ZdravieChoroby

Ako sa lieči cukrovka

 Erika Zimanová   12.11.2014   2

Cieľom dlhodobej liečby cukrovky je:

 • zabezpečiť normálny vývoj organizmu (najmä u diabetes I. typu, ktorý postihuje prevažne mladšie vekové skupiny)
 • obmedzovať príznaky nedostatočnej metabolickej rovnováhy – nadmerné močenie, únavnosť, opakujúce sa infekcie
 • zabrániť vývoju neskorších komplikácií cukrovky (poškodenie očí, nervových zakončení, obličiek a poškodenie veľkých ciev)

 

Pri liečbe cukrovky sa využíva viacero postupov podľa typu a štádia ochorenia:

a) Zmena životného štýlu

Stravovanie

 

 

Racionálna strava je súčasťou liečby diabetika. Ak ju chorý nedodržiava, zhoršujú sa možnosti metabolickej kontroly, urýchľuje sa potreba inzulínu, zhoršuje sa prognóza pacienta a významne narastajú aj náklady na liečbu. 

Pacient s diabetom má okrem správneho výberu  potravín správne odhadnúť aj množstvo sacharidov. Na zjednodušenie sa používa systém tzv. sacharidových jednotiek (SJ) v potrave, kde jedna sacharidová jednotka obsahuje 10 g sacharidov. Jedna SJ predstavuje napr. pol krajca chleba, pohár mlieka, jablko, 2 lyžice varenej ryže a pod., teda pacient sa naučí pohľadom na tanier posúdiť množstvo sacharidov alebo poskladať si jednotlivé potraviny a ich množstvo tak, aby zodpovedali odporučenému príjmu sacharidov.

Ďalším dôležitým parametrom potravy pre diabetika je glykemický index, čo je parameter, ktorý charakterizuje rýchlosť uvoľňovania sa glukózy z konkrétnej potraviny. Všeobecne sú preferované potraviny s nízkym glykemickým indexom (celozrnné potraviny). Významne prispievajú k zlepšeniu kontroly glykémií po jedle a ich väčšej stabilite.

Fyzická aktivita

Držať chorobu pod kontrolou pomôže aj mierne cvičenie. Na priaznivý efekt postačuje už cca 30 – 45 minút aeróbnej  fyzickej aktivity denne s dosiahnutím frekvencie pulzu okolo 100 – 120/min., pri ktorej dochádza aj k spaľovaniu tukov s priaznivým vplyvom na celý rad biologických parametrov.

Pravidelná fyzická aktivita má priaznivý efekt nielen na kontrolu glykémie, ale aj zlepšenie citlivosti na inzulín, pokles telesnej hmotnosti, krvného tlaku, zlepšenie spektra krvných tukov a ďalšie.  Môže to byť turistika, rýchlejšia prechádzka, jazda na bicykli, korčuliach, plávanie, tanec a pod. U pacientov s diabetom 2. typu sa pravidelná fyzická aktivita strednej intenzity považuje za základnú súčasť terapeutického plánu. 

Úprava telesnej hmotnosti

Súvis medzi obezitou a diabetom je veľmi vysoký. Niekedy sa hovorí aj o takzvanej „diabezite“ a jej epidémii. Zatiaľ čo v bežnej populácii máme asi 7 – 10 % diabetikov, v populácii obéznych je ich niekoľkonásobne viac. Už zníženie hmotnosti o 5% pomôže znížiť riziko vzniku cukrovky, ale aj kardiovaskulárnych ochorení u obéznych ľudí. Zníženie hmotnosti zlepšuje glykemickú kontrolu, upraví krvný tlak, krvné tuky...

b) Liečba v tabletkách

Pokiaľ na úspešné zvládnutie ochorenia nestačí úprava životosprávy, musí začať pacient užívať antidiabetické lieky v tabletkách - perorálne antidiabetiká. Ich úlohou je ovplyvňovať hladinu cukru niektorým z nasledujúcich spôsobov:

 

• stimulovať uvoľňovanie inzulínu v pankrease

• zvýšiť schopnosť organizmu využívať inzulín, ktorý produkuje pankreas

• znižovať produkciu glukózy v pečeni

• spomaľovať trávenie cukrov v čreve

  Predpokladom je, že pankreas aspoň čiastočne funguje. Často sa predpisuje kombinácia viacerých liekov s rôznym účinkom. Cieľom liečby je znižovať hladinu cukru k normálnym hodnotám bez toho, aby bolo nutné dodávať telu inzulín. 

  Hladinu glukózy upravujú antidiabetiká rôznymi spôsobmi a podľa toho ich delíme na:

  1. Stimulátory sekrécie inzulínu – podporujú vylučovanie inzulínu z pankreasu

  2. Liečivá zvyšujúce citlivosť na inzulín – zvyšujú schopnosť organizmu využívať inzulín, ktorý sa tvorí v pankrease

  3. Inhibítory alfa-glukozidázy – spomaľujú vstrebávanie cukrov v čreve

  4. Inhibítory DPP-IV – stimulujú vylučovanie inzulínu v závislosti od hodnoty cukru v krvi

  c) Inzulín

  Inzulín sa využíva pri liečbe všetkých pacientov s diabetom 1. typu a u tých di abetikov 2. typu, ktorým liečba tabletkami nestačí na kompenzáciu ochorenia. 

  Pri liečbe cukrovky 1. typu je dodanie inzulínu, teda látky, ktorá v organizme chýba, život zachraňujúcim procesom. Najosvedčenejším a najbezpečnejším spôsobom podávania inzulínu je jeho injekčné podávanie do podkožia. Inzulín sa podáva pomocou špeciálnych  tzv. inzulínových pier alebo pomocou inzulínovej pumpy. Pichanie inzulínu je prakticky bezbolestné. Ihly sú veľmi tenučké a postupne si na pichanie zvykne každý pacient, dokonca aj detskí pacienti sú schopní sa veľmi rýchlo naučiť samy si pichať inzulín.

   

   

  Komplikácie cukrovky

  Pacientov s diabetom neohrozuje len samotné ochorenie, ale aj množstvo nebezpečných komplikácií, ktoré ho sprevádzajú. Čím dlhšie ostáva hladina cukru v tele zvýšená, tým je nebezpečenstvo vyššie.

  Medzi najzávažnejšie komplikácie cukrovky patria srdcovocievne ochorenia. Riziko výskytu, ale aj úmrtia na ne, je u diabetikov 2 až 4krát vyššie, ako u ľudí s normálnou hladinou cukru. Výrazne rastie riziko aterosklerotických komplikácií, najmä srdcového infarktu a mozgovej porážky

  Asi u desatiny diabetikov typu 2 sa časom vyvinie ochorenie obličiek, ktorého priamou príčinou je cukrovka. Najprv sa zhorší filtračná schopnosť obličiek, až postupne celkom zlyhajú. V tomto štádiu je už proces nezvratný a jedinou nádejou je hemodialýza (umelá oblička) alebo transplantácia.

  Diabetes mellitus je tiež najčastejším ochorením, ktoré spôsobuje slepotu. Riziko oslepnutia je u diabetikov o 15 až 20 % vyššie, ako u nediabetikov. Známa a veľmi rozšírená je aj diabetická neuropatia (poškodenie nervov), ktorá sa vyvinie u 20 až 70 % všetkých diabetikov. Najbežnejšie bývajú postihnuté nervy dolných končatín. Miernejšie príznaky neuropatie, medzi ktoré patrí mravenčenie, brnenie či pálenie prstov na nohách, môžu neskôr vystriedať výraznejšie problémy, ako napríklad vredy predkolenia. V najhoršom prípade je nutné končatinu amputovať.

  Diabetes tiež znižuje schopnosť imunitného systému bojovať proti infekciám, čo zvyšuje riziko nákazy rôznymi ochoreniami a aj ich priebeh je obyčajne u diabetikov ťažší, ako u zdravej populácie.

  Spracované z tlačových materiálov agentúry Accelerate k svetovému dňu diabetu. 

   

   

  Odosielam Váš hlas...
  Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
  Najčítanejšie
  Recept týždňa
  Hľadáte:
  Komentáre k článku
  Lydia napísané 28.03.2017 22:06

  dobre uzitocne tipy, treba sa velmi kontrolovat zmenit zivotny styl a podriadovat vsetky svoje navyky tejto chorobe, mne pomohol hlavne zozaciatku vyzivovy doplnok gurmar, reguluje cukor v krvi a aj chute sa mi zmenili na sladke som nemala az take chute tak mi to pomohlo navyknut si na na novy "sposob zivota"

  Tomas25 napísané 22.06.2016 22:13

  Dobry clanok, pre viac info by som doporucil este pozriet

   

  cukrovka.org/liecba-cukrovky-ako-liecit-diabetes/

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
  07.08.2020   3
  Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
  Prvé pohyby bábätka v brušku
  05.08.2020   6
  Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
  Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
  03.08.2020   5
  Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
  babetko
  Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
  07.08.2020   0
  Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
  Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
  06.08.2020   0
  Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
  Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
  05.08.2020   0
  Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
  detské choroby
  Protikvasinková diéta
  03.08.2020   3
  Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
  Cítia malé bábätká bolesť?
  31.07.2020   0
  Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
  Alergia na slnko?
  29.07.2020   0
  Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
  zvery
  Prečo psy jedia trávu
  03.08.2020   0
  Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
  Cestovanie so psom
  28.07.2020   2
  Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
  Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
  08.07.2020   2
  „Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?