ZdravieKoronavírus

Monoklonálne protilátky: nová liečba pre infikovaných

 Michaela Galambošová   29.03.2021   2

Možno ste aj vy zachytili informáciu, že Slovensko sa nachádza v procese zaobstarávania monoklonálnych protilátok Bamlanivimab a Regeneron. V čom môžu pomôcť pacientom infikovaným koronavírusom?

 

Pomôžu pri budovaniu pasívnej imunity

Monoklonálne protilátky sú imunoglobulíny, ktoré sa pomerne často využívajú pri výskume, diagnostike a liečbe infekčných ochorení či rakoviny. V podstate ide o druh biologickej liečby. V súčasnosti sa použitie monoklonálnych látok čoraz viac začína skloňovať v súvislosti s liečbou COVID-19 u pacientov, ktorí majú ťažký priebeh. Môžu napomôcť pri budovaní pasívnej imunity.

Tieto protilátky sa produkujú z bunkových kultúr alebo z klonov imunizovaných zvierat. Do organizmu je vnesená genetická informácia pre daný proteín. Výroba ľudských monoklonálnych látok je však drahá a komplikovaná. Keďže sú monoklonálne protilátky veľké bielkoviny, prestupujú do tkanív horšie než malé molekuly. Na druhej strane sú účinné už vo veľmi malom množstve, čo je veľké plus.

Experimentálna liečba, ktorá môže pomôcť

Monoklonálne látky sa začínajú využívať v experimentálnej liečbe v mnohých krajinách, pričom už sú známe prvé pozitívne výsledky. Odborníci sa domnievajú, že by mohli v skorých štádiách infekcie koronavírusu spomaliť šírenie infekcie. Môžu taktiež pomôcť pacientom, ktorí majú ťažší priebeh infekcie, no nie sú napojení na kyslík. Monoklonálne látky, ktoré sa podávajú infúzne do žily, by mohli zmierniť príznaky infekcie koronavírusom.

Štúdia z novembra 2020 ukázala na pozitívny účinok podávania kombinácie dvoch monoklonálnych  protilátok (casirivimab a imdevimab), pri liečbe mierneho až stredne ťažkého priebehu COVID-19 u dospelých a detských pacientov nad 12 rokov s hmotnosťou minimálne 40 kilogramov. Pri včasnom podaní monoklonálnych protilátok sa mnohí pacienti môžu vyhnúť hospitalizácii, čo výrazne zmierni enormnú záťaž, s ktorou dnes bojuje väčšina nemocníc.

Podanie monoklonálnych látok môže pomôcť mnohým pacientom. Čím skôr budú podané, tým budú mať lepší efekt. Ich cena je však pomerne vysoká a účinné začínajú byť až pri infikovaných pacientoch, zatiaľ čo očkovanie môže výrazne znížiť riziko vzniku samotnej infekcie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Toto napísané 01.04.2021 07:38

To povedal spisovatel Mark Twain- 19 stor. Keby hlupost kvitla

zem by bola rozkvvitnuta zahrada- na luke a na strome/- len vymyšla /.

TT-JO napísané 30.03.2021 10:57

Vy ste zdravotník??Drzost Vam nechyba.

Nemožno upravovane latky použivat ludom- ani zo zvierata.

Niekto povedal " Keby sprostost kvitla tak je najma slovenský narod-na strome-

celý sedi na strome./ ste OZ-Rodinka len- nie iné/

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...