ZdravieZdravé dieťa

Výmena zubov. Kedy ktorý vypadne?

 MUDr. Eva Čačová   19.07.2021   0

Najprv čakáme, kedy sa našim bábätkám prerežú prvé mliečne zúbky. Prežívame s nimi niekedy ťažké chvíle, plače, nepokoje, zlý spánok...

A zrazu sú z malých bábätiek veľké. S mliečnymi zubami sa rozlúčime, prídu trvalé.

Kedy vypadávajú mliečne zuby?

Výmena mliečnych zubov za trvalé je z veľkej časti podmienená geneticky. Aby sa mohli trvalé zuby prerezať, musí nastať spotrebovanie koreňov zubov mliečnych.

Táto začína asi dva roky pred ich vypadnutím a dôležitú úlohu zohráva zárodok zuba trvalého, ktorý je za normálnych okolností uložený pod jeho koreňmi.

Výmena mliečnych zubov za trvalé.
Shutterstock

 

Spotrebovávanie koreňov mliečnych zubov a prerezávanie zubov trvalých sú vyvážené deje, ktoré končia uvoľnením korunky mliečneho zuba s úplne spotrebovaným koreňom zo zubného lôžka.

Urýchliť spotrebovanie môže napríklad infekcia vychádzajúca zo zubnej drene mliečneho zuba.

Mliečny zub v dospelosti

Opakom je situácia, keď spotrebovanie nenastane a mliečny zub pretrváva až do dospelosti. Stane sa to vtedy, ak chýba zárodok zuba trvalého alebo sa prerezáva nesprávnym smerom.

Prvé trvalé zuby sú stoličky - šestky

Ako prvé - okolo šiestich rokov sa prerezávajú trvalé šestky a to väčšinou dolné. Tieto nemajú mliečneho predchodcu, objavujú sa teda v rade za mliečnymi päťkami.

Z tohto dôvodu si to často rodičia ani nevšimnú, a preto im ani nevenujú zvýšenú pozornosť pri čistení zubov. To je príčina skorého kazu u mnohokrát ešte nie celkom prerezaných šestiek.

Ich sklovina je ešte nedostatočne mineralizovaná a preto oveľa náchylnejšia na vznik kazu.

Ešte pred trvalými jednotkami prídu trvalé šestky.
Shutterstock

 

V akom poradí mliečne zuby vypadávajú?

  1. Okolo 6. rokov sa tiež vymieňajú mliečne jednotky za trvalé, a zase ako prvé dolné.
  2. Okolo 7. rokov prebieha výmena dolných dvojek a približne v 8. roku dvojek horných.
  3. Ďalšie nasledujú horné štvorky.
  4. 9. roku života , o niečo neskôr sú to dolné trojky a štvorky.
  5. 11. roku prebieha výmena pätoriek, častejšie skôr horných.
  6. Po pätorkách nasleduje horná trojka, ktorá vypadáva z mliečnych zubov najčastejšie ako posledná.
  7. Prerezávanie sedmičiek prebieha v 12.-13. roku života.
Mliecne a trvale zuby, vymena
Shutterstock

 

Čo ak sa neprerežú trvalé zuby?

Výmena zubov často neprebieha podľa tohto opísaného časového harmonogramu. Može nastať skôr alebo neskôr, pričom príčiny sú zväčša genetické.

U detí sa odporúča absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára dvakrát do roka.

Zubný lekár okrem prítomnosti kazov kontroluje aj postup výmeny mliečnej dentície za trvalú. V prípade odchýliek, ktorých príčiny môžu byť rôzne, zhotoví RTG snímok, poprípade odošle na vyšetrenie k čelustnému ortopédovi.

Pokazené mliečne zuby

Ak má dieťa pokazený mliečny zub, zubný lekár bude chcieť mliečny zub ošetriť plombou. To, čo niekedy rodičovi príde ako zbytočnosť, opravovať mliečny zub, ktorý predsa raz vypadne, je však ochranou ešte nevyrasteného trvalého zubu.

Infekcia mliečneho zubu, ktorý sa pokazí až do nervu, môže zápalom poškodiť vývoj trvalého zubu. Pod mliečnym zubom sa môžu rozmnožiť baktérie až do hnisavého zápalu, ktorý sa dotkne aj trvalého zubu a ten sa prereže poškodený. Môže mať zmenený tvar, farbu, môže byť demineralizovaný.

Kedy trhať mliečne zuby

Korene mliečneho zubu sa pri prerezávaní trvalého zubu prirodzene skracujú. Mliečny zub bez koreňov sa začne kývať. Dieťa si ho vykýva samo. Ak to nejde, môže dieťatku pomôcť zubný lekár.

Za zubárom však určite treba ísť vtedy, ak sa trvalý zub prereže za mliečnym a vzniknú dva rady zubov. Stáva sa to napríklad pri mŕtvych mliečnych zuboch, ktoré akoby "zabudnú," že majú vypadnúť, nekývu sa. Stomatológ takýto pevnejší zúbok vytrhne, aby sa mohol trvalý zub zaradiť na správne miesto, na svoju pozíciu. 

»»»»»»» Prečítajte si aj: Zubný kaz u detí a jeho príčiny.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?