ZdraviePlodnosť ženy

9 najväčších mýtov o menopauze

 Petronela Sadloňová   29.04.2011   7

Máte dojem, že ste v prechode? Idú na vás okrem návalov horúčavy aj návaly strachu z toho, čo vás v novom období života čaká? Dobré informácie môžu ušetriť veľa zbytočných starostí.

Menopauza - klimaktérium 

To, že klimaktérium, alebo ľudovo povedané prechod je prirodzená súčasť života ženy nebol vždy braný s takou samozrejmosťou ako dnes. Je len otázkou šťastia a medicínskeho pokroku, že v súčasnosti dosahuje tak veľa žien menopauzálneho veku.  História hovorí len veľmi málo o tomto jave, pretože v minulosti len veľmi málo žien žilo dosť dlho na to, aby sa do „prechodu“ vôbec dostali. Dnes ho úspešne prekonávajú milióny žien po celom svete. Bohužiaľ s klimaktériom sa stále spája veľa mýtov, ktoré sú často zdrojom úzkosti a neodôvodneného strachu. Tu sú najčastejšie z nich.

Mýtus č. 1: Menopauza vždy spôsobí zvýšenie telesnej hmotnosti

Tento mýtus určite šíri nejaká diétna polícia. Určite nie je pravdivý. Jedná sa o veľmi zovšeobecňujúce vyjadrenie, ktoré navyše nie je ničím podložené. Rovnako nie je možné zovšeobecniť, že všetky ženy dostanú počas menopauzy návaly horúčavy. Niektoré ich jednoducho  nikdy nedostanú. Tak je to aj s váhou. Jedny môžu pri menopauze nejaké to kilečko nabrať, iné zase stratiť.

Mýtus č. 2: Ženy strácajú v klimaktériu chuť na sex

Našťastie aj tento mýtus sa už podarilo vyvrátiť. Výskumníci v oblasti sexuality Masters a Johnson zistili, že libido nie je spojené s hladinou estrogénu, ktorá v období menopauzy výrazne klesá. Okrem toho najmenej 50 % žien, ktoré sa zúčastnili ich prieskumu žiadny pokles záujmu o sex neuviedlo. Výrazný nedostatok chuti na sex priznalo len menej ako 20 % z nich. To však môže byť spôsobené aj predsudkami a očakávaniami. Nebuďte preto prekvapená, ak aj počas menopauzy bude váš milostný život rovnako bohatý ako pred ňou.

Mýtus č. 3: Počas menopauzy sa zo ženy stáva neurotická troska

Predpokladať, že žena bude v menopauze hysterická je neopodstatnené a zavádzajúce. Faktom je, že pre niektoré ženy môže byť menopauza veľmi pokojné obdobie, iné ho prežívajú intenzívnejšie. Existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré sa na emocionálnom prežívaní menopauzy významne podieľajú:

  • Osobné zdravie a reprodukčná história
  • Zdravie žijúcich predkov a ženských príbuzných
  • Stravovacie návyky
  • Fajčenie, pitie alkoholu
  • Kultúra (To znamená, či je žena ochotná pristúpiť na substitučnú hormonálnu terapiu. Napríklad v Spojených štátoch asi 46 % žien v menopauze skúša hormonálnu substitučná terapia (HRT), kým v Japonsku, iba 6 %.)

Mýtus č. 4: Menopauza príde po päťdesiatke

Pravdou je, že menopauza sa po päťdesiatom roku života vyskytuje najčastejšie. Štatistiky však ukazujú, že približne jedna zo sto žien prechádza obdobím menopauzy vo veku 40 rokov a dokonca menej. Priemerný vek žien v menopauze je v súčasnosti asi 52, avšak s priemerným vekovým rozpätím 45 až 55 rokov. Na margo toho je potrebné  poznamenať, že  začiatok menopauzy môže nastať aj v dôsledku chirurgického zákroku. Chirurgicky vyvolaná menopauza je tiež označovaná aj ako umelá menopauza a vyskytuje sa napríklad po hysterektómii alebo po odstránení maternice. Podľa niektorých odborníkov môže byť skorá menopauza spôsobená tiež rôznymi faktormi, ako je autoimunitné ochorenie spojené so zlou výživou či chronickým stresom.

Mýtus č. 5: Menopauzu môže odhaliť iba lekár

Ak si chcete potvrdiť akúkoľvek informáciu o svojom zdravotnom stave, je ideálne obrátiť sa na lekára. My ženy však vieme svoje. Keď sa s nami niečo deje, väčšinou to dokážeme vycítiť, len si jednoducho nie sme úplne isté. Našťastie je dnes na trhu už veľa spoľahlivých testov, ktoré pomôžu zodpovedať tie najzásadnejšie otázky.

Najnovšie aj pokiaľ ide o menopauzu. Vyskúšajte napríklad Test na detekciu menopauzy Pepino. Balenie obsahuje dva prúžky pre detekciu menopauzy, pričom sa vykonávajú dva testy s odstupom jedného týždňa. V prípade, že sú oba pozitívne, menopauza môže byť aktuálna. Výhodou je, že sa o tejto novinke dozviete v súkromí a budete mať dostatok času vyrovnať sa s novou situáciou, ešte pred tým, než naozaj navštívite lekára.

Mýtus č. 6: Menopauza trvá niekoľko rokov

Toto tvrdenie nemožno považovať za úplný mýtus. Skôr by sme mohli povedať, že je nepresné. Menopauza môže niekedy trvať 6 až 13 rokov. Nie je preto dôvod, aby sa žena počas tohto obdobia nejakým spôsobom obmedzovala, prípadne si vytvárala nezdravé návyky. Je dôležité si uvedomiť, že v tom človek nie je sám, že ide o prirodzený vek, že rovnakým obdobím si prechádzajú milióny ďalších žien. O menopauze málokto rád otvorene hovorí, a preto je opradená desivými mýtmi.

Mýtus č. 7: Ženy sa môžu počas menopauzy vyliečiť samy tým, že sa rozhodnú pre substitučnú liečbu estrogénmi

Mýtus ako hrom! Po prvé, prechod je prirodzený proces a nie choroba, takže používanie výrazu "liek" je zbytočné.  Po druhé, rôzne ženy potrebujú rôzne hormóny a niektoré rozhodne nepotrebujú estrogén!  Práve naopak, v skutočnosti potrebujú testosterón. Existujú aj prípady, kedy hormonálna substitučná terapia jednoducho nemá žiadny vplyv na priebeh klimaktéria.

Mýtus č. 8: Počas menopauzy ženy strácajú veľké množstvo mozgového tkaniva a niektoré dokonca aj svoje spomienky

Našťastie toto vôbec nie je pravda. Mužský a ženský mozog sa začne zmenšovať už okolo tridsiatky, pričom miera zmrštenia mozgu nezodpovedá presne úbytku kognitívnych funkcií. To znamená, že ak je váš mozog menší o 10 percent, nebudete nevyhnutne trpieť 10 percentným poklesom inteligencie. Zaujímavosťou v tejto súvislosti je, že podľa výskumov sa mužský mozog zmenšuje rýchlejšie ako ženský!

Mýtus č. 9: Menopauza je začiatok konca

Toto je najväčší mýtus! Faktom je, že menopauza prichádza v čase, v živote ženy nastanú viaceré  zmeny. Deti odchádzajú z domu, o rodičov je naopak potrebné sa postarať. Nezriedka žena i manžel odchádzajú do dôchodku.  I napriek týmto silným vplyvom môže zrelé obdobie ženy priniesť veľa krásnych podnetov, ktoré jej dokážu obohatiť celé ďalšie roky a priniesť celkom nové, doposiaľ nepoznané zážitky a pocity. Jednoducho aj babie leto môže byť krásne a farebné. 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 37 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
David napísané 07.10.2018 22:10

Vsetko o menopauze na jednom mieste vratane recenzii dostupnych lieciv na zdravovek. eu

ninoo napísané 14.07.2017 17:41

na zvysenie chuti do sexu, zvysenie libida a taaak big green je perfektný lubrikant od erectan.sk exclusiv gél ktorý perfektne prekrví oboch zwinker

evina napísané 22.11.2015 18:28

Ak Vás zaujímajú ďalšie informácie o menopauze www.stoporenie.sk/menopauza/ jej príčiny a možná liečba, stačí si prečítať článok smile

Karlina napísané 07.11.2012 11:41

Veľmi povzbudzujúce, ale nie vždy to ide tak hladko. Ja, žiaľ nepatrím medzi tie šťastné a moja menopauza bola plná návalov tepla, nespavosti, nervozity. Našťastie nemusela som siahnúť po syntetických hormónoch ( ako mi to odporúčila gyn.) Moja záchrana bol výborný prírodný prípravok Balancer a objavenie internetovej stránky www.mojezdravie.sk odporúčam všetkým rovnako postihnutým.

nada napísané 03.07.2012 13:52

drmek pomaha pri neplodnosti,menstruacnych problemoch a klimakteriu,naozaj odporucam skusit jeho ucinky www.predajbylin.sk/vitex_jahnaci_semeno/index.html

Karla napísané 30.04.2011 19:17

Pekny clanok, dakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?