ZdravieChoroby

Smrť. Alebo ako prežiť (s niekým) zomieranie.

 Mgr. Lucia Čopíková   22.01.2017   0

Stretnutie so smrťou môže byť náhle a nečakané, pokiaľ človek zomrel napríklad pri nehode.

Vo väčšine prípadov má však dostatok času uvedomiť si, že sa jeho život chýli ku koncu. Na základe dlhoročnej práce s umierajúcimi pacientmi pomohla lekárka Elisabeth Kűbler – Rossová objasniť proces umierania.

 

Fázy vyrovnávania sa so smrťou

1. Šok a popretie

Bezprostrednou reakciou na diagnózu nevyliečiteľnej choroby je šok. Je to prudká reakcia, ktorá rýchle odznie a prechádza do popretia. Človek je zmätený, nechápe, čo sa deje, informácie prijíma len útržkovito. Keď ostane sám so svojimi myšlienkami, nie je schopný si vybaviť, čo mu lekár vravel, dokonca môže tvrdiť, že nikto s ním nehovoril. Nemôže uveriť, že je to pravda. Všetky informácie, ktoré nezapadajú do jeho predstáv vylúči a dúfa, že sa všetko vysvetlí a ukáže sa, že ide o omyl.

Človeku v tejto fáze môžeme pomôcť tak,

že si vypočujeme všetky jeho chaotické výpovede, snažíme sa ho upokojiť a podporíme ho, aby sa počas nasledujúcej návštevy u lekára spýtal na všetko, čo mu nie je jasné a prípadne si to poznačil na papier.

Neudržiavame ho v klamnej nádeji, že vlastne o nič nejde, aby nezanedbal liečbu.

Fáza popretia sa skončí sama – keď chorý nastúpi na liečbu. Vtedy pochopí, že je to s ním naozaj vážne.

Iné je, keď človek svoju chorobu tušil a oznámenie diagnózy mu môže priniesť úľavu po období neistoty. Často začne o nej študovať všetky dostupné materiály.

Dôležité je, aby mal chorý počas celej liečby dôveru k svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Tá spočíva aj v tom, že pacientovi povie toľko informácií o chorobe, koľko chce počuť a vtedy, keď ich chce počuť. Kľudne a jasne.

Príliš kruto oznámená pravda, ktorá berie všetku nádej, pôsobí ničivým spôsobom. Vyhýbavé odpovede zase nechávajú chorého v neistote a znižujú dôveru k jeho okoliu. 

 

2. Zlosť a hnev

V tejto fáze sa do popredia sa dostávajú silné, ťažko zvládnuteľné emócie. Najčastejšie sa môžeme stretnúť so zlosťou a hnevom. Chorý sa pýta:

„Prečo práve ja?!“,

je plný protestu a krivdy. Snaží sa prísť na to, čo urobil v doterajšom živote zle, za čo je „potrestaný“ alebo sa snaží nájsť vinníka vo svojom okolí.

Okrem toho, skoro stále je mrzutý, nič mu nie je po vôli. Veľmi chce žiť, závidí zdravým ľuďom a je sklamaný, že mu choroba úplne zmenila život. Uvedomuje si, že ľudia, na ktorých si vylieva zlosť (príbuzní, personál), za jeho ochorenie nemôžu. Ale aj tak si niekedy nevie pomôcť, hoci sa za svoje správanie hanbí.

Príbuzní sú tiež v pomykove.

Sťažujú sa, že sa snažia vyjsť chorému maximálne ústrety, ale dostanú sa im jedine urážky, komandovanie a nevďak. Na druhej strane sa cítia vinní – je tu niekto, kto umiera, na kom im záleží, mali by sa k nemu správať úctivo a láskavo a namiesto toho cítia hnev a rozčúlenie.

Blízkym pomôže, keď sa im vysvetlí, že ide o prechodnú fázu, ktorou prechádza každý umierajúci.

Že to nerobí vedome naschvál, len dáva prechod svojim nahromadeným negatívnym emóciám. Že sú to jeho obranné mechanizmy, ktoré mu pomáhajú vyrovnať sa so situáciou. Nemali by to brať osobne a vracať mu to rovnakou mincou. Chorý by sa cítil ešte horšie (má dosť vlastných výčitiek) a im by to tiež nepomohlo.

Umierajúcemu pomôžekeď môže otvorene hovoriť o svojom strachu, hneve, zlosti, úzkosti, zúfalstve či smútku.. Necháme ho hovoriť, nezasahujeme do toku slov svojimi hodnotiacimi postojmi. Neodsúdime ho, nebudeme ho pokladať za „nenormálneho“ s takýmito emóciami a myšlienkami.

 

3. Vyjednávanie

Po odznení prvých dvoch pomerne búrlivých fáz, prichádza relatívne pokojná.

Umierajúci už vie, že umiera. Choroba postupuje, zázrak sa nestane.

Uvažuje, ako by naplnil zvyšok svojho života. Vyjednáva o čas: čo všetko by ešte potreboval stihnúť a dokončiť, s kým by sa chcel stretnúť.

Častým prianím umierajúceho je, aby sa dožil chvíle, keď dieťa doštuduje, kým sa vydá/ožení, kým sa narodí vnúča... Tieto myšlienky majú veľkú motivačnú silu. Z praxe sú známe prípady, keď umierajúci počkal na niekoho blízkeho, s ktorým sa chcel rozlúčiť a krátko nato poslednýkrát vydýchol.

V tomto období môžeme umierajúcemu pomôcť stanoviť si krátkodobé ciele a za každý splnený ho oceniť. Dôležitý je obsah cieľa, nie za aký čas ho splní.

Cieľ nesplnený v danom čase by skôr posilnil beznádej a bezmocnosť umierajúceho. Pokiaľ sa chorý pýta, či sa dožije nejakej udalosti za 3-5 rokov, neodpovedáme: „No, to asi ťažko!“ Skôr sa snažíme zistiť, prečo je to preňho dôležité, prečo to má preňho taký význam.

Môžeme hovoriť aj o tom, že je to možné, no na druhej strane ho taktne upozorníme, že nik – ani zdravý človek - nemôže zaručiť, že sa dožije nasledujúceho dňa.

 

4. Depresia

Zdravie chorého sa zhoršuje, stále je viac a viac konfrontovaný so skutočnosťou, že sa blíži k smrti a už jej neunikne.

Prichádza hlboký zármutok nad stratou zdravia, síl, ďalších možností a budúcnosti. Je unavený, fyzicky a psychicky oslabnutý. Upadá do depresie.

V tejto fáze pomôžu antidepresíva, ale nenahraditeľná je pomoc človeka, ktorý je s chorým, načúva mu, drží za ruku...

Pre umierajúceho je dôležité hovoriť o strachu zo smrti a so všetkým, čo s ním súvisí. Pokiaľ má dostatok podpory a pochopenia, fáza depresie nemusí byť dlhá a hlboká.

Podporujeme ho v rozprávaní jeho životného príbehu (sami sa môžeme veľa dozvedieť), poukazujeme na radostné spomienky, dosiahnuté ciele, dobré skutky, prekonanie ťažkostí a prekážok... Človeku pomáha, keď si uvedomí, že skutočne prežil plnohodnotný život.

 

5. Zmierenie alebo rezignácia

V poslednej fáze sa chorý začne odpútavať od svojho okolia. Zmenšuje sa jeho záujem o správy a návštevy, nepociťuje potrebu jesť.

Je pohrúžený do seba, vedie vnútorný monológ, v ktorom si rekapituluje život, dáva prednosť tichu.

Môžu nastať dve situácie – umierajúci sa so svojím stavom vyrovná a dosiahne vyrovnanosť a kľud v duši. Alebo výkyvy v zdravotnom stave prinesú rezignáciu a beznádej, čo môže vyústiť do opätovnej depresie.

Asi jeden až dva týždne pred smrťou sa spavosť umierajúceho prehĺbi, hoci v tomto období môže nastať stav náhlej eufórie. Chorý sa preberie z apatie, potrebuje komunikovať, dokonca sa chce posadiť a chodiť. Nezabúdajme, že v konečnom štádiu choroby má človek právo prijímať návštevy 24 hodín denne.

Poradie fáz a ich dĺžka sú individuálne u každého človeka.

Dokonca sa môže nachádzať vo viacerých fázach súčasne. Procesom konfrontácie so smrťou prechádzajú aj blízki zomierajúceho. Aj oni najprv prežívajú šok a odmietajú diagnóze uveriť, hnevajú sa a obviňujú celý svet. Potom bojujú a snažia sa zaistiť chorému čo najlepšiu liečbu a starostlivosť, plánujú spoločné aktivity, chcú, aby si ešte užil čo najviac zo života, kým sa ešte dá...

Keď už liečba nezaberá, majú pocit, že to všetko bolo márne, sú vyčerpaní a skľúčení. Nakoniec sa zmieria so skutočnosťou a snažia sa čo najplnšie prežiť posledné chvíle s umierajúcim.

Niekedy môže byť okolie voči prežívaniu umierajúceho v časovom posune.

On už je so svojím stavom zmierený, kým ostatní ešte bojujú a dúfajú. Paradoxne potom sám umierajúci poskytuje psychickú oporu svojim blízkym, ktorí nie sú schopní prijať prognózu choroby.


Autorka článku je psychologička.

Použitá literatúra:

  • Vodáčková, D.: Krizová intervence. Portál, Praha 2002
  • Křivohlavý, J.: Psychologie nemoci. Grada, Praha 2000
  • Hučín, J.: Spokojený člověk se smrti nebojí. Psychologie dnes, 6.roč., 2000, č.11, str. 8-10

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.