ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieChoroby

Speváčka Tina priznala sklerózu multiplex, štandardnú liečbu však odmieta

 Marcela Beňová   08.07.2018   0

Minulý týždeň šokovala speváčka Tina verejnosť priznaním, že už niekoľko rokov trpí sklerózou multiplex.

Tina, vlastným menom Martina Kmeťová, sa pred časom utiahla do súkromia a namiesto kariéry sa venuje svojim dvom deťom, dcére Tii Liane a synovi Leonardovi, ktoré vychováva s manželom Separom. Jedným z dôvodov, pre ktoré ukončila kariéru, je zrejme aj choroba, ktorou prechádza.

foto: instagram

Na svojom instagramovom profile uviedla: „Mnohí vedia, mnohí nie, pred niekoľkými rokmi som zažila totálny fyzický kolaps, tlak mi vyskočil, teplota prudko klesla, polovica tela ostala bez odozvy, odviezla ma záchranka na ARO, tam mi aj na základe nálezov z MR diagnostikovali sklerózu multiplex,“

Chorobu sa snaží pochopiť

Speváčka Tina si pomoc lekárov váži, rozhodla sa však ísť vlastnou cestou: „Ďakujem lekárskemu tímu za úžasný prístup, ďakujem primárovi Ferkovi, že mi dovolil ísť vlastnou cestou a neznásilňoval ma.

Lieky som naposledy brala vtedy pred rokmi v nemocnici, vlastne som odvtedy lekárov nevidela. A tu je ten nebezpečný návod- ja som sa choroby nezľakla a brala som ju ako čistú informáciu, že takto, ako som žila, už ďalej žiť jednoducho nepôjde,“

foto: shutterstock

„Namiesto toho, aby mi lekári vraveli, ako mám žiť rozhodla som sa nechať chorobu, nech rozpráva a doslova som ju požiadala- ok, keď si tu, asi chceš niečo povedať, tak hovor a ukáž, ako mám žiť.

Samozrejme, že prišli aj ďalšie ataky, ale nedala som si nikdy ani jediný krát lieky a len som dýchala prosila o vysvetlivky, aj keď to bol masaker. Nevedela som zdvihnúť na ruky dieťa, ťahala som za sebou nohu,“

K voľbe alternatívnej liečby majú sklon práve umelci

Prečo si ľudia s ťažkým ochorením volia radšej alternatívnu liečbu, namiesto toho, aby svoje zdravie vložili do rúk lekárov, nám objasnila pani psychologička Mgr. Jana Bezáková, ktorá vedie súkromnú prax v Topoľčanoch.

„Dnešná medicína a veda prežíva krízu. Ľudia sa voči nej stávajú skeptickí. Dlho sa verilo, že medicína vďaka svojmu progresu zvládne všetko. Avšak holý fakt je, že ani medicína nedokáže nemožné, nemá patent na večný život.

Preto ľudia odkláňajú svoju pozornosť k prírode, respektíve k mágii. Tieto vonkajšie vplyvy však pôsobia na väčšinu ľudí. To, prečo niekoho ovplyvnia, a niekoho zase nie, je podmienené osobnosťou človeka. 

foto: shutterstock

V rámci osobnostných čŕt sa na tom podieľa zvýšená emocionalita u ľudí. Sú to viac umelecké typy s romantickými predstavami, ktorí sa prikláňajú k magickej prírode a k inej alternatíve.

Okrem toho nezabúdajme, že choroba so sebou prináša aj zníženú kvalitu života, či už sa lieči tradičnou medicínou, je neliečená, alebo je liečená alternatívne. Tu zohráva úlohu hodnotový systém človeka, t.j. čo má pre neho väčší význam zachovať,“

Nedá sa vyliečiť, no dá sa liečiť

Skleróza multiplex je vlastne roztrúsená mozgovomiechová skleróza, ktorá spôsobuje poruchu centrálneho nervového systému. Nervové vlákna, ktoré vedú signály do celého tela, sú obalené vláknom myelínom. Práve to telo nesprávne pokladá za svojho nepriateľa, napáda ho a poškodzuje.

Skleróza multiplex najčastejšie napáda ženy, a to až trikrát častejšie než mužov. Na Slovensku  je diagnostikovaných približne 8 000 prípadov.  

Skleróza multiplex sa prejavuje predovšetkým únavou, pacient má problémy s pohyblivosťou, rovnováhou a koordináciou. Súčasťou choroby je aj dvojité videnie, farbosleposť, únava či problémy so sústredením a spánkom.

Skleróza multiplex sa diagnostikuje magnetickou rezonanciou mozgu a miechy a vyšetrením mozgovomiechového moku. Podľa lekárov je veľmi dôležitá včasná diagnostika, ktorá pomôže pacientovi presedlať na vhodný životný štýl a pomáha mu zvládnuť príznaky choroby.

Aj keď ochorenie zatiaľ nie je liečiteľné, so správnou životosprávou pacienti môžu naďalej žiť kvalitný a plnohodnotný život.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.