ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ZdravieAko zdravo chudnúť

Ako schudnúť po pôrode

 Viera Michaličová   15.09.2018   10

Štatistiky hovoria, že až 40% žien má po pôrode problém zhodiť nadbytočné kilogramy. Tiež nevedia, či môžu začať chudnúť zmenou stravy alebo cvičením už počas dojčenia.

Odpovedala obezitologička a endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová.

Shutterstock

 

Platí zásada, že obezite je najlepšie predchádzať, a to nielen počas tehotnosti, ale predovšetkým pred ňou. Prečo?

Obezita predstavuje zvýšené riziko pre ženu i pre jej dieťa vo všetkých fázach gravidity. Teda naozaj sa to týka už obdobia pred otehotnením.

Obézne ženy majú väčšinou nepravidelné menštruačné cykly. A ak ich aj majú pravidelné, môže dochádzať k anovulačným cyklom. Takže môže nastať problém už s otehotnením.

Obezita prináša ďalšie riziká už v priebehu gravidity. Ženy sú vyššou mierou ohrozené ochorením na cukrovku, vysoký tlak, embolickými príhodami (tvorbou krvných zrazenín v cievach), Častejšie sa trápia rôznymi infekciami, častejšie sú chudo krvnejšie a ani vývoj plodu nemusí byť optimálny. Veľmi často sa obéznym ženám rodia príliš veľké deti. 

Dá sa povedať, že dobré je schudnúť ešte predtým, ako sa žena rozhodne plánovane otehotnieť?

Optimálne je, keď je rodičovstvo naozaj plánované. Pretože určitú dobu zo začiatku tehotnosti žena ani nemusí vedieť, že je tehotná a jej životný a stravovací režim nemusí byť vyhovujúci ani pre ňu, ani pre vývin plodu.

Prvý trimester je veľmi dôležitý. Ak je tehotnosť naozaj plánovaná, je dobré ísť do tehotenstva s optimálnou váhou. (50% tehotenstiev je však neplánovaných.)

Ako sa má priberať počas tehotnosti ? Dá sa priberanie rozdeliť na mesiace?

Celkovo by žena mala pribrať medzi 10 – 12,5 kg, z čoho na tuk matky ide asi 3-6 kg. V prvom trimestri môžu niektoré ženy zo začiatku začať chudnúť aj pri prirodzenej pohybovej aktivite a prirodzenom príjme stravy a začnú priberať až neskôr.

Takže ak sa pýtate na nejakú hmotnostnú krivku priberania, kilogramy nenabiehajú hneď počas prvého – druhého mesiaca.

Kedy a ako po pôrode začať chudnúť? 

Mnohé ženy vnímajú svoju obezitu po pôrode ako istú daň materstvu...

Áno, takéto názory stále pretrvávajú. No v posledných rokoch stretávam už dosť tých modernejších žien, ktoré veľký skok na váhe počas tehotnosti či po nej neberú ako nutnosť. „Treba jesť za dvoch“ a podobné klamy, ktoré sa dlhú dobu šírili, sa teraz ťažšie prekonávajú.

Nadmerné priberanie v tehotenstve niekedy nie celkom žena vníma, mení sa celá jej postava. No však po pôrode, keď opadne bruško, zostanú nové neželané krivky a niektoré ženy upadajú do depresie.

Rozoberme si 2 príklady:

Príklad prvý: Žena nie je pred otehotnením obézna, ale počas tehotenstva priberie 20 a viac kíl, čo je pomerne častý jav. Čo teda robí zle? Môže to byť hormonálna porucha?

Vyhovárať sa na hormóny nie je dobré. A keď mám naozaj vážne podozrenie, treba navštíviť odborníkov, endokrinológa a gynekológa. Pretože hormonálna porucha môže vážne ovplyvniť priebeh gravidity, stav ženy i plodu.

Väčšinou však toto priberanie vyplýva zo zmeny životného štýlu. Ženy sa začnú viac šetriť, znížia pohybové aktivity, začnú viac jesť. Často dochádza aj k zmene nálad. Žena má obavy, ako svoje materstvo zvládne, ako bude prebiehať pôrod. Takže aj podvedome môže začať viac pojedať sladké, maškrtiť, aj keď to predtým nemala vo zvyku. Je to v prvom rade o zložení stravy.

Druhý príklad – ak otehotnie už obézna žena. A samozrejme opäť priberá. Aké riziká hrozia jej a plodu?

Takýto plod nemusí byť optimálne vyživovaný a je tam rizikové aj obdobie pôrodu. U obéznych žien sú naozaj častejšie a vážnejšie komplikácie pri pôrode a dokonca zo štatistík

je doložená nielen zvýšená chorobnosť, ale dokonca aj úmrtnosť. Takže naozaj vážny dôvod snažiť sa niečo s obezitou robiť pred pôrodom, alebo sa na túto tému radiť s odborníkom i počas gravidity. Počas gravidity sa samozrejme nerobia redukčné diéty, len treba dbať o vyváženú primeranú stravu, aby už žena nepriberala v tukových zásobách.

Po pôrode býva u väčšiny žien prvým predsavzatím „schudnúť“. Kedy je dobré začať s chudnutím? Odporúčate začať chudnúť už počas dojčenia?

Hneď po pôrode je dobré začať sa rozumne správať s cieľom zhodiť kilogramy navyše.

Stretávame sa s dvoma extrémami. Na jednej strane sú to ženy, ktoré sa úplne opustia, mávnu nad sebou a svojím výzorom rukou a sústredia všetku svoju pozornosť len na dieťa. Majú pocit, že aj tak veľmi nechodia medzi ľudí, tak je to jedno, ako vyzerajú. Psychológovia hovoria o motivačnom zlyhaní.

Druhým extrémom je, ak sa ženy príliš vrhnú na redukčný režim a začnú neprimerane športovať. Vždy je teda dobrá tá zlatá stredná cesta.

Strava by mala byť vyvážená, lebo ako žena, tak aj dieťa potrebuje veľmi kvalitnú výživu. Treba zachovávať pomery medzi bielkovinami, cukrami a tukmi, mali by byť najmä kvalitné. Tuky preferovať s nenasýtenými mastnými kyselinami, nie živočíšneho pôvodu. Bielkoviny plnohodnotné, kvalitné a sacharidy len v obmedzenom množstve.

Musí byť zabezpečený dostatočný prísun vápnika, železa, vitamínov, stopových prvkov. Sladkosti, mastné veci, údeniny prijímať nemusíme. Môžu dokonca alergizovať aj dieťa, lebo majú veľa prídavných látok. Odporúčame vyberať len kvalitné a čisté potraviny.

Spomínali ste cvičenie. Kedy môže žena začať po pôrode aj cvičiť?

Je dobré spýtať sa aj svojho ošetrujúceho gynekológa. Ale pokiaľ nie sú žiadne zdravotné problémy, môže začať s pohybovou aktivitou prakticky po šestonedelí. Ako som spomínala, nie je dobrý žiaden extrém. Ani sa úplne na cvičenie a pohyb vykašlať, ani to prehnať.

Začať s prechádzkami, rýchlejšou chôdzou, bicyklovaním – či už vonku alebo na stacionárnom bicykli. Dnes už aspoň vo väčších mestách nie je problém začať chodiť na odborné cvičenie pre matky, či už s dieťatkom alebo bez neho. Venovať sebe a svojej postave nejakú tú hodinku.

Takže nemôžeme cvičením ublížiť dojčeniu? Ohroziť tvorbu mlieka?

Pokiaľ nezačneme naozaj intenzívne až extrémne športovať, tak nie. Práve naopak. Ak sa mamička lepšie okysličí, celý jej organizmus môže lepšie fungovať, aj čo sa týka aj tvorby mlieka.

Niekedy predsa len aj popri cvičení kilogramy nejdú dole.

Predpokladá sa určitý ochranný vplyv hormónov, aby kilá nešli príliš dole .Tých 3 -6 kg tuku, ktoré žena priberie v tehotenstve, potrebuje príroda na to, aby malo dieťa určitú energetickú zásobu pri dojčení.

Môže byť teda krása a zdravie symbiózou? Keďže u dojčiacej matky ide v prvom rade o to, aby bola zdravá, môže byť aj pekná?

Ak má žena dieťatko a má zo seba dobrý pocit, určite skrásnie. Ak je pri tom zdravá, tak sme dosiahli, čo sme chceli.

  • Otázky odzneli v relácii Slovenského rozhlasu Piatky pre matky.Odpovedala obezitologička a endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
lenka napísané 20.03.2018 19:51

ja som sla po sestonedeli na tabatu a power jogu ale islo to pomaly a ked mala nasa mlada pol rok tak som nabehla na bodywraps.cz a ich slim zabaly a s tymi to baby slo perfektne - po prvom zabale som mala dole 3 centimetre z brucha a 2 cm zo stehien

Baška napísané 20.09.2016 19:51

Najlepšie vám pomože zhodiť váš drobček. Chodievajte s ním na dlhé prechádzky, pri kočíku možete behávať, korčuľovať, chodievajte na cvičenia mamičiek s deťmi a kilečká pojdu dole aj samé

Soňa napísané 19.09.2016 18:09

Ja som v tehotenstve strašne pribrala, vobec som sa nedokázala ovládať a strašne som sa napchávala. Počas kojenia som to ešte nechala tak ale po pol roku som začala poriadne makať a tiež som si trošku pomohla Lipoxalom. Žiadne lieky na chudnutie neoddrú tú drinu za vás ale možu hodne pomocť. Dnes mám znova svoju postavu a už si dávam poriadne pozor, aby sa mi tie ťažko zhodené kilá nevrátili

Renča napísané 14.09.2016 14:17

Ja som chudla pred otehotnením - zdravo som sa stravovala a dosť cvičila. Užívala som aj Lipoxal na urýchlenie spaľovania tukov. S otehotnením som nemala žiaden problém, pribrala som 13 kg. Po porode išli pekne dole - chodila som na prechádzky a cvičila s prckom. Chodili sme spolu aj na cvičenie pre mamičky s deťmi. Do pol roka som mala svoju váhu Big Grins

MonY napísané 05.05.2016 23:17

stravovanie pomocou ketofit.sk je dosť účinné zwinker

EminaW napísané 23.02.2016 15:06

Kojenie a potom som nastavila ketónovú diétu a pohyb popri mimi a šlo to aj keď spočiatku dosť ťažko zwinker

Lujziaa napísané 27.01.2016 23:33

Ja chudnem s ketónovou diétou od ketofit.sk a čakám na zázrak Sad je mojou poslednou šancou ale podľa kolegyne funguje stopercnetne tak uvidímm. Náhodou nemáte niekto skúsenosť? ĎAka

Hela napísané 07.12.2015 21:36

Ja som schudla vďaka express diete od Good nature, normálne týmto "výživovým doplnkom" neverím, ale tento som vyskúšala, pretože mi ho kúpila kolegyňa a neoľutovala som a výrazne som schudla. Odvtedy ho kupujem ako darček ja iným smile Využívam pri tom aj tento zľavový kupón, takže ušetrím aj pár euro naviac:

www.kuponyzdarma.sk/goodnature-sk/

zuzka napísané 19.01.2015 23:34

Ja som pribrala dosť veľa a kilá mi ostali. Už mám druhý mesiac po pôrode a vôbec som neschudla, ani jedno kilo. Stále som na tej istej úrovni. Plne kojím aj sa snažím obmedziť sladké, niekedy to nejde. Nemôžem jesť všetko kvôli malému, máva často koliky :( . Dúfam, že to pôjde po čase dole.

Lujza napísané 14.07.2014 10:48

Mne stacilo kojit, a chudlo to samo. Akonahle som prestala, moja fabrika na mlieko prestala spotrebovavat tuky, cukry... a uz som zacala priberat:(

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?