VychovávameVychovávame deti

Zle nastavený režim rovná sa uštvaná rodina

 Anna Veselá   07.09.2020   0

Počas prvých školských týždňov má veľa rodičov, nielen tých prváckych, oprávnený dojem, že svet už nie je ako predtým.

Dá sa ísť ešte len tak von alebo hrať sa, prečítať rozprávku na dobrú noc v normálnom čase, bez dramatického pohľadu na hodinky, že už dávno mali deti spať? Chceli by sme stihnúť všetko, ale nedá sa.

Najhoršie to je v rodinách, ktoré si to nastavia tak, že si 24-hodinové obmedzenie dňa nechcú všímať. Potom ich to dobehne.


Uštvané deti

Dieťa, ktoré je v družine do pol šiestej večer a ešte ho čaká nejaký krúžok, bude doma narýchlo jesť nejakú večeru a potom sa unavené kláti nad domácimi úlohami možno ešte o deviatej, pol desiatej. Pripraviť si pomôcky, tašku do školy, keď je koncentrácia nulová a trpezlivosť rodiča nijaká.

Kde je tam priestor, aby sa dieťa zverilo pred spaním mame alebo otcovi, čo sa mu v tej deň prihodilo? Opýtali sa ho obligátne „ako bolo v škole,“ keď sa po celom dni zvítali a ono povedalo obligátne „dobre.“ Ale večer, keď ho zakrývajú paplónom a dávajú mu pusu na dobrú noc, zrazu by si aj na niečo spomenulo. Na niečo významné. Ale radšej je ticho, keď vidí naštvaný výraz tváre maminy, či ocina.

Ak dieťa ponocuje a nejde do postele každý večer v rovnakom čase, potom tak vyzerá aj jeho ranné vstávanie. Cez týždeň ho rodičia nevedia zobudiť, cez víkend je hore ako naschvál ešte pred šiestou. Ani oni sa potom nestihnú dospať, vydýchnuť si z ranného zhonu a týždenného kolotoču vyplazených jazykov.

Natrieskané víkendy

Keď si rodičia zrátajú, koľko času strávili s deťmi cez týždeň, ešte len sa roztáča špirála aktivitami natrieskaného víkendu. Výčitky, že sú spolu ako rodina len pár hodín, možno minút, ak rodič príde z práce domov, keď si dieťa akurát umýva zuby, ich núti, aby zaplátali tieto diery takzvaným kvalitne stráveným časom.

Aj tu sa rodičia naháňajú. Cestujú za rôznymi atrakciami, ktoré ich stoja nemálo peňazí, stoja v dlhých radoch s rovnako nastavenými rodičmi, hlava na hlave v aquaparkoch, dinoparkoch, pre pokročilých na autodráhach, v laser arénach, jump arénach... Stále v pokluse.

Paradoxne, aj počas „intenzívneho“ víkendu môže rodinám spoločný čas uniknúť pomedzi prsty a nesplní ich očakávania. Je to vtedy, keď si ako rodičia uvedomujeme, že to preletelo tak rýchlo, že sme ani nevnímali jeden druhého. Že sme tam vlastne spolu boli, ale zároveň aj neboli.

Ako von zo začarovaného kruhu

Ako rodičia sa rozhodujeme, v akom tempe bude žiť naša rodina.

Možno dokážeme nájsť možnosti, pokiaľ ide o prácu a zvolíme si aspoň dočasne takú, ktorá nám umožní byť s deťmi viac, aj keď to bude znamenať, že na istý čas budeme musieť oželieť vyšší príjem. Nikde nie je napísané, že to bude trvať naveky.

Mali by sme zvážiť, koľko krúžkov a aktivít je primeraných pre dieťa, pre rodiča, ktorý bude robiť taxikára a pre rodinný rozpočet. S ohľadom na to, že ak chceme robiť čo najviac pre rozvoj dieťaťa, nemali by sme zabúdať, že ho rozvíja najmä hranie – čo najmenej organizované, štruktúrované. Jednoducho hranie. Na to nájdime čas v dennom rozvrhu dieťaťa.

Víkendy si môžeme plánovať dopredu tak, aby sa striedali „obyčajné,“ ktoré budeme tráviť doma a tie, kedy vyrazíme preč, samozrejme, s ohľadom na naše finančné limity. Určíme si, koľko peňazí najviac sme schopní a ochotní dať na aké aktivity. Vymyslíme čo najviac takých, ktoré nestoja veľa.

Môžeme byť prítomní, keď sme s deťmi, počas celkom bežných chvíľ, ktoré inak nepovažujeme za obzvlášť „kvalitne“ strávený čas. Sú to všednosti každodenného života: cesta zo školy, keď ideme na nákup, keď doma varíme, upratujeme. Len deti nemôžeme z týchto „nudných“ aktivít vynechávať. Pretože toto je ten život, pri ktorom sme schopní vnímať jeden druhého.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?