V zime vyzerá menštruácia inak než v lete

Markéta Kohoutková 0

Menštruácia nás sprevádza celým našim plodným život a je jeho prirodzenou súčasťou. Prebieha v etapách a cykloch, ktoré však môžu mať v priebehu roka rozličnú podobu. Napríklad v zime so sebou menštruácia nesie isté riziká a obmedzenia, ktoré ženu v ostatných ročných obdobiach trápiť nemusia.

Zdroj: shutterstock

Pri perióde dôjde k strate cca 50 ml krvi

Žena strávi menštruáciou približne 3 500 dní. Priemerná žena menštruuje asi 450krát za život. Naopak ženy v prehistórii menštruovali len 50-krát a dnešné ženy žijúce v poľnohospodárskych regiónoch menštruujú zhruba 150-krát za život. To je len pár zaujímavých údajov týkajúcich sa periódy, ako niekedy menštruáciu tiež označujeme.

Tá sa objavuje prirodzene ako súčasť cyklického procesu u zdravých žien, ktorý začína pubertou a končí záverom reprodukčného veku predtým, než nastane klimaktérium, čiže menopauza. Odstup medzi jednotlivými cyklami je priemerne 28 dní, kedy prebieha ovulácia. Pri perióde žena stratí približne 50 až 80 ml krvi.

Ako má vyzerať menštruačná krv? >> >>

Menštruácia sa pritom u každej ženy prejavuje úplne individuálne, najčastejšie ju však sprevádzajú viditeľné zmeny nálad, únava, drobné výkyvy telesnej hmotnosti a bolesti v podbrušku či na prsiach. U 40 až 60% žien sa potom objavuje bolestivá menštruácia, takzvaná dysmenorea, pričom 5 až 10% z nich musí dokonca vyhľadať lekársku pomoc.

V chladných severských krajinách menštruujú ženy menej ako na juhu

Zvýšená bolestivosť menštruácie sprevádza ženy predovšetkým v zimnom období. Krvácanie je počas chladných mesiacov hustejšie, perióda trvá dlhšie ako zvyčajne a sprevádzajú ju pocity kontinuálne bolesti rôznej intenzity.

Zdroj: isifa.com

„Nezriedka sa počas zimy ženy stretávajú aj s prerušením menštruačného cyklu. Takzvaná amenorea je absencia menštruácie, kedy perióda vynechá a ktorú spôsobuje rad faktorov. V zime je najčastejšie dôsledkom ochorenie, fyzického výkonu pri outdoorovom športovaní alebo zvýšenej hladiny estrogénu spôsobené stresom,“ približuje renomovaný psychiater a sexuológ MUDr. Pavel Turčan.

 Je tiež dokázané, že menštruačný cyklus ovplyvňuje aj priemerná dĺžka slnečného svitu. Napríklad eskimáčky v zime nemenštruujú vôbec, obyvateľky Grónska a Ohňovej zeme menštruujú v priemere len každé tri mesiace. Všeobecne býva perióda Severaniek slabšia ako perióda žien žijúcich v južných krajinách. Zimné obdobie charakterizujú mnohokrát aj intenzívnejšie prejavy predmenštruačného syndrómu, teda subjektívnych psychických či zdravotných ťažkostí, ktoré tesne predchádzajú štartu menštruácie. Aj tu je na vine úbytok denného svetla.

Bežné zimné ochorenia môže menštruáciu oneskoriť alebo vynechať

Chladné mesiace so sebou zvyčajne prinášajú rôzne vírusové a infekčné ochorenia, ktorá nás donúti zaľahnúť do postele a podstúpiť niekoľkodennú liečbu. Prechladnutie, chrípka, angína či iné virózy majú často vplyv na dočasné pozastavenie menštruácie.

Môže sa preto stať, že počas jedného mesiaca sa perióda vôbec nedostaví, po doliečení ochorenia sa však spravidla znova objaví. Na svedomí to má jednak ovulácia, ktorá sa vplyvom horúčky a oslabenej imunity tela oneskorí a s ňou príde neskôr tiež menštruácia, jednak tiež samotná liečba choroby.

„Prestávku v menštruácii môžu spôsobiť lieky, ktorými sa ochorenie utlmuje. Či už sa jedná o novo nasadený liečebný prípravok alebo napríklad o zmenu v dávkovaní existujúcich medikamentov, to všetko môže mať vedľajší účinok, ktorý sa prejaví práve pauzou v menštruačnom cykle,“ vysvetľuje Petr Galle zo spoločnosti VEGALL Pharma.

V polovici menštruačného cyklu oslabujú svaly, hrozia zlomeniny na lyžiach

V zime je tiež potrebné dbať na pravidlá dostatočne teplého obliekania, lebo v chlade hrozí zvýšené riziko prechladnutia močových ciest, ktoré môžu skomplikovať priebeh menštruácie. Na prechladnutie týchto partií sú ženy obzvlášť citlivé. Hoci príslovie „prechladnuté vaječníky“ dávno zľudovelo, nezúčastňuje sa na nich paradoxne chlad. Zápal vaječníkov, častý najmä v zimných mesiacoch a negatívne ovplyvňujúci menštruáciu, spôsobujú baktérie prenášané pohlavným stykom. Zima môže toto ochorenie iba zhoršiť, prípadne oslabiť organizmus do tej miery, že telo potom ľahšie podľahne infekcii.

Aj zmeny hormonálnej hladiny, ktoré idú ruka v ruke s periodickými cyklami, sa prejavujú nielen na psychickom stave ženy, ale aj na kvalite svalov a šliach. Tie sú totiž v rôznych fázach menštruácie náchylnejšie k zraneniu.

Máte silnú krvácavú menštruáciu? Čo môže byť jej príčinou? >> >>

Predovšetkým v polovici cyklu sa šľachy uvoľňujú, svaly nie sú tak pružné a silné a nedokážu uchrániť telo od zranenia. Je to dané výrazným poklesom hladiny estrogénu, ktorý ovplyvňuje ich silu a odolnosť. Uprostred menštruácie sa tak ženy môžu najviac obávať zlomenín a ďalších nepríjemných zranení, ktorým želajú najmä zimné športy ako lyžovanie, bežkovanie, snowboarding alebo korčuľovanie na ľade.

Ako dlho má trvať menzes? Koľko má zdravá žena krvácať?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár