ŽenaInšpirácie a motivácie

Aký darček na detskú oslavu?

 Marcela Beňová   12.02.2020   0

Či už čakajú narodeniny vaše deti alebo ste dostali pozvanie na oslavu k rodine, kamarátom či spolužiakom, dilema je jasná. Aký dar priniesť?

Niektorí rodičia majú jasnú predstavu, iní povedia, že ich dieťa nič nepotrebuje. No väčšine z nás je jasné, že oslávenec nejakú drobnosť očakáva.

Shutterstock

 

Čo darovať, ak nechceme prísť s hračkou, ktorá skončí o pár dní v kúte detskej izby? Pripravili sme pre vás zopár tipov.

1. narodeniny

Oslava prvých narodenín je malá príležitosť obnoviť po prvom roku šatník či doniesť niečo, čo mamičke ušetrí starosti. Pokiaľ vám to sama nenavrhne, vyhnite sa kupovaniu rozkošných svetríkov, tričiek a šatočiek, ktorých má doma väčšina žien dosť.

Ak chcete darovať dieťaťu praktický dar, vyberte niečo, čo zvykne doma rýchlo miznúť. Sada pekných ponožiek, teplé pančušky, čiapka, rukavice, rastúca mikina či kvalitný froté uterák s detským motívom sú dary, ktoré si nájdu využitie.

Mamičky poteší, ak k darčeku namiesto kvetov prihodíte vlhčené utierky, balík plienok, detskú výživu či olejček. Pokiaľ chcete potešiť hračkou, stavte na niečo kvalitnejšie - pre dievčatká sa hodí látková bábika, pre chlapcov drevené autíčko či stavebnice.

Prečítajte si aj: Montessori hry, ktoré si vyrobíte aj doma

 

Hračky z dreva sú medzi deťmi všeobecne obľúbené, pretože sú nadčasové, nezničiteľné a budú ich tešiť dlhé roky.

2. narodeniny

2. narodeniny sú obdobím, keď si už dieťa uvedomuje, že dar dostáva ono a je zvedavé, čo si vytiahne z balíčka.

Zárukou úspechu, ak poznáte jeho vkus, sú postavičky z obľúbenej rozprávky ako Včielka Maja, Prasiatko Peppa či Šmolkovia. Plyšová hračka či tričko s motívom určite zožnú úspech, či ide o chlapca alebo o dievča.

Podmienkou je trafiť sa do detského vkusu, pretože obľúbená postavička musí byť naozaj obľúbená. Obdobie druhého roka znamená aj rozvoj motoriky a deti fascinujú hračky, ktorými môžu manipulovať, meniť ich a objavovať nové možnosti.

Máločo poteší tak ako krabica Lega Dupla, ktoré sa hodí do detských ručičiek a zabaví malého staviteľa na celé hodiny. Chlapci sa potešia vláčiku, dievčatá princeznovej edícii.

Shutterstock

 

Ak hľadáte niečo neutrálne, skúste zvieratká. Výborný dar sú sady figúrok zvierat alebo prvé knižky obohatené napríklad o zvuky - dopravné prostriedky, les či detské motívy.

Pozor si dajte na ľahké plastové materiály, ktoré nevydržia nápor detskej ruky. Vyberajte radšej kvalitné a pevné hračky.

3. narodeniny

Tretie narodeniny znamenajú aj nástup do škôlky. Navrhnite mamičke, že jej ušetríte peniaze a kúpte niečo, čo sa bude hodiť škôlkarovi - detské pyžamo, uterák na ruky, nákrčník či papučky.

Pokiaľ chcete potešiť oslávenca, máte na výber z viacerých možností. U detí práve štartuje rozvoj námetovej hry, takže správne zvolenou hračkou nič nepokazíte. Dievčatká milujú rôzne herné pomôcky.

Poteší ich lekársky kufrík, drevený fotoaparát, výbava do kuchynky či doplnok na hranie - korunka, motýlie krídla alebo princeznovské šaty.

Chlapci ocenia vec, ktorá im chýba v  technickej výbave ako požiarnicke auto, žeriav či traktor. Hračka, ktorú nebudú chcieť odložť, je kaskádová dráha pre autíčka.

Prečítajte si aj: Je kreativita vrodená?

 

Skvelým darom pre chlapcov aj dievčatá sú prvé jednoduché puzzle, interaktívna kniha a z výtvarných pomôcok okrem pekných pasteliek potešia aj obľúbené vyškrabovačky či sliz na hranie.

4. narodeniny

Deti sú čoraz vynalizavejšie a múdrejšie, a preto musí byť premyslený aj narodeninový darček. Dievčatá v tomto veku potešia prvé dievčenské vychytávky - čelenka, korálky, náramky či taštička, kam si môžu ukryť svoje poklady.

Pokiaľ už majú doma dosť bábik, môžete ich prekvapiť napríklad oblečením pre bárbie, hrebienkom na česanie či detským kočíkom.

Chlapci budú nadšení, ak si nájdu športovú pomôcku - futbalovú loptu, hokejku či prilbu na bicykel. Poteší ich aj kufrík s náradím, model dinosaura, známej stavby či športový dres.

Chlapci aj dievčatá v tomto veku radi spoznávajú všetko nové.

Shutterstock

 

Darujte im prvú encyklopédiu, hodiny na učenie, pokladničku na sporenie alebo domácu motýliu záhradu, kde si môžu vychovať vlastné zvieratko.

5. narodeniny

Deti pomaly vyrastajú z detských hračiek, chcú spoznávať svet a to sa odráža aj na ich vkuse. V tomto období najmä chlapcov láka elektronika, na ktorú však majú podľa väčšiny rodičov ešte čas.

Čo tak vynahradiť im to zaujímavou hračkou ako vysielačka, alebo atlas sveta, encyklopédia o vesmíre či ľudskom tele s rozprávajúcim perom? Chlapci majú aj radi aj rôzne fyzikálne pokusy a hry s magnetom, ktoré nájdete v každom hračkárstve.

Malé slečny sa zas radi parádia. Poteší ich detský lesk na pery, vlastná sada do kúpeľa alebo špeciálny lak na nechty bez chemikálií. Určite nestúpite vedľa, ak im darujete oblečenie na doplnenie šatníka ako pančušky, podkolienky alebo sadu veselých ponožiek.

Prečítajte si aj: Všetky dievčatá chcú byť princezné. Tak ich, prosím, nechajte!

 

Ak majú radi ručné práce, zabavia sa pri navliekaní korálikov, detskom šití či sade papierových bábik s oblečením.

6. narodeniny

Blíži sa čas nástupu do školy, a tak môžete deťom darovať niečo praktické. Rodičia ocenia, ak deťom pribude do peračníka sada fixiek, farebných pier, pekné strúhadlo s gumou alebo plniace pero.

Výborným darčekom je aj termoska či fľaša na vodu, ktorá sa zíde do školy, detské hodinky (nemusia byť drahé), peňaženka na preukážku či drobné, veselé obaly na zošity a menovky.

Budúci školák sa poteší aj zaujímavej encykloédii zvierat, obrázkovému anglickému slovníku a dievčatám nesie chýbať diár na dôležité poznámky či pamätníček. Všetky tieto darčeky mu spríjemnia nástup do školy a ušetria rodičom peniaze.

Shuttterstock

 

Pokiaľ chcete darovať niečo osobnejšie, a vyhnúť sa nákupu hračiek, dieťa poteší napríklad jednorazový či digitálny fotoaparát na hranie, kde sa bude hravou formou učiť vyrábať kvalitné zábery.

7. - 8. narodeniny

Školáci si zaslúžia darček, ktorý im pripomenie, že sú už veľkí. Chlapci aj dievčatá sa potešia praktickému daru de detskej izby.

Vybrať môžete napríklad posteľné obliečky bez detského motívu, alebo im po vzájomnej dohode s rodičmi darujte stolovú lampu, rádiobudík či hodiny na stenu.

Dievčatá potešia závesné svetielka, rámik na fotografiu v pastelovej farbe, kvet v kvetináči či pekný vankúš, ktorý im zútulní priestor. Chlapcov môžete obdarovať glóbusom, stolovou hrou či minikalčetom.

Narodeniny školákov sa zvyčajne nesú v praktickom duchu a deti poteší aj športová výbava - nové korčule, chrániče, nohavice na klzisko či nepremokavá bunda. Ak k tomu pridáte čokoládu, určite budú spokojní.

9. - 10. narodeniny

Čím je dieťa staršie, tým ťažšie je urobiť mu radosť náhodným darom. Ak sa dá, vyhnite sa kozmetike a oblečeniu, pokiaľ si nie ste istí vkusom oslávenca.

Prečítajte si aj: Nápady pre lenivých rodičov na víkend, ktoré nič nestoja

 

Platí, že darček, ktor mu nesadne, väčšinou končí nepoužitý u kamarátov či súrodencov. Darom, ktorý ocení celá rodina, je spoločenská hra, ktorá nielen zabáva, ale aj učí.

Vyskúšajte Slovensko pre najmenších, Tik Tak Bum, Labyrint, Matematiku, Bingo, Twistera či detskú detektívku, kde sa môže zahrať na Sherlocka. Ak sa chystáte obdarovať chlapca, nestúpite vedľa, ak mu darujete tričko, osušku či fľašu na vodu s motívom obľúbeného športového klubu.

Dievčatá zas poteší súprava na výrobu náramkov či hra s pomôckami na vytvorenie vlastného parfumu alebo vypestovanie kvetu.

11. a 12. narodeniny

V období prichádzajúcej puberty sa ľahko môže stať, že dieťa nepotešíte ničím. Ak poznáte jeho obľúbenú ságu, môžete mu venovať nasledujúci diel série kníh. V tomto veku však najviac zaváži praktickosť.

Oslávenca poteší napríklad balík sladkosti alebo pekná šálka s menom, do ktorej nenápadne vložíte pohľadnicu s priloženou hotovosťou, lístkami do kina na film podľa vlastného výberu či kupónom v obľúbenom obchode.

Takýmto darom uspejete viac, ako keby ste celé hodiny strávili nad výberom perfektnej mikiny či vetrovky. Druhým darom pre oslávenca bude, keď sa vyberie priloženú pozornosť minúť. Určite si na vás spomenie s radosťou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.