ZdravieChoroby

Koronavírus v Európe. Máme stornovať dovolenky?

 Marcela Beňová   26.02.2020   0

Taliansko uzatvára múzeá a kultúrne pamiatky, v krajine sú stovky nakazených. Pacientov s koronavírusom Covid - 19 hlásia v Chorvátsku, Španielsku, Švajčiarsku a na Tenerife, no aj v Južnej Kórei či Iráne. Na jeho príchod sa už pripravuje aj Slovensko.

Shutterstock

 

Stovky chorých v Taliansku

Podľa informácií, ktoré poskytla BBC, je v Taliansku aktuálne nakazených 324 pacientov. Až 240 z nich sa nachádza v regióne Lombardsko, teda v severnej časti krajiny.

Keďže sever Talianska spája talianske mestá s okolitými krajinami, a navštevuje ju veľké množstvo turistov, nie je pochýb, že sa odtiaľto vírus bude šíriť ďalej.

Dvoch nakazených hlásia aj v Benátkach, prvého pacienta už hospitalizovali na juhu Talianska. Obetí koronavíru v Taliansku je momentálne 11. Úradom sa podarilo identifikovať pacienta 1.

Šlo o 38. ročného muža Mattia M., ktorý sa lieči v nemocnici San Matteo, 35 kilometrov od Milána. Koronavírusom sa nakazila aj jeho tehotná manželka, lekári však uviedli, že priebeh choroby je mierny.

Keďže prvý taliansky pacient nenavštívil v blízkej minulosti Čínu ani inú krajinu s väčším množstvom nakazených, nie je jasné, ako sa manželia infikovali. Prvý prípad koronavírusu v Taliansku potvrdili úrady ešte v januári u čínskeho manželského páru, ktorý navštívil počas dovolenky Rím.

Taliansko stoplo známy karneval aj futbalové zápasy

Hoci Taliansko podniklo pri hrozbe šírenia koronavírusu najprísnejšie opatrenia, hlási v rámci európskych krajín najviac nakazených. 5 zasiahnutých regiónov na severe Talianska prijalo prvé opatrenia.

Okrem zatvorených škôl, kostolov, múzeí a kultúrnych pamiatok obmedzila vláda aj verejné zhromaždenia.

Prečítajte si aj: Čo je koronavírus a ako sa ma týka

 

Najbližšie týždne si tak futbalový fanúšikovia nebudú môcť pozrieť športové zápasy vo viacerých mestách, napríklad v Miláne, o pár dní skôr sa skončil aj historický karneval v Benátkach, ktorý ročne priláka tisícky turistov.

Platí aj zákaz demonštrácií a vláda nariadila dezinfikovanie verejných priestorov ako lodná či autobusová doprava. Hrozba šírenia koronavírusu sa dotkla aj jednej z najväčších módnych udalostí na svete - Týždňa módy v Miláne.

Kým niektorí módni návrhári sa nedali od veľkolepej prehliadky odradiť, iní show s množstvom divákov zrušili. Návštevníci s rúškami na tvárach však odrážali atmosféru, ktorá vládla v centre talianskej módy, najlepšie - strach z toho, ako koronavírus zasiahne turistickú sezónu aj každodenný život Talianov.

Koronavírus u rakúskych susedov

V niektorých obciach v severných regiónoch je vyhlásená karanténa, talianska vláda však neuzavrela hranice, pretože tieto opatrenia nepokladá za potrebné ani dostačujúce. V karanténe sa momentálne nachádza 100 000 obyvateľov.

Prvé dva prípady koronavírusu sa objavili už aj u našich rakúskych susedov, obaja pacienti sú hospitalizovaní v nemocnici v Innsbrucku.

Epidemiológ Petr Pazdiora z Lekárskej fakulty v Plzni varuje, že môže byť otázkou niekoľkých dní, kým sa vírus objaví aj v Českej Republike. Upozorňuje, že rizikové je práve ľahké spojenie nielen leteckou, ale aj vlakovou či osobnou dopravou medzi Talianskom a jeho susedmi.

Česko už pred niekoľkými týždňami prijalo viacerých občanov, ktorí sa vrátili z oblasti Číny, ani jeden však nebol nakazený. Prvé opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijal aj premiér Peter Pellegrini.

 

Každý cestujúci, ktorý priletí Talianska do Bratislavy, bude povinný vyplniť dotazník, na základe ktorého ho bude môcť nemocnica v prípade potreby vyhľadať. Pokiaľ by sa u pasažiera potvrdili príznaky ochorenia, bude okamžite hospitalizovaný na infekčnom oddelení.

V prípade podozrenia môžu občania kontaktovať Regionálny úrad verejného zdravotníctva v každom krajskom meste. Na Slovensku bolo dosiaľ vyšetrených 63 prípadov, koronavírus sa nepotvrdil ani raz.

Dovolenková sezóna sa blíži

Cestovné kancelárie zatiaľ neevidujú zvýšený dopyt po stornovaní dovoleniek. Ako upozorňujú odborníci, najväčšie riziko nákazy hrozí predovšetkým na medzinárodných letiskách, kde je nemožná úplná kontrola. Dovolenkári majú obavy predovšetkým pri výletoch do exotiky.

V prípade podozrenia na koronavírus v dovolenkovej destinácii alebo z osobných obáv môžu turisti kontaktovať cestovné kancelárie, kde si zájazd kúpili, a poradiť sa, či je návšteva danej krajiny bezpečná. Za určitých podmienok tak majú nárok aj na úplné preplatenie cestovných nákladov.

Niektoré cestovné kancelárie pristúpili k predvídavému riešeniu. Pokiaľ si zákazníci rezervujú pobyt v ázijskej krajine v najbližších mesiacoch, no kvôli šíreniu koronavírusu nebudú môcť do letoviska odletieť, dovolenku im v cestovnej kancelárii zadarmo stornujú. Musia však spĺňať termínové rozpätie objednávky.

Koronavírus sa v rámci Ázie objavil v Singapure, Hongkongu, Vietname, Malajzii, Thajsku, Iráne či na Filipínach. Okrem zasiahnutej Číny sa najviac prípadov potvrdilo v Južnej Kórei.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...