ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ŽenaInšpirácie a motivácie

Beletria o Bohu, ktorú píšu ženy, je iná

 Alena Ješková   27.03.2016   0

Prišiel čas, keď nevládzem ani nemám chuť čítať náučné knihy o viere, láske, manželstve, morálke, duchovnom boji a pod. Prišlo ku mne čitateľské obdobie mocných ľudských príbehov, kde sú zapojené najmä moje city.

Hrdinovia a hrdinky prechádzajú  tými istými zápasmi, prehrami, otázkami, víťazstvami... ako ja. Spochybňujú seba, boja sa veriť láske, snívajú, zaľúbia sa, utekajú ...

 

V 15-tich som začala premýšľať o Bohu, a preto čítať náučnú kresťanskú literatúru. Aj filozofické dôkazy o Jeho existencii. V 19-tich, kedy som už mala zhltnutých veľmi veľa kníh, som odovzdala Ježišovi život do rúk. V dôvere, že mi bude s Ním dobre. A je – dodnes. 

Beletria o Bohu

Vtedy som sa spýtala, či nie je k dispozícii beletria o Bohu, nie iba vyučujúca literatúra. Proste romány, kde postavy žijú svoj príbeh s Pánom, komunikujú s ním, majú s ním vzťah, On ich vedie..., jednoducho tak, ako to prežívam ja. Ako študentku slovenskej a nemeckej literatúry nikdy neoslovil bulvár, sentimentálne romániky (ani filmy), kde za krátky čas on a ona skončia v posteli. Tušila som, že v partnerskom vzťahu musí ísť o čosi viac. Márne som vtedy hľadala tento typ kníh.

Ženské kresťanské autorky

Po ca. 20-tich rokoch – ony sú na trhu už dlhšie, len u mňa na ne prichádza rad až teraz – siaham čoraz častejšie po kvalitných ženských kresťanských autorkách. Začala som Riversovou, pokračovala Klassenovou, Pettreyovou, Turanovou, a stúpam ďalej.  Zatiaľ  na najvyššom kvalitatívnom rebríčku vnímam Afsharovú a najnovšie Alexanderovú. Tieto ženy píšu presne to a tak, ako potrebujem.

Či už ide o historické romány, súčasné, dokonca spred nášho letopočtu inšpirované Starým zákonom, z amerického prostredia – všade vystupujú ženy ako hlavné hrdinky, ktorým bytostne rozumiem (veď o nich píšu ženy ), ale čo je hlavné – Boh ku mne cez tie silné emocionálne príbehy prehovára.

Prišiel čas, keď nevládzem ani nemám chuť čítať náučné knihy o milosti, viere, láske, manželstve, výchove, cirkvi, jednote, morálke, správaní, duchovnom boji a pod. Prišlo ku mne čitateľské obdobie mocných ľudských príbehov, kde sú zapojené najmä moje city.

No v tých fiktívnych a často aj historicky pravdivých životných situáciách prechádzajú hrdinovia a hrdinky tými istými zápasmi, prehrami, otázkami,  víťazstvami... ako ja. Spochybňujú seba, boja sa veriť láske, snívajú, zaľúbia sa, utekajú ...

 

Čisté vzťahy s mužmi

Čo ma však najviac fascinuje, že ich vzťahy s mužmi sú čisté, decentné, že sú tu zobrazení aj čestní muži (veď i ja žijem po boku jedného), zásadoví, charakterní, ktorí si nedovolia len tak nezáväzne flirtovať so ženou, ak nevedia, či ich vzťah bude pokračovať v celoživotnom záväzku.

Toto všetko sa prirodzene odohráva na podklade príbehu, a vôbec sa nežiada opísať čistú lásku morálnymi poučkami, ako by to v partnerstve nemalo či malo byť.

A medzi rozhovormi postáv sa nachádza aj prirodzený rozhovor s Bohom. Úplne brilantne sa to podarilo zobraziť Tamere Alexanderovej v románe Zašepkaj jej meno. Ponúkam vám jeho recenziu »»»

 

  • Autorka článku Alena Ješková je šéfredaktorka kresťanského časopisu pre ženy,  Miriam

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.