ŽenaInšpirácie a motivácie

Aj vy miešate prácu s rodinou?

 Gréta Čierna   05.02.2020   0

Má v 21. storočí zmysel držať pracovné záležitosti a rodinný život striktne od seba?

Shutterstock

 

Elon Musk, jeden z najväčších podnikateľov a vizionárov sveta, v jednom zo svojich rozhovoroch priznal, že hoci má svoje deti rád a rád s nimi trávi čas, nerobí mu problém uprostred hry odpísať na pracovný email či vybaviť hovor do práce.

Jedna nevinná poznámka strhla v komentároch taký výbuch, až portálu takmer spadol server. Čo rodič ukazuje svojim deťom, ak sa aj počas hry nechá vyrušiť prácou?

Elonovi Muskovi už v očiach mamičiek nepomohlo, že má doma 5 detí (a čoskoro pribudne ďalšie), že je milionár, že plánuje kolonizovať vesmír, ani že postavil značku Tesla no nohy.

Pre väčšinu žien je proste neakceptovateľné, aby sa muž uprostred skladania vlakodráhy alebo kreslenia vianočných stromčekov odpojil od rozhovoru s dieťaťom, a odpisoval na mail. Nie, ani v prípade, že mu píše riaditeľ Nasa.

Otcovstvo 21. storočia

Chudák Elon to už v rozhovore nezachránil. A hoci sa môžeme rozdeliť na dve skupiny - tie, pre ktoré je to v pohode, lebo to sami robíme, a tie, ktoré majú pracovné a rodinné pole prísne rozdelené, v celej situácii je niečo viac.

Elon Musk je vlastne len obrazom našej súčasnej generácie a rodiny, do ktorej sa rodí budúca generácia.

Prečítajte si aj: Mám právo na voľný čas, aj keď som mama

 

Na jednej strane veľmi úspešný človek, prísny zamestnávateľ (legenda hovorí, že svojich zamestnancov nútil pracovať 100 hodín týždenne), na druhej láskyplný otec.

Až tak, že neváhal vo svojej firme otvoriť školu pre deti zamestnancov, aby dohliadal na ich kvalitné zamestnanie. A vychovával si novú generáciu manažérov a IT- čkarov, samozrejme. Tento chlapík má všetko - milujúcu rodinu, o ktorú sa poctivo stará, aj prácu, čo ho baví a veľmi dobre živí. Až sa to človeku nezdá.

Keď sa práca mieša s rodinou

Poznám kopu ockov, ktorí prídu domov zbití z celého dňa, zapnú Ligu majstrov a chcú len svätý pokoj.  Povinnosti nechajú za dverami a začína relax.

A potom vidím príklad ocka, ktorí sa  po práci venuje deťom, hrá sa s nimi, vychováva ich, a popri tom telefonuje späť do firmy, vybavuje emaily a zasväcuje synátorov do rodinného biznisu.

Na jednej strane nepochybujem, že to isté - hovory kedykoľvek, dokončovanie projektov o tretej ráno a odsúvanie vlastného života - očakáva aj od svojich zamestnanov. A že sa táto firemná kultúra sa rýchlo šíri! Na druhej strane mi to príde strašne fajn.

Shutterstock

 

Presne ako u nás doma. Sem - tam pípne mail, ja niečo rýchlo ďobem do klávesnice a muž nás bez hanby vyženie do detskej izby, lebo volá “big boss”.

Niekedy, keď vládne dobrá atmosféra, si pri deťoch aj píšem, a oni zatiaľ češú bábiky alebo predvádzajú choreografiu z Ľadového kráľovstva.

Výchova vlastnou prácou

Moderné príručky pedagogiky síce jasne hovoria, že deti potrebujú našu PLNÚ pozornosť, druhá vec je, koľkokrát pre zachovanie duševného zdravia zvládnete s potomkami odspievať “Let it go”.

Mám rada hry, nápady aj fantáziu svojich detí. Tolerujem vyhádzané skrine, požičiavanie šminiek aj skrýše v obuvníku. Nikdy nekričím, keď mi zničia dáždnik, lebo sa hrali, že je to výletná loď. 

Rada sledujem ich dobrodružný život a nakoniec, veď aj oni sú každodennou súčasťou mojich článkov. Vlastne neviem, či by som bez nich vytvorila aspoň jeden.

Prečítajte si aj: Denník študujúcej mamy

 

Premýšľam nad svojimi prastarými rodičmi, ktorí brávali moju babku do ošatky a mali ju pri sebe celý deň, keď kopali zemiaky.

Neviem si prísnu prababaku predstaviť, ako odhadzuje po sedemapolhodinovej motyku, aby babku zabavila nejakou montessori aktivitou alebo si dali partičku človeče. Žila podľa hesla: najprv práca, potom práca (v kuchyni). 

Aby nám nič neušlo

Dnes nemáme v rukách motyky, ale sedíme za počítačmi a mobilmi, ktoré nás izolujú od sveta. Mobilný telefón má neskutočnú schopnosť ponúknuť nám tak dokonalé virtuálne odpojenie, že niektorí rodičia sú naozaj doma neustále OFF.

No a potom sú tu deti, ktoré prostredníctvom svojich rodičov sledujú vlastnú budúcnosť. Niečo mi hovorí, že ak si budú chcieť udržať dobré pracovné miesto a vytvoriť rodinu, bude prelínanie rodinného a pracovného života samozrejmosťou.

Nakoniec, škôlky v rámci pracoviska, home office namiesto stravných lístkov a dni otvorených dverí pre rodiny hovoria jasnou rečou. Neviem, či je to dobré alebo zlé.

Ale úprimne dúfam, že im popri doťukávaní projektu do práce, za ktoré bude povýšenie alebo firemné auto, zostane trochu času, aby zdvihli hlavu od klávesnice. Aby im neutiekli všetky hry, zábava a vylomeniny vlastných detí.

Aby vedeli, prečo to vlastne celé robia. Aj preto si dávam záväzok, že moje víkendy budú tento rok offline. Uvidíme, čo na to Elon Musk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.