ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
ZdravieZdravé dieťa

TEST: Ktoré detské stoličky sa oplatí kúpiť

 TS   23.11.2016   0

Dobré detské vysoké stoličky nemusia byť tie najdrahšie

Aj vy si myslíte, že vyššia cena výrobku znamená aj vyššiu kvalitu? Omyl.

Pri detských stoličkách to potvrdili skúšky časopisu dTest, v ktorých práve v kategórii bezpečnosť pohoreli tri testované výrobky vrátane toho najdrahšieho.

Foto: Ingimage.com

Mohlo by se zdať, že vyššia cena výrobku znamená aj vyššiu kvalitu, ale v prípade detských vysokých stoličiek toto presvedčenie určite neplatí.

Potvrdili to skúšky časopisu dTest, v ktorom bolo 17 detských stoličiek vystavených skúškam praktickosti, odolnosti, vybavenosti a bezpečnosti.

Práve v poslednej kategórii pohoreli tri testované výrobky, vrátane toho úplne najdrahšieho.

Aká by mala byť stolička pre dieťa? Ideálna detská vysoká stolička by mala byť bezpečná, pevná, ľahko umývateľná a mala by sa prispôsobiť rastu dieťaťa.

Hlavne, že je pekná a chic

Viac ako na praktickosť ale výrobcovia častejšie lákajú na moderní design, ktorý so sebou nesie aj vyššiu cenu.

„Pri vyberaní vysokej stoličky by sa ale spotrebitelia nemali riadiť cenou, ani oceňovaným designom. Do testu boli zaradené výrobky od 499 Kč (18 eur) do 11 490 Kč (425 eur) a z výsledkov vyplýva, že za veľa peňazí automaticky veľa muziky nezískate,“ upozorňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Pri výrobkoch pre deti sa testy najviac zameriavajú na ich bezpečnosť. Stoličky musia byť stabilné, aj keď sa na nich dieťa vrtí, alebo se do nich snaží samo vliezť. Nesmú se na nich nachádzať ostré hrany, oddeliteľné časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť a nemali by tam byť otvory, do ktorých by sa mohli dostať detské prstíky.

Čo naopak nesmie chýbať, je kvalitný "zadržovací" systém – buď nastaviteľné popruhy, alebo pultík a medzinožná zarážka, udržujúca malého stravníka na mieste.

Foto: Ingimage.com

Od ktorých stoličiek ruky preč?

„Napriek tomu, že všetky bezpečnostné opatrenia nariaďujú európske normy a ich splnenie by malo byť samozrejmé, v šiestich prípadoch sme našli viac či menej závažné nedostatky, ktoré sa prejavili na celkovom hodnotení,“ uviedla Hana Hoffmannová.

„Kvôli nedostatočnej bezpečnosti si od nás celkové nedostatočné hodnotenie odniesli výrobky : Drewex Antos, Klupš Anežka III Safari a Babydan Angel Feast, vôbec najdrahšia testovaná vysoká stolička, predávaná v Českej republike v sete s postieľkou a lehátkom za približne 11 500 korún.“(cca 425 eur)

Mimo bezpečnostnej previerky čakali na stoličky aj dôkladné praktické skúšky. Rodičia s deťmi vo veku od 17 do 20 mesiacov stoličky vystavili testom zloženia a nastavenia, usadenia a vyberania potomka, manipulácie a skladovania a tiež jednoduchosti čistenia.

„Praktické skúšky mali zásadný podiel na celkovom hodnotení, pretože tam sa prejavuje cit výrobcu pre potreby malých aj dospelých. Najhoršie známky padali za náročnú montáž, prenášanie a skladovanie, ale aj v takých prípadoch stoličky dopadli minimálne uspokojivo,“ zhodnotila Hana Hoffmannová.

vysoká stolička
Foto: Ingimage.com

Víťazi a porazení

Najlepšie v skúškach obstála stolička Chicco Progress 5 za 5260 Kč (190 eur) vďaka veľmi dobrým výsledkom v kľúčových testoch a dobrej vybavenosti.

„V celkovom hodnotení šliapu víťazovi na päty výrobky Babydesign Pepe 2016 za 2090 Kč (75 eur) a Caretero Bistro 2015 za 2250 Kč (80 eur), ktoré od nás získali ohodnotenie výhodného nákupu,“ dodáva Hana Hoffmannová. 

Pokiaľ plánujete kúpu detskej stoličky, využite aj dobre mienené rady šéfredaktorky časopisu dTest. „V európskej databáze nebezpečných výrobkov RAPEX se momentálne nachádza viac ako 40 vysokých stoličiek, vrátane niektorých z tohoto testu. Pred nákupom skontrolujte na adrese www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky, či se tam vami vybraný model nenachádza. Zaujímavé sú aj dôvody, kvôli ktorým sa stoličky do databáze dostali. Prinajmenšom budete mať lepšiu predstavu, na čo si pred kúpou dávať pozor.“


Zdroj: dTest. Časopis dTest podrobil za 24 rokov svojej existencie detailným testom viac ako 16 000 výrobkov. Výsledky testov ukazujú často inú skutočnosť, akú sa dozvedáme z reklamy.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.