ŽenaInšpirácie a motivácie

Ako moderné technológie v domácnosti (ne)uľahčujú život

 Gréta Čierna   01.01.1970   0

Vždy som túžila po dome ako z utopického filmu. Takého, kde sa zapne kávovar v momente, keď otvorím oči. Vyhrnú sa rolety, namieša sa smoothie a roboty budú za mňa skladať uteráky a triediť ponožky.

Konečne by som vyzerala ako PANI DOMU, nie upratovačka, ktorá chodí vlastným deťom pulírovať okná.

Shutterstock

 

Ale je to tak? Uľahčujú nám vymoženosti doby život alebo ho ešte stokrát viac komplikujú? Urobila som doma malý prieskum a toto je výsledok.

S robotickým vysávačom sa pekne namakáte

Robotický vysávač je sen modernej ženy. Minulý rok som dostala od muža Roventu. Proste preto, že som super manželka a že nechce, aby som si zničila jemné rúčky. Alebo preto, že ho už nebaví chodiť celý týždeň po omrvinkách a prachu?

Robotický vysávač má zázračnú schopnosť pobehať celý byt a zanechať po sebe krásne a vyluxované podlahy. Zapnete ho, keď idete s deckami na ihrisko, a keď sa o dve hodiny vrátite zbité a vyčerpané, byt je eňo - ňuňo.

Až na drobnosť, že predtým, ako odídete, musíte zo zeme pozbierať všetky mini veci, ktoré tam decká radi zabúdajú. Ponožky, kocky, puzzle, kartičky z pexesa. Môj muž, skôr ako vysávač pustí, vypucuje celý dom. Naša Roventa totiž neznáša vlasy, väčšie kusy papiera a kamene, ktoré si baby radi nosia z vychádzky.

Prečítajte si aj: Z multitaskingu už porazilo nejednu mamu

 

Ak chcete mať povysávané dočista a nemáte doma minimalistické deti, čaká vás hodinka príprav, nehovoriac o kábloch, ktoré robotické vysávače tiež neľúbia. Na druhej strane, aspoň sme nútení raz za čas porobiť so všetkými serepetičkami poriadok.

Sušička je postrah citlivého oblečenia

Sušička je dokonalý vynález do bytovkárskych domácností. Kde sú tie časy, keď som cez dlhé zimné večery dosúšala posteľnú bielizeň a uteráky sa mi na balkóne menili na cencúle?

S tým je koniec. Sušička vám v zime ušetrí kopu času a nervov. Avšak! Málokedy sa tak ponoríte do tajov módneho priemyslu ako v momente, keď začnete triediť oblečenie na sušičkové a nesušičkové. Legíny z Pepca? Do sušičky! Plavky? Silónky? Podprsenka? Bavlnené tričká, čo má muž do roboty? Rifle? Košielka s flitrami?

Shutterstock

 

Drvivú väčšinu citlivého oblečenia, ktoré sa zrazí, ožmolkuje, záhadne zmenší na polovicu, alebo popustí všetky našité korálky a trblietky, budem ďalej sušiť v jesennom daždi aj v zimných mrazoch na balkóne.

Umývačka riadu

Na umývačku nedám dopustiť a podľa mňa by si ju mala každá novomanželka vydupať namiesto medových týždňov v Tartrách alebo nechcených tanierov po starkej.

Umývačka riadu zaručí, že môžete mať spojenú kuchyňu s obývačkou, a žiadny hosť sa nebude čudovať, prečo máte ešte poobede vystavené hrnčeky z rannej kávy. Budú totiž bezpečne ukryté v umývačke!

Umývačku si obľúbia aj teenageri, ktorým sa za normálnych okolnosti väčšina domácich prác hnusí, alebo batoľatá, ktoré si z nej sem - tam spravia bunker.

Malou nevýhodou je, že kým vašej babke stačila jar a špongia, vy si budete do zoznamu písať kapsule, soľ, leštidlo a občas niečo na zmäkčenie vody, vyčistenie odtoku a podobne.

Prečítajte si aj: Aj vy miešate prácu s rodinou?

 

Nikdy nezabudnem, keď mi umývačka odišla večer pred Vianocami a ja som so slzami vyrábala domáce žieraviny na upchaý odtok. To by sa vám pri “hubke” určite nestalo.

Mixér potrénuje motoriku aj vytrvalosť

Mixér na smoothie som dostala od našich, keď ma chytilo jedno z období chudnutia. Smoothie každé ráno - žiarivá pleť, postava modelky a zdravá krv. Haha!

V prvom rade mixér ako každá elektronika zaberá svoje miesto, takže som ho musela odkladať do skrinky. Tá má ale nízke police, preto som ho najprv rozložila na tri časti a poukladala pekne vedľa seba.

Okrem toho nemohol ísť do umývačky (čo som zistila, až keď som tam dala lievik a ten odvtedy tečie).

Takže každé ráno poskladať, nachystať ovocie, nechať povrčať, naliať sebe a deťom, presvedčiť decká, že banán a špenát je presne to, čo ráno chceš… a potom umývať všetky záhyby, sušiť, skladať…

Robota na celý deň! A to večne zabúdam na denný nákup čerstvého ovocia.

Shutterstock

 

Po pár týždňoch som pila smoothie menej a menej a dnes mi naň zostala len smutná spomienka na dne kuchynskej linky.

Nenahraditeľný pomocník

Vedela by som žiť bez všelijakých pomocníkov (raz som fungovala tri týždne bez práčky a prala v rukách vo vani), ale je jeden elektronický kamarát, bez ktorého by to nešlo. Kávovar.

Kávu z kávovaru nič nenahradí - žadna zalievaná nesca ani French press, nech si minimlaisti vravia, čo chcú. Ráno začína až vtedy, keď počujem hučanie mixéra a blikanie svetielok - došla voda, treba vysypať pomletú kávu a podobne.

Kávovar je jediný stroj, kde mi údržba nevadí. Pretože ráno robí deň, a dobré ráno robí dobrá káva. A dobrá káva mi jednoznačne uľahčuje život.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...