ZdravieChoroby

Koronavírus v Európe. Máme stornovať dovolenky?

 Marcela Beňová   26.02.2020   0

Taliansko uzatvára múzeá a kultúrne pamiatky, v krajine sú stovky nakazených. Pacientov s koronavírusom Covid - 19 hlásia v Chorvátsku, Španielsku, Švajčiarsku a na Tenerife, no aj v Južnej Kórei či Iráne. Na jeho príchod sa už pripravuje aj Slovensko.

Shutterstock

 

Stovky chorých v Taliansku

Podľa informácií, ktoré poskytla BBC, je v Taliansku aktuálne nakazených 324 pacientov. Až 240 z nich sa nachádza v regióne Lombardsko, teda v severnej časti krajiny.

Keďže sever Talianska spája talianske mestá s okolitými krajinami, a navštevuje ju veľké množstvo turistov, nie je pochýb, že sa odtiaľto vírus bude šíriť ďalej.

Dvoch nakazených hlásia aj v Benátkach, prvého pacienta už hospitalizovali na juhu Talianska. Obetí koronavíru v Taliansku je momentálne 11. Úradom sa podarilo identifikovať pacienta 1.

Šlo o 38. ročného muža Mattia M., ktorý sa lieči v nemocnici San Matteo, 35 kilometrov od Milána. Koronavírusom sa nakazila aj jeho tehotná manželka, lekári však uviedli, že priebeh choroby je mierny.

Keďže prvý taliansky pacient nenavštívil v blízkej minulosti Čínu ani inú krajinu s väčším množstvom nakazených, nie je jasné, ako sa manželia infikovali. Prvý prípad koronavírusu v Taliansku potvrdili úrady ešte v januári u čínskeho manželského páru, ktorý navštívil počas dovolenky Rím.

Taliansko stoplo známy karneval aj futbalové zápasy

Hoci Taliansko podniklo pri hrozbe šírenia koronavírusu najprísnejšie opatrenia, hlási v rámci európskych krajín najviac nakazených. 5 zasiahnutých regiónov na severe Talianska prijalo prvé opatrenia.

Okrem zatvorených škôl, kostolov, múzeí a kultúrnych pamiatok obmedzila vláda aj verejné zhromaždenia.

Prečítajte si aj: Čo je koronavírus a ako sa ma týka

 

Najbližšie týždne si tak futbalový fanúšikovia nebudú môcť pozrieť športové zápasy vo viacerých mestách, napríklad v Miláne, o pár dní skôr sa skončil aj historický karneval v Benátkach, ktorý ročne priláka tisícky turistov.

Platí aj zákaz demonštrácií a vláda nariadila dezinfikovanie verejných priestorov ako lodná či autobusová doprava. Hrozba šírenia koronavírusu sa dotkla aj jednej z najväčších módnych udalostí na svete - Týždňa módy v Miláne.

Kým niektorí módni návrhári sa nedali od veľkolepej prehliadky odradiť, iní show s množstvom divákov zrušili. Návštevníci s rúškami na tvárach však odrážali atmosféru, ktorá vládla v centre talianskej módy, najlepšie - strach z toho, ako koronavírus zasiahne turistickú sezónu aj každodenný život Talianov.

Koronavírus u rakúskych susedov

V niektorých obciach v severných regiónoch je vyhlásená karanténa, talianska vláda však neuzavrela hranice, pretože tieto opatrenia nepokladá za potrebné ani dostačujúce. V karanténe sa momentálne nachádza 100 000 obyvateľov.

Prvé dva prípady koronavírusu sa objavili už aj u našich rakúskych susedov, obaja pacienti sú hospitalizovaní v nemocnici v Innsbrucku.

Epidemiológ Petr Pazdiora z Lekárskej fakulty v Plzni varuje, že môže byť otázkou niekoľkých dní, kým sa vírus objaví aj v Českej Republike. Upozorňuje, že rizikové je práve ľahké spojenie nielen leteckou, ale aj vlakovou či osobnou dopravou medzi Talianskom a jeho susedmi.

Česko už pred niekoľkými týždňami prijalo viacerých občanov, ktorí sa vrátili z oblasti Číny, ani jeden však nebol nakazený. Prvé opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijal aj premiér Peter Pellegrini.

 

Každý cestujúci, ktorý priletí Talianska do Bratislavy, bude povinný vyplniť dotazník, na základe ktorého ho bude môcť nemocnica v prípade potreby vyhľadať. Pokiaľ by sa u pasažiera potvrdili príznaky ochorenia, bude okamžite hospitalizovaný na infekčnom oddelení.

V prípade podozrenia môžu občania kontaktovať Regionálny úrad verejného zdravotníctva v každom krajskom meste. Na Slovensku bolo dosiaľ vyšetrených 63 prípadov, koronavírus sa nepotvrdil ani raz.

Dovolenková sezóna sa blíži

Cestovné kancelárie zatiaľ neevidujú zvýšený dopyt po stornovaní dovoleniek. Ako upozorňujú odborníci, najväčšie riziko nákazy hrozí predovšetkým na medzinárodných letiskách, kde je nemožná úplná kontrola. Dovolenkári majú obavy predovšetkým pri výletoch do exotiky.

V prípade podozrenia na koronavírus v dovolenkovej destinácii alebo z osobných obáv môžu turisti kontaktovať cestovné kancelárie, kde si zájazd kúpili, a poradiť sa, či je návšteva danej krajiny bezpečná. Za určitých podmienok tak majú nárok aj na úplné preplatenie cestovných nákladov.

Niektoré cestovné kancelárie pristúpili k predvídavému riešeniu. Pokiaľ si zákazníci rezervujú pobyt v ázijskej krajine v najbližších mesiacoch, no kvôli šíreniu koronavírusu nebudú môcť do letoviska odletieť, dovolenku im v cestovnej kancelárii zadarmo stornujú. Musia však spĺňať termínové rozpätie objednávky.

Koronavírus sa v rámci Ázie objavil v Singapure, Hongkongu, Vietname, Malajzii, Thajsku, Iráne či na Filipínach. Okrem zasiahnutej Číny sa najviac prípadov potvrdilo v Južnej Kórei.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?