ZdravieZdravé dieťa

Čo robí cukor s našimi deťmi?

 Marcela Beňová   06.12.2019   0

Kým v minulosti bol cukor vzácnosťou a znakom bohatstva, dnes je to inak. Aj vďaka moderných technológiám v potravinárstve sa obľúbený biely prášok dostal do takmer každej potraviny, kde sa využíva sa na zvýraznenie chuti takmer všetkých potravín. Nájdete ho v omáčkach, džúsoch a sladených vodách, ale aj v tých zdanlivo zdravých ako pečivo, jogurty a probiotické nápoje.

shutterstock

 

Čoraz viac sa hovorí o tom, že organizmus si s nadbytočným cukrom nedokáže poradiť. Nielen dospelí, ale predovšetkým deti tak čoraz častejšie doplácajú na zlé stravovacie návyky z domu.

14 lyžičiek denne?

Keby sme sa bližšie pozreli na ideálny krvný obraz, zistili by sme, že v zdravom organizme sa nachádza čajová lyžička cukru. Odborníci však upozorňujú, že telo príjme denne až 14 lyžičiek cukru, niekedy aj viac.

Toto číslo je u každého individuálne, ale napriek tomu zásadne prevyšuje odporúčania lekárov. Zdá sa vám to veľa? Stačí sa pozrieť na obľúbené jedlá a nápoje žiakov v školách. Veľakrát by sme v ich školských taškách našli keksíky a cukríky, sladené mlieka a nápoje, ale aj biele pečivo bez nutričnej hodnoty. Riziko takejto stravy je predovšetkým v cukre, ktorý na chvíľu nabije organizmus energiou. Tá o chvíľu začne klesať a telo pocíti príval únavy.

Nervozita, nepozornosť a hyperaktivita ako diagnóza

Mnohí pediatri dnes upozorňujú na stúpajúci počet problémových detí. Nervozita, nepozornosť a hyperaktivita ako diagnóza sa dnes objavujú v takmer každej triede. Malých školákov je dnes čoraz ťažšie zaujať a udržať nad knihou. Problémy s koncentráciou a sústredením sa veľmi rýchlo odrazia na zhoršenom prospechu a mnoho rodičov sa ani nenazdá, a doma majú dieťa s nálepkou „problémové“.

Môže za to cukor?

Do istej miery áno. Detský mozog je náchylný citlivo reagovať na rôzne podnety a v kombinácii so živou povahou a množstvom vrodenej energie môže nadmerný prísun cukru spôsobiť, že malý žiačik nebude zvládať udržať pozornosť nad šlabikárom a násobilkou. 

 

Napriek tomu, že vedecké výskumy sú v tomto opatrné, veľa rodičov, ktorí v rodinnom jedálničku obmedzili prísun cukru v podobe sladkostí či kofeínových nápojov, potvrdilo, že ich dieťa je pokojnejšie, dlhšie sa vydrží sústrediť a zmizli aj časté bitky a hádky so súrodencami. Ak je hladina cukru v tele vyrovnaná a telo sa nemusí vysporiadať s prudkým nárastom a poklesom energie, bude sa aj dieťa cítiť lepšie, čo sa odrazí na jeho správaní.

Cukor a imunita?

Kým šport a otužovanie imunite prospievajú, cukor jej škodí. Základ imunity sa totiž nachádza v hrubom čreve, kde sa nadbytočný cukor mení na tukové bunky. To spomaľuje nielen samotný metabolizmus, ale rýchlo sa prejaví aj na únave a oslabenej imunite. Spolu so zníženým množstvom vlákniny v strave je už len krok k väčšej náchylnosti na choroby, chronickým ochoreniam, ale aj k nebezpečným chorobám ako je napríklad cukrovka, ktorá možno čoskoro zapíše medzi civilizačné problémy.

Rodičov sa však zaujímajú predovšetkým problémy s oslabenou imunitou. Tento problém sa začína už v útlom detstve. Mamičky, ktoré majú problémy s dojčením, sa rozhodnú pre umelé mlieko. Žiaľ, už v ňom sa nachádza pridaný cukor. Rovnako ako sa neskôr pridajú detské výživy, piškóty a obľúbené kakao na večer, a problém je na svete.

Jeho nadmerný prísun spôsobuje, že biele krvinky nedokážu fungovať normálne a bojovať so škodlivými baktériami. Spolu s nedostatočným prísunom vitamínov a minerálom spôsobuje odumieranie buniek, ale aj celý rad ďalších zdravotných problémov, napríklad kôrnatenie ciev.

Každý stomatológ vám potvrdí, že s detskými zúbkami je to z roka na rok horšie.

Okrem nesprávneho čistenia a vynechávania preventívnych prehliadok za to môžu aj každodenné sladkosti. Veľkým rizikom sú aj sladené nápoje. Tie pri kontakte so sklovinou pôsobia tak, že priamo poškodzujú povrch detského zúbku a „kŕmia“ baktérie na povrchu. Tie sa potom prejavia v podobe prvých detských kazov, ktoré sú nielen bolestivé, ale aj zbytočné.

shutterstock

 

Hlavným problémom cukru je, že je veľmi návykový 

Zlepšuje nám náladu a spája sa s príjemnými spomienkami – šľahačka na narodeninovej torte, čokoládové ozdoby na vianočnom stromčeku, malinovka v ruksaku na rodinnom výlete. Aj preto majú deti a dospelí cukor tak rady, pripomína im príjemné veci a dáva pocit bezpečia pred starosťami. 

Dá sa to aj bez zbytočného cukru

Aj na rodinných oslavách a rôznych príležitostiach si môžete pripraviť pohostenie bez toho, aby ste si kazili zdravie.

Napríklad tým, že namiesto kofeínových a sladených nápojov pripravíte deťom domácu malinovku. Značka Sodastream ponúka rodičom možnosť vyrobiť si vlastnú perlivú vodu, ktorá aj vďaka rôznym ovocným príchutiam bude chutiť deťom aj dospelým. Znížený obsah cukru, ale aj pridané vitamíny vám pomôžu strážiť zdravie dieťaťa bez toho, aby ste ho oberali o rôzne pochúťky, ktoré k detstvu proste patria.

Veď bez nedeľnej bábovky si máloktorá mama dokáže predstaviť víkend. S ohľadom na zdravie našich detí však netreba veľa. Pri pečení skúste použiť menej cukru a nahradiť ho banánmi či figami. Vyhýbajte sa rôznym omáčkam a dochucovadlám z obchodu a doprajte si radšej olivový olej či bylinky. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...