ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaInšpirácie a motivácie

30 nie je nových 20. Potvrdili to aj psychológovia

 Marcela Beňová   12.08.2018   0

Pred niekoľkými rokmi youtube obletela prednáška americkej psychologičky a spisovateľky Meg Jay, ktorá na TEDx vysvetľovala, že najdôležitejšie rozhodnutia nášho života sa dejú medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom.

shutterstock

 

Odkladanie dospelosti, nový fenomén medzi dnešnými mladými, bude mať podľa jej slov zdrvujúci dopad na ich život.

Všetky zásadné životné zmeny môžeme urobiť medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom, a čo je hlavné, ak urobíme nejakú podstatnú či menej vážnu chybu, stále ju môžeme opraviť. Odkladať vlastný život na čas po tridsiatke sa podľa známej psychologičky rozhodne neoplatí.

Manželstvo, práca, deti

Sociológovia a psychológovia zaznemenávajú v poslednom desaťročí nový trend, ktorý sa rýchlo šíri a dotýka sa celej spoloočnosti- dospelí, ktorí žijú životom teenagerov. Odmietajú zakladanie rodiny, hľadanie stabilnej práce, nenáhlia sa s deťmi, nechcú sa viazať. 

Kým donedávna sa maturanti tešili na dospelosť a s ňou spojenú samostatnosť a sebestačnosť, práve toho sa najmä mladí medzi dvadsiatkou a tridsiatkou najviac boja. Odkladajú vážne rozhodnutia, záväzky a pred rodičovstvom a zabezpečením vlastného domova dávajú prednosť cestovaniu, zážitkom a vychutnávaniu slobody.

Nemalú príčinu má na tom aj tlak médií a sociálnych sietí, kde môžeme každý deň obdivovať opálené nohy kamarátok z Bulharska, a seriály deväťdesiatych rokov.

Sitcom Priatelia či Sex v meste vytvorili fenomén večne hľadajúcich neusadených tridsiatnikov, ktorí skúšajú nové vzťahy, hľadajú svoje vlastné JA a popri tom sa venujú predovšetkým svojim priateľom a nakupovaniu.

 

Je na vine detstvo v bavlnke?

„Mladí chcú mať všetko a hneď, nikto sa nechce uskromniť. Každý chce postaviť dom, ísť na dovolenku, bezchybne vyzerať. Mať deti, zodpovednosť za druhého, robiť kompromisy v partnerstve sa dnes nenosí,“ hovorí päťdesiatnička Terezka. 

„Dnes sú spoločenské normy nastavené vysoko a ľudia sa im podvedome prispôsobujú. My sme snívali o troch deťoch a záhradke, dnešní dvadsiatnici chcú štýlový telefón a dovolenku v Dubaji.

Dozrievajú neskôr, ale myslím, že zakladanie rodiny, manželstvo a hypotéka ich aj tak dobehne. Len to potom pred štyridsiatkou bude oveľa ťažšie,“

shutterstock

 

Odkadanie prináša problémy

Snívate o práci, ktorá vám bude prinášať radosť a kde môžete naplno uplatniť svoje nadanie? Hovorí sa, že aby ste nejakú prácu zvládli s prehľadom a získali odborné schopnosti, musíte v nej odpracovať 10 000 hodín.

To je pri osemhodinovom pracovnom čase pomerne dosť. Mnoho ľudí dnes nepracuje na pozícii, po ktorej túžii len preto, lebo v čase keď mohli budovať kariéru, na ňu nemali čas.

Rovnakou chybou je odkladať rozhodnutie mať deti, ktoré sa začína prejavovať v stúpajúcej neplodnosti vo všetkým krajinách Európy.

Psychologička Meg Jay tiež varuje pred zotrvávaním vo vzťahu s partnerom, ktorý je neperspektívny. Pre ženu to môže znamenať, že nakoniec zostane bez partnera. 

Mamička na materskej Olívia je rada, že sa rozhodla nič neodkladať:

„Keď porovnám svoj život so sestriným, vidím, že som si užila menej zábavy. Deti som mala hneď po škole, pri druhom som dorábala magistra, po nociach rozbiehala podnikanie a učila sa angličtinu.

Troch Silvestrov po sebe som strávila uspávaním detí a prvý raz som s mužom bola pri mori po siedmych rokoch manželstva. Chodili sme na starom aute a vôbec, na dnešnú dobu sme boli nútení žiť fakt skromne.

Moja o dva roky mladšia sestra si naopak užívala. Každý rok je s frajerom na lyžiach, chodia na wellness a namiesto detských kútikov obieha nákupné centrá.

Odkedy mi deti povyrástli a užívame si viac, sestra začína vzdychať, že frajer sa nemá k činu, žiadny prsteň či deti. Jej kamoška si prerobila s priateľom byt a ten sa s ňou rozišiel a oženil sa s dvadsaťjedenročnou babou. Už majú aj syna.

Sestra sa bojí, aby nedopadla rovnako. Minulý rok mala tridsať a zrazu sa cíti na neustále dovolenkovanie a večierky stará. Jej frajer sa toho však nechce vzdať,“

shutterstock

 

Pozor na krízu stredného veku

Psychológ Marek Herman dnešným dvadsiatnikom radí, aby využili svoj potenciál a pracovali na sebe, neodkladali svoj život na neskôr. Roky medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou sú obdobím rekapitulovania a je dôležité sa na ne pripraviť.

„Vždy ma prekvapí, s akým málom sa ľudia vo svojom živote napokon uspokoja. Ako im život tak nejak pretečie pomedzi prsty. Zrazu mám štyridsať, päťdesiat, dôjde mi energia a som hrozne unavený a začnem hľadať, čo som celé tie roky vlastne robil? Za čo som ten čas vymenil? A nič konkrétne alebo dobré nevidím,“ 

Pre mladých, ktorí sa chcú dospelosti postaviť čelom a začať žiť život, s ktorým budú spokojní, má jednoduchú radu:

„Makajte na sebe, cestujte, čítajte, veľa chodievajte na prechádzky, píšte si veci, poctivo objavujte sami seba, prekonávajte problémy a ťažké veci.  Za žiadnu cenu sa nenechajte zdrviť stereotypom. Snažte sa čo najviac robiť to, čo máte radi. To sú samozrejme tony práce, ale stojí to za to,“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
15.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
Obličky a vylučovacia sústava
08.08.2018   0
Prehľad vylučovacou sústavou a obličkami s názornými ilustráciami.
zvery
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?
Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci
04.08.2018   0
Ak máte vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.