ZdravieZdravé dieťa

Učíte sa s deťmi doma? Nezabúdajte s nimi popritom cvičiť zdravý chrbát

 Veronika Tothova   25.04.2020   0

Aj vás už dobehlo učenie sa s deťmi doma, vďaka aktuálnej situácií vo svete? Nemali by ste zabúdať striedať učenie s cvikmi podporujúce zdravý chrbát vášho dieťaťa. Aby ste zaistili, že vaše dieťa zostane počas cvičenia v bezpečí, musíte mať na pamäti niekoľko jednoduchých vecí.

 

Ako veľa by mali malé deti cvičiť?

Byť fyzicky aktívny je veľmi prospešné pre telesný vývoj detí, ich učenie sa v škole a pre ich emočné zdravie. Deti vo veku 5 až 12 rokov, by mali každý deň vykonať najmenej 60 minút fyzickej aktivity so strednou až silnou intenzitou.
To by malo zahŕňať rôzne aeróbne činnosti, ako aj činnosti, ktoré posilňujú svalovú hmotu.
Je veľmi dôležité, aby ste vedeli svoje deti k cvičeniu motivovať. Veľa detí je zvyknutých celé dni presedieť. Deti by nemali tráviť viac ako 2 hodiny denne pred obrazovkou.

 

Koľko cvičenia je vhodné pre adolescentov?

Mladí ľudia vo veku od 13 do 17 rokov by mali každý deň vykonávať 60 minút akejkoľvek fyzickej aktivity na miernej až intenzívnej úrovni. Čím viac cvičia, tým lepšie pre nich. Odporúčaní maximálni čas cvičenia sú 3 hodiny.

Mierna úroveň cvičenia je taká úroveň, pri ktorej je človek stále schopný popri cvičení hovoriť. Napríklad pri plávaní, tenise, rýchlej chôdzi, jazde na bicykli alebo tancovaní. Intenzívna úroveň cvičenia vám už rozprávať nepovoľuje, pretože je veľmi dôležité správne dýchanie a na rozprávanie nemáte čas a priestor. Napríklad pri aerobiku, rýchlom bicyklovaní, či behu.

Dospievajúce deti nemusia urobiť za 60 minút všetky cvičenia naraz. Do cvičenia sa ráta aj chôdza do obchodu, na autobus, či na školskú aktivitu, tým pádom, si môžu čas na cvičenie ponížiť o čas, kedy vykonávali tieto aktivity.  Je totižto veľmi dôležité, aby dospievajúce deti trávili čo najmenej času sedením za počítačom, či na gauči alebo ležaním v posteli.

Malo by byť v ich záujme a v záujem ich rodičov vykonávať pravidelný pohyb doma, či vonku. Mali by sa pokúsiť naučiť sa striedať učenie s fyzickými aktivitami alebo s osobným stretnutím s priateľmi a nie v online svete. Tak isto by mali obmedziť trávenie voľného času za počítačom, televízorom, či videohrami. Tieto aktivity by im mali rodičia povoliť na maximálne 2 hodiny denne.

 

Keď už budú svoj čas tráviť sedením za počítačom, myslite nato, že potrebujú kvalitnú a hlavne zdravotnú stoličku pre ich chrbticu. Stolička Spinalis má hneď niekoľko výhod:

 • Predchádza skolióze chrbtice
 • Uvoľňuje stuhnutú krčnú chrbticu
 • Odstráni bolesť v driekovej chrbtici
 • Spevní chrbtové a brušné svaly
 • Umožní prirodzený pohyb tela nad stôl a do strán

Aj Prof. Dr. sci. Janko Popovič, Dr. Med., ortoped radí: „Zdravotné stoličky SpinaliS so sedákom na pružine doporučujem všetkým, ktorí už majú problémy s chrbticou, alebo trpia častými bolesťami chrbta. Ďalej ju považujem za účinnú prevenciu pred problémami s chrbticou zvlášť pre tých, ktorí musia pri práci často sedieť. Podľa môjho názoru táto stolička skutočne reprezentuje významné preventívne opatrenia k zníženiu zdravotných problémov chrbtice.

 

Môže sa stať, že dieťa bude cvičiť príliš veľa?

Rovnako ako dospelí, aj deti majú rôzne úrovne zručnosti a kondície. Množstvo cvičenia, ktoré je pre vaše dieťa správne, bude závisieť od jeho veku a záujmov. Ak chcete zabrániť zraneniu:

 • Kombinujte typy cvičení (aeróbne, posilňovanie svalov a zamerané na hmotnosť) a vyskúšajte rôzne športy
 • dávajte pozor na príznaky vyhorenia, najmä pri tréningu na kolektívny šport (ak je vaše dieťa vyčerpané, zranené alebo sa po cvičení nedokáže úplne zregenerovať, môže toho byť pre vaše dieťa príliš veľa)
 • nenechajte svoje dieťa vykonávať kolektívny šport dlhšie ako počet hodín, ktoré vynásobíte počtom rokov vášho dieťaťa, a to za týždeň (to znamená, že  8-ročný by mal trénovať iba 8 hodín týždenne)
 • uistite sa, že majú jeden deň v týždni odpočinok od kolektívneho športu (stále môžu hrať a byť aktívnymi inými spôsobmi)
 • uistite sa, že vaše dieťa vykonáva iba tie činnosti, ktoré sú preň dostatočne vhodné
 • uistite sa, že používajú správne ochranné vybavenie, ako sú chrániče úst, chrániče holení alebo prilba

Zahrievanie pred cvičením

Zahrievanie pred cvičením zabraňuje zraneniu. Pred cvičením povzbudzujte svoje dieťa, aby sa zahrialo:

 • môžu absolvovať pomalý beh, plávanie alebo bicyklovať, či zvoliť krátku prechádzku
 • mali by napínať všetky svaly, ktoré budú používaťOdosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...