ZdraviePlodnosť ženy

Otehotnenie počas menštruácie

 pr   04.05.2020   0

Menštruačný cyklus ženy je plný otáznikov a odpovedí. Možno ste si už tiež kládli otázku, či je reálne otehotnieť počas menštruácie. Prípadne, či je možná menštruácia počas tehotenstva. Je, či nie je? Hoci sa na prvý pohľad javí byť všetko jednoduché, v skutočnosti to tak nemusí byť.

Mýtus číslo 1: Môže žena otehotnieť počas menštruácie?

Aj keď ste si možno mysleli, že toto reálne určite nebude, opak je pravdou. Je to možné. Dôležité je však zdôrazniť, že nie u každej ženy. Či patríte do “rizikovej kategórie” sa v tomto prípade dá zistiť pozorovaním menštruačného cyklu. Cyklus ženy sa skladá z dvoch fáz. Plodnej a neplodnej. Pre obe fázy sú typické určité príznaky. Platí, že čím kratšie cykly žena má, tým skôr u nej dochádza k ovulácii, teda k uvoľneniu vajíčka.

Ak má žena menštruačný cyklus dlhý 22 dní a menštruácia u nej trvá približne 5 dní, skutočne sa môže stať, že posledné dni menštruácie sú zároveň prvými dňami plodnej fázy cyklu a otehotnenie počas menštruácie možné je. Pre plodnú fázu je príznačný plodnejší typ hlienu, ktorého produkcia vrcholí spomínanou ovuláciou. Otehotnieť sa dá iba počas ovulácie, avšak mužské spermie sú schopné “prežiť” v podnejšom type hlienu niekedy aj 7 dní. To je fakt, pre ktorý sa môže zdať, že k otehotneniu došlo počas posledných dní menštruácie, kedy zároveň nastala plodná fáza cyklu. Odsledovať sa to dá vedomím pozorovaním, sleduje sa množstvo hlienu počas cyklu alebo sa dajú využiť ovulačné testy, ktoré fungujú na podobnom princípe ako tehotenský test. Dá sa podľa nich odhadnúť predpokladaný nástup ovulácie.

Teda, dá sa otehotnieť počas menštruácie? Áno, pokiaľ došlo k pohlavnému styku a žena má krátke cykly natoľko, že u nej menštruácia priamo prechádza do plodnej fázy cyklu.

Mýtus číslo 2: Môže mať žena menštruáciu počas tehotenstva?

Keďže tehotenstvom nazývame stav, kedy došlo k oplodneniu ženskej pohlavnej bunky - vajíčka, mužskou pohlavnou bunkou - spermiou, môžeme tento mýtus úspešne vyvrátiť. Menštruácia počas tehotenstva neexistuje.

Oplodnené vajíčko počas prvých dní od ovulácie putuje vajcovodom do maternice. Ak má priaznivé podmienky, dochádza k jeho uhniezdeniu a definitívne vzniká nový život. To sa udeje ešte pred nástupom očakávanej menštruácie. Ženy nemusia zaznamenať ani prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou

Napriek tomu sa môže stať, že budete v začiatkoch tehotenstva krvácať v obvyklom čase a zmenu, teda to, že ste tehotné, si jednoducho nevšimnete. V týchto výnimočných prípadoch nejde v skutočnosti o pravidelné menštruačné krvácanie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ide o krvácanie zapríčinené uhniezďovaním oplodneného vajíčka. Je obvykle oveľa slabšie a v nasledujúcich mesiacoch tehotenstva by sa už objaviť nemalo. Krvácanie počas tehotenstva je totiž posudzované veľmi striktne ako rizikové a vyžaduje si lekársku prehliadku a vylúčenie možných komplikácií. Jednou z nich je možné mimomaternicové tehotenstvo, ktoré predstavuje reálne nebezpečenstvo aj pre budúcu matku.

V súčasnej dobe je u niektorých párov otehotnenie prirodzenou cestou veľmi náročné alebo aj nemožné. Union zdravotná poisťovňa si pre svojich poistencov pripravila program Union family, ktorý obsahuje dôležité informácie o tom, aké môžu byť príčiny problému počatia dieťaťa prirodzenou cestou, o možnostiach diagnostiky a optimálnej liečbe. V rámci tohto programu vám Union prispeje na niektoré výkony a vyšetrenia súvisiace s liečbou neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.