ŽenaInšpirácie a motivácie

Alkoholičky. Zn.: Na materskej

 Kika Kováčiková   12.05.2019   0

Podľa českej psychoterapeutky Moniky Polcovej, ktorá sa venuje závislým, sa do liečby dostávajú stále mladšie a mladšie alkoholičky a viac ako polovica z nich má najmenej jedno malé dieťa. Ako sa to môže stať? Veľmi ľahko, takmer bez povšimnutia.  

 

Mama potrebuje víno

Istá americká firmička vraj predáva víno s názvom „Mommy’s Time Out.“ Keď si pozriete akože humorné „mem“ obrázky pre mamy na materskej, sú alkohol sem, alkohol tam.

Napríklad – „Na materstve je najťažšie, koľko vína musíte vypiť.“ „Neviem sa dočkať dňa, kedy už nebudem musieť piť kvôli deťom, ale budem piť s nimi.“ „Chcem, aby moje deti boli dobré v matematike, ale nie až tak dobré, aby si vedeli spočítať, koľko pohárov vína som vypila.“ „Čisto technicky, nepijem sama, keď sú deti doma.“

 

Ale veď sranda, nie?

Pousmejeme sa, pobavíme, hádam všetky dobre vieme, ako to na týchto dlhých materských dovolenkách chodí.

Aké ťažké je zvládnuť všetky tie monotónne dni, ktoré ubiehajú viac menej rovnako jeden za druhým, rôzne sú len fľaky na stenách podľa toho, čo dáte dieťaťu na obed.

Zatvorené medzi štyrmi panelmi, deň-noc tie isté podnety, nemáte s kým, nemáte o čom, zamorené laktáciou a plienkovými témami, vyhýba sa vám aj poštárka, radšej nechá papierik v schránke „adresát nezastihnutý,“ ako by sa namáhala vám zazvoniť, hoci ste doma. Kde inde by ste asi tak boli?

Slza v oku, poľutujeme sa.

Veď aj tak nikam nechodíme. Iba do chladničky. Ku sporáku. Podlejeme vínom rizoto. A škoda potom vyhodiť celú fľašku, že?

Viete, že niektoré ženy sa pristihnú, že na materskej pijú oveľa viac, ako kedykoľvek stačili dovtedy za celý život?

Že by o tom nechyrovali za slobodna, keď v piatky sviatky vymetali bary, že príde čas, kedy budú držať v ruke otvárač na víno častejšie ako varechu a ani nebudú musieť nikam von? Len tak v teplákoch, s mastnými vlasmi...

 

Materská je odrhovačka

Vyhorenie sa netýka len drsných manažérskych profesií. Alebo potom, materstvo je jedno z tých najdrsnejších povolaní. Ste s dieťaťom 24 hodín a nemôžete mu len tak povedať „nie.“ Nemáte sa kedy pokojne najesť, lebo dieťa plače. Nemôžete si dovoliť ten luxus byť chorá a nevstať v noci z postele a nenakŕmiť ho.

Len tak si odísť do sprchy a nechať na seba padať prúd vody, to by bol wellness. Lenže ako si to užiť, keď ste stále v strehu? Totálne zaangažované. Až je to choré.

Zaslúžim si

Čím väčšia perfekcionistka, tým väčšia šanca, že sa po nejakom čase mama odrovná a bude unavená na smrť. Najmä, keď nemá nikoho, kto by jej aspoň na pol hodinu pozrel na dieťa alebo možno skôr, keď nevie o takúto pomoc požiadať.

Pohárik vína sa núka ako celkom príjemná skratka. Konečne sa mama uvoľní a po dlhej dobe sa cíti príjemne. A chce sa tak cítiť aj ďalší deň. Veď si to po takej šichte zaslúži.

Až kým sa jej nezačnú triasť ruky. Až kým sa nezačne potiť, lebo doma zmizli zásoby. Až nebude jasné, či pije preto, lebo má depresiu alebo má depresiu preto, že pije.

Nijaká radosť, nič.

Viem, že niekedy bývajú dni, kedy od rána nemáme dobrý pocit, že sa dožijeme večera. Viem, aké je ťažké, keď sa človek rúti od vyčerpania bez výhľadu, že už len pár dní a príde výdych. Zažila som to dávno predtým, ako som ovdovela.

Nemáte čas na nič, len odpočítavate minúty do najbližšej dávky kofeínu. A tiež nič moc, keď už sa bavíme o závislostiach.

Keď vstávam ráno polámaná a nestíham kričať na deti, ktoré ma ignorujú, vykladám ich pred školou s blbým pocitom, že niektorí ľudia, tým myslím seba, by možno nemali mať deti. V kuse si niečo vyčítam. Nijaká radosť zo života. Nič.

 

Nespadnúť do siete

Hovorím si, šťastie v nešťastí, že nemám ten žlčník, na ktorý sa vyhováram, keď mi niekto núka alkohol. Lebo keby som spadla do tohto, moje deti by prišli o všetko.

Moje deti potrebujú matku. Funkčnú. Zdravú. Niekedy aj milú. A tak sa nútim hľadať možnosti, ktoré k tomu vedú. Nie skratky.

Deň matiek. Nielen ten v kalendári, ale každý jeden. Myslite na seba. To je najlepší spôsob, ako zároveň myslíte na svoje deti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?