ŽenaInšpirácie a motivácie

7 dôvodov, prečo mamy potrebujú minimalizmus

 Anna Veselá   03.02.2021   0

Aj vy si predstavujete pod minimalizmom obývačku s jedným gaučom, bez telky, hračiek, len holé biele steny a v kuchyni čerstvé bylinky v kvetináči? Mama štyroch detí Allie Casazza, ktorá je poprednou propagátorkou minimalizmu ako životného štýlu, hovorí, že toto vôbec nemá byť pointou.

Keď pred pár rokmi začínala, ešte nevedela, ako veľmi sa jej zmení život. Na začiatku bolo len veľa stresu, ktorý nevyhnutne potrebovala riešiť, aby nezošalela. Pomenovala si, že pramení z vecí, ktorými je zahltená jej domácnosť a rodina. Rozhodla sa s tým niečo urobiť.

Shutterstock

 

Menej je viac. Tajomstvo slobodnejšieho života

Allie Casazza tvrdí, že minimalizmus sa odrazil a podpísal aj na jej materstve – namiesto hnevu a frustrácie sa stala šťastnejšou ženou a mamou. Žije a dýcha sa jej ľahšie, nestresuje sa. Podarilo sa jej osvojiť, že menej je viac a našla tak recept na lepší život, v ktorom ide všetko jednoduchšie.

„Moje manželstvo sa dramaticky zlepšilo, moje deti už nie sú ustarostené, ako keď som na ne kričala kvôli neporiadku, ktorý som videla všade okolo seba a pristihla som sa, ako sedím na podlahe so svojimi synmi, hrám sa s vláčikmi, pozerám s mužom starú bondovku, oveľa viac varím a chodím na prechádzky s mojou slečnou.

Zrazu nie som zaneprázdnená. Vo všeobecnosti som lepším človekom. A to všetko len preto, že som sa zbavila vecí, ktoré som v živote nepotrebovala,“ zveruje sa Allie.

 

Prečo mamy potrebujú minimalizmus?

1. Menej upratovania

Dva dni v týždne sa venujem domácnosti: periem prádlo, upratujem kúpeľne, vysávam, utieram prach. A to je všetko. Toto je môj skutočný život. Každý deň umývam riad, usteliem postele, uložím topánky a oblečenie, hračky, ale to je všetko.

Nespomínam si, že by sa niekedy moja mama so mnou hrala, a to bola skvelá, dokonalá mama. Ale musela prať, upratovať, kupovať zásoby jedla a vecí. Nemyslím si, že by upratovanie alebo frustrácia z neho boli ten pravý spôsob, ako stráviť drahocenné a krátke roky detstva. Minimalizmus mi dovolil, aby som sa z toho vymanila.

2. Dvere pre hostí vždy otvorené

Ak by mi na dvere zaklopala neohlásená návšteva, som v pohode, ak aj nemám zrovna upratané. V skutočnosti aj tak nemáme veľa vecí, ktoré by boli rozhádzané všade a v dome by urobili strašný neporiadok. A to je úžasne oslobodzujúce.

Shutterstock

 

3. Viac času

Menej vecí znamená, že naozaj žijeme náš vlastný život, ktorý chceme. Čas máme v našich rukách. Aj ja mám dnes oveľa viac času sama pre seba. Pritom mám o dve deti viac a pracujem z domu. Takže minimalizmus znova vyhráva.

4. Viac si to užívam doma

Nemám rada varenie, ale som rada vo svojej kuchyni. Rada si púšťam hudbu a pripravujem chutné, jednoduché jedlo pre svoju rodinu. Nemám rada pranie, ale rada sedím v obývačke, kým sa moje deti hrajú a ja skladám oblečenie.

Minimalizmus mi dovolil, aby som si mohla užiť čas, ktorý trávim vo svojom dome bez toho, aby som hodiny trávila dokonalým upratovaním, ktoré by sa udržalo aj tak len tri sekundy.

5. Lepší manželský život

Možno, že vám uniká súvislosti medzi minimalizmom a manželstvom, ale veľmi nás to ovplyvnilo. Vďaka minimalizmu som šťastnejšou osobou a ženou, ktorá je viac prítomná.

Môj muž nemôže uveriť, že sa viac smejem, že ho naozaj počúvam a trávim s ním kvalitnejší čas. Oveľa viac sa snažíme a náš vzťah je lepší, odkedy sme sa zbavili prebytočných vecí.

6. Môžem sa hrať s deťmi

Presne tak. Som mama, ktorá sa hrá so svojimi deťmi namiesto toho, aby povedala „choď sa hrať.“ veľa času trávim na dvore, kopem do futbalovej lopty, tancujem v obývačke ako Taylor Swift a hrám sa s jednorožcami.

Pracujem z domu a ani to nemá vplyv na moje materstvo, a to z jednoduchého dôvodu. Nestrácam čas upratovaním zbytočných vecí.

7. Som šťastnejšia

V mojom živote je viac radosti, a to aj vtedy, keď prechádzame niečím ťažkým. Preto, lebo sme viac zameraní na to, čo je naozaj dôležité.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
7 tipov ako dostať mačku do auta
08.03.2021   0
Ak mávate hrôzu z toho, že Vašu mačku treba niekam odviesť autom, nie ste sami. Mnohí majitelia šedivejú pri predstave, že opäť budú musieť vziať mačku a navštívíť napr. veterinára...
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.