ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdraviePlodnosť ženy

Čo sa stane po vysadení antikoncepcie?

 Karolína   04.05.2017   37

Ako dvadsaťročná som si nechala predpísať antikoncepčné tabletky.

Dôvodom nebola ochrana pred otehotnením, v tom čase som bola single, ale môj nekonečný problém s akné. Výražky som mala najmä na tvári a krku a neprekryl ich ani ten najdrahší mejkap.

Shutterstock

 

Nakoľko moja pleť bola voči všetkým kožným antibiotikám po siedmych rokoch liečby kompletne rezistentná, totálne otrasná a jemne zjazvená, antikoncepčné tabletky, ktoré mi moja gynekologička odporučila, boli mojim posledným pokusom, ako sa tohto zdravotného a estetického problému raz a navždy zbaviť.

Tak som sa pustila do užívania HAK.

Po dvoch rokoch užívania Diane 35 som požiadala gynekologičku, nech mi tabletky zmení na iné. V médiách sa totiž objavili správy, že spôsobuje krvné zrazeniny čo môže viesť k smrti.

Táto informácia ma značne vydesila, ale nakoľko liečba akné bola úspešná a po roku mi zmizlo úplne, plynule som brala hormonálnu antikoncepciu ďalej. Po vysadení Diane 35 mi boli predpísané nízko-hormonálne antikoncepčné tabletky Chloe.

Veselo som ich jedla ďalšie dva roky, veď som predsa chcela zostať pekná. Na konci štvrtého ročníka na vysokej škole som sa rozhodla, že tabletky vysadím a uvidím, či zmiznutie akné je trvalé.

Vyrážky sa mi síce vrátili, ale nie v takom rozsahu, ako pred začatím liečby. Ako som neskôr zistila, akné bol v porovnaní s tým, čo ma čakalo, v konečnom dôsledku ten najmenší problém.

Shutterstock

 

Obnovenie cyklu - prirodzené a jednoduché?

Ku gynekologičke som sa dostala až po štátniciach. Stále som totiž akosi nemala čas. Nejako som ignorovala fakt, že po vysadení HAK sa mi ani raz nedostavila menštruácia.

Mesiac čo mesiac som tajne dúfala, že sa mi telo naštartuje samo a konečne sa to spustí. Po viac ako roku od vysadení HAK, som sa nervózna dotrepala na vyšetrenie ku gynekologičke. „Bože, tá ma stopercentne zabije“, upokojovala som sa.

Po vysvetlení mojej situácie a celkovom vyšetrení mi gynekologička oznámila, že som v poriadku, čo potvrdzuje aj samotný ultrazvuk.

„Nič zvláštne tam nie je, ste OK“, ukľudnila ma. „Slečna, mali ste prísť skôr, pichla by som Vám vyvolávaciu injekciu a všetko by bolo tak, ako má byť“, oznámila mi sebaisto a mávla pritom rukou.

Na vyvolávacích injekciách som bola nakoniec šesťkrát.

Zakaždým mi ostala estetická modrina na zadku. Menštruácia mi síce po každej injekcii prišla, ale nedostavila sa sama s ďalším menštruačným cyklom. Po každej pichnutej „vyvolávačke“ som ostala zavodnená, s kilogramom navyše a s pocitmi strašnej úzkosti a napätia.

Bol to psychický stav niekoľkonásobne horší oproti stavu, ktorý som zvykla mávať  deň pred dostavením sa prirodzenej menštruácie. Keď už gynekologička nevedela, čo má so mnou robiť, odporučila mi, nech navštívim endokrinológa.

„Popravde, mám nejaké pacientky, ktoré majú problémy s naštartovaním prirodzeného menštruačného cyklu po vysadení HAK. Bohužiaľ, patríte medzi ne“, vypadlo z nej.

„No, vidím to tak, že pravdepodobne budete mať nejaký problém so štítnou žľazou“, informovala ma rozpačito po deviatich mesiacoch „úspešnej liečby“, vidiac môj nechápavý pohľad.

Shutterstock

 

Priznáme riziká HA?

Endokrinológa som si vybrala sama na základe kritiky jeho pacientov na internete. Väčšina ľudí (predpokladám obéznych) naňho nadávala, lebo im nechcel predpísať tabletky na ochorenie štítnej žľazy, hoci si boli úplne istí, že ich tučnota bola spôsobená jej disfunkciou. „To je môj človek“, usmiala som sa, zdvihla telefón a objednala sa uňho na vyšetrenie.

Tak, ako som predpokladala, endokrinológ bol priamy, pohodový, starší pán, ktorý si nedával servítku pred ústa a hneď sa zaujímal aj o dôvod mojej návštevy v jeho ordinácii. Po ultrazvuku, ktorý bol v poriadku mi zobral krv na rozbor. Po výsledky som si bola osobne.

„Slečna, všetko máte v norme“, povedal čítajúc výsledky. „Podvyživená nie ste“, prezrel si ma. „Stres v práci nemáte?“ Pokrútila som záporne hlavou.

„Budem k vám úprimný. Viete, to máte tak, gynekológovia predpisujú HAK ako cukríky a potom mi sem posielajú ženy ako ste vy, ktorým nenabehla menštruácia prirodzene. Každý predpísaný a vybraný recept je pre nich len biznis. Koľko rokov ste to svinstvo užívali?“, opýtal sa.

„Takmer štyri roky“, odvetila som. „Taký istý čas by ste mali nechať vášmu telu, nech nabehne na vlastný menštruačný cyklus. Pre istotu vás však pošlem na ďalšie vyšetrenie, nech niečo nezanedbáme.“

Shutterstock

 

O týždeň na to som bola u očnej lekárky na vyšetrení očným perimetrom. Výsledky som mala ihneď. Lekárka sucho skonštatovala, že sú hraničné a odporučila mi, aby ma endokrinológ poslal pre istotu na magnetickú rezonanciu, z dôvodu, nech mi vylúčia nádorové ochorenie na mozgu.

„Aj to môže byť príčina, že ste doposiaľ nedostali menštruáciu“, informovala ma. Po tomto oznámení mi ostalo hučať v ušiach a myslela som, že to nerozchodím. Mala som čo robiť, aby som sa pred ňou nerozrevala ako malé decko. Hneď som mala pred očami najhorší možný scenár.

Keď som vyšla z nemocnice, nasadila som si slnečné okuliare a zavolala mame. Asi mi veľa pre môj plač v telefóne nerozumela.

Nervy som mala v kýbli.

Mesiac čakania na magnetickú rezonanciu bol nekonečný. Snažila som sa sústrediť na prácu, ale bola som v totálnom strese a napätí. Skrátka hotová. Keď som nakoniec absolvovala toto vyšetrenie a bolo mi bolo oznámené, že výsledky sú v norme, vydýchla som si. Endokrinológ tiež.

Odporučil mi, nech ignorujem výzvy mojej gynekologičky na aplikovanie ďalších vyvolávacích injekcií. „Bože môj, veď to sú konské dávky hormónov, čo vám pichá. Môžete sa na to vykašlať. Akurát vám tými injekciami narúša proces prirodzeného naštartovania menštruácie.

Poviem to takto. Všetko máte v norme. Nevidím dôvod na to, aby vaše telo nezačalo menštruovať samo od seba. Dajte mu čas. Treba to nechať tak a nestresovať sa tým stále“, milo sa usmial. Ja som mu verila.

 

Na ďalšiu „vyvolávačku“ som už nešla.

Musím povedať, že to bolo dobré rozhodnutie. O vyše pol roka mi nabehla menštruácia sama. Bolo to presne po dva a pol roku od vysadenia hormonálnej antikoncepcie. Krvácanie bolo slabé, trvalo necelé tri dni.

Od tej doby som menštruovala pravidelne každých 28 až 35 dní. Trvalo ďalší rok a pol, kým sa mi cyklus zjednotil na 28 dní a priebeh a dĺžka krvácania na stav z obdobia pred užívaním hormonálnej antikoncepcie.

HAK som užívala necelé štyri roky.

Môjmu telu však trvalo viac ako štyri roky, kým sa samo spamätalo z tejto „liečby“. V súčasnosti mám 28 rokov a som rada, že som hormonálnu antikoncepciu vysadila včas.

Ak by som si mala vyššie popísaným prejsť v období po tridsiatke, teda v období, kedy by som chcela mať dieťa, je dosť pravdepodobné, že by sa mi otehotnieť nepodarilo.

Som presvedčená, že obdobné následky po vysadení HAK ako som mala ja, má len minimum žien. Nikdy však neviete, či medzi ne nebudete patriť aj vy.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako sa vypočíta materské, keď počas materskej robím na dohodu?
19.11.2018   0
Privyrábate si na materskej, či rodičovskej dovolenke na dohodu? Plánujete ďalšie bábätko?
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
babetko
Kým nás deti nerozdelia
19.11.2018   0
Nebojte sa oplakať stratené ženské priateľstvá.
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   1
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.