ZdravieChoroby

Princ Harry, aj Hugh Grant. Každý z nás môže zažiť panický atak

 Marcela Beňová   03.05.2021   0

Po smrti svojej matky sa musel princ Harry vyrovnávať s panickými atakmi, ktoré sa uňho objavili. Priznal, že vo chvíli, keď sa ocitol v miestnosti plnej ľudí, rozbúšilo sa mu srdce, začal sa potiť a myslel len na to, že sa potrebuje dostať preč.

Panické záchvaty začal riešiť až ako 28- ročný, keď sa rozhodol vyhľadať odbornú pomoc.

Shutterstock

 

Objavia sa aspoň raz v živote

Hugh Grant prestal kvôli panickým záchvatom na 5 rokov s herectvom, pretože stavy paniky a náhleho strachu sa uňho objavovali uprostred natáčania.

Na týchto dvoch príkladoch môžeme vidieť, že ataky sa môžu objaviť v každom veku, najčastejšie však v období dospievania alebo medzi 40. a 50. rokom, kedy ochorenie často spúšťajú životné zmeny či dlhodobý stres.

Občasné panické záchvaty sa objavia v živote každého človeka, kedy ich podmieni náročné obdobie, smrť v rodine, rozvod a iná udalosť. V čom sa teda líšia od chronickej panickej poruchy, ktorá pacientom znemožňuje normálne fungovanie?

Narozdiel od panických záchvatov, ktoré sa vyskytnú výnimočne, sa panická porucha zvykne definovať na základe toho, ako často sa záchvaty opakujú.

Pri stredne ťažkej poruche sa objavujú približne 4 záchvaty v priebehu 4 týždňov, pri ťažkej sú to často až 4 záchvaty počas 1 týždňa. Záchvat môže trvať niekoľko minút, ale aj dve hodiny.

Shutterstock

 

Ako prebieha panický záchvat?

Záchvat alebo atak prichádza nečakane, takže pacient sa naň nemôže nijako pripraviť. Jeden z dlhoročných pacientov ho prirovnal k situácii, keď zdravého človeka niekto ohrozuje zbraňou, akurát oproti vám nestojí žiadny reálny nepriateľ.

Vo chvíli záchvatu sa pacientovi rozbúcha srdce, začnú sa mu triasť ruky, alebo v končatinách cíti mraučanie. Zrýchli sa mu dych, niekedy sa sťažuje aj na zovretie hrdla. Pacient má pocit na zvracanie alebo na omdlenie.

Organizmus sa správa ako v ohrození života a telo sa pripravuje na útek. Niekedy pacienti popisujú atak aj ako stav pred infarktom, preto si ho môže vyložiť ako život ohrozujúci stav a zavolať sanitku.

Niekedy sa pacienti obávajú, že u nich náhle prepukla duševná porucha. Po záchvate môže nastať problém s orientáciou či krátkodobou stratou pamäti. Okolie si môže, ale aj nemusí panický atak všimnúť.

Panické záchvaty majú aj množstvo ďalších symptómov. Častokrát sú predovšetkým v mysli samotného človeka - jedna z pacientok mala pri záchvate pocit, že jej puchne jazyk a zadusí sa. Jej záchvat trval aj niekoľko hodín. 

Shutterstock

 

Kde sa berú panické ataky?

S celoživotnými panickými záchvatmi sa vyrovnávajú asi 3% populácie. Ide teda o pomerne zriedkavé duševné ochorenie. Avšak sú častým sprievodným javom pri iných ochoreniach ako depresia, alkoholizmus či poruchy príjmu potravy.

Obľúbená rada psychológa vyhýbať sa permanentnému stresu a napätiu je síce stále aktuálna, ale pri panickej poruche nepomôže. Alebo skôr - nestačí.

Za panickou poruchou stojí do istej miery aj dedičnosť, ale predovšetkým biochemické procesy, ktoré sa spúšťajú v mozgu. Výskumy dokazujú, že ľudia trpiaci týmto duševných ochorením majú hormonálne odchýlky, ktoré sa u bežnej populácie nevyskytujú.

Okrem biologickej predispozície za ne môžu aj skúsenosti získané v ranom detstve, napríklad, ak matka necháva dlho vyplakať malé dieťa. Hoci sa ho ako rodič snaží “nenaučiť” na každé zavolanie plačov, dieťa prežíva stresovú situáciu, ktorá v ňom vyvoláva strach a neistotu. Mozog ju môže vyhodnotiť ako ohrozenie.

Rizikové obdobie nastáva už pred pôrodom. V treťom trimestri sa silný zážitok zvonku prenáša aj na dieťa, ktoré sa môžu pri náhlom silnom zvuku vyľakať rovnako ako matka. Všetky tieto podnety spolu s vrodeným predpokladom sú často spúšťačom panických porúch v detstve či dospelosti.

Shutterstock

 

Pomaly dýchať a počítať

Vo chvíli panického záchvatu je najdôležitejšia zachovať pomalé a pravidelné dýchanie. Práve zrýchlený dych totiž záchvat zhoršuje.

Pacient sa pomaly a zhlboka nadýchne nosom, pričom ráta do 4. Dych zadrží na 3 sekundy a potom 7 sekúnd plynule vydychuje. Pomalé dýchanie a počítanie zabráni, aby pacient nad sebou stratil kontrolu a zároveň odpúta pozornosť od samostného záchvatu.

Ešte dôležitejšie ako zvládnuť správne dýchanie je efektívne zareagovať vo chvíli, keď pacient pociťuje prvé príznaky ataku.

Je dôležité nezabúdať, že záchvat je chvíľková záležitosť a zmizne. Odporúča sa rýchlo posadiť, sústrediť sa na dýchanie, nestrácať kontakt so svojím telom. Niektorí pacienti majú aj SOS medikáciu, teda lieky, ktoré môžu pri nastupujúcej panike užiť.

Ničí vzťahy aj osobnosť

Nahromadenie panických atakov a odkladanie liečby môže viesť k rozpadu života aj vzťahov. Mnoho ľudí, ktorí panickou poruchou trpia, začnú prežívať obavy z bežných situácií. Boja sa ísť do práce, na nákup alebo na výlet, aby sa záchvat nezopakoval.

Spočiatku hľadajú pomocné barličky, napríklad chodia von len s priateľmi, obchádzajú nákupné centrá v čase, keď je tam plno, v kine si sadnú k uličke, aby v prípade potreby mohli odísť. Ak sa však atak opakuje napriek opatreniam, postupne sa začnú vyhýbať spoločnosti, koníčkom, neraz aj zamestnaniu.

Vo vzťahoch sa začínajú zacyklovať. Nie sú schopní hovoriť o spoločnej téme, vracajú sa k problémom s panickými záchvatmi, najmä ak o nich niekto blízky vie.

Neraz sa objavuje agorafóbia (známa aj ako strach z otvorených priestorov), ktorá sa pretransformuje do obavy zo všetkých situácií, ktoré pacient nemá pod kontrolou.

Človek trpiaci panickými záchvatmi si svoj stav dobre uvedomuje a podľa prieskumov vníma zhoršenie kvality života oveľa výraznejšie ako napríklad človek so schyzofréniou.

Okolie často pacientom ponúka možnosti, ako uniknúť z úzkosti, ktoré sú všeobecne obľúbené ako prechádzka, hra, šport. Pacienti však vo fáze opakovaných panických atakov nie sú schopní tešiť sa a oddýchnuť si takouto formou. Preto je dôležité, aby boli blízki vnímaví.

Aktivity na voľný čas ponúkame pacientom vtedy, keď majú akútnu fázu panických stavov za sebou a vedia sa z behania, záhradky či výletu opäť tešiť. Vtedy prináša ponuka aj potrebný účinok. Inak bude pacient nápady okolia vnímať ako ďalší tlak na seba a ešte viac sa uzatvárať.

Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Tento článok ste už hodnotili.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.