ZdravieZdravé dieťa

Detská obezita je choroba celej rodiny

 Marcela Beňová   03.01.2020   0

Až štvrtina detí v u nás trpí nadváhou. 60% prípadov detskej obezity sa nezaobíde bez zdravotných komplikácií. Môžu za to rodičia, rýchle občerstvenie, málo pohybu alebo obedy zo školskej jedálne?

Shutterstock

 

Odborníci tvrdia, že pri rozvoji nadváhy u detí sú na príčine dva dôležité faktory: zo 40% nesie vinu genetika, zo 60% prostredie, v ktorom dieťa vyrastá. 

Rodičia s nadváhou sú rizikový faktor

Detská obezita v číslach nie je veľmi povzbudivá. Lekári upozorňujú, že na začiatku jej rozvoja sú takmer vždy na príčine nesprávne návyky v životospráve, ktoré získa dieťa z rodiny.

Pokiaľ má dieťa jedného rodiča, ktorý má problém s váhou, je riziko, že bude trpieť obezitou až trojnásobne vyššie než v prípade, že v rodine prevláda normálna hmotnosť.

Ak trpia nadváhou obaja rodičia, je šanca nadváhy u detí vyššia až desaťnásobne. Že z kíl naviac dieťa vyrastie?

 Prečítajte si aj: Čo robí cukor s našimi deťmi?

 

Žiaľ, to sa stáva len výnimočne. Detskú obezitu si zvykneme v 80% preniesť do dospelosti, a pokiaľ bola na základnej či strednej škole len estetický problém, po 30. roku môžeme očakávať, že sa k nej pridružia prvé zdravotné komplikácie.

Okrem pribúdajúcich prípadov cukrovky 2. typu dostanú zabrať naše kĺby a celý pohybový aparát, a so stúpajúcim vekom sa objavujú problémy v každej oblasti nášho zdravia. 

Obezita začína v ranom detstve

Skôr, ako celú vinu zvalíme na malé porcie zeleniny v školskej jedálni a piatky v McDonalde, mali by sme sa pozrieť na anamnézu dieťaťa od raného veku.

Detský obezitológ Zlatko Marinov z Fakultnej nemocnice Motol upozorňuje, že nábeh na nadváhu môže dieťa získať už pri narodení. Prvým rizikovým faktorom je nadváha rodičov, predovšetkým matky, pri jeho narodení. Problémy s obezitou rodičov sa potom ľahko prenášajú aj do života dieťaťa.

V prvom roku života patrí medzi rizikové faktory napríklad častý pobyt v autosedačke či obmedzenie pohyblivosti dieťaťa, ktoré spomaľuje aktívny rozvoj motoriky. 

Shutterstock

 

Ak sa dieťa pravidelne snažíme zaujať kreslenou rozprávkou v telefóne, aby sme ho udržali v sedačke pri jedle, vytvárame mu nezdravý návyk na celý život.

Rýchle občerstvenie, sladkosti, sladené nápoje a nedostatok zdravej stravy sú len ďalším prirodzeným krokom, ktorý povedie u detí k postupnému rastu hmotnosti. 

Obezita môže za viac úrazov a slabšiu fyzickú zdatnosť

Veľa rodičou sa spolieha, že dieťa nadbytočné kilá zhodí pri rastovom špurte, alebo sa prirodzene stratia vo vyššom veku. Odborníci však upozorňujú, že tento názor môže ohroziť zdravie detí v dospelosti.

Jedným z najväčších negatív detskej obezity je, že priamo ovplyvňuje jeho fyzický rast. Pri obezite sa nemôže dostatočne a najmä správne vyvíjať pohybový aparát.

Trpia kĺby dieťaťa, nespránym pohybom či sedením si školáčik zaťažuje chrbát a dolné končatiny. Dieťa nemá šancu správne rozvíjať svoju zdatnosť a obratnosť.

 Prečítajte si aj: Detská obezita

 

Pokiaľ aj v dospelosti začne cvičiť, telo už nikdy nedobehne zanedbané základné pohybové návyky. Pri detskej obezite môže problém spôsobovať aj nedostatočne rozvinutá koordinácia tela, ktorá má na svedomí viac úrazov u detí. 

S detskou obezitou k lekárovi?

Pokiaľ máte ako rodič pocit, že dieťa nie je len bucľaté, ale začína sa u neho rozvíjať problém s nadváhou, poraďte sa so svojím pediatrom.

V prípade, že budete potrebovať aktívne riešiť kilá naviac, je vhodné, aby vás lekár odporučil k obezitológovi. Ten určí, či v prípade vášho dieťaťa ide o nadváhu, obezitu, alebo už malý pacient prekračuje hranicu morbídnej obezity.

Ďalším krokom je stanovenie zmien v strave a v pohybe, no najmä nastavenie liečby nielen pre dieťa, ale celú rodinu. Či chceme, alebo nie, detská obezita, ako aj obezita ktoréhokoľvek člena rodiny, zasahuje všetkých členov domácnosti a negatívne ich ovplyvňuje. 

Za obezitou nemusíme hľadať len nezdravú stravu a málo pohybu.

shutterstock

 

Prieskumy ukazujú, že hoci máme na Slovensku ako rodičia stále čo zlepšovať, rodiny postupne vylepšujú svoje stravovacie návyky. 

Z kuchyne postupne ubúda cukor či biela múka a rastie spotreba olivového oleja či probiotických výrobkov. Hrach a ovsené vločky v špajze sú však len začiatok.

Základom je aktívny rodinný život

Detský obezitológ Zlatko Marinov upozorňuje, že základom pri liečbe detskej obezity je vnútorná zmena nastavenia rodiny. Zásady ako domáca strava, jedlo päťkrát denne či nevyhnutnosť raňajkovať môže dieťa síce poznať, musí ho však uplatnovať v kruhu a za podpory rodiny.

Práve mama a otec hrajú pri liečbe detskej obezity najdôležitejšiu rolu. Ich úlohou je aktívny prístup k rodinnému životu. 

Ak zavedú spoločné varenie, prípravu večere, pravidelné stolovanie, pestovanie byliniek na ochutenie jedál, nákupy potravín, prechádzky, ale aj spoločné rozprávanie a budovanie vzťahov, majú veľkú šancu pomôcť dieťaťu riešiť problém s nadváhou.

Naopak, jedenie osamote, a namiesto varenia stravovanie v réžii dieťaťa spôsobujú, že aj menší problém môže vyrásť do trvalých následkov.

Rodičia by nemali zabúdať, že obezita nie je estetický, ale predovšetkým zdravotný a celoživotný problém. Pokiaľ sa rozvinie, bude s ňou dieťa nútené bojovať celý život, a aj pri znížení hmotnosti môže priniesť zdravotné komplikácie. Je teda na nás, aby sme chránili zdravie deti od útleho veku. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...