde so spolužiakmi zdieľame svoje názory a študijné výsledky, častejšie však nadávame na učiteľov a odsudzujeme slovenské školstvo.

Všetci do jedného už nadávajú na školský rozvrh, ktorý som ešte ani nevedela. Zisťujem, že škola začína až o pár týždňov Paráda, konečne nezmeškám úvod.

shutterstock

 

Október

Prvý deň v škole je super. Ukazujeme si fotky z dovolenky, popíjame školskú kávičku, smejeme sa. Mám rada školu.

Mám rada tie tiché sobotné rána, keď si to šiniem na autobusovú zastávku smerom do školy, na ušiach slúchadlá a počúvam hudbu. Klopkám opätkami, na sebe mám nový kabát.

Autom do školy nechodím. Za jedno preto, lebo mám rada, že moje „odlúčenie“ od domova trvá trochu dlhšie. Za druhé preto, lebo som typ šoféra, ktorého by ste na cestách proste stretnúť nechceli. Chápeme sa.

Kým začne prednáška, pijem už tretiu kávu a snažím sa písať poznámky. Padne nejaká poznámka o seminárnej práci, ktorú okamžite filtrujem. Až príde čas, som si viac než istá, že na ňu nejaký spolužiak bude nadávať na facebooku.

Prednáška je super. Postupne mi odchádzajú z hlavy myšlienky, čo budem variť v nedeľu, kde kúpim deťom prechodnú bundu a či sa im ešte oplatí zháňať gumáky.

Profesorov hlas ma dokonale uspí  a preberiem sa až na konci prednáškového cyklu – dokonale svieža a oddýchnutá.

Je čas vyraziť  na kávu – hej, hej, už štvrtú – a vymeniť si dojmy so študijnou skupinou. Milujem školu!

November

Šiniem si to v sobotu ráno do školy. Tma ako v rohu, prvý mráz, ale ja SAMOZREJME nemám čiapku, takže mi kvalitne omŕzajú uši.

Nechápem, prečo nemôžem po ťažkom týždni zostať v posteli do deviatej a deň začať kávičkou a kreslenou rozprávkou s deťmi.

Nie, namiesto toho stojím na zastávke, bolí ma hlava a nadávam na meškajúci autobus. Neznášam školu!

Spolužiakov dnes prišlo pomálo, zato profesor sa ani len neunúval meškať. Je aktívny, snaží sa komunikovať a trhá ma z vyzerania von oknom.

Cez prestávku sa vyberiem na kávu. Automat je pokazený. Nadávam na ministerstvo školstva, mestské zastupiteľstvo aj študijné osnovy. Na všetko, čo stojí medzi mnou a kávou.

Spolužiaci, namiesto toho, aby ma rozptýlili, začnú hovoriť o nejakej seminárke, ktorú treba do pondelka odovzdať. Neznášam neočakávané novinky.

Volá muž. Naivne si myslím, že mu chýbam a chce ma počuť. Namiesto toho ma len upozorní, že ma po škole príde vyzdvihnúť. Ideme na nákupy – potravín.

Vraj si mám rozmyslieť, čo ideme variť. V pozadí počuj krik našich detí. Život študujúcej matky je jeden permanentný stres.

shutterstock

 

December

Mobil mi pípa deň aj noc. Prichádzajú maily s dátumami skúšok, okruhmi otázok a infoškami o zaručených otázkach, ktoré budú na skúške.

Ostávam pozitívna. Všetkých povzbudzujem, že to bude dobré. Že to isto dáme. Nech sú všetci v pohode a bez stresu. Som milá, posielam smajlíkov.

Niektorí sa už učia. No jasné! Bifľoši. Ja nestresujem, neriešim. Veď idú Vianoce, čas pokoja a školských prázdnin.

Január

Čo za človeka vám dá skúšku deň po skončení vianočných prázdnin?! Zúrim, plačem, nadávam, nenávidím školu a obviňujem všetkých naokolo.

Deti mi skáču po počítači s rozpísaným článkom a kreslia na papiere s poznámkami. Je pol deviatej večer. Krpci nechcú spať, ja sa musím učiť.

Muž si ťuká na čelo. Vraj veď som vedela, kedy mám skúšku. Spolužiaci ma našťastie pochopia. Tak si vylievam srdce na nástenku našej facebookovej skupiny.

Jedno dieťa mi ožužláva ekonómiu, druhé do článku naťukalo HJLHDYGHKBG. O pol jedenástej mi prasknú nervy a napíšem si ťahák.

Krátko pred polnocou sa začínam opäť učiť. O jednej ráno to vzdávam a idem do postele. Ešte o tretej nespím a premýšľam, čo so mnou bude.

Ráno ma prebudí dobrá správa. Skúška sa ruší! Najbližšia ma čaká až v sobotu. S láskou objímam  a pusinkujem deti. Tešia sa so mnou a pýtajú sa: „Maminka, dnes nejdeme do škôlky?“

Okamžite ich zruším, Jasné, že idú. Mama sa musí učiť. Chodí predsa do školy. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.