ZdraviePlodnosť ženy

Otehotnenie počas menštruácie

 pr   04.05.2020   0

Menštruačný cyklus ženy je plný otáznikov a odpovedí. Možno ste si už tiež kládli otázku, či je reálne otehotnieť počas menštruácie. Prípadne, či je možná menštruácia počas tehotenstva. Je, či nie je? Hoci sa na prvý pohľad javí byť všetko jednoduché, v skutočnosti to tak nemusí byť.

Mýtus číslo 1: Môže žena otehotnieť počas menštruácie?

Aj keď ste si možno mysleli, že toto reálne určite nebude, opak je pravdou. Je to možné. Dôležité je však zdôrazniť, že nie u každej ženy. Či patríte do “rizikovej kategórie” sa v tomto prípade dá zistiť pozorovaním menštruačného cyklu. Cyklus ženy sa skladá z dvoch fáz. Plodnej a neplodnej. Pre obe fázy sú typické určité príznaky. Platí, že čím kratšie cykly žena má, tým skôr u nej dochádza k ovulácii, teda k uvoľneniu vajíčka.

Ak má žena menštruačný cyklus dlhý 22 dní a menštruácia u nej trvá približne 5 dní, skutočne sa môže stať, že posledné dni menštruácie sú zároveň prvými dňami plodnej fázy cyklu a otehotnenie počas menštruácie možné je. Pre plodnú fázu je príznačný plodnejší typ hlienu, ktorého produkcia vrcholí spomínanou ovuláciou. Otehotnieť sa dá iba počas ovulácie, avšak mužské spermie sú schopné “prežiť” v podnejšom type hlienu niekedy aj 7 dní. To je fakt, pre ktorý sa môže zdať, že k otehotneniu došlo počas posledných dní menštruácie, kedy zároveň nastala plodná fáza cyklu. Odsledovať sa to dá vedomím pozorovaním, sleduje sa množstvo hlienu počas cyklu alebo sa dajú využiť ovulačné testy, ktoré fungujú na podobnom princípe ako tehotenský test. Dá sa podľa nich odhadnúť predpokladaný nástup ovulácie.

Teda, dá sa otehotnieť počas menštruácie? Áno, pokiaľ došlo k pohlavnému styku a žena má krátke cykly natoľko, že u nej menštruácia priamo prechádza do plodnej fázy cyklu.

Mýtus číslo 2: Môže mať žena menštruáciu počas tehotenstva?

Keďže tehotenstvom nazývame stav, kedy došlo k oplodneniu ženskej pohlavnej bunky - vajíčka, mužskou pohlavnou bunkou - spermiou, môžeme tento mýtus úspešne vyvrátiť. Menštruácia počas tehotenstva neexistuje.

Oplodnené vajíčko počas prvých dní od ovulácie putuje vajcovodom do maternice. Ak má priaznivé podmienky, dochádza k jeho uhniezdeniu a definitívne vzniká nový život. To sa udeje ešte pred nástupom očakávanej menštruácie. Ženy nemusia zaznamenať ani prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou

Napriek tomu sa môže stať, že budete v začiatkoch tehotenstva krvácať v obvyklom čase a zmenu, teda to, že ste tehotné, si jednoducho nevšimnete. V týchto výnimočných prípadoch nejde v skutočnosti o pravidelné menštruačné krvácanie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ide o krvácanie zapríčinené uhniezďovaním oplodneného vajíčka. Je obvykle oveľa slabšie a v nasledujúcich mesiacoch tehotenstva by sa už objaviť nemalo. Krvácanie počas tehotenstva je totiž posudzované veľmi striktne ako rizikové a vyžaduje si lekársku prehliadku a vylúčenie možných komplikácií. Jednou z nich je možné mimomaternicové tehotenstvo, ktoré predstavuje reálne nebezpečenstvo aj pre budúcu matku.

V súčasnej dobe je u niektorých párov otehotnenie prirodzenou cestou veľmi náročné alebo aj nemožné. Union zdravotná poisťovňa si pre svojich poistencov pripravila program Union family, ktorý obsahuje dôležité informácie o tom, aké môžu byť príčiny problému počatia dieťaťa prirodzenou cestou, o možnostiach diagnostiky a optimálnej liečbe. V rámci tohto programu vám Union prispeje na niektoré výkony a vyšetrenia súvisiace s liečbou neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.