ŽenaInšpirácie a motivácie

7 dôvodov, prečo mamy potrebujú minimalizmus

 Anna Veselá   12.12.2019   0

Aj vy si predstavujete pod minimalizmom obývačku s jedným gaučom, bez telky, hračiek, len holé biele steny a v kuchyni čerstvé bylinky v kvetináči? Mama štyroch detí Allie Casazza, ktorá je poprednou propagátorkou minimalizmu ako životného štýlu, hovorí, že toto vôbec nemá byť pointou.

Keď pred pár rokmi začínala, ešte nevedela, ako veľmi sa jej zmení život. Na začiatku bolo len veľa stresu, ktorý nevyhnutne potrebovala riešiť, aby nezošalela. Pomenovala si, že pramení z vecí, ktorými je zahltená jej domácnosť a rodina. Rozhodla sa s tým niečo urobiť.

Shutterstock

 

Menej je viac. Tajomstvo slobodnejšieho života

Allie Casazza tvrdí, že minimalizmus sa odrazil a podpísal aj na jej materstve – namiesto hnevu a frustrácie sa stala šťastnejšou ženou a mamou. Žije a dýcha sa jej ľahšie, nestresuje sa. Podarilo sa jej osvojiť, že menej je viac a našla tak recept na lepší život, v ktorom ide všetko jednoduchšie.

„Moje manželstvo sa dramaticky zlepšilo, moje deti už nie sú ustarostené, ako keď som na ne kričala kvôli neporiadku, ktorý som videla všade okolo seba a pristihla som sa, ako sedím na podlahe so svojimi synmi, hrám sa s vláčikmi, pozerám s mužom starú bondovku, oveľa viac varím a chodím na prechádzky s mojou slečnou.

Zrazu nie som zaneprázdnená. Vo všeobecnosti som lepším človekom. A to všetko len preto, že som sa zbavila vecí, ktoré som v živote nepotrebovala,“ zveruje sa Allie.

 

Prečo mamy potrebujú minimalizmus?

1. Menej upratovania

Dva dni v týždne sa venujem domácnosti: periem prádlo, upratujem kúpeľne, vysávam, utieram prach. A to je všetko. Toto je môj skutočný život. Každý deň umývam riad, usteliem postele, uložím topánky a oblečenie, hračky, ale to je všetko.

Nespomínam si, že by sa niekedy moja mama so mnou hrala, a to bola skvelá, dokonalá mama. Ale musela prať, upratovať, kupovať zásoby jedla a vecí. Nemyslím si, že by upratovanie alebo frustrácia z neho boli ten pravý spôsob, ako stráviť drahocenné a krátke roky detstva. Minimalizmus mi dovolil, aby som sa z toho vymanila.

2. Dvere pre hostí vždy otvorené

Ak by mi na dvere zaklopala neohlásená návšteva, som v pohode, ak aj nemám zrovna upratané. V skutočnosti aj tak nemáme veľa vecí, ktoré by boli rozhádzané všade a v dome by urobili strašný neporiadok. A to je úžasne oslobodzujúce.

Shutterstock

 

3. Viac času

Menej vecí znamená, že naozaj žijeme náš vlastný život, ktorý chceme. Čas máme v našich rukách. Aj ja mám dnes oveľa viac času sama pre seba. Pritom mám o dve deti viac a pracujem z domu. Takže minimalizmus znova vyhráva.

4. Viac si to užívam doma

Nemám rada varenie, ale som rada vo svojej kuchyni. Rada si púšťam hudbu a pripravujem chutné, jednoduché jedlo pre svoju rodinu. Nemám rada pranie, ale rada sedím v obývačke, kým sa moje deti hrajú a ja skladám oblečenie.

Minimalizmus mi dovolil, aby som si mohla užiť čas, ktorý trávim vo svojom dome bez toho, aby som hodiny trávila dokonalým upratovaním, ktoré by sa udržalo aj tak len tri sekundy.

5. Lepší manželský život

Možno, že vám uniká súvislosti medzi minimalizmom a manželstvom, ale veľmi nás to ovplyvnilo. Vďaka minimalizmu som šťastnejšou osobou a ženou, ktorá je viac prítomná.

Môj muž nemôže uveriť, že sa viac smejem, že ho naozaj počúvam a trávim s ním kvalitnejší čas. Oveľa viac sa snažíme a náš vzťah je lepší, odkedy sme sa zbavili prebytočných vecí.

6. Môžem sa hrať s deťmi

Presne tak. Som mama, ktorá sa hrá so svojimi deťmi namiesto toho, aby povedala „choď sa hrať.“ veľa času trávim na dvore, kopem do futbalovej lopty, tancujem v obývačke ako Taylor Swift a hrám sa s jednorožcami.

Pracujem z domu a ani to nemá vplyv na moje materstvo, a to z jednoduchého dôvodu. Nestrácam čas upratovaním zbytočných vecí.

7. Som šťastnejšia

V mojom živote je viac radosti, a to aj vtedy, keď prechádzame niečím ťažkým. Preto, lebo sme viac zameraní na to, čo je naozaj dôležité.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...