ZdravieKoronavírus

Monoklonálne protilátky: nová liečba pre infikovaných

 Michaela Galambošová   29.03.2021   2

Možno ste aj vy zachytili informáciu, že Slovensko sa nachádza v procese zaobstarávania monoklonálnych protilátok Bamlanivimab a Regeneron. V čom môžu pomôcť pacientom infikovaným koronavírusom?

 

Pomôžu pri budovaniu pasívnej imunity

Monoklonálne protilátky sú imunoglobulíny, ktoré sa pomerne často využívajú pri výskume, diagnostike a liečbe infekčných ochorení či rakoviny. V podstate ide o druh biologickej liečby. V súčasnosti sa použitie monoklonálnych látok čoraz viac začína skloňovať v súvislosti s liečbou COVID-19 u pacientov, ktorí majú ťažký priebeh. Môžu napomôcť pri budovaní pasívnej imunity.

Tieto protilátky sa produkujú z bunkových kultúr alebo z klonov imunizovaných zvierat. Do organizmu je vnesená genetická informácia pre daný proteín. Výroba ľudských monoklonálnych látok je však drahá a komplikovaná. Keďže sú monoklonálne protilátky veľké bielkoviny, prestupujú do tkanív horšie než malé molekuly. Na druhej strane sú účinné už vo veľmi malom množstve, čo je veľké plus.

Experimentálna liečba, ktorá môže pomôcť

Monoklonálne látky sa začínajú využívať v experimentálnej liečbe v mnohých krajinách, pričom už sú známe prvé pozitívne výsledky. Odborníci sa domnievajú, že by mohli v skorých štádiách infekcie koronavírusu spomaliť šírenie infekcie. Môžu taktiež pomôcť pacientom, ktorí majú ťažší priebeh infekcie, no nie sú napojení na kyslík. Monoklonálne látky, ktoré sa podávajú infúzne do žily, by mohli zmierniť príznaky infekcie koronavírusom.

Štúdia z novembra 2020 ukázala na pozitívny účinok podávania kombinácie dvoch monoklonálnych  protilátok (casirivimab a imdevimab), pri liečbe mierneho až stredne ťažkého priebehu COVID-19 u dospelých a detských pacientov nad 12 rokov s hmotnosťou minimálne 40 kilogramov. Pri včasnom podaní monoklonálnych protilátok sa mnohí pacienti môžu vyhnúť hospitalizácii, čo výrazne zmierni enormnú záťaž, s ktorou dnes bojuje väčšina nemocníc.

Podanie monoklonálnych látok môže pomôcť mnohým pacientom. Čím skôr budú podané, tým budú mať lepší efekt. Ich cena je však pomerne vysoká a účinné začínajú byť až pri infikovaných pacientoch, zatiaľ čo očkovanie môže výrazne znížiť riziko vzniku samotnej infekcie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Toto napísané 01.04.2021 07:38

To povedal spisovatel Mark Twain- 19 stor. Keby hlupost kvitla

zem by bola rozkvvitnuta zahrada- na luke a na strome/- len vymyšla /.

TT-JO napísané 30.03.2021 10:57

Vy ste zdravotník??Drzost Vam nechyba.

Nemožno upravovane latky použivat ludom- ani zo zvierata.

Niekto povedal " Keby sprostost kvitla tak je najma slovenský narod-na strome-

celý sedi na strome./ ste OZ-Rodinka len- nie iné/

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.