ŽenaInšpirácie a motivácie

Alkoholičky. Zn.: Na materskej

 Kika Kováčiková   12.05.2019   0

Podľa českej psychoterapeutky Moniky Polcovej, ktorá sa venuje závislým, sa do liečby dostávajú stále mladšie a mladšie alkoholičky a viac ako polovica z nich má najmenej jedno malé dieťa. Ako sa to môže stať? Veľmi ľahko, takmer bez povšimnutia.  

 

Mama potrebuje víno

Istá americká firmička vraj predáva víno s názvom „Mommy’s Time Out.“ Keď si pozriete akože humorné „mem“ obrázky pre mamy na materskej, sú alkohol sem, alkohol tam.

Napríklad – „Na materstve je najťažšie, koľko vína musíte vypiť.“ „Neviem sa dočkať dňa, kedy už nebudem musieť piť kvôli deťom, ale budem piť s nimi.“ „Chcem, aby moje deti boli dobré v matematike, ale nie až tak dobré, aby si vedeli spočítať, koľko pohárov vína som vypila.“ „Čisto technicky, nepijem sama, keď sú deti doma.“

 

Ale veď sranda, nie?

Pousmejeme sa, pobavíme, hádam všetky dobre vieme, ako to na týchto dlhých materských dovolenkách chodí.

Aké ťažké je zvládnuť všetky tie monotónne dni, ktoré ubiehajú viac menej rovnako jeden za druhým, rôzne sú len fľaky na stenách podľa toho, čo dáte dieťaťu na obed.

Zatvorené medzi štyrmi panelmi, deň-noc tie isté podnety, nemáte s kým, nemáte o čom, zamorené laktáciou a plienkovými témami, vyhýba sa vám aj poštárka, radšej nechá papierik v schránke „adresát nezastihnutý,“ ako by sa namáhala vám zazvoniť, hoci ste doma. Kde inde by ste asi tak boli?

Slza v oku, poľutujeme sa.

Veď aj tak nikam nechodíme. Iba do chladničky. Ku sporáku. Podlejeme vínom rizoto. A škoda potom vyhodiť celú fľašku, že?

Viete, že niektoré ženy sa pristihnú, že na materskej pijú oveľa viac, ako kedykoľvek stačili dovtedy za celý život?

Že by o tom nechyrovali za slobodna, keď v piatky sviatky vymetali bary, že príde čas, kedy budú držať v ruke otvárač na víno častejšie ako varechu a ani nebudú musieť nikam von? Len tak v teplákoch, s mastnými vlasmi...

 

Materská je odrhovačka

Vyhorenie sa netýka len drsných manažérskych profesií. Alebo potom, materstvo je jedno z tých najdrsnejších povolaní. Ste s dieťaťom 24 hodín a nemôžete mu len tak povedať „nie.“ Nemáte sa kedy pokojne najesť, lebo dieťa plače. Nemôžete si dovoliť ten luxus byť chorá a nevstať v noci z postele a nenakŕmiť ho.

Len tak si odísť do sprchy a nechať na seba padať prúd vody, to by bol wellness. Lenže ako si to užiť, keď ste stále v strehu? Totálne zaangažované. Až je to choré.

Zaslúžim si

Čím väčšia perfekcionistka, tým väčšia šanca, že sa po nejakom čase mama odrovná a bude unavená na smrť. Najmä, keď nemá nikoho, kto by jej aspoň na pol hodinu pozrel na dieťa alebo možno skôr, keď nevie o takúto pomoc požiadať.

Pohárik vína sa núka ako celkom príjemná skratka. Konečne sa mama uvoľní a po dlhej dobe sa cíti príjemne. A chce sa tak cítiť aj ďalší deň. Veď si to po takej šichte zaslúži.

Až kým sa jej nezačnú triasť ruky. Až kým sa nezačne potiť, lebo doma zmizli zásoby. Až nebude jasné, či pije preto, lebo má depresiu alebo má depresiu preto, že pije.

Nijaká radosť, nič.

Viem, že niekedy bývajú dni, kedy od rána nemáme dobrý pocit, že sa dožijeme večera. Viem, aké je ťažké, keď sa človek rúti od vyčerpania bez výhľadu, že už len pár dní a príde výdych. Zažila som to dávno predtým, ako som ovdovela.

Nemáte čas na nič, len odpočítavate minúty do najbližšej dávky kofeínu. A tiež nič moc, keď už sa bavíme o závislostiach.

Keď vstávam ráno polámaná a nestíham kričať na deti, ktoré ma ignorujú, vykladám ich pred školou s blbým pocitom, že niektorí ľudia, tým myslím seba, by možno nemali mať deti. V kuse si niečo vyčítam. Nijaká radosť zo života. Nič.

 

Nespadnúť do siete

Hovorím si, šťastie v nešťastí, že nemám ten žlčník, na ktorý sa vyhováram, keď mi niekto núka alkohol. Lebo keby som spadla do tohto, moje deti by prišli o všetko.

Moje deti potrebujú matku. Funkčnú. Zdravú. Niekedy aj milú. A tak sa nútim hľadať možnosti, ktoré k tomu vedú. Nie skratky.

Deň matiek. Nielen ten v kalendári, ale každý jeden. Myslite na seba. To je najlepší spôsob, ako zároveň myslíte na svoje deti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
23.07.2019   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
Na Slovensku nemáme ani jednu Baby friendly pôrodnicu
22.07.2019   0
Ministerstvo zdravotníctva chce certifikáty obnoviť do konca roka 2019, a to v súlade s dokumentom WHO pre BFHI.
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   8
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.