ZdravieAko zdravo chudnúť

6 vecí, aby sa mi naozaj podarilo schudnúť

 Mgr. Katarína Pokorná   11.08.2016   8

1) Zmeňte zloženie stravy

Jedzte jedlo s nízkym obsahom tukov (tuky zo stravy nevynechávať úplne), komplexnými sacharidmi a vysokým obsahom vlákniny v strave. 

 

2) Jedzte často, aspoň 5 x denne

Zabezpečíte si rovnomerný prísun energie a živín a budete mať menší pocit hladu. Pri cukrovke sa zníži riziko okamžitej relatívne vysokej potreby inzulínu, tak ako je tomu ak jete alebo dvakrát alebo trikrát denne.

3) Pravidelne si kontrolujte svoje miery a hmotnosť

Zaznamenávajte si ich hodnoty. Vážte sa v pravidelných intervaloch a v rovnakú dennú dobu, pokiaľ možno nalačno. Merajte si obvod pása, stehien a paží. Ak začnete cvičiť zvýši sa Vám objem svalovej hmoty, ktorá je ťažšia ako tuk.

Váha môže vtedy mierne stúpnuť, prípadne sa na nejakú dobu zastaviť. Dôležité je aby sa zmenšili hodnoty obvodov. Najmä obvod pása pretože tuk, ktorý sa ukladá na bruchu je pre Vás vážnym zdravotným rizikom.

 

4) Cvičte

Na chudnutie treba cvičiť v aeróbnej zóne tepovej frekvencie. Vtedy sa ako zdroj energie prednostne využívajú mastné kyseliny, čo podporuje chudnutie.

Ako to spoznáte?

Počas cvičenia sa zadýchate, spotíte a Váš tep sa oproti kľudovej hodnote zvýši o 30 až 40 tepov. Po ukončení cvičenia pocítite príjemnú únavu. Vtedy ste cvičili správne.

Optimálne je cvičiť aspoň 30 minút pretože telo pri zvýšenej námahe spotrebuje najprv sacharidy a až následne sa púšťa do tukov.

Pre ľudí s nadváhou a obezitou, 

vzhľadom k ich hmotnosti a nízkej telesnej zdatnosti, je najlepšie individuálne cvičenie v ľahu na podložke, ktoré nezaťažuje pohybový aparát. Potrebné je cvičiť vždy, a to aj vtedy, keď vysoká telesná hmotnosť obmedzuje pri pohybe a neumožní realizovať pohyb v celom rozsahu. Je dobré cvičiť pod odborným vedením skúseného trénera. Najjednoduchším pohybom, ktorý môže vykonávať každý je obyčajná chôdza. Vykonávaná správnom tempe je výborným a jednoduchým spôsobom na chudnutie.

 

5) Dodržujte pitný režim

Denne by ste mali prijať 2 až 4 dcl tekutín na 10 kg telesnej hmotnosti (najlepšie čistej vody). Deti potrebujú cca 1 – 2 litre tekutín denne, dospelý človek 1,5 – 2,5 litra. O dostatku tekutín Vám veľa povie množstvo a farba moču. Dôsledne sledujte aj frekvenciu močenia.

6) Chce to parťáka

diksutujte v tématickej skupine vo fóre, alebo s kamoškou.Môžete si vzájomne vymieňať skúsenosti so znižovaním hmotnosti. Budte v kontakte s priateľmi, ktorý riešia podobné problémy. Pomôžu, poradia a podržia Vás keď to budete potrebovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Juli21 napísané 09.07.2019 21:13

Skvela rada je ako pise Katka ak ste v tom dve, napr. s kamoskou, my sme v tom boli spolu tiez a navzajom sme sa motivovali, sli sme na to aj s programom od Prodietix (skuste ceknut skusnosti na nete), zaroven sme chceli schudnut a zacinali na cca podobnej vahe, takze sme mali aj rovnaky program.. ci by som to bez kamosky dala rovnako posudit neviem, ale s nou som to dala 100% a obe sme mali ciel -15kg a obe ho aj splnili smile

Silvia napísané 18.01.2018 13:28

popri diete a cviceni si nasadte aj vitaminy lipoxal, podporuje spalovanie tukov a rychlejsie chudnutie, ja som bola s nimi spokojna podarilo sa mi rychlejsie schudnut

Zuzana napísané 13.10.2016 15:35

ahoj stastnablcha, nemozem zaručiť, že to zaberie aj tebe ale ja som už mala depku z toho, že hoci som cvičila i držala diétu, tak kilá nie a nie ísť dolu. Až keď som začala užívať lipoxal, začala som zhadzovať, nie veĺa ale konečne sa niečo dialo. Samozrejme som ďalej cvičila a strážila si jedálniček smile

danielka napísané 06.12.2016 15:49

schudnut je naozaj hrozne, kamoska schudla hned a ja som sa stym trapila, ale tiez som nakoniec zvolila cestu doplnov,

Renča napísané 23.08.2016 17:13

Súhlasím parťák je najlepšia voľba. Hlavne keď je to váš manžel a može vás kontrolovať aj v noci, aby ste nevyjedali chladničku Big Grins

Zuzana napísané 17.08.2016 14:26

Ja som sa nehrala na hrdinku a popri cvičení a obmedzení pečiva a sladkostí som užívala i Lipoxal Effect. Dodával mi energiu, necítila som po ňom hlad a rýchlejšie spaľoval tuky. S jeho pomocou sa mi podarilo schudnúť rýchlejšie.

stastnablcha napísané 26.08.2016 14:37

fakt to pomohlo? myslim ten pripravok.. lebo ja bys om uz skusila cokolvek aby som sa dostala do normalu Mad

Katka napísané 10.08.2016 15:10

My sme začali chudnúť s kamarátkou a práve to, že sme v tom boli dve nám veľmi pomohlo. Chodili sme spolu behávať, zostavovali sme si jedálniček a vzájomne sme sa držali, keď sme to chceli vzdať. A podarilo sa, schudli sme toľko koľko sme chceli a zároveń sme ešte lepšie priateľky ako kedysi smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...