ŽenaInšpirácie a motivácie

Denník študujúcej mamy

 Gréta Čierna   11.01.2019   0

Študovať popri deťoch sa môže na začiatku javiť ako dobrý nápad.

Vypadnete z domu. Opäť používate logické myslenie. Máte dôvod obliecť si tú bielu blúzku, čo ste mali naposledy na švagrovej oslave.

shutterstock

 

Nikto vám nepovie, že vysoká škola je ako ďalšie dieťa. Tiež vám v noci nedá spať a keď si myslíte, že je všetko ako má byť, prekvapí vás nečakanou seminárkou alebo chybou v AISe.

Ako vyzerá semester študujúcej matky? 

September

Milujem septembre. Dni nových začiatkov, nových nádejí. Všetko vonia novotou, odvahou a chuťou dokázať svetu, že na to máte. Pripomína mi to staré dobré časy, keď sme si kupovali pred začiatkom školského roka papuče a zošity. 

Čo však potrebuje externý študent? Pravdou je, že nič. Učitelia vám poskytnú väčšinu materiálov. Napriek tomu s nádejou kupujem aspoň zápisník, dve modré perá a jednu zvýrazňovačku, ktoré zbalím do kabelky.

Samozrejme, do večera sa o ne musím podeliť s deťmi, ktoré jedno pero rozoberú, druhé stratia a zvýrazňovačku totálne zhumplujú. Medzi nami, neznášam „požičiavať“ deťom svoje veci.

S úsmevom si kliknem na facebookovú skupinu, kde so spolužiakmi zdieľame svoje názory a študijné výsledky, častejšie však nadávame na učiteľov a odsudzujeme slovenské školstvo.

Všetci do jedného už nadávajú na školský rozvrh, ktorý som ešte ani nevedela. Zisťujem, že škola začína až o pár týždňov Paráda, konečne nezmeškám úvod.

shutterstock

 

Október

Prvý deň v škole je super. Ukazujeme si fotky z dovolenky, popíjame školskú kávičku, smejeme sa. Mám rada školu.

Mám rada tie tiché sobotné rána, keď si to šiniem na autobusovú zastávku smerom do školy, na ušiach slúchadlá a počúvam hudbu. Klopkám opätkami, na sebe mám nový kabát.

Autom do školy nechodím. Za jedno preto, lebo mám rada, že moje „odlúčenie“ od domova trvá trochu dlhšie. Za druhé preto, lebo som typ šoféra, ktorého by ste na cestách proste stretnúť nechceli. Chápeme sa.

Kým začne prednáška, pijem už tretiu kávu a snažím sa písať poznámky. Padne nejaká poznámka o seminárnej práci, ktorú okamžite filtrujem. Až príde čas, som si viac než istá, že na ňu nejaký spolužiak bude nadávať na facebooku.

Prednáška je super. Postupne mi odchádzajú z hlavy myšlienky, čo budem variť v nedeľu, kde kúpim deťom prechodnú bundu a či sa im ešte oplatí zháňať gumáky.

Profesorov hlas ma dokonale uspí  a preberiem sa až na konci prednáškového cyklu – dokonale svieža a oddýchnutá.

Je čas vyraziť  na kávu – hej, hej, už štvrtú – a vymeniť si dojmy so študijnou skupinou. Milujem školu!

November

Šiniem si to v sobotu ráno do školy. Tma ako v rohu, prvý mráz, ale ja SAMOZREJME nemám čiapku, takže mi kvalitne omŕzajú uši.

Nechápem, prečo nemôžem po ťažkom týždni zostať v posteli do deviatej a deň začať kávičkou a kreslenou rozprávkou s deťmi.

Nie, namiesto toho stojím na zastávke, bolí ma hlava a nadávam na meškajúci autobus. Neznášam školu!

Spolužiakov dnes prišlo pomálo, zato profesor sa ani len neunúval meškať. Je aktívny, snaží sa komunikovať a trhá ma z vyzerania von oknom.

Cez prestávku sa vyberiem na kávu. Automat je pokazený. Nadávam na ministerstvo školstva, mestské zastupiteľstvo aj študijné osnovy. Na všetko, čo stojí medzi mnou a kávou.

Spolužiaci, namiesto toho, aby ma rozptýlili, začnú hovoriť o nejakej seminárke, ktorú treba do pondelka odovzdať. Neznášam neočakávané novinky.

Volá muž. Naivne si myslím, že mu chýbam a chce ma počuť. Namiesto toho ma len upozorní, že ma po škole príde vyzdvihnúť. Ideme na nákupy – potravín.

Vraj si mám rozmyslieť, čo ideme variť. V pozadí počuj krik našich detí. Život študujúcej matky je jeden permanentný stres.

shutterstock

 

December

Mobil mi pípa deň aj noc. Prichádzajú maily s dátumami skúšok, okruhmi otázok a infoškami o zaručených otázkach, ktoré budú na skúške.

Ostávam pozitívna. Všetkých povzbudzujem, že to bude dobré. Že to isto dáme. Nech sú všetci v pohode a bez stresu. Som milá, posielam smajlíkov.

Niektorí sa už učia. No jasné! Bifľoši. Ja nestresujem, neriešim. Veď idú Vianoce, čas pokoja a školských prázdnin.

Január

Čo za človeka vám dá skúšku deň po skončení vianočných prázdnin?! Zúrim, plačem, nadávam, nenávidím školu a obviňujem všetkých naokolo.

Deti mi skáču po počítači s rozpísaným článkom a kreslia na papiere s poznámkami. Je pol deviatej večer. Krpci nechcú spať, ja sa musím učiť.

Muž si ťuká na čelo. Vraj veď som vedela, kedy mám skúšku. Spolužiaci ma našťastie pochopia. Tak si vylievam srdce na nástenku našej facebookovej skupiny.

Jedno dieťa mi ožužláva ekonómiu, druhé do článku naťukalo HJLHDYGHKBG. O pol jedenástej mi prasknú nervy a napíšem si ťahák.

Krátko pred polnocou sa začínam opäť učiť. O jednej ráno to vzdávam a idem do postele. Ešte o tretej nespím a premýšľam, čo so mnou bude.

Ráno ma prebudí dobrá správa. Skúška sa ruší! Najbližšia ma čaká až v sobotu. S láskou objímam  a pusinkujem deti. Tešia sa so mnou a pýtajú sa: „Maminka, dnes nejdeme do škôlky?“

Okamžite ich zruším, Jasné, že idú. Mama sa musí učiť. Chodí predsa do školy. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
TOP odborníci na výchovu, ibaže bezdetní
19.06.2019   2
Profi pestúnka priznala, že jej bolo ľahko rozprávať druhým rodičom, ako sa majú správať, no teraz, keď to zažíva sama na sebe, je to celkom iná šálka kávy.
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?