Čo raňajkujú vaše školopovinné deti?

Mária Kopčíková 5

Otázka by možno mohla znieť, či vôbec vaše školopovinné deti raňajkujú? Keď si spomeniem na seba, vo veku cca 11 – 17 rokov, tak som raňajky vytesňovala, rodičia boli v čase môjho odchodu do školy dávno v práci a bez raňajok som sa potom nevedela celý deň „dojesť“  (o dôsledkoch na váhe nemusíme hovoriť…). Ale tak skoro ráno, teda pred ôsmou, mi nikdy „nebralo“ – čo mi ostalo doteraz.

Zdroj: istockphoto.com

V súčasnosti si vymoženosť pokojných raňajok po ôsmej hodine rannej obvykle dovoliť môžem a s vedomím si vlastných chýb sa ich snažím vyvarovať pri vlastných deťoch. Takže moji školáci zatiaľ pravidelne raňajkujú doma.

Prečo sú raňajky dôležité

K rozmýšľaniu o tom, ako je to asi v našich rodinách, ma viedlo len také prosté pozorovanie detí, ktoré denne stretávam pri škole, v jednej ruke nejaký sladký bublinkový nápoj, v druhej bageta alebo chipsy – neviem, či to má byť pre tie deti desiata, alebo sú to akože ich raňajky.

Tak som sa spýtala niekoľkých mám v mojom okolí, ako je to u nich doma. Čo mi povedali, vám samozrejme prezradím, ale ešte predtým si odpovedzme na otázku, či sú vôbec raňajky dôležité?

Odborníci sa svorne zhodujú na to, že URČITE ÁNO. Argument je prostý – ľudské  telo potrebuje energiu neustále – aj v spánku. Vtedy organizmus potrebuje dostatok energie na to, aby zabezpečil činnosť vnútorných orgánov, aby udržiaval primeranú telesnú teplotu, srdcovú činnosť (tzv. bazálny metabolizmus). V detskom veku je ešte špecifická energia potrebná pre rast a vývoj. Kvôli tomu je pre telo dôležité, aby po nočnej prestávke dostalo dostatok živín na dočerpanie „minutej energie“.

Čo by mali raňajky obsahovať?

Odborníci na výživu odporúčajú, aby raňajky tvorili približne 20-25 % z celkového denného príjmu energie. Mali by byť kombináciou všetkých základných živín – teda cukrov, tukov aj bielkovín.

Počas dňa by sme mali prijať v našej strave asi 55% sacharidov, 30% tukov a 15% bielkovín. Tento pomer je odporúčané zachovať pri každom jedle.

Zdroj: istockphoto.com

Deti by nemali na raňajky dostávať len jedlá, ktoré obsahujú veľa jednoduchých cukrov – teda rôzne šišky, presladené cereálie. V krátkom čase po ich zjedení prudko stúpne hladina cukru v krvi a následne dochádza k pocitu hladu.

Raňajky by teda mohli vyzerať nejako takto:

  • Celozrnné pečivo s maslom (alebo margarínom), kvalitná šunka, tvrdý syr, zelenina.
  • Celozrnné pečivo, tvarohová nátierka (vajíčková, tuniaková), zelenina.
  • Ovsené vločky s mliekom a ovocím.

Raňajky by mali obsahovať aj porciu ovocia či zeleniny a dostatok tekutín, najlepšie nesladených.

Nuž, tak keď toto čítate a rozmýšľate ako je to u vás doma –  tak ako? Sedí to? Alebo je to priveľa a vaši školáci obvykle len tak niečo „zobnú“, lebo im je to ešte skoro.

Proti vynechávaniu raňajok a v princípe ktoréhokoľvek denného jedla odborníci varujú. Ak sa tak deje, tak je nerovnomerne pokrytá energetická spotreba organizmu. Keď sa potom dieťa dostane k jedlu, telo si nedostatok energie pamätá a aktuálne prijatú energiu si preto „naškrečkuje“ do tukových zásob. Ruku v ruke s tým často ide zvýšená hmotnosť a určite aj budovanie nevhodných stravovacích návykov do budúcna.

Čo deti jedia na raňajky?

Ako som už spomenula vyššie, spýtala som sa niekoľkých mamín vo svojom okolí, ktoré majú školopovinné deti, ako je to u nich doma s raňajkami. Tu sú ich odpovede.

Mária každé ráno nachystá raňajky, nie veľa, vždy nejaký chlebík, pečivo, syr, šunka, pomazánka, paradajka, paprika. Jesť deti nenúti. Sú dni, keď majú rána „spomalené“, deti jedia málo a potom im to pribalí k desiatej. Deti to potom jedia na dvakrát, obvykle už po prvej hodine v škole. Keď boli deti menšie a vozila ich ráno autom do škôlky, tak mávali aj „krabičky“ – s kúskami zeleniny, prípadne „zlepence“ chleba či pečiva do ruky a jedli, kým cestovali.

Zdroj: istockphoto.com

Martina hovorí, že v poslednom čase jej deti ráno pijú akurát šálku čaju a dajú si misku cookies s mliekom. Ona to berie ako maškrtu a „normálne jedlo“, teda nejaký chlieb so šunkou, syrom, vajcom, ovocie, dáva na desiatu, pri ktorej sa snaží vyhnúť sladkostiam.

Andrea priznáva, že u nich raňajky bežia stereotypne. Jej deti obvykle ráno jedia chlieb alebo pečivo s medom či lekvárom. Hovorí to s vedomím, že to nie je ideálne, ale pre jej deti to funguje ako motivátor, aby vstali z postele. Ak má ráno „lepší čas“, načistí mrkvu, jablká, a deti jedia na raňajky aj to. Inou alternatívou je u nich kaša z ovsených vločiek s jablkom a banánom.

Barbora sa tiež pridáva k mamám, čo deti do jedla nenútia. Priznáva, že obvykle jedia v zhone, keď sa ponáhľajú na ranný rozvoz detí do inštitúcií. Preto toho príliš veľa nepojedia. Snaží sa však vždy jedlo pripraviť. Pomerne dlho, najmä v zime, jedli ráno instantné kaše (ako Barboru poznám, tak to boli kaša síce zarábajúce sa s vodou, ale bio pohánkové, kukuričné, žiadne sladké žbrndy). Alternatívou je opečený chlieb s maslom, prípadne lekvárom, a tiež cornflaky s mliekom, prípadne jogurt.

Mirka má dve slečny, ktorým ráno obvykle varí ovsenú kašu. Tiež má skúsenosť, že ak sa deti ráno nenajedia, nevedia sa potom cez deň dojesť.

Nuž a moje deti jedávajú také všeličo a zvyčajne sa najedia tak normálne. Dcéra takmer nejedáva chlieb či pečivo, má rada sladké jedlá. Takže najmä jogurt s vločkami, domácu bábovku a v poslednom čase ovsenú kašu s banánom. Synovi je to v princípe jedno, ale je skôr na „mäso“. Frčia u nás pomazánky, do nich prepašujete všeličo, čo by deti – keby to videli – nejedli, napr. také tofu, varené mäso z polievky, biele jogurty, zeleninu.

To, čo ma na tomto miniprieskume potešilo, že raňajky sa nevynechávajú, aj keď je ráno málo času, aj keď deti nemajú veľkú potrebu jesť, aspoň niečo málo do seba dostanú a snáď vybudujú zvyk, že raňajky sú potrebné.

Raňajková ovsená kaša

Tá sa nám objavila viackrát, takže chcete recept? Ani jedna z nás nepoužíva instantné modely, hoci sa dajú kúpiť. Veľmi sa nám páčia jemné ovsené vločky z LIDLu, ktoré stačí nasypať do taniera, zaliať vriacou vodou a nechať cca 3 minúty napučať.

Kým vločky chladnú, v miske popučíte mäkké banány, nastrúhate jablká, prípadne iné obľúbené ovocie (najlepšie podľa sezóny – marhule, broskyne, slivky, hrozno ..). Môžete pridať aj sušené hrozienka, domáce sušené slivky. Všetko spolu zmiešate, pričom ovocie tvorí väčšiu časť hmoty. Ak chcete byť veľmi zdraví, tak môžete pridať za lyžicu pohánkových vločiek alebo pšeničných klíčkov – ale to až na záver, vriaca vody by likvidovala vitamíny. Sladké je to z ovocia, takže žiadne sladidlo sa nepridáva.

Ako je to u vás? Raňajkujú vaši školáci?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň Katka,

    vychádzala som s viacerých zdrojov, ktoré som k tejto téme našla. Samozrejme, autori sa líšia v odporúčaniach, ale nie zase nejako príliš – čo sa týka pomeru základných živín prijímaných v strave. Taký Atkinson má názor úplne inde…

    &ćo sa týka celozrnného pečiva, neviem o tom, že by bolo nejakým spôsobom nevhodné, pokiaľ je naozaj celozrnné a nie je „tmavé“.

  2. Tiez som sa zacudovala nad vysokym percentom sacharidov…. A nemozem si pomoct – ovsene vlocky s vodou – to vam chuti? Ja si ich neviem predstavit bez mlieka smile

  3. Syn je absolutny ranny nejedavac, v doobednych hodinach mam problem donutit ho zjest cokolvek aj cez vikend. Chlieb taktiez nema rad, a „zlepence“ spoluziakov mu smrdia a nahanaju hrozu. Preto donho rano natlacim aspon jogurt alebo cerealie s mliekom a na desiatu je ochotny zjest fit tycinku a ovocie. Obed v skole potom takmer vzdy zje cely + duplu, nevadia mu salaty, zelenina, nic. Vecera musi byt varena, zje takmer cokolvek varene, najradsej huste strukovinove polievky, kapustu a tak. Viem, ze tie ranajky nie su idealne, ale ked viem, ze sa potom poriadne naje riadneho jedla a uz neje sladke, tak mi to az tak nevadi.

  4. Citam clanok po 2 rokoch smile a dodavam: deti maju kazdy den v skolke nejake pecivo, niekedy raz, niekedy dvakrat. Ked si predstavim, ze by som im ho davala na ranajky a este aj na veceru, mali by ho velmi vela. V skolke desiatuju cca o 8:30, v skole desiatuju uz po 1. hodine, niekedy aj po 2. Preto sa s ranajkami nejako nepretrhnem – snazim sa, aby mali napr. ovocie, alebo im dam nejaku tvarohovu tycinku – a to si zjedia po ceste, alebo ak stihnu, este doma.

Pridaj komentár