Čo robí cukor s našimi deťmi?

Marcela Beňová 0

Kým v minulosti bol cukor vzácnosťou a znakom bohatstva, dnes je to inak.

Aj vďaka moderných technológiám v potravinárstve sa obľúbený biely prášok dostal do takmer každej potraviny, kde sa využíva sa na zvýraznenie chuti takmer všetkých potravín.

Nájdete ho v omáčkach, džúsoch a sladených vodách, ale aj v tých zdanlivo zdravých ako pečivo, jogurty a probiotické nápoje.

shutterstock

Čoraz viac sa hovorí o tom, že organizmus si s nadbytočným cukrom nedokáže poradiť. Nielen dospelí, ale predovšetkým deti tak čoraz častejšie doplácajú na zlé stravovacie návyky z domu.

 

14 lyžičiek denne?

Keby sme sa bližšie pozreli na ideálny krvný obraz, zistili by sme, že v zdravom organizme sa nachádza čajová lyžička cukru. Odborníci však upozorňujú, že telo príjme denne až 14 lyžičiek cukru, niekedy aj viac.

Toto číslo je u každého individuálne, ale napriek tomu zásadne prevyšuje odporúčania lekárov. Zdá sa vám to veľa?

Stačí sa pozrieť na obľúbené jedlá a nápoje žiakov v školách. Veľakrát by sme v ich školských taškách našli keksíky a cukríky, sladené mlieka a nápoje, ale aj biele pečivo bez nutričnej hodnoty.

Riziko takejto stravy je predovšetkým v cukre, ktorý na chvíľu nabije organizmus energiou. Tá o chvíľu začne klesať a telo pocíti príval únavy.

Shutterstock

 

Nervozita, nepozornosť a hyperaktivita ako diagnóza

Mnohí pediatri dnes upozorňujú na stúpajúci počet problémových detí. Nervozita, nepozornosť a hyperaktivita ako diagnóza sa dnes objavujú v takmer každej triede.

Malých školákov je dnes čoraz ťažšie zaujať a udržať nad knihou. Problémy s koncentráciou a sústredením sa veľmi rýchlo odrazia na zhoršenom prospechu a mnoho rodičov sa ani nenazdá, a doma majú dieťa s nálepkou „problémové“.

Môže za to cukor?

Do istej miery áno. Detský mozog je náchylný citlivo reagovať na rôzne podnety a v kombinácii so živou povahou a množstvom vrodenej energie môže nadmerný prísun cukru spôsobiť, že malý žiačik nebude zvládať udržať pozornosť nad šlabikárom a násobilkou. 

Napriek tomu, že vedecké výskumy sú v tomto opatrné, veľa rodičov, ktorí v rodinnom jedálničku obmedzili prísun cukru v podobe sladkostí či kofeínových nápojov, potvrdilo, že ich dieťa je pokojnejšie, dlhšie sa vydrží sústrediť a zmizli aj časté bitky a hádky so súrodencami. Ak je hladina cukru v tele vyrovnaná a telo sa nemusí vysporiadať s prudkým nárastom a poklesom energie, bude sa aj dieťa cítiť lepšie, čo sa odrazí na jeho správaní.

Cukor a imunita?

Kým šport a otužovanie imunite prospievajú, cukor jej škodí. Základ imunity sa totiž nachádza v hrubom čreve, kde sa nadbytočný cukor mení na tukové bunky. To spomaľuje nielen samotný metabolizmus, ale rýchlo sa prejaví aj na únave a oslabenej imunite.

Spolu so zníženým množstvom vlákniny v strave je už len krok k väčšej náchylnosti na choroby, chronickým ochoreniam, ale aj k nebezpečným chorobám ako je napríklad cukrovka, ktorá možno čoskoro zapíše medzi civilizačné problémy.

Rodičov sa však zaujímajú predovšetkým problémy s oslabenou imunitou. Tento problém sa začína už v útlom detstve.

Mamičky, ktoré majú problémy s dojčením, sa rozhodnú pre umelé mlieko. Žiaľ, už v ňom sa nachádza pridaný cukor. Rovnako ako sa neskôr pridajú detské výživy, piškóty a obľúbené kakao na večer, a problém je na svete.

Jeho nadmerný prísun spôsobuje, že biele krvinky nedokážu fungovať normálne a bojovať so škodlivými baktériami. Spolu s nedostatočným prísunom vitamínov a minerálom spôsobuje odumieranie buniek, ale aj celý rad ďalších zdravotných problémov, napríklad kôrnatenie ciev.

Každý stomatológ vám potvrdí, že s detskými zúbkami je to z roka na rok horšie.

Okrem nesprávneho čistenia a vynechávania preventívnych prehliadok za to môžu aj každodenné sladkosti.

Veľkým rizikom sú aj sladené nápoje. Tie pri kontakte so sklovinou pôsobia tak, že priamo poškodzujú povrch detského zúbku a „kŕmia“ baktérie na povrchu. Tie sa potom prejavia v podobe prvých detských kazov, ktoré sú nielen bolestivé, ale aj zbytočné.

shutterstock

Hlavným problémom cukru je, že je veľmi návykový 

Zlepšuje nám náladu a spája sa s príjemnými spomienkami – šľahačka na narodeninovej torte, čokoládové ozdoby na vianočnom stromčeku, malinovka v ruksaku na rodinnom výlete.

Aj preto majú deti a dospelí cukor tak rady, pripomína im príjemné veci a dáva pocit bezpečia pred starosťami. 

Dá sa to aj bez zbytočného cukru

Bez nedeľnej bábovky si máloktorá mama dokáže predstaviť víkend. S ohľadom na zdravie našich detí však netreba veľa.

Pri pečení skúste použiť menej cukru a nahradiť ho banánmi či figami. Vyhýbajte sa rôznym omáčkam a dochucovadlám z obchodu a doprajte si radšej olivový olej či bylinky. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár