ŽenaInšpirácie a motivácie

30 nie je nových 20. Potvrdili to aj psychológovia

 Marcela Beňová   12.08.2018   0

Pred niekoľkými rokmi youtube obletela prednáška americkej psychologičky a spisovateľky Meg Jay, ktorá na TEDx vysvetľovala, že najdôležitejšie rozhodnutia nášho života sa dejú medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom.

shutterstock

 

Odkladanie dospelosti, nový fenomén medzi dnešnými mladými, bude mať podľa jej slov zdrvujúci dopad na ich život.

Všetky zásadné životné zmeny môžeme urobiť medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom, a čo je hlavné, ak urobíme nejakú podstatnú či menej vážnu chybu, stále ju môžeme opraviť. Odkladať vlastný život na čas po tridsiatke sa podľa známej psychologičky rozhodne neoplatí.

Manželstvo, práca, deti

Sociológovia a psychológovia zaznemenávajú v poslednom desaťročí nový trend, ktorý sa rýchlo šíri a dotýka sa celej spoloočnosti- dospelí, ktorí žijú životom teenagerov. Odmietajú zakladanie rodiny, hľadanie stabilnej práce, nenáhlia sa s deťmi, nechcú sa viazať. 

Kým donedávna sa maturanti tešili na dospelosť a s ňou spojenú samostatnosť a sebestačnosť, práve toho sa najmä mladí medzi dvadsiatkou a tridsiatkou najviac boja. Odkladajú vážne rozhodnutia, záväzky a pred rodičovstvom a zabezpečením vlastného domova dávajú prednosť cestovaniu, zážitkom a vychutnávaniu slobody.

Nemalú príčinu má na tom aj tlak médií a sociálnych sietí, kde môžeme každý deň obdivovať opálené nohy kamarátok z Bulharska, a seriály deväťdesiatych rokov.

Sitcom Priatelia či Sex v meste vytvorili fenomén večne hľadajúcich neusadených tridsiatnikov, ktorí skúšajú nové vzťahy, hľadajú svoje vlastné JA a popri tom sa venujú predovšetkým svojim priateľom a nakupovaniu.

 

Je na vine detstvo v bavlnke?

„Mladí chcú mať všetko a hneď, nikto sa nechce uskromniť. Každý chce postaviť dom, ísť na dovolenku, bezchybne vyzerať. Mať deti, zodpovednosť za druhého, robiť kompromisy v partnerstve sa dnes nenosí,“ hovorí päťdesiatnička Terezka. 

„Dnes sú spoločenské normy nastavené vysoko a ľudia sa im podvedome prispôsobujú. My sme snívali o troch deťoch a záhradke, dnešní dvadsiatnici chcú štýlový telefón a dovolenku v Dubaji.

Dozrievajú neskôr, ale myslím, že zakladanie rodiny, manželstvo a hypotéka ich aj tak dobehne. Len to potom pred štyridsiatkou bude oveľa ťažšie,“

shutterstock

 

Odkadanie prináša problémy

Snívate o práci, ktorá vám bude prinášať radosť a kde môžete naplno uplatniť svoje nadanie? Hovorí sa, že aby ste nejakú prácu zvládli s prehľadom a získali odborné schopnosti, musíte v nej odpracovať 10 000 hodín.

To je pri osemhodinovom pracovnom čase pomerne dosť. Mnoho ľudí dnes nepracuje na pozícii, po ktorej túžii len preto, lebo v čase keď mohli budovať kariéru, na ňu nemali čas.

Rovnakou chybou je odkladať rozhodnutie mať deti, ktoré sa začína prejavovať v stúpajúcej neplodnosti vo všetkým krajinách Európy.

Psychologička Meg Jay tiež varuje pred zotrvávaním vo vzťahu s partnerom, ktorý je neperspektívny. Pre ženu to môže znamenať, že nakoniec zostane bez partnera. 

Mamička na materskej Olívia je rada, že sa rozhodla nič neodkladať:

„Keď porovnám svoj život so sestriným, vidím, že som si užila menej zábavy. Deti som mala hneď po škole, pri druhom som dorábala magistra, po nociach rozbiehala podnikanie a učila sa angličtinu.

Troch Silvestrov po sebe som strávila uspávaním detí a prvý raz som s mužom bola pri mori po siedmych rokoch manželstva. Chodili sme na starom aute a vôbec, na dnešnú dobu sme boli nútení žiť fakt skromne.

Moja o dva roky mladšia sestra si naopak užívala. Každý rok je s frajerom na lyžiach, chodia na wellness a namiesto detských kútikov obieha nákupné centrá.

Odkedy mi deti povyrástli a užívame si viac, sestra začína vzdychať, že frajer sa nemá k činu, žiadny prsteň či deti. Jej kamoška si prerobila s priateľom byt a ten sa s ňou rozišiel a oženil sa s dvadsaťjedenročnou babou. Už majú aj syna.

Sestra sa bojí, aby nedopadla rovnako. Minulý rok mala tridsať a zrazu sa cíti na neustále dovolenkovanie a večierky stará. Jej frajer sa toho však nechce vzdať,“

shutterstock

 

Pozor na krízu stredného veku

Psychológ Marek Herman dnešným dvadsiatnikom radí, aby využili svoj potenciál a pracovali na sebe, neodkladali svoj život na neskôr. Roky medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou sú obdobím rekapitulovania a je dôležité sa na ne pripraviť.

„Vždy ma prekvapí, s akým málom sa ľudia vo svojom živote napokon uspokoja. Ako im život tak nejak pretečie pomedzi prsty. Zrazu mám štyridsať, päťdesiat, dôjde mi energia a som hrozne unavený a začnem hľadať, čo som celé tie roky vlastne robil? Za čo som ten čas vymenil? A nič konkrétne alebo dobré nevidím,“ 

Pre mladých, ktorí sa chcú dospelosti postaviť čelom a začať žiť život, s ktorým budú spokojní, má jednoduchú radu:

„Makajte na sebe, cestujte, čítajte, veľa chodievajte na prechádzky, píšte si veci, poctivo objavujte sami seba, prekonávajte problémy a ťažké veci.  Za žiadnu cenu sa nenechajte zdrviť stereotypom. Snažte sa čo najviac robiť to, čo máte radi. To sú samozrejme tony práce, ale stojí to za to,“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?