ZdravieZdravé dieťa

Do škôlok zoberú len zaočkované deti

 Kristína Kováčiková   25.03.2019   0

Na Slovensku sa povinne očkuje proti desiatim infekčným ochoreniam. V budúcnosti budú môcť navštevovať predškolské zariadenia len tie deti, ktoré absolvovali všetky povinné očkovania.  

Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva. Zaradíme sa tak ku krajinám ako Česká republika alebo Francúzsko, ktoré už obmedzili prijatie neočkovaných detí do škôlok.

Zároveň sa navrhuje zrušiť pokuty za odmietnutie povinného očkovania, ktoré sa v súčasnosti môžu vyšplhať až do výšky 331 eur.

iStock

 

V kolektíve sa nákaza šíri ľahšie

​Ministerstvo zdravotníctva chce lepšie chrániť deti v predškolských zariadeniach pred zavlečením závažných ochorení. V kolektíve sa ľahšie zavlečie a šíri nákaza.

Pôvodcom nákazy v kolektíve môžu byť práve neočkované deti. Sú hrozbou pre deti, ktoré vzhľadom na svoj zdravotný stav nemôžu byť očkované.

Rodičia, ktorí neočkujú deti, využívajú systém

Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, tvrdí, že rodičia, ktorí nedali svoje deti očkovať, zneužívajú kolektívnu ochranu, ktorú tvoria očkované deti, čo je podľa nej neetické.

„Neočkované deti ohrozujú deti, ktoré si aj napriek očkovaniu nevytvorili ochrannú hladinu protilátok. To môže byť z dôvodu, že očkované dieťa má  oslabený imunitný systém, alebo má chronické ochorenie.

Očkovacie látky tiež nie sú stopercentne účinné, teda aj napriek očkovaniu môže 1-2% detí zostať po očkovaní voči nákaze vnímavých. Ďalej ohrozujú aj deti, ktoré z vážnych zdravotných dôvodov nemôžu byť očkované, ako sú napríklad deti po transplantácii, s onkologickým ochorením a pod.“

 

Hrozbou sú osýpky, proti tým nechcú rodičia očkovať

Súčasnú zdravotnú hrozbu predstavujú napríklad osýpky. Rodičia najčastejšie odmietajú práve MMR vakcínu, ktorou sa očkuje proti osýpkam, mumpsu a ružienke – hovoríme v priemere o 1 700 odmietnutých očkovaní každý rok.

Naposledy sme epidémie osýpok v roku 2018 a 2019 na východnom Slovensku. Pri súčasnom pohybe obyvateľov medzi krajinami, či už za prácou, alebo cestovaním, nemožno vylúčiť, že sa podobné epidémie nebudú opakovať.

Ochranu pred týmito ochoreniami by mala deťom, ktoré nemôžu byť odčkované, zabezpečiť kolektívna imunita (vysoký počet zaočkovaných detí zabráni šíreniu ochorenia). Keďže zaočkovanosť detí v SR proti niektorým ochoreniam klesá, nevieme dostatočnú kolektívnu imunitu zabezpečiť.

Prijímajú aj neočkované deti

V súčasnosti môže byť do predškolského zariadenia prijaté aj dieťa, ktoré neabsolvovalo povinné očkovanie. Čo sa zmení?

„V pripravovanej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia navrhujeme zabezpečiť povinnosť, aby do predškolského zariadenia bolo prijaté len dieťa, ktoré sa podrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu zodpovedajúcemu veku dieťaťa podľa očkovacieho kalendára, alebo má potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že je proti nákaze imúnne alebo nemôže byť očkované pre trvalú kontraindikáciu,“ povedala ministerka zdravotníctva  Andrea Kalavská.

Pokuty za odmietnutie očkovania dostanú stopku

Zrušenie sankcií za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu ministerka považuje za signál, že cieľom povinného očkovania nie je vyberanie pokút za jeho odmietanie, ale prevencia závažných infekčných ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním.

Súhlasí s ňou aj Krištúfková: „Zaplatenie pokuty dieťa pred nákazou nechráni. Rodičia si musia uvedomiť, že osobná sloboda sa v prípade prevencie prenosných chorôb končí pri slobode druhého dieťaťa, ktorého môže neočkované dieťa nakaziť.“ 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
babetko
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
Zlí spáči - deti bez režimu
22.05.2020   0
Denná rutina je pre dieťa dôležitá, rovnako tak uspávacie rituály, ktoré mu pomôžu zaspať, aj mať lepší spánok počas noci.
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   1
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?