ŽenaInšpirácie a motivácie

Alkoholičky. Zn.: Na materskej

 Kika Kováčiková   12.05.2019   0

Podľa českej psychoterapeutky Moniky Polcovej, ktorá sa venuje závislým, sa do liečby dostávajú stále mladšie a mladšie alkoholičky a viac ako polovica z nich má najmenej jedno malé dieťa. Ako sa to môže stať? Veľmi ľahko, takmer bez povšimnutia.  

 

Mama potrebuje víno

Istá americká firmička vraj predáva víno s názvom „Mommy’s Time Out.“ Keď si pozriete akože humorné „mem“ obrázky pre mamy na materskej, sú alkohol sem, alkohol tam.

Napríklad – „Na materstve je najťažšie, koľko vína musíte vypiť.“ „Neviem sa dočkať dňa, kedy už nebudem musieť piť kvôli deťom, ale budem piť s nimi.“ „Chcem, aby moje deti boli dobré v matematike, ale nie až tak dobré, aby si vedeli spočítať, koľko pohárov vína som vypila.“ „Čisto technicky, nepijem sama, keď sú deti doma.“

 

Ale veď sranda, nie?

Pousmejeme sa, pobavíme, hádam všetky dobre vieme, ako to na týchto dlhých materských dovolenkách chodí.

Aké ťažké je zvládnuť všetky tie monotónne dni, ktoré ubiehajú viac menej rovnako jeden za druhým, rôzne sú len fľaky na stenách podľa toho, čo dáte dieťaťu na obed.

Zatvorené medzi štyrmi panelmi, deň-noc tie isté podnety, nemáte s kým, nemáte o čom, zamorené laktáciou a plienkovými témami, vyhýba sa vám aj poštárka, radšej nechá papierik v schránke „adresát nezastihnutý,“ ako by sa namáhala vám zazvoniť, hoci ste doma. Kde inde by ste asi tak boli?

Slza v oku, poľutujeme sa.

Veď aj tak nikam nechodíme. Iba do chladničky. Ku sporáku. Podlejeme vínom rizoto. A škoda potom vyhodiť celú fľašku, že?

Viete, že niektoré ženy sa pristihnú, že na materskej pijú oveľa viac, ako kedykoľvek stačili dovtedy za celý život?

Že by o tom nechyrovali za slobodna, keď v piatky sviatky vymetali bary, že príde čas, kedy budú držať v ruke otvárač na víno častejšie ako varechu a ani nebudú musieť nikam von? Len tak v teplákoch, s mastnými vlasmi...

 

Materská je odrhovačka

Vyhorenie sa netýka len drsných manažérskych profesií. Alebo potom, materstvo je jedno z tých najdrsnejších povolaní. Ste s dieťaťom 24 hodín a nemôžete mu len tak povedať „nie.“ Nemáte sa kedy pokojne najesť, lebo dieťa plače. Nemôžete si dovoliť ten luxus byť chorá a nevstať v noci z postele a nenakŕmiť ho.

Len tak si odísť do sprchy a nechať na seba padať prúd vody, to by bol wellness. Lenže ako si to užiť, keď ste stále v strehu? Totálne zaangažované. Až je to choré.

Zaslúžim si

Čím väčšia perfekcionistka, tým väčšia šanca, že sa po nejakom čase mama odrovná a bude unavená na smrť. Najmä, keď nemá nikoho, kto by jej aspoň na pol hodinu pozrel na dieťa alebo možno skôr, keď nevie o takúto pomoc požiadať.

Pohárik vína sa núka ako celkom príjemná skratka. Konečne sa mama uvoľní a po dlhej dobe sa cíti príjemne. A chce sa tak cítiť aj ďalší deň. Veď si to po takej šichte zaslúži.

Až kým sa jej nezačnú triasť ruky. Až kým sa nezačne potiť, lebo doma zmizli zásoby. Až nebude jasné, či pije preto, lebo má depresiu alebo má depresiu preto, že pije.

Nijaká radosť, nič.

Viem, že niekedy bývajú dni, kedy od rána nemáme dobrý pocit, že sa dožijeme večera. Viem, aké je ťažké, keď sa človek rúti od vyčerpania bez výhľadu, že už len pár dní a príde výdych. Zažila som to dávno predtým, ako som ovdovela.

Nemáte čas na nič, len odpočítavate minúty do najbližšej dávky kofeínu. A tiež nič moc, keď už sa bavíme o závislostiach.

Keď vstávam ráno polámaná a nestíham kričať na deti, ktoré ma ignorujú, vykladám ich pred školou s blbým pocitom, že niektorí ľudia, tým myslím seba, by možno nemali mať deti. V kuse si niečo vyčítam. Nijaká radosť zo života. Nič.

 

Nespadnúť do siete

Hovorím si, šťastie v nešťastí, že nemám ten žlčník, na ktorý sa vyhováram, keď mi niekto núka alkohol. Lebo keby som spadla do tohto, moje deti by prišli o všetko.

Moje deti potrebujú matku. Funkčnú. Zdravú. Niekedy aj milú. A tak sa nútim hľadať možnosti, ktoré k tomu vedú. Nie skratky.

Deň matiek. Nielen ten v kalendári, ale každý jeden. Myslite na seba. To je najlepší spôsob, ako zároveň myslíte na svoje deti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
Zuby a tehotenstvo. Čo sa mení
18.05.2020   0
Že každé dieťa stojí matku jeden zub, je iba mýtus. Zaužívané tvrdenia žien, že zuby sa im kazia preto, lebo dieťa im odobralo vápnik v tehotenstve alebo že im vápnik odchádza do materinského mlieka, sa považujú za nepravdivé.
babetko
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
Zlí spáči - deti bez režimu
22.05.2020   0
Denná rutina je pre dieťa dôležitá, rovnako tak uspávacie rituály, ktoré mu pomôžu zaspať, aj mať lepší spánok počas noci.
detské choroby
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
Prvá pomoc - Kliešť
18.05.2020   3
Ako správne odstránite kliešťa? Máte doma pinzetu pre psov? Kedy s kliešťom k lekárovi?
zvery
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   1
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?
Čo si pamätá pes
07.05.2020   0
Aj vás zaujíma čo si dokáže zapamätať pes? Pamätá si napríklad príjemnú prechádzku, na ktorej sme boli včera? Alebo tú super veľkú kostičku, ktorú som mu dala dnes ráno? A pamätá si ešte na časy keď bol malým šteniatkom?