ZdravieChoroby

S bipolárnou poruchou sa žije ako na hojdačke

 Marcela Beňová   25.06.2020   0

Chvíľu máme pocit, že dokážeme všetko na svete, o pár dní sme v hlbokej depresii. Výpovede v zamestnaní, hroziaci rozchod a neschopnosť viesť bežný spoločenský život ubližuje pacientom s bipolárnou afektívnou poruchou najviac.

Shutterstock

 

Aký je život s pacientom?

Mamička Janka má dvoch synov a manžela, ktorému diagnostikovali bipolárnu poruchu až v priebehu manželstva. Čo spočiatku vyzeralo ako spontánnosť, veľa zábavy a chuti do života, sa ukázalo ako duševná porucha.

To býva pre rodinu aj samotného pacienta najzraňujúcejšie. Bežný život s pacientom nie je vôbec jednoduchý.

“V období, keď mal muž výbuch “nálady”, kým som prišla z práce, prehádzal celý dom, vymaľoval obývačku a odniesol auto do opravy. Keď som sa nahnevala, prečo namiesto toho neurobil obyčajné potrebné veci - nenavaril, nešiel so synmi na futbalový krúžok, pohádal sa so mnou do krvi, že žijem len pre korporáciu a peniaze.

Na druhý deň mi vbehli s deťmi, ktoré mali byť v škole, do kancelárie uprostred porady s bicyklami, že ocko vymyslel cyklotúru. Deti boli vystrašené, muž vyzeral nepríčetne, kolegovia civeli. Viete, ako som sa cítila?

Prečítajte si aj: Porezané zápästia a dlhé rukávy sú klišé. Ako rozpoznať sebapoškodzovanie?

 

Takéto stavy sa opakujú pravidelne raz za čas. Keď má muž svoje obdobie, desím sa aj zazvonenia telefónu.”

Raz hore, potom hlboký prepad

Takéto obdobie sa v bipolárnej poruche označuje ako manické. Pacient je emocionálne “hore”. Je šťastný, nabudený, všetko sa mu zdá možné. Púšťa sa do náročných projektov, je obetavý, chce, aby sa všetci okolo neho cítili dobre.

Takéto manické stavy sa ale vo veľko vymykajú normálnej radosti. Pacient zvykne robiť nadšené nepremyslené rozhodnutia - dá výpoveď v práci, začne si požičiavať peniaze a tie rozdáva ďalej.

Môže experimentovať s vecami, ktoré by normálne nerobil - chodí do barov, vyhľadáva sexuálne dobrodružstvá, skúša drogy. Po niekoľkých týždňoch príde emočný kolaps a zrútenie a pacient v pribehu niekoľkých dní upadne do melanchólie a postupne do depresie.

Je zničený, odrazu sa nedokáže postarať o bežné veci, ísť do práce. Nastupujú prejavy klinickej depresie. Pokiaľ nastúpi na liečbu a bipolárna porucha sa podchytí, je možné zmenšiť množstvo takýchto vrcholov a prepadov v živote.

Shutterstock

 

Neliečený pacient ich môže zažiť v priebehu života 8 až 10. Šanca remisie, teda návratu týchto stavov, je až 90%.

Hormóny, stres a dedičnosť

Bipolárna afektívnaporucha, či hraničná porucha, ktorá sa v minulosti označovala ako aj ako maniodepresia, patrí medzi najčastejšie duševné ochorenia. Dnes ňou trpí asi 1% populácie, rovnako muži a ženy, a dotýka sa obyvateľov všetkých národností.

Prvé príznaky sa objavujú v čase dospievania, niekedy s nástupom puberty, asi okolo 12 roku. Táto choroba má sveje dve výrazné obdobia, keď zvyknú prepuknúť príznaky najvýraznejšie: okolo 15 až 19 roku, a krátko po 40. roku, keď sa pacient blíži k strednému veku.

Bipolárna porucha patrí medzi vrodené biologické poruchy, najčastejšie ju spôsobuje nerovnováha biochemických látok v mozgu - neurotransmiterov. Dedičnosť je v tomto prípade zásadná.

Pokiaľ trpí poruchou jeden z rodičov, je šanca, že ochorenie zdedí aj dieťa, asi 10%. Stav najčastejšie zhoršuje stres, rodinné problémy (rozvod, nezdravé prostredie), problémy v škole, ale aj alkohol a drogy, ktorým sa musí pacient dôsledne vyhýbať.

Celoživotná liečba

Ako už pri duševných poruchách platí, liečba sa zameriava predovšetkým na symptómy.

Prečítajte si aj: Mám strach, že ublížim vlastnému dieťaťu. Obsedantno - komulzívna porucha

 

Úlohou lekára je udržať pacienta v čo najdlhšej fáze bez emočných výkyvov a pomôcť mu, aby postupne okresával vrcholy a pády svojho emočného prežívania, teda aby sa zmiernila manická fáza a fáza depresie.

Lieky priamo na bipolárnu poruchu neexistujú. Pacientovi sa zvyčajne podávajú lieky, ktoré fungujú stabilizátory nálady, a v období depresie aj antidepresíva. Pri ich predpisovaní však musí byť psychiater opatrný, pretože hrozí, že pacient rýchlo prepadne späť do mánie.

Pacienti s ťažkou formou majú často predpísanú aj elektoimpulzívnu liečbu, ktorá prináša veľmi dobré výsledky. Dôležitá je aj rodinná terapia, pretože najbližší pacienta trpia často najviac.

Je zásadné, aby sa naučili rozpoznávať príznaky prichádzajúceho obdobia, a mohli rýchlo zasiahnuť. Klasickým začiatkom nástupu manickej fázy sú poruchy spánku, pacient niekedy vydrží celé dni aktívne pracovať a je činný, čo môže viesť až k fyzickému kopasu.

Intervencia zo strany okolia je nevyhnutná, pretože od 10 do 19% pacientov s ťažkou formou bipolárnej poruchy sa pokúsi o samovraždu.

Bipolárny neznamená zlý človek

Pri rodinnej terapii pacienta s bipolárnou poruchou je potrebné pochopiť, že tento problém nezasahuje ani mentálnu, ani charakterovú stránku osobnosti.

Shutterstock

 

Veľmi často ide o inak úprimných, láskavých a milých ľudí a ich partneri fungujú v období bežného stavu v empatickom a plnohodnotnom vzťahu. Avšak obdobie mánie a depresie má vplyv na celú rodinu, trpí nielen zainteresovaný partner, ale aj deti.

Ako vyzerá rodinný život s pacientom s bipolárnou poruchou, ukázali aj viaceré filmy. Obľúbený je životopisný film Život na hojdačke v hlavnej úlohe s Marcom Ruffalom, či romantický príbeh Terapia láskou, ktorý pomohol divákom lepšie priblížiť, čím počas liečby a návratu do života prechádza samotný pacient.

Na lepšie pochopenie toho, akým spôsobom cíti a uvažuje pacient s bipolárnou poruchou, odporúčajú psychológovia životopis herca Miloša Kopeckého, ktorý si podrobne viedol záznamy o zmenách svojich nálad a o tom, ako sa s nimi vyrovnával.

A presne túto formu terapie - písanie denníka - odporúčajú psichiatri aj pacientom. Zaznamenávanie nálad a zmien vedie k lepšiemu pochopeniu samého seba a najmä pomáha zadefinovať, kedy sa v myslení či pocitoch obajvuje “cudzí faktor”, teda prejavy, keď si pacient uvedomí - toto nie som ja.

Aj takýmto spôsobom možno ľahšie odhaliť prichádzajúce zmeny a lepšie sa na ne pripraviť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...