ZdraviePlodnosť ženy

Otehotnenie počas menštruácie

 pr   04.05.2020   0

Menštruačný cyklus ženy je plný otáznikov a odpovedí. Možno ste si už tiež kládli otázku, či je reálne otehotnieť počas menštruácie. Prípadne, či je možná menštruácia počas tehotenstva. Je, či nie je? Hoci sa na prvý pohľad javí byť všetko jednoduché, v skutočnosti to tak nemusí byť.

Mýtus číslo 1: Môže žena otehotnieť počas menštruácie?

Aj keď ste si možno mysleli, že toto reálne určite nebude, opak je pravdou. Je to možné. Dôležité je však zdôrazniť, že nie u každej ženy. Či patríte do “rizikovej kategórie” sa v tomto prípade dá zistiť pozorovaním menštruačného cyklu. Cyklus ženy sa skladá z dvoch fáz. Plodnej a neplodnej. Pre obe fázy sú typické určité príznaky. Platí, že čím kratšie cykly žena má, tým skôr u nej dochádza k ovulácii, teda k uvoľneniu vajíčka.

Ak má žena menštruačný cyklus dlhý 22 dní a menštruácia u nej trvá približne 5 dní, skutočne sa môže stať, že posledné dni menštruácie sú zároveň prvými dňami plodnej fázy cyklu a otehotnenie počas menštruácie možné je. Pre plodnú fázu je príznačný plodnejší typ hlienu, ktorého produkcia vrcholí spomínanou ovuláciou. Otehotnieť sa dá iba počas ovulácie, avšak mužské spermie sú schopné “prežiť” v podnejšom type hlienu niekedy aj 7 dní. To je fakt, pre ktorý sa môže zdať, že k otehotneniu došlo počas posledných dní menštruácie, kedy zároveň nastala plodná fáza cyklu. Odsledovať sa to dá vedomím pozorovaním, sleduje sa množstvo hlienu počas cyklu alebo sa dajú využiť ovulačné testy, ktoré fungujú na podobnom princípe ako tehotenský test. Dá sa podľa nich odhadnúť predpokladaný nástup ovulácie.

Teda, dá sa otehotnieť počas menštruácie? Áno, pokiaľ došlo k pohlavnému styku a žena má krátke cykly natoľko, že u nej menštruácia priamo prechádza do plodnej fázy cyklu.

Mýtus číslo 2: Môže mať žena menštruáciu počas tehotenstva?

Keďže tehotenstvom nazývame stav, kedy došlo k oplodneniu ženskej pohlavnej bunky - vajíčka, mužskou pohlavnou bunkou - spermiou, môžeme tento mýtus úspešne vyvrátiť. Menštruácia počas tehotenstva neexistuje.

Oplodnené vajíčko počas prvých dní od ovulácie putuje vajcovodom do maternice. Ak má priaznivé podmienky, dochádza k jeho uhniezdeniu a definitívne vzniká nový život. To sa udeje ešte pred nástupom očakávanej menštruácie. Ženy nemusia zaznamenať ani prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou

Napriek tomu sa môže stať, že budete v začiatkoch tehotenstva krvácať v obvyklom čase a zmenu, teda to, že ste tehotné, si jednoducho nevšimnete. V týchto výnimočných prípadoch nejde v skutočnosti o pravidelné menštruačné krvácanie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ide o krvácanie zapríčinené uhniezďovaním oplodneného vajíčka. Je obvykle oveľa slabšie a v nasledujúcich mesiacoch tehotenstva by sa už objaviť nemalo. Krvácanie počas tehotenstva je totiž posudzované veľmi striktne ako rizikové a vyžaduje si lekársku prehliadku a vylúčenie možných komplikácií. Jednou z nich je možné mimomaternicové tehotenstvo, ktoré predstavuje reálne nebezpečenstvo aj pre budúcu matku.

V súčasnej dobe je u niektorých párov otehotnenie prirodzenou cestou veľmi náročné alebo aj nemožné. Union zdravotná poisťovňa si pre svojich poistencov pripravila program Union family, ktorý obsahuje dôležité informácie o tom, aké môžu byť príčiny problému počatia dieťaťa prirodzenou cestou, o možnostiach diagnostiky a optimálnej liečbe. V rámci tohto programu vám Union prispeje na niektoré výkony a vyšetrenia súvisiace s liečbou neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Som tak trochu tehotná?
02.06.2020   19
Niektoré ženy tvrdia, že “to” skrátka musíte vedieť. Románové hrdinky to dokonca vedia ešte skôr, ako im Rhett Butler odopne gombík na flanelovej nočnej košeli.
Downov syndróm a vek matky
01.06.2020   1
Na ultrazvuku v 11-13. tt. sa okrem iného meria hrúbka šije. Deti s Downovým syndrómom ju majú hrubšiu. Ale nie všetky.
11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná
29.05.2020   1
Dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svojho lekára.
babetko
Bábätko. Mazať? Kúpať? Ako, kedy a čím?
02.06.2020   0
Sestra z novorodeneckého nás pri odchode z pôrodnice vyprevádzala vetou: „Máte krásne, zdravé bábätká. Starajte sa o ne tak, aby ste im neublížili“. Zvláštne, nie? Veď každá mama chce pre svoje bábätko len to najlepšie. Ale sme si isté, že vieme, čo „tým najlepším“ naozaj je?
Tefal Ultrablend Boost Vacuum - trochu veľké sústo
29.05.2020   0
Nie je mixér ako mixér. Toto je múdry mixér s 10 automatickými programami vo verziach teplá/ studená.
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
detské choroby
Jačmeň, vlčie zrno
02.06.2020   4
Ide o zápal mazových žliazok na viečku, ktoré sa prejavuje opuchom. Zvyčajne ho spôsobujú stafylokoky. V extrémnych prípadoch je jedinou liečbou jeho vybratie lyžičkou v lokálnej anestéze.
Zväčšené nosné mandle
29.05.2020   13
Zväčšenie nosných mandlí - hltanovej mandle - adenoidné vegetácie. Za týmito tromi názvami sa skrýva to isté. Nájdite tu všetky užitočné informácie.
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
zvery
Terčovec, kráľ akvária
02.06.2020   0
Iba jeden druh ryby sa pýši takýmto prirovnaním, ktoré si vydobyl svojím zjavom, ale hlavne náročnosťou svojho chovu v umelých podmienkach. Prešliel ďalekou cestou od divokej formy až po dnešnú paletu farebných mutácií.
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   3
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?