Choroby, kratšie i chronické – stáva sa to najmä vtedy, ak je telo oslabené bacilmi či vírusmi v čase, kedy by mala prísť ovulácia. Choroba môže spôsobiť jej oddialenie a tým pádom aj meškanie menštruácie. Ak trpíte chronickými chorobami, ich medikamentózna liečba môže mať vplyv na
Stres – patrí k najčastejším príčinám omeškanej menštruácie. Na našej psychike sa vie podpísať úzkosťou či inými psychickými problémami. A aj vynechaním menštruácie. Keď sme v strese, hladina hormónov v našom tele klesá, čo u ženy môže narušiť ovuláciu a následne aj menštruačný cyklus – tento stav sa nazýva sekundárna amenorea. Jedinou cestou je minimalizovať stres alebo ájsť efektívne spôsoby na jeho zvládnutie. To pomôže nastaviť cyklus späť do normálu.
Štítna žľaza – a jej hypo či hyper funkcia. Štítna žľaza hrá významnú rolu v našom metabolizme, pravidelným uvoľňovaním hormónov do krvi pomáha regulovať mnohé telesné funkcie. Ťažkosti so štítnou žľazou bývajú prepojené s ovulačnou dysfunkciou. To, či môže bť štítna žľaza príčinou vaših menštruačných problémov, môže zistiť váš gynekológ tak, že vám urobí tzv. hormonálny profil.
Užívanie hormonálnej antikoncepcie - väčšina antikoncepčných tabletiek obsahuje kombináciu estrogénu a progestínu (niektoré obsahujú iba progestín). Tieto látky zabraňujú otehotneniu tak, že bránia vaječníkom uvoľniť vajíčka. Začiatok užívania HAK alebo jeho ukončenie môže ovplyvniť menštruačný cyklus. U veľkého počtu žien odborníci zaregistrovali nepravidelnosť alebo vynechanie menštruácie v priebehu prvých 6 mesiacov po vysadení antikoncepcie.
Cestovanie, zmena zabehnutého denného režimu – stačí napr. zmena zamestnania, ktorá vyžaduje skoršie vstávanie, viac pohybu „po svojich“, zmenu dĺžky pracovného času. To môže spôsobiť narušenie fungovania nášho tela. Reakciou môže byť aj vynechanie menštruácie, čo by sa však po prispôsobení sa novým podmienkam malo vyriešiť. Podobné je to pri cestovaní, najmä na väčšie vzdialenosti, či cez rôzne časové pásma. Je to to isté – nejaké naše zabehnuté hodiny sa „preštelovali“ a naše telo si na nové podmienky potrebuje zvyknúť.
moze to byt problem so zelezom - mne pomohla strava bohata na zelezo a uzivanie captaferu pre lepsie vstrebavanie z potravy