ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

7 dôvodov, prečo mamy potrebujú minimalizmus

 Anna Veselá   15.01.2019   0

Aj vy si predstavujete pod minimalizmom obývačku s jedným gaučom, bez telky, hračiek, len holé biele steny a v kuchyni čerstvé bylinky v kvetináči? Mama štyroch detí Allie Casazza, ktorá je poprednou propagátorkou minimalizmu ako životného štýlu, hovorí, že toto vôbec nemá byť pointou.

Keď pred pár rokmi začínala, ešte nevedela, ako veľmi sa jej zmení život. Na začiatku bolo len veľa stresu, ktorý nevyhnutne potrebovala riešiť, aby nezošalela. Pomenovala si, že pramení z vecí, ktorými je zahltená jej domácnosť a rodina. Rozhodla sa s tým niečo urobiť.

Shutterstock

 

Menej je viac. Tajomstvo slobodnejšieho života

Allie Casazza tvrdí, že minimalizmus sa odrazil a podpísal aj na jej materstve – namiesto hnevu a frustrácie sa stala šťastnejšou ženou a mamou. Žije a dýcha sa jej ľahšie, nestresuje sa. Podarilo sa jej osvojiť, že menej je viac a našla tak recept na lepší život, v ktorom ide všetko jednoduchšie.

„Moje manželstvo sa dramaticky zlepšilo, moje deti už nie sú ustarostené, ako keď som na ne kričala kvôli neporiadku, ktorý som videla všade okolo seba a pristihla som sa, ako sedím na podlahe so svojimi synmi, hrám sa s vláčikmi, pozerám s mužom starú bondovku, oveľa viac varím a chodím na prechádzky s mojou slečnou.

Zrazu nie som zaneprázdnená. Vo všeobecnosti som lepším človekom. A to všetko len preto, že som sa zbavila vecí, ktoré som v živote nepotrebovala,“ zveruje sa Allie.

 

Prečo mamy potrebujú minimalizmus?

1. Menej upratovania

Dva dni v týždne sa venujem domácnosti: periem prádlo, upratujem kúpeľne, vysávam, utieram prach. A to je všetko. Toto je môj skutočný život. Každý deň umývam riad, usteliem postele, uložím topánky a oblečenie, hračky, ale to je všetko.

Nespomínam si, že by sa niekedy moja mama so mnou hrala, a to bola skvelá, dokonalá mama. Ale musela prať, upratovať, kupovať zásoby jedla a vecí. Nemyslím si, že by upratovanie alebo frustrácia z neho boli ten pravý spôsob, ako stráviť drahocenné a krátke roky detstva. Minimalizmus mi dovolil, aby som sa z toho vymanila.

2. Dvere pre hostí vždy otvorené

Ak by mi na dvere zaklopala neohlásená návšteva, som v pohode, ak aj nemám zrovna upratané. V skutočnosti aj tak nemáme veľa vecí, ktoré by boli rozhádzané všade a v dome by urobili strašný neporiadok. A to je úžasne oslobodzujúce.

Shutterstock

 

3. Viac času

Menej vecí znamená, že naozaj žijeme náš vlastný život, ktorý chceme. Čas máme v našich rukách. Aj ja mám dnes oveľa viac času sama pre seba. Pritom mám o dve deti viac a pracujem z domu. Takže minimalizmus znova vyhráva.

4. Viac si to užívam doma

Nemám rada varenie, ale som rada vo svojej kuchyni. Rada si púšťam hudbu a pripravujem chutné, jednoduché jedlo pre svoju rodinu. Nemám rada pranie, ale rada sedím v obývačke, kým sa moje deti hrajú a ja skladám oblečenie.

Minimalizmus mi dovolil, aby som si mohla užiť čas, ktorý trávim vo svojom dome bez toho, aby som hodiny trávila dokonalým upratovaním, ktoré by sa udržalo aj tak len tri sekundy.

5. Lepší manželský život

Možno, že vám uniká súvislosti medzi minimalizmom a manželstvom, ale veľmi nás to ovplyvnilo. Vďaka minimalizmu som šťastnejšou osobou a ženou, ktorá je viac prítomná.

Môj muž nemôže uveriť, že sa viac smejem, že ho naozaj počúvam a trávim s ním kvalitnejší čas. Oveľa viac sa snažíme a náš vzťah je lepší, odkedy sme sa zbavili prebytočných vecí.

6. Môžem sa hrať s deťmi

Presne tak. Som mama, ktorá sa hrá so svojimi deťmi namiesto toho, aby povedala „choď sa hrať.“ veľa času trávim na dvore, kopem do futbalovej lopty, tancujem v obývačke ako Taylor Swift a hrám sa s jednorožcami.

Pracujem z domu a ani to nemá vplyv na moje materstvo, a to z jednoduchého dôvodu. Nestrácam čas upratovaním zbytočných vecí.

7. Som šťastnejšia

V mojom živote je viac radosti, a to aj vtedy, keď prechádzame niečím ťažkým. Preto, lebo sme viac zameraní na to, čo je naozaj dôležité.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?