ZdravieChoroby

Môžete mať rakovinu krčka maternice?

 Mária Kopčíková   07.03.2014   1

Rakovina krčka maternice je na Slovensku pomerne početné ochorenie žien vo veku do 35 rokov a potom jeho nárast stúpa po menopauze. Rakovinu krčka maternice odhalí jedine preventívna prehliadka u lekára, no len  23% žien absolvuje každoročne gynekologickú preventívnu prehliadku.

Vývoj ochorenia

Niekde na začiatku je vznik prekanceróznych zmien, tzv. dysplázia. Ide o abnormálne bunky krčka maternice vo výstelke krčka maternice, ktoré zmenili svoj vzhľad. Čím je abnormalita krčka maternice ťažšia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že v budúcnosti môže dôjsť k rakovine krčka maternice. Kým by sa tieto abnormálne bunky zmenili na rakovinové, prešlo by niekoľko rokov. V zriedkavých prípadoch sa toto závažné ochorenie rozvinie aj skôr, cca do roka.

Dysplázia krčka maternice spôsobuje niekoľko príčin, napr. infekcia alebo zápal, ale bežne ich spôsobujú niektoré typy ľudského papilomavírusu (HPV). Ďalšie typy môžu spôsobiť genitálne bradavice a ďalšie benígne (abnormálne, ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice.

Asi 40% nádorov krčka maternice je diagnostikovaných v prvom štádiu a rieši sa operačne.. Viac ako polovica žien však prichádza neskoro, vo fáze šírenie nádoru za hranice krčka maternice. Rakovina krčka maternice je pomerne ľahko odhaliteľná už v ranných štádiách, či ešte v štádiu dysplázie. Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Najlepšou prevenciou sú pravidelné preventívne gynekologické prehliadky.

zdroj: tribalconnections.org

Príznaky, ktoré môžu naznačovať rakovinu krčka maternice

Problémom je, že príznaky, ktoré môžu avizovať dyspláziu na krčku alebo počiatočné štádium rakoviny, sú nebadateľné, resp. často ich ženy pripisujú iným príčinám či súvislostiam.

Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice (preto sú dôležité tie preventívne prehliadky, lebo ster z krčka maternice je ich súčasťou

Medzi najčastejšie príznaky patologického množenia sa buniek patrí:

 • abnormálne krvácanie – medzi menštruáciami, po pohlavnom styku, pri gynekologickom vyšetrení...,
 • silnejšia a dlhšia menštruácianež obvykle,
 • neobvyklý výtok – ktorý nereaguje na liečbu, prípadne výtok po pohlavnom styku,
 • bolesť v oblasti pohlavných orgánov – pri alebo po sexe, po cvičení panvového dna,
 • bolesti panvy, krížov,
 • náhla a neopodstatnená strata telesnej hmotnosti,
 • pocit častého naplnenia v podbruší,
 • hmatom zistiteľný útvar,
 • krvácanie po stolici – objavuje sa s postupujúcim ochorením. Po tlačení – zapojení brušného lisu, či po námahe sa môže objaviť nepríjemný pocit svrbenia.
 • krvácanie u žien po menopauze,
 • urologické komplikácie – objavujú sa u pokročilého ochorenia. Môže sa jednať o ťažkosti pri močení, prítomnosť krvi v moči a bolesti v podbrušku.

Krvácanie – normálne a „nenormálne“

V istých obdobiach sa u žien môžu objavovať zmeny v pravidelnom krvácaní – jednak v samotnej pravidelnosti, ale aj v intenzite či dĺžke krvácania.

Asi 5% žien udáva krvácanie v čase ovulácie, ktoré pravdepodobne súvisí s prudkým poklesom hladiny estrogénu v tele. Intenzita tohto krvácanie však býva veľmi mierna – skôr vo forme hlienu alebo výtoku.

Dôvodmi na nepravidelné krvácanie alebo krvácanie mimo cyklu môžu byť aj myómy na maternici, polypy či endometrióza. Zdrojom nepravidelného krvácania môže byť aj myóm steny maternice alebo polyp.

Rizikové faktory pre vznik rakoviny krčka maternice a jej prevencia

Za rizikový faktor sa považuje všetko, čo zvyšuje pravdepodobnosť jeho výskytu. Za najlepšiu prevenciu sa považujú pravidelné gynekologické prehliadky.

Rizikové faktory popísané vo všeobecnosti:

 • Nízky vek prvého pohlavného styku – pod 16 rokov,
 • Vysoký počet sexuálnych partnerov, časté striedanie partnerov,
 • Oslabený imunitný systém,
 • Iné pohlavne prenosné choroby – ochorenie spôsobené chlamýdiami, HIV,
 • Vek – infikované ženy nad 35 rokov majú významne vyššie riziko vzniku rakoviny krčka maternice,
 • Fajčenie – aktívne i pasívne zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice,
 • Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie,
 • Genetická predispozícia – ak sa ochorenie objavilo u niektorej zo žien v rodine.

Ako preventívne opatrenia sa uvádzajú pohlavný styk až po 18. roku života, obmedzenie počtu sexuálnych partnerov a používanie kondómov ako ochrany pred pohlavnými chorobami. A už niekoľkokrát spomenuté gynekologické prehliadky.

V každom prípade, akúkoľvek pochybnosť ohľadom svojho zdravotného stavu konzultujte bezodkladne s lekárom!

Spracované s použitím: medicc.eu, zdravie.sk, hisdg.sk, cancer.org, medicinenet.com.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Erika napísané 15.03.2016 13:47

VášDobry den,chcela by som sa spytat,mam 32 rokov,a take akoby bolo porezane na posve take jazvy, co to moze byt a caste svrbenie a biely hrudkovity vytok,dakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?