ZdravieAko zdravo chudnúť

6 vecí, aby sa mi naozaj podarilo schudnúť

 Mgr. Katarína Pokorná   11.08.2016   7

1) Zmeňte zloženie stravy

Jedzte jedlo s nízkym obsahom tukov (tuky zo stravy nevynechávať úplne), komplexnými sacharidmi a vysokým obsahom vlákniny v strave. 

 

2) Jedzte často, aspoň 5 x denne

Zabezpečíte si rovnomerný prísun energie a živín a budete mať menší pocit hladu. Pri cukrovke sa zníži riziko okamžitej relatívne vysokej potreby inzulínu, tak ako je tomu ak jete alebo dvakrát alebo trikrát denne.

3) Pravidelne si kontrolujte svoje miery a hmotnosť

Zaznamenávajte si ich hodnoty. Vážte sa v pravidelných intervaloch a v rovnakú dennú dobu, pokiaľ možno nalačno. Merajte si obvod pása, stehien a paží. Ak začnete cvičiť zvýši sa Vám objem svalovej hmoty, ktorá je ťažšia ako tuk.

Váha môže vtedy mierne stúpnuť, prípadne sa na nejakú dobu zastaviť. Dôležité je aby sa zmenšili hodnoty obvodov. Najmä obvod pása pretože tuk, ktorý sa ukladá na bruchu je pre Vás vážnym zdravotným rizikom.

 

4) Cvičte

Na chudnutie treba cvičiť v aeróbnej zóne tepovej frekvencie. Vtedy sa ako zdroj energie prednostne využívajú mastné kyseliny, čo podporuje chudnutie.

Ako to spoznáte?

Počas cvičenia sa zadýchate, spotíte a Váš tep sa oproti kľudovej hodnote zvýši o 30 až 40 tepov. Po ukončení cvičenia pocítite príjemnú únavu. Vtedy ste cvičili správne.

Optimálne je cvičiť aspoň 30 minút pretože telo pri zvýšenej námahe spotrebuje najprv sacharidy a až následne sa púšťa do tukov.

Pre ľudí s nadváhou a obezitou, 

vzhľadom k ich hmotnosti a nízkej telesnej zdatnosti, je najlepšie individuálne cvičenie v ľahu na podložke, ktoré nezaťažuje pohybový aparát. Potrebné je cvičiť vždy, a to aj vtedy, keď vysoká telesná hmotnosť obmedzuje pri pohybe a neumožní realizovať pohyb v celom rozsahu. Je dobré cvičiť pod odborným vedením skúseného trénera. Najjednoduchším pohybom, ktorý môže vykonávať každý je obyčajná chôdza. Vykonávaná správnom tempe je výborným a jednoduchým spôsobom na chudnutie.

 

5) Dodržujte pitný režim

Denne by ste mali prijať 2 až 4 dcl tekutín na 10 kg telesnej hmotnosti (najlepšie čistej vody). Deti potrebujú cca 1 – 2 litre tekutín denne, dospelý človek 1,5 – 2,5 litra. O dostatku tekutín Vám veľa povie množstvo a farba moču. Dôsledne sledujte aj frekvenciu močenia.

6) Chce to parťáka

diksutujte v tématickej skupine vo fóre, alebo s kamoškou.Môžete si vzájomne vymieňať skúsenosti so znižovaním hmotnosti. Budte v kontakte s priateľmi, ktorý riešia podobné problémy. Pomôžu, poradia a podržia Vás keď to budete potrebovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Silvia napísané 18.01.2018 13:28

popri diete a cviceni si nasadte aj vitaminy lipoxal, podporuje spalovanie tukov a rychlejsie chudnutie, ja som bola s nimi spokojna podarilo sa mi rychlejsie schudnut

Zuzana napísané 13.10.2016 15:35

ahoj stastnablcha, nemozem zaručiť, že to zaberie aj tebe ale ja som už mala depku z toho, že hoci som cvičila i držala diétu, tak kilá nie a nie ísť dolu. Až keď som začala užívať lipoxal, začala som zhadzovať, nie veĺa ale konečne sa niečo dialo. Samozrejme som ďalej cvičila a strážila si jedálniček smile

danielka napísané 06.12.2016 15:49

schudnut je naozaj hrozne, kamoska schudla hned a ja som sa stym trapila, ale tiez som nakoniec zvolila cestu doplnov,

Renča napísané 23.08.2016 17:13

Súhlasím parťák je najlepšia voľba. Hlavne keď je to váš manžel a može vás kontrolovať aj v noci, aby ste nevyjedali chladničku Big Grins

Zuzana napísané 17.08.2016 14:26

Ja som sa nehrala na hrdinku a popri cvičení a obmedzení pečiva a sladkostí som užívala i Lipoxal Effect. Dodával mi energiu, necítila som po ňom hlad a rýchlejšie spaľoval tuky. S jeho pomocou sa mi podarilo schudnúť rýchlejšie.

stastnablcha napísané 26.08.2016 14:37

fakt to pomohlo? myslim ten pripravok.. lebo ja bys om uz skusila cokolvek aby som sa dostala do normalu Mad

Katka napísané 10.08.2016 15:10

My sme začali chudnúť s kamarátkou a práve to, že sme v tom boli dve nám veľmi pomohlo. Chodili sme spolu behávať, zostavovali sme si jedálniček a vzájomne sme sa držali, keď sme to chceli vzdať. A podarilo sa, schudli sme toľko koľko sme chceli a zároveń sme ešte lepšie priateľky ako kedysi smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?