ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieChoroby

Speváčka Tina priznala sklerózu multiplex, štandardnú liečbu však odmieta

 Marcela Beňová   08.07.2018   0

Minulý týždeň šokovala speváčka Tina verejnosť priznaním, že už niekoľko rokov trpí sklerózou multiplex.

Tina, vlastným menom Martina Kmeťová, sa pred časom utiahla do súkromia a namiesto kariéry sa venuje svojim dvom deťom, dcére Tii Liane a synovi Leonardovi, ktoré vychováva s manželom Separom. Jedným z dôvodov, pre ktoré ukončila kariéru, je zrejme aj choroba, ktorou prechádza.

foto: instagram

Na svojom instagramovom profile uviedla: „Mnohí vedia, mnohí nie, pred niekoľkými rokmi som zažila totálny fyzický kolaps, tlak mi vyskočil, teplota prudko klesla, polovica tela ostala bez odozvy, odviezla ma záchranka na ARO, tam mi aj na základe nálezov z MR diagnostikovali sklerózu multiplex,“

Chorobu sa snaží pochopiť

Speváčka Tina si pomoc lekárov váži, rozhodla sa však ísť vlastnou cestou: „Ďakujem lekárskemu tímu za úžasný prístup, ďakujem primárovi Ferkovi, že mi dovolil ísť vlastnou cestou a neznásilňoval ma.

Lieky som naposledy brala vtedy pred rokmi v nemocnici, vlastne som odvtedy lekárov nevidela. A tu je ten nebezpečný návod- ja som sa choroby nezľakla a brala som ju ako čistú informáciu, že takto, ako som žila, už ďalej žiť jednoducho nepôjde,“

foto: shutterstock

„Namiesto toho, aby mi lekári vraveli, ako mám žiť rozhodla som sa nechať chorobu, nech rozpráva a doslova som ju požiadala- ok, keď si tu, asi chceš niečo povedať, tak hovor a ukáž, ako mám žiť.

Samozrejme, že prišli aj ďalšie ataky, ale nedala som si nikdy ani jediný krát lieky a len som dýchala prosila o vysvetlivky, aj keď to bol masaker. Nevedela som zdvihnúť na ruky dieťa, ťahala som za sebou nohu,“

K voľbe alternatívnej liečby majú sklon práve umelci

Prečo si ľudia s ťažkým ochorením volia radšej alternatívnu liečbu, namiesto toho, aby svoje zdravie vložili do rúk lekárov, nám objasnila pani psychologička Mgr. Jana Bezáková, ktorá vedie súkromnú prax v Topoľčanoch.

„Dnešná medicína a veda prežíva krízu. Ľudia sa voči nej stávajú skeptickí. Dlho sa verilo, že medicína vďaka svojmu progresu zvládne všetko. Avšak holý fakt je, že ani medicína nedokáže nemožné, nemá patent na večný život.

Preto ľudia odkláňajú svoju pozornosť k prírode, respektíve k mágii. Tieto vonkajšie vplyvy však pôsobia na väčšinu ľudí. To, prečo niekoho ovplyvnia, a niekoho zase nie, je podmienené osobnosťou človeka. 

foto: shutterstock

V rámci osobnostných čŕt sa na tom podieľa zvýšená emocionalita u ľudí. Sú to viac umelecké typy s romantickými predstavami, ktorí sa prikláňajú k magickej prírode a k inej alternatíve.

Okrem toho nezabúdajme, že choroba so sebou prináša aj zníženú kvalitu života, či už sa lieči tradičnou medicínou, je neliečená, alebo je liečená alternatívne. Tu zohráva úlohu hodnotový systém človeka, t.j. čo má pre neho väčší význam zachovať,“

Nedá sa vyliečiť, no dá sa liečiť

Skleróza multiplex je vlastne roztrúsená mozgovomiechová skleróza, ktorá spôsobuje poruchu centrálneho nervového systému. Nervové vlákna, ktoré vedú signály do celého tela, sú obalené vláknom myelínom. Práve to telo nesprávne pokladá za svojho nepriateľa, napáda ho a poškodzuje.

Skleróza multiplex najčastejšie napáda ženy, a to až trikrát častejšie než mužov. Na Slovensku  je diagnostikovaných približne 8 000 prípadov.  

Skleróza multiplex sa prejavuje predovšetkým únavou, pacient má problémy s pohyblivosťou, rovnováhou a koordináciou. Súčasťou choroby je aj dvojité videnie, farbosleposť, únava či problémy so sústredením a spánkom.

Skleróza multiplex sa diagnostikuje magnetickou rezonanciou mozgu a miechy a vyšetrením mozgovomiechového moku. Podľa lekárov je veľmi dôležitá včasná diagnostika, ktorá pomôže pacientovi presedlať na vhodný životný štýl a pomáha mu zvládnuť príznaky choroby.

Aj keď ochorenie zatiaľ nie je liečiteľné, so správnou životosprávou pacienti môžu naďalej žiť kvalitný a plnohodnotný život.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.