ŽenaInšpirácie a motivácie

7 dôvodov, prečo mamy potrebujú minimalizmus

 Anna Veselá   15.01.2019   0

Aj vy si predstavujete pod minimalizmom obývačku s jedným gaučom, bez telky, hračiek, len holé biele steny a v kuchyni čerstvé bylinky v kvetináči? Mama štyroch detí Allie Casazza, ktorá je poprednou propagátorkou minimalizmu ako životného štýlu, hovorí, že toto vôbec nemá byť pointou.

Keď pred pár rokmi začínala, ešte nevedela, ako veľmi sa jej zmení život. Na začiatku bolo len veľa stresu, ktorý nevyhnutne potrebovala riešiť, aby nezošalela. Pomenovala si, že pramení z vecí, ktorými je zahltená jej domácnosť a rodina. Rozhodla sa s tým niečo urobiť.

Shutterstock

 

Menej je viac. Tajomstvo slobodnejšieho života

Allie Casazza tvrdí, že minimalizmus sa odrazil a podpísal aj na jej materstve – namiesto hnevu a frustrácie sa stala šťastnejšou ženou a mamou. Žije a dýcha sa jej ľahšie, nestresuje sa. Podarilo sa jej osvojiť, že menej je viac a našla tak recept na lepší život, v ktorom ide všetko jednoduchšie.

„Moje manželstvo sa dramaticky zlepšilo, moje deti už nie sú ustarostené, ako keď som na ne kričala kvôli neporiadku, ktorý som videla všade okolo seba a pristihla som sa, ako sedím na podlahe so svojimi synmi, hrám sa s vláčikmi, pozerám s mužom starú bondovku, oveľa viac varím a chodím na prechádzky s mojou slečnou.

Zrazu nie som zaneprázdnená. Vo všeobecnosti som lepším človekom. A to všetko len preto, že som sa zbavila vecí, ktoré som v živote nepotrebovala,“ zveruje sa Allie.

 

Prečo mamy potrebujú minimalizmus?

1. Menej upratovania

Dva dni v týždne sa venujem domácnosti: periem prádlo, upratujem kúpeľne, vysávam, utieram prach. A to je všetko. Toto je môj skutočný život. Každý deň umývam riad, usteliem postele, uložím topánky a oblečenie, hračky, ale to je všetko.

Nespomínam si, že by sa niekedy moja mama so mnou hrala, a to bola skvelá, dokonalá mama. Ale musela prať, upratovať, kupovať zásoby jedla a vecí. Nemyslím si, že by upratovanie alebo frustrácia z neho boli ten pravý spôsob, ako stráviť drahocenné a krátke roky detstva. Minimalizmus mi dovolil, aby som sa z toho vymanila.

2. Dvere pre hostí vždy otvorené

Ak by mi na dvere zaklopala neohlásená návšteva, som v pohode, ak aj nemám zrovna upratané. V skutočnosti aj tak nemáme veľa vecí, ktoré by boli rozhádzané všade a v dome by urobili strašný neporiadok. A to je úžasne oslobodzujúce.

Shutterstock

 

3. Viac času

Menej vecí znamená, že naozaj žijeme náš vlastný život, ktorý chceme. Čas máme v našich rukách. Aj ja mám dnes oveľa viac času sama pre seba. Pritom mám o dve deti viac a pracujem z domu. Takže minimalizmus znova vyhráva.

4. Viac si to užívam doma

Nemám rada varenie, ale som rada vo svojej kuchyni. Rada si púšťam hudbu a pripravujem chutné, jednoduché jedlo pre svoju rodinu. Nemám rada pranie, ale rada sedím v obývačke, kým sa moje deti hrajú a ja skladám oblečenie.

Minimalizmus mi dovolil, aby som si mohla užiť čas, ktorý trávim vo svojom dome bez toho, aby som hodiny trávila dokonalým upratovaním, ktoré by sa udržalo aj tak len tri sekundy.

5. Lepší manželský život

Možno, že vám uniká súvislosti medzi minimalizmom a manželstvom, ale veľmi nás to ovplyvnilo. Vďaka minimalizmu som šťastnejšou osobou a ženou, ktorá je viac prítomná.

Môj muž nemôže uveriť, že sa viac smejem, že ho naozaj počúvam a trávim s ním kvalitnejší čas. Oveľa viac sa snažíme a náš vzťah je lepší, odkedy sme sa zbavili prebytočných vecí.

6. Môžem sa hrať s deťmi

Presne tak. Som mama, ktorá sa hrá so svojimi deťmi namiesto toho, aby povedala „choď sa hrať.“ veľa času trávim na dvore, kopem do futbalovej lopty, tancujem v obývačke ako Taylor Swift a hrám sa s jednorožcami.

Pracujem z domu a ani to nemá vplyv na moje materstvo, a to z jednoduchého dôvodu. Nestrácam čas upratovaním zbytočných vecí.

7. Som šťastnejšia

V mojom živote je viac radosti, a to aj vtedy, keď prechádzame niečím ťažkým. Preto, lebo sme viac zameraní na to, čo je naozaj dôležité.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?