ZdravieZdravé dieťa

Do sauny aj s deťmi

 MikSa   14.10.2014   1

Teplo sauny nás najviac láka počas nepríjemných a studených jesenných či zimných dní. Všetci by sme si z času na čas mali tento luxus uvoľnenia, pohody, relaxu a odbúrania stresu saunovaním dopriať.

Kto však chodí do sauny pravidelne aspoň jedenkrát týždenne najmenej šesť mesiacov, ten si podľa štúdií dobre upevňuje svoje zdravie.

 

Pozitíva saunovania

Saunovanie, jednoducho povedané, je prehriatie a tým aj spotenie tela vďaka horúcemu vzduchu a následné ochladzovanie tela chladnejším vzduchom alebo vodou.

 1. odstraňuje psychickú a fyzickú únavu, uvoľňuje, zmierňuje bolesti, prináša príjemný pocit, zmierňuje stres;
 2. telo sa otužuje, zvyšuje sa obranyschopnosť organizmu (pravidelné saunovanie znižuje napr. výskyt chrípky), dýchacie cesty sú lepšie prekrvené;
 3. otvára póry na pokožke, prekrvuje a prečisťuje ju;
 4. potením z tela odchádzajú škodliviny;
 5. posilňuje srdce a cievy, zlepšuje krvný obeh, je prevenciou reumatických ochorení, infarktu a iných chorôb;
 6. u detí dokonca napomáha zbaveniu sa stresu zo školy a pri poruchách spánku;

Ak si nie ste istí, poraďte sa pred návštevou sauny s Vašim lekárom.

Kedy sauna radšej nie?

Takmer každý zdravý človek môže ísť do sauny, ale existujú aj zdravotné kontraindikácie. Do sauny radšej nechoďte, keď trpíte zápalmi obličiek, pľúc, s kardiovaskulárnymi a endokrinologickými ochoreniami, psoriázou alebo zhoršeným ekzémom alebo pri nejakom chronickom alebo akútnom ochorení.

Saunu chápte skôr ako prevenciu a nechoďte do nej, ak ste už chorí, (ibaže máte saunu doma a nenakazíte ostatných). Určite do sauny nevoďte dieťa a ani seba, ak máte teplotu, angínu, kašeľ... 

Opatrnosť so saunovaním sa odporúča aj ľuďom, ktorý majú veľmi vysoký krvný tlak; tí by sa mali ochladzovať postupne a vyhýbať sa skákaniu do bazéna so studenou vodou. Kto trpí kŕčovými žilami, mal by v saune ležať so zdvihnutými nohami. Ľudia chorí na srdce (hlavne po infarkte), by mali saunu konzultovať so svojím lekárom.

Nie je sauna ako sauna

Rozlišujeme tieto typy sauny:

 1. sauna suchá (švédska) – saunová pec vyhreje vzduch na 80 - 100 stupňov Celzia,
 2. vlhká sauna (fínska)– saunová pec vyhreje vzduch na 80 - 100 C a v peci sú uložené kamene, ktoré je možné polievať a zvýšiť vlhkosť na 25-30 %,
 3. parná sauna (príp.bylinkové esencie), tu sa saunový efekt dosahuje parou zohriatou na 45-55 stupňov Celzia,
 4. infrakabína - do organizmu preniká žiarenie z infražiaričov a je vhodná pre tých, čo nemajú dobrý pocit z horúčavy v suchej alebo parnej saune,
 5. kombinácia všetkých troch základných typov v jednej kabíne ( tzv. saunárium).

Ako sa saunovať?

Pred vstupom do sauny sa osprchujte teplou až horúcou vodou, aby sa telo vyhrialo. Dobre sa osušte, lebo suchá koža sa potí rýchlejšie. Dajte si dole všetky šperky ako retiazky, hodinky, náramky, prstene, okuliare a podobne, inak vám môžu spôsobiť popáleniny. Do sauny nechoďte s plným žalúdkom a nepite žiaden alkohol ani pred, ani počas saunovania.

V saune si urobte dva až tri 10-15 minútové cykly. Potom telo ochlaďte vlažnou vodou. Čas oddychu na lôžku (tepidárium) medzi dvoma cyklami by mal byť približne polhodinu.

Po saunovaní veľa pite, odporúča sa minerálka alebo veľmi riedená ovocná šťava. Potením telo nestráca len vodu, ale aj soli, t.j. mineráne látky a stopové prvky, preto si aj tieto zásoby musíme čo najrýchlehšie doplniť.

 

Kedy s deťmi prvýkrát do sauny a ako na to?

Názory, kedy začať so saunou u detí sa rôznia. Závisí to napríklad od krajiny a jej kultúry: v severných európskych krajinách ako Fínsko, Švédsko sa deti k saunovaniu dostanú určite od mala maličkata. Už aj pre to, že sú tam babysauny a jednoducho vytvorené lepšie podmienky na saunovanie rodín a detí. V našich zemepisných šírkach to skôr závisí od postoja rodičov a ich vzťahu k saunovaniu.

Niektoré deti sa „do pary“ dostali ešte pred svojím narodením, keď sa tehotná mamička vybrala do sauny. Dieťa mladšie ako tri mesiace ale ešte nezvláda reguláciu telesnej teploty a ani sa nevie tak potiť. Pediatri vravia, že minimálny vek pre saunovanie je polročné dieťa, avšak optimum je dvoj- až trojročné dieťa. Dieťa v tomto veku už vie udržať moč a stolicu a neostane nám tam sedieť v pocikanej alebo pokakanej plienke. Veľa závisí teda od dieťaťa, každé je iné.

Deti by mali mať zo saunovania radosť a nie strach,

preto treba so saunovaním začať len veľmi pozvoľna, najprv možno len dve-tri minútky a postupne, ak sa to dieťaťu páči, tento interval predlžovať. Malé deti môže v saune vyplašiť vysoká teplota, uzavretý priestor, nahota, horúci vzduch, ktorý ho páli v nose - to všetko môže dieťa vyľakať, preto ho ubezpečte, že hocikedy môžete zo sauny odísť.

Pri prvých razoch môžete nechať aj pootvorené dvere, aby dieťa vedelo, že môže vyjsť von, ak mu tam nebude príjemne. S dieťaťom sa môžeme v saune rozprávať, hrať, čítať si knižku, pozorovať presýpacie hodiny, hrať sa s vodou vo vedierku, kresliť si na chrbát a iné. Malé deti by mali rodičovi sedieť na kolenách, zredukuje sa tak prijímanie tepla a predchádza sa prehriatiu detského organizmu. Malé dieťa ostáva v saune vždy len v doprovode dospelej osoby.

Saunovanie dieťaťa

Platí zásada: krátko a intenzívne. Dojčatá (blahodárny vplyv na pokožku) a deti saunujeme pri nižších teplotách (ca. 35-80°C), čas v saune by mal byť od troch do desať minút. Verte pocitom dieťaťa, nenúťte ho v saune ostávať dlhšie len preto, že ste za ňu zaplatili, snažte sa o pozitívny zážitok. Všímajte si, kedy začína byť dieťa nepokojné, vrtí sa, stráca trpezlivosť a je mu dlhá chvíľa - najvyšší čas ísť zo sauny von. Potom dieťa pomaly ochlaďte pod sprchou alebo v bazéne, voda však nesmie byť pre dieťa ľadová, aby nedostalo kŕče. Vlažná úplne postačuje. Potom ho zabaľte do osušky alebo župana, prikryte a nechajte ho ležkať. Nezabúdajme, že deti „vychladnú“ rýchlejšie. Ideálne je tento proces ešte dvakrát zopakovať, ale treba brať ohľad na to, ako to dieťatko zvláda. Do sauny nemajú ísť deti s plným bruškom, teda posledné jedlo by malo byť približne pred dvoma hodinami a po saune je potrebné, aby sme im doplnili tekutiny.

Návšteva sauny

Dnes už máme viacej možností ísť s deťmi do sauny, aj keď ideál to ešte nie je. Zaujímavá je iniciatíva niektorých škôlok, ktoré majú saunovanie detí vo svojom dennom režime.

Sauna nie je lacná záležitosť a vyjde vás podobne alebo aj drahšie ako lístky do cirkusu či do kina pre celú rodinu. Ideálne je, keď môžete ísť s dieťaťom do sauny ako rodina alebo s blízkymi priateľmi, keď je možné objednať si saunu len pre vás: sami si regulujete teplotu, odchod detí zo/do sauny.

Do verejnej sauny sa odporúča zabalenie do uterákov alebo plavky. Nahota cudzích ľudí môže malé dieťa nepríjemne prekvapiť až vyšokovať, ak na ňu nie je z domu pripravnené. Každopádne dieťa treba na saunu celkovo pripraviť, vysvetliť mu, o čo ide, ako sa tam správa, aké sú reakcie tela, čo bude predtým, počas, potom, na čo je to dobré, že má povedať, ak by mu bolo veľmi teplo, ak je smädné. Veď chceme, aby nám tam spolu bolo dobre...

P.S.: Aj tehotné mamičky môžu ísť do sauny sa vyhriať, uvoľniť, ak nemajú vážne zdravotné problémy. Pravidelné saunovanie má pozitívny vedľajší účinok, podľa viacerých štúdií uľahčuje pôrod.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Juraj napísané 24.10.2017 12:01

Do verejnej sauny sa odporúča zabalenie do uterákov alebo plavky. ??? Plavky do sauny? MikSa Ty si trúba

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď má po pôrode depresiu - otec
03.02.2023   0
Každá tretia mama a každý desiaty otec priznáva, že príchod bábätka s nimi zamával. Kým ženy o svojich problémoch hovoriť dokážu, mužská popôrodná depresia či miernejšie baby blues je stále tabuizovaná téma. Môže pritom viesť k rozvodu či ohroziť vzťahy s deťmi rovnako ako tá u materská.
Nemocnica Snina
30.01.2023   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
babetko
Súťažte o skvelý balíček produktov od dm drogerie markt
03.02.2023   0
Súťažná otázka: Ako sa volá kampaň spoločnosti dm, vďaka ktorej nakupujete za dlhodobo výhodné ceny?
5 liekov na rodičovské frustrácie
01.02.2023   0
Novopečení rodičia sú citliví a zraniteľní. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, nie takými, ktorí vás stresujú a podkopávajú vaše rodičovstvo.
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
detské choroby
Detvianska móda, zrasty a plodnosť
01.02.2023   5
Predpokladám, že ak máte doma tínedžerku, tak ste už pár krát riešili vhodnosť krátkej bundičky, holých krížov a bedrových riflí v príjemnom dušičkovom čase. Zrasty sú hlavnou príčinou sekundárnej infertility (neplodnosti) u žien – u 15 – 20 % žien.
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.