ZdravieChoroby

Môžete mať rakovinu krčka maternice?

 Mária Kopčíková   07.03.2014   0

Rakovina krčka maternice je na Slovensku pomerne početné ochorenie žien vo veku do 35 rokov a potom jeho nárast stúpa po menopauze. Rakovinu krčka maternice odhalí jedine preventívna prehliadka u lekára, no len  23% žien absolvuje každoročne gynekologickú preventívnu prehliadku.

Vývoj ochorenia

Niekde na začiatku je vznik prekanceróznych zmien, tzv. dysplázia. Ide o abnormálne bunky krčka maternice vo výstelke krčka maternice, ktoré zmenili svoj vzhľad. Čím je abnormalita krčka maternice ťažšia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že v budúcnosti môže dôjsť k rakovine krčka maternice. Kým by sa tieto abnormálne bunky zmenili na rakovinové, prešlo by niekoľko rokov. V zriedkavých prípadoch sa toto závažné ochorenie rozvinie aj skôr, cca do roka.

Dysplázia krčka maternice spôsobuje niekoľko príčin, napr. infekcia alebo zápal, ale bežne ich spôsobujú niektoré typy ľudského papilomavírusu (HPV). Ďalšie typy môžu spôsobiť genitálne bradavice a ďalšie benígne (abnormálne, ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice.

Asi 40% nádorov krčka maternice je diagnostikovaných v prvom štádiu a rieši sa operačne.. Viac ako polovica žien však prichádza neskoro, vo fáze šírenie nádoru za hranice krčka maternice. Rakovina krčka maternice je pomerne ľahko odhaliteľná už v ranných štádiách, či ešte v štádiu dysplázie. Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Najlepšou prevenciou sú pravidelné preventívne gynekologické prehliadky.

zdroj: tribalconnections.org

Príznaky, ktoré môžu naznačovať rakovinu krčka maternice

Problémom je, že príznaky, ktoré môžu avizovať dyspláziu na krčku alebo počiatočné štádium rakoviny, sú nebadateľné, resp. často ich ženy pripisujú iným príčinám či súvislostiam.

Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice (preto sú dôležité tie preventívne prehliadky, lebo ster z krčka maternice je ich súčasťou

Medzi najčastejšie príznaky patologického množenia sa buniek patrí:

 • abnormálne krvácanie – medzi menštruáciami, po pohlavnom styku, pri gynekologickom vyšetrení...,
 • silnejšia a dlhšia menštruácianež obvykle,
 • neobvyklý výtok – ktorý nereaguje na liečbu, prípadne výtok po pohlavnom styku,
 • bolesť v oblasti pohlavných orgánov – pri alebo po sexe, po cvičení panvového dna,
 • bolesti panvy, krížov,
 • náhla a neopodstatnená strata telesnej hmotnosti,
 • pocit častého naplnenia v podbruší,
 • hmatom zistiteľný útvar,
 • krvácanie po stolici – objavuje sa s postupujúcim ochorením. Po tlačení – zapojení brušného lisu, či po námahe sa môže objaviť nepríjemný pocit svrbenia.
 • krvácanie u žien po menopauze,
 • urologické komplikácie – objavujú sa u pokročilého ochorenia. Môže sa jednať o ťažkosti pri močení, prítomnosť krvi v moči a bolesti v podbrušku.

Krvácanie – normálne a „nenormálne“

V istých obdobiach sa u žien môžu objavovať zmeny v pravidelnom krvácaní – jednak v samotnej pravidelnosti, ale aj v intenzite či dĺžke krvácania.

Asi 5% žien udáva krvácanie v čase ovulácie, ktoré pravdepodobne súvisí s prudkým poklesom hladiny estrogénu v tele. Intenzita tohto krvácanie však býva veľmi mierna – skôr vo forme hlienu alebo výtoku.

Dôvodmi na nepravidelné krvácanie alebo krvácanie mimo cyklu môžu byť aj myómy na maternici, polypy či endometrióza. Zdrojom nepravidelného krvácania môže byť aj myóm steny maternice alebo polyp.

Rizikové faktory pre vznik rakoviny krčka maternice a jej prevencia

Za rizikový faktor sa považuje všetko, čo zvyšuje pravdepodobnosť jeho výskytu. Za najlepšiu prevenciu sa považujú pravidelné gynekologické prehliadky.

Rizikové faktory popísané vo všeobecnosti:

 • Nízky vek prvého pohlavného styku – pod 16 rokov,
 • Vysoký počet sexuálnych partnerov, časté striedanie partnerov,
 • Oslabený imunitný systém,
 • Iné pohlavne prenosné choroby – ochorenie spôsobené chlamýdiami, HIV,
 • Vek – infikované ženy nad 35 rokov majú významne vyššie riziko vzniku rakoviny krčka maternice,
 • Fajčenie – aktívne i pasívne zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice,
 • Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie,
 • Genetická predispozícia – ak sa ochorenie objavilo u niektorej zo žien v rodine.

Ako preventívne opatrenia sa uvádzajú pohlavný styk až po 18. roku života, obmedzenie počtu sexuálnych partnerov a používanie kondómov ako ochrany pred pohlavnými chorobami. A už niekoľkokrát spomenuté gynekologické prehliadky.

V každom prípade, akúkoľvek pochybnosť ohľadom svojho zdravotného stavu konzultujte bezodkladne s lekárom!

Spracované s použitím: medicc.eu, zdravie.sk, hisdg.sk, cancer.org, medicinenet.com.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?