ZdravieChoroby

Z choroby do choroby a antibiotiká nezaberajú? Mali by ste spozornieť

 Marcela Beňová   01.05.2019   0

Prekonávate jednu chorobu za druhou? Nestačia vám na vyliečenie jedny, ale niekedy až dvoje či troje antibiotiká? Vráti sa vám choroba hneď, ako dokončíte liečbu? Mali by ste spozornieť.

Vrodené poškodenie imunitného systému, ktoré spôsobuje časté, predovšetkým respiračné ochorenia, sa týka dospelých aj detí. Počet pacientov rastie a bez správnej diagnózy a liečby je ohrozené ich zdravie.

shutterstock

 

V detstve som bola neustále chorá

Henrieta trpí primárnou imunodeficienciou od svojho detstva. Až od roku 2015 sa lekárom podarilo nasadiť jej správnu liečbu. Dnes 41- ročná Henrieta má za sebou roky plné ochorení, s ktorými jej nikto nevedel pomôť.

„V detstve som bola stále chorá. Vkuse mala kašeľ, chrípku, zápal pľúc, zápal priedušnice, všetko stále dokola.“

Henriete vybrali mandle, ale nepomohlo to. Rodičia tušili, že niečo nie je v poriadku. Navštívili najskôr alergiológa a neskôr imunológa, aby odhalili príčinu chorôb.

Vyšetrenia ukázali, že má problém s imunitou. Presnú diaznózu, primárnu imunodeficienciu, sa dozvedela až neskôr.

Primárna imunodeficiencia alebo imunitná nedostatočnosť je vzácne genetické ochorenie, ktoré sa vyskytuje len u jedného z 50 000 jedincov. Avšak počet pacientov každý rok pribúda a spolu s nimi sa prehĺbil výskum poruchy imunity.

 

Pochopenie imunity bude pre lekárov v budúcnosti bránou k ochrane pred mnohými ochoreniami, chronickými infekciami a ochrane autoimunity.

Až 400 druhov porúch imunity

Výskumy odhalili, že za primárnou imunodeficienciou sa môže skrývať až 400 rôznych druhov porúch. Niektoré sú ľahké a nekomplikujú pacientom každodenné fungovanie, iné sú závažné až do tej miery, že môžu znamenať ohrozenie života.

Pre Henrietu to bol ten druhý prípad.

„Neustále som bola chorá, prechádzala som z choroby do choroby – samý zápal pľúc. Už sa to nedalo vydržať. V podstate som už nevedela, aké je byť zdravou, toľko som bola chorá.

Rodičia už z toho boli tiež zničení, nielenže sa o mňa báli, ale museli to riešiť tak, aby sa stíhali starať o mňa a chodiť do práce.“

Jedným z príznakov imunitnej nedostatočnosti sú neustále sa opakujúce respiračné ochorenia, pneumónie, ktoré sa vyskytnú niekoľkokrát do roka, a zápaly pľúc či tráviaceho traktu.

 Prečítajte si aj: Tehotná nemusí ani fajčiť. Stačí, že dýcha obyčajný vzduch

 

Jedným z problémov, ktoré by slúžia ako varovanie pre rodičov a lekárov, je aj časté branie antibiotík.

Ak vaše dieťa potrebuje na vyliečenie z choroby pravidelne viac ako jednu škatuľku antibiotík, a ak sa mu po dobratí vráti choroba v plnej sile, môže ísť o prejav imunitnej nedostatočnosti.

Ďalšími príznakmi poruchy vrodenej imunity sú zmeny na pokožke a v ústach, ale aj diagnostikované imunitné ochorenie v rodine.

Spozorovali ste príznaky? Navštívte imunológa

Prejavy primárnej imunodeficiencie môžete spozorovať na deťoch či sami na sebe. V takom prípade nečakajte, a čo najskôr navštívte imunológa. Stačí niekoľko jednoduchých vyšetrení a môžete začať liečbu.

Rozhodujúcim faktorom pre nastavenie liečby je koncentrácia protilátok v podobe imunoglobulínov a krvný obraz, ktorý stanoví počet bielych krviniek.

O pacientov sa na Slovensku starajú vysokošpecializované centrá v Bratislave, Martine a Košiciach. Diagnostika a nastavenie správnej liečby pomohli aj Henriete.

shutterstock

 

V roku 2012 skončila na urgentnom príjme v Ružinove so štyridsaťstupňovými teplotami napriek tomu, že práve dobrala antibiotiká. Jej stav sa zlepšil až po tom, ako jej lekári podali imunoglobulín.

Pomoc zabrala a Henrieta nastúpila na novú liečbu. Vnútrožilové dopĺňanie imunoglobulínu narozdiel od antibiotík naštartovalo imunitu a Henrieta sa po rokoch začala cítiť lepšie.

Od roku 2015 si mohla prejsť na domácu imunoglobulínovú liečbu, ktorej súčasťou bolo, že si trikrát do týždňa pichala inzulín do brucha v pohodlí domova.

Dnes je liečebný postup ešte ďalej. Henrieta chodí raz za tri týždne do nemocnice, kde jej podávanie liečby pokračuje.

,,Celé to podanie s prípravou trvá asi 2,5 hodiny, ale cítim sa zdravšie, nie som tak často chorá, a nemusím brať neustále antibiotiká.

Je to oveľa lepšie. Aj keď viem, že moja choroba je nevyliečiteľná a budem ju mať celý život,“ dodáva Henrieta.

 Prečítajte si aj: Sme "chorá" generácia?

 

Liečebné postupy napredujú

Okrem vnútorného podávania imunoglobulínu, ktorý sa získava z krvi darcov, využívajú lekári aj preventívne podávanie antibiotík a očkovanie proti niektorým chorobám. Najvážnejšie prípady si vyžadujú transplantáciu kostnej drene.

Veda a výskum však napredujú a vďaka nim majú pacienti aj ďalšie možnosti. Pacienti sa dnes aj vďaka drahým technológiám môžu liečiť prostredníctvom biologickej a gélovej liečby či transplantácie týmusu.

Pre úspešnú liečbu je však nevyhnutná skorá diagnostika. Jedným z cieľov, ktoré si predsavzali odborníci na Slovensku je včasná intervencia.

Zachytenie vážnych prípadov je možné prostredníctvom novorodeneckého skríningu, ktorý sa vykonáva prostredníctvom suchej kvapky krvi vo viacerých krajinách.

shutterstock

 

Úlohou skríningu je nastavenie skorej liečby a predchádzanie komplikáciám, ktoré so sebou porucha imunity prináša.

Skorá diagnostika môže zastaviť komplikácie

Henrieta upozorňuje, že zhoršená imunita neznamená len zdravotné komplikácie. Nemôže sa napríklad venovať športu, pretože pri rýchlom pohybe nestačí s dychom.

Problémom je aj zamestnanie. Máloktorý zamestnávateľ dokáže tolerovať zlý zdravotný stav či časté vymeškávanie z práce. Na nepochopenie naráža aj v každodennom živote.

„Minule mi v autobuse jeden pán vulgárne vynadal, ako môžem s takým kašľom chodiť medzi ľudí, veď ich nakazím.

Potom si presadol na druhú stranu autobusu, aby to odo mňa nedostal. Odchádzal taký rozhorčený, že som mu to ani nemohla vysvetliť.“

Henrieta odporúča v prípade problémov s imunitou nečakať a požiadať svojho lekára o vyšetrenie.

Len rýchlym a správnym nastavením liečby môžeme ochrániť svoje zdravie pred trvalými následkami a vrátiť sa čo najskôr do bežného života. O to skôr, ak máme podozrenie, že primárnej imunodeficiencii sú vystavené naše deti.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.