ZdravieChoroby

Rakovina krčka maternice – dôležitá je prevencia

 Mária Kopčíková   31.01.2014   3

Chodíte na gynekologické preventívne prehliadky? Mám kamarátku, ktorá nebola u gynekológa hádam od posledného pôrodu, osem rokov dozadu. Hrozí jej niečo?

Rakovina krčka maternice

Za posledných päť rokov zomrelo u nás na rakovinu krčka maternice približne 1000 žien.

Rakovina prsníka a rakovina krčka maternice patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkogynekologické ochorenia. V rámci štátov Európskej únie sa Slovensko dlhodobo umiestňuje na nelichotivých posledných priečkach, čo sa týka skríningu, primárnej prevencie a úmrtnosti na rakovinu krčka maternice. Kým rakovinu prsníka môžu ženy v značnej miere odhaliť samovyšetrením, rakovinu krčka maternice odhalí jedine preventívna prehliadka u lekára.

Prof. Borovský hovorí, že napriek úsiliu Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti len približne 23 % žien na Slovensku absolvuje  pravidelne skríningové vyšetrenie. Od roku 2006 je na Slovensku dostupná  primárna prevencia (očkovanie) rakoviny krčka maternice, ktorú využíva menej ako jedno percento 12 ročných dievčat.

zdroj: picsearch.com

Niekoľko faktov o rakovine krčka maternice

  • Polovica všetkých prípadov na Slovensku je diagnostikovaných do 49. roku života. Predčasná smrť v dôsledku rakoviny krčka maternice často postihuje ženy v najlepšom veku, napríklad keď vychovávajú deti a zodpovedajú za širšiu rodinu.
  • Postihuje ženy o 15 až 20 rokov skôr v porovnaní s ostatnými zhubnými nádorovými ochoreniami. Priemerné skrátenie života ženy s týmto ochorením predstavuje viac ako 17 rokov.
  • Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje približne 600 nových prípadov. Slovensko patrí ku krajinám s vysokým výskytom a úmrtnosťou rakoviny krčka maternice. Okolo 200 žien v dôsledku tohto ochorenia zomiera.
zdroj: picsearch.com

Onkogénny typ HPV vírusu - príčina rakoviny krčka maternice

Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu (HPV). Výskyt HPV infekcie pri rakovine krčka maternice je 99,7 %. Onkogénna HPV infekcia je „nevyhnutnou príčinou“ vzniku rakoviny krčka maternice.

Predpokladá sa, že 50 - 80 % žien sa počas svojho života infikuje HPV vírusom a až polovica z nich sa infikuje onkogénnymi typmi HPV. Väčšina HPV infekcií (50 -70 %) spontánne ustúpi v priebehu niekoľkých mesiacov až 2 rokov. Rakovina krčka maternice vzniká, ak infekcia spôsobená onkogénnymi typmi HPV pretrváva.

Prekonanie prirodzenej infekcie spoľahlivo nechráni pred opakovanou infekciou. HPV je vysoko nákazlivý, bežný vírus. Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých väčšina je neškodná a vyvoláva len asymptomatickú infekciu. Približne 40 typov sa prenáša pohlavným stykom a postihuje sliznicu pohlavného systému. Pätnásť z nich je onkogénnych, t.j. môžu spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice alebo prekancerózne lézie (predrakovinové stavy). Ostatné - nízkorizikové typy HPV môžu spôsobiť vznik benígnych kondylómov (genitálnych bradavíc), alebo lézie nízkeho stupňa na krčku maternice.

zdroj: picsearch.com

Je veľmi ťažké vyhnúť sa infekcii vírusom HPV, pretože sa neprenáša výlučne pohlavným stykom, postačuje akýkoľvek kontakt s infikovanou kožou alebo sliznicou.

Riziko infekcie sa zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov, infikovať sa však môže aj žena žijúca s jedným partnerom. Riziko zvyšuje aj fajčenie, či užívanie orálnej antikoncepcie, vysoký počet tehotenstiev, imunologické faktory a história sexuálne prenosných infekcií ako sú napríklad chlamýdiové infekcie.

Objavenie skutočnosti, že HPV vírusy sú nevyhnutnou podmienkou vzniku rakoviny krčka maternice, bolo ocenené Nobelovou cenou. Získal ju  v roku 2008 Harald zur Hausen, nemecký vedec a virológ.  Skríning doplnený očkovaním je najefektívnejším spôsobom prevencie vzniku RKM

Pravidelné cytologické vyšetrenie dokáže odhaliť prekancerózne štádiá, ktoré môžu byť včas odstránené. Aj napriek zlepšeniam v skríningu, ktorý má okrem nízkej účasti žien aj medicínske limitácie, sa výskyt a úmrtnosť na RKM v SR výrazne neznížila v porovnaní so situáciou pred 20 rokmi.

Funkčný skríning identifikuje abnormálne a prekancerózne bunky krčka maternice, no nie je prevenciou vzniku rakoviny krčka maternice. V súčasnosti lekári za najúčinnejšiu ochranu proti rakovine krčka maternice považuje očkovanie proti HPV. V apríli 2009 odporučila Svetová zdravotnícka organizácia zaradiť očkovanie proti HPV do rutinného očkovania.

Aktuálne sa  pre očkovanie proti HPV a jeho úhradu z verejných zdrojov rozhodlo 24 štátov Európskej únie. Lekári tvrdia, že napriek dokázanej účinnosti a bezpečnosti dostupných vakcín je na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ zaočkovanosť proti HPV veľmi nízka – nedosahuje ani jedno percento u 12 ročných dievčat.  Lekári si myslia, že jedným z dôvodov nízkej zaočkovanosti je aj skutočnosť, že úhrada z verejných zdrojov sa týka len 12-ročných dievčat vo výške maximálne 10 % z ceny vakcíny.

Nebude to však zrejme jediný dôvod. Na druhú stranu váh by sme mohli dať pochybnosti o bezpečnosti vakcín, s ktorými zrejme rodičia dievčat môžu bojovať.

Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť, Slovenská pediatrická spoločnosť, Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť a Slovenská spoločnosť infektológov, podporená Kanceláriou WHO na Slovensku, vyhlasujú rok 2014 rokom prevencie rakoviny krčka maternice na Slovensku.

Učme teda naše dcéry byť zodpovedné k sebe, svojmu telu i zdraviu. Rizikových faktorov pre vznik rakoviny krčka maternice je viacero, preto aj prevencia by mohla byť zameraná širšie.

Spracované s použitím materiálov z TK pri príležitosti Európskeho týždňa prevencie rakoviny krčka maternice.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
denisa napísané 31.01.2014 22:12

Mam si mysliet, ze na toto sa robil vyskum s kontrolnou skupinou s rovnakym nálezom, kaory nepresiel liecbou, rakovinu dostali a uz im nik nepomohol? Je akysi nalez urcite nieco ako buduca rakovina?

denisa napísané 31.01.2014 06:56

Kedy sa konecne ludia naucia, ze preventivna prehliadka nie je prevencia...ak chodim pravidelne k lekarovi, znamena to, ze rakovinu nedostanem? Hlupost, teda to nie je prevencia.

eva napísané 31.01.2014 14:22

Denisa skusim nesuhlasit... Pretoze ak mas nalez na krcku maternice nemusi ist este o rakovinu... Takze ak sa na to pride vcas na prehliadke rakovinu nedostanes!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?