ZdravieAko zdravo chudnúť

6 vecí, aby sa mi naozaj podarilo schudnúť

 Mgr. Katarína Pokorná   11.08.2016   8

1) Zmeňte zloženie stravy

Jedzte jedlo s nízkym obsahom tukov (tuky zo stravy nevynechávať úplne), komplexnými sacharidmi a vysokým obsahom vlákniny v strave. 

 

2) Jedzte často, aspoň 5 x denne

Zabezpečíte si rovnomerný prísun energie a živín a budete mať menší pocit hladu. Pri cukrovke sa zníži riziko okamžitej relatívne vysokej potreby inzulínu, tak ako je tomu ak jete alebo dvakrát alebo trikrát denne.

3) Pravidelne si kontrolujte svoje miery a hmotnosť

Zaznamenávajte si ich hodnoty. Vážte sa v pravidelných intervaloch a v rovnakú dennú dobu, pokiaľ možno nalačno. Merajte si obvod pása, stehien a paží. Ak začnete cvičiť zvýši sa Vám objem svalovej hmoty, ktorá je ťažšia ako tuk.

Váha môže vtedy mierne stúpnuť, prípadne sa na nejakú dobu zastaviť. Dôležité je aby sa zmenšili hodnoty obvodov. Najmä obvod pása pretože tuk, ktorý sa ukladá na bruchu je pre Vás vážnym zdravotným rizikom.

 

4) Cvičte

Na chudnutie treba cvičiť v aeróbnej zóne tepovej frekvencie. Vtedy sa ako zdroj energie prednostne využívajú mastné kyseliny, čo podporuje chudnutie.

Ako to spoznáte?

Počas cvičenia sa zadýchate, spotíte a Váš tep sa oproti kľudovej hodnote zvýši o 30 až 40 tepov. Po ukončení cvičenia pocítite príjemnú únavu. Vtedy ste cvičili správne.

Optimálne je cvičiť aspoň 30 minút pretože telo pri zvýšenej námahe spotrebuje najprv sacharidy a až následne sa púšťa do tukov.

Pre ľudí s nadváhou a obezitou, 

vzhľadom k ich hmotnosti a nízkej telesnej zdatnosti, je najlepšie individuálne cvičenie v ľahu na podložke, ktoré nezaťažuje pohybový aparát. Potrebné je cvičiť vždy, a to aj vtedy, keď vysoká telesná hmotnosť obmedzuje pri pohybe a neumožní realizovať pohyb v celom rozsahu. Je dobré cvičiť pod odborným vedením skúseného trénera. Najjednoduchším pohybom, ktorý môže vykonávať každý je obyčajná chôdza. Vykonávaná správnom tempe je výborným a jednoduchým spôsobom na chudnutie.

 

5) Dodržujte pitný režim

Denne by ste mali prijať 2 až 4 dcl tekutín na 10 kg telesnej hmotnosti (najlepšie čistej vody). Deti potrebujú cca 1 – 2 litre tekutín denne, dospelý človek 1,5 – 2,5 litra. O dostatku tekutín Vám veľa povie množstvo a farba moču. Dôsledne sledujte aj frekvenciu močenia.

6) Chce to parťáka

diksutujte v tématickej skupine vo fóre, alebo s kamoškou.Môžete si vzájomne vymieňať skúsenosti so znižovaním hmotnosti. Budte v kontakte s priateľmi, ktorý riešia podobné problémy. Pomôžu, poradia a podržia Vás keď to budete potrebovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Juli21 napísané 09.07.2019 21:13

Skvela rada je ako pise Katka ak ste v tom dve, napr. s kamoskou, my sme v tom boli spolu tiez a navzajom sme sa motivovali, sli sme na to aj s programom od Prodietix (skuste ceknut skusnosti na nete), zaroven sme chceli schudnut a zacinali na cca podobnej vahe, takze sme mali aj rovnaky program.. ci by som to bez kamosky dala rovnako posudit neviem, ale s nou som to dala 100% a obe sme mali ciel -15kg a obe ho aj splnili smile

Silvia napísané 18.01.2018 13:28

popri diete a cviceni si nasadte aj vitaminy lipoxal, podporuje spalovanie tukov a rychlejsie chudnutie, ja som bola s nimi spokojna podarilo sa mi rychlejsie schudnut

Zuzana napísané 13.10.2016 15:35

ahoj stastnablcha, nemozem zaručiť, že to zaberie aj tebe ale ja som už mala depku z toho, že hoci som cvičila i držala diétu, tak kilá nie a nie ísť dolu. Až keď som začala užívať lipoxal, začala som zhadzovať, nie veĺa ale konečne sa niečo dialo. Samozrejme som ďalej cvičila a strážila si jedálniček smile

danielka napísané 06.12.2016 15:49

schudnut je naozaj hrozne, kamoska schudla hned a ja som sa stym trapila, ale tiez som nakoniec zvolila cestu doplnov,

Renča napísané 23.08.2016 17:13

Súhlasím parťák je najlepšia voľba. Hlavne keď je to váš manžel a može vás kontrolovať aj v noci, aby ste nevyjedali chladničku Big Grins

Zuzana napísané 17.08.2016 14:26

Ja som sa nehrala na hrdinku a popri cvičení a obmedzení pečiva a sladkostí som užívala i Lipoxal Effect. Dodával mi energiu, necítila som po ňom hlad a rýchlejšie spaľoval tuky. S jeho pomocou sa mi podarilo schudnúť rýchlejšie.

stastnablcha napísané 26.08.2016 14:37

fakt to pomohlo? myslim ten pripravok.. lebo ja bys om uz skusila cokolvek aby som sa dostala do normalu Mad

Katka napísané 10.08.2016 15:10

My sme začali chudnúť s kamarátkou a práve to, že sme v tom boli dve nám veľmi pomohlo. Chodili sme spolu behávať, zostavovali sme si jedálniček a vzájomne sme sa držali, keď sme to chceli vzdať. A podarilo sa, schudli sme toľko koľko sme chceli a zároveń sme ešte lepšie priateľky ako kedysi smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.