ZdraviePlodnosť ženy

Otehotnenie počas menštruácie

 pr   04.05.2020   0

Menštruačný cyklus ženy je plný otáznikov a odpovedí. Možno ste si už tiež kládli otázku, či je reálne otehotnieť počas menštruácie. Prípadne, či je možná menštruácia počas tehotenstva. Je, či nie je? Hoci sa na prvý pohľad javí byť všetko jednoduché, v skutočnosti to tak nemusí byť.

Mýtus číslo 1: Môže žena otehotnieť počas menštruácie?

Aj keď ste si možno mysleli, že toto reálne určite nebude, opak je pravdou. Je to možné. Dôležité je však zdôrazniť, že nie u každej ženy. Či patríte do “rizikovej kategórie” sa v tomto prípade dá zistiť pozorovaním menštruačného cyklu. Cyklus ženy sa skladá z dvoch fáz. Plodnej a neplodnej. Pre obe fázy sú typické určité príznaky. Platí, že čím kratšie cykly žena má, tým skôr u nej dochádza k ovulácii, teda k uvoľneniu vajíčka.

Ak má žena menštruačný cyklus dlhý 22 dní a menštruácia u nej trvá približne 5 dní, skutočne sa môže stať, že posledné dni menštruácie sú zároveň prvými dňami plodnej fázy cyklu a otehotnenie počas menštruácie možné je. Pre plodnú fázu je príznačný plodnejší typ hlienu, ktorého produkcia vrcholí spomínanou ovuláciou. Otehotnieť sa dá iba počas ovulácie, avšak mužské spermie sú schopné “prežiť” v podnejšom type hlienu niekedy aj 7 dní. To je fakt, pre ktorý sa môže zdať, že k otehotneniu došlo počas posledných dní menštruácie, kedy zároveň nastala plodná fáza cyklu. Odsledovať sa to dá vedomím pozorovaním, sleduje sa množstvo hlienu počas cyklu alebo sa dajú využiť ovulačné testy, ktoré fungujú na podobnom princípe ako tehotenský test. Dá sa podľa nich odhadnúť predpokladaný nástup ovulácie.

Teda, dá sa otehotnieť počas menštruácie? Áno, pokiaľ došlo k pohlavnému styku a žena má krátke cykly natoľko, že u nej menštruácia priamo prechádza do plodnej fázy cyklu.

Mýtus číslo 2: Môže mať žena menštruáciu počas tehotenstva?

Keďže tehotenstvom nazývame stav, kedy došlo k oplodneniu ženskej pohlavnej bunky - vajíčka, mužskou pohlavnou bunkou - spermiou, môžeme tento mýtus úspešne vyvrátiť. Menštruácia počas tehotenstva neexistuje.

Oplodnené vajíčko počas prvých dní od ovulácie putuje vajcovodom do maternice. Ak má priaznivé podmienky, dochádza k jeho uhniezdeniu a definitívne vzniká nový život. To sa udeje ešte pred nástupom očakávanej menštruácie. Ženy nemusia zaznamenať ani prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou

Napriek tomu sa môže stať, že budete v začiatkoch tehotenstva krvácať v obvyklom čase a zmenu, teda to, že ste tehotné, si jednoducho nevšimnete. V týchto výnimočných prípadoch nejde v skutočnosti o pravidelné menštruačné krvácanie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ide o krvácanie zapríčinené uhniezďovaním oplodneného vajíčka. Je obvykle oveľa slabšie a v nasledujúcich mesiacoch tehotenstva by sa už objaviť nemalo. Krvácanie počas tehotenstva je totiž posudzované veľmi striktne ako rizikové a vyžaduje si lekársku prehliadku a vylúčenie možných komplikácií. Jednou z nich je možné mimomaternicové tehotenstvo, ktoré predstavuje reálne nebezpečenstvo aj pre budúcu matku.

V súčasnej dobe je u niektorých párov otehotnenie prirodzenou cestou veľmi náročné alebo aj nemožné. Union zdravotná poisťovňa si pre svojich poistencov pripravila program Union family, ktorý obsahuje dôležité informácie o tom, aké môžu byť príčiny problému počatia dieťaťa prirodzenou cestou, o možnostiach diagnostiky a optimálnej liečbe. V rámci tohto programu vám Union prispeje na niektoré výkony a vyšetrenia súvisiace s liečbou neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?