VychovávameVychovávame deti

Máme chcieť dokonalé deti?

 Ľuba Lapšanská   15.02.2017   2

Tak som sa minule pozastavila nad tým, ako sa my mamičky dokážeme neuveriteľne „na rybársky spôsob“ chváliť úspechmi našich ratolestí.

Na pieskovisku riešime prvé cikanie, odučenie od cumlíka, prvé kroky, otočenie na bruško a podobne.

Foto: Ingimage.com

 

Vek úžasných schopností našich ratolestí sa posúva závratným tempom.

Cikať do nočníka vedia už v polroku (tu musím spomenúť, že detičky odchované bezplienkovou metódou to fakt robia!), chodiť začínajú v siedmich mesiacoch a rozprávať – hádam ešte v brušku.

Snažíme sa aby naše deti boli najdokonalejšie z najdokonalejších. A to ani zďaleka nekončíme.

Keď povyrastú – šup šup na krúžky.

Veď s gymnastikou treba začať už v troch rokoch, balet je na tom podobne. A ak chcete mať z dieťatka dokonalého hudobného génia, tak okrem počúvania hudby od prvého trimestra tehotenstva ho predsa treba zapísať na hudobku čím skôr. Ideálne hneď ako začne robiť prvé rytmické pohyby.

Aaaaaaa skoro som zabudla na jazyky! Veď najjednoduchšie sa ich učia v mladom veku. Tak hor sa na angličtinu, francúžtinu, nemčinu... páánečku, také šikovné dieťa budeme mať! Také dokonalé a všestranne zamerané.

Nie nemyslite si, že som výnimka a chcem sa tu hrať na dokonalú. I moje štvorročné dieťa chodilo na angličtinu a tancovalo. No stále častejšie premýšľam nad tým,

či chcem aby bolo moje dieťa – či moje deti dokonalé.

A počas noci ma niekoľkokrát prepadla myšlienka. Chcem, aby boli šťastné! Šťastné – to nemusí byť dokonalé.

Foto: Ingimage.com

 

Samozrejme som spokojná, keď vidím ako moji synovia dosahujú úžasné úspechy, ako krôčik po krôčiku smerujú k vedomostiam, skúsenostiam... Ako sa učia ako ten veľký svet funguje... Ale...

Jasné, „ale“ musí byť...

Ale je to TO čo je pre nich naozaj dobré? Mám od malička mojich chlapcov učiť že majú byť ctižiadostiví, snaživí, zodpovední a trpezliví? A nájdem tú správnu mieru? Nemám ich naučiť aj užívať si život, oddychovať a nestresovať sa ak niečo nie je úplne podľa plánu?

A tak som si minule urobila deň NIČ. Ráno sme sa zobudili  a deti  ako obvykle pribehli ku mne do postele s otázkou – čo dnes budeme robiť? A ja na to – NIČ. Vôbec nič.

Priznávam, bola som trošku prepracovaná a to VÔBEC NIČ sa mi chcelo robiť najviac zo všetkého. Bol voľný deň, krásny, slnečný, ako stvorený na výlet, vychádzku do lesa alebo aspoň na najbližší hrad.

Ale mne sa chcelo len tak ležať, čítať si jednu z mojich štyroch rozčítaných kníh a váľať sa s deťmi v posteli.

Napodiv, tento program mojich synov absolútne nevyviedol z miery. Starší sa vyjadril „konečne“ a mladší na to: „môžeme sa celý deň hrať s legom?“

Foto: Ingimage.com

A tak aj bolo

Slnko svietilo a my sme ani nos nevystrčili z domu, iba sme si tak lebedili. A neverili by ste, ale deti tento deň považovali za „úúúúúúplne úúúúúžasný!“

A mne dochádzalo, že dnešné deti (resp. deti aktívnych rodičov) sa nemajú kedy hrať. Hrať tak naozaj. Ono totiž, ak je krúžok správne vedený, tak i tam by sa mali hrať. Ale to je hra riadená, podľa pravidiel niekoho iného. Ale hrať sa LEN TAK... to už je niečo!

Vypla som telefóny, počítač prekryla dekou aby ma nedráždil :-D, a okolo dvanástej som sa vybrala do kuchyne uvariť ľahký a rýchly obed. Samozrejme „bol fantastický“. Zemiaky s kyslým mliekom predsa nemôžu byť zlé J. Po obede sme si zapli jeden a pol hodinovú rozprávku, aby nám vytrávilo.

Slnko stále otravne svietilo do okien a snažilo sa nás vylákať na vzduch. Tak som otvorila okná a pustila ho trošku do vnútra.

Riad som neumyla (až na druhý deň), počítač nezapla (tiež až na druhý deň), bordel v byte (- šťastné dítě J) mi žily netrhal.

Krásny deň to bol!

Už dlho sme sa toľko netúlili a nevyznávali si lásku. A tak som sa rozhodla, že si to občas zopakujeme. Určite vtedy, keď už budeme mať po krk školy, škôlky, krúžkovej činnosti a práce. Veď svet sa nezborí keď neumyjem okná. A ani vtedy ak v chladničke nie je nič pod zub.

Ale zboril by sa, keby mi moje lásky nehovorili: „Mama ty si najlepšia na celom svete a v celom vesmíre.“

A vtedy som šťastná. A šťastná mama = šťastné deti.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 49 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Laco napísané 15.10.2015 09:12

robíme to takto často. Robota neutečie, riady ani internet nie sú prednejšie ako čas s deťmi a keď sa im doma a na dvore páči, tak prečo by som ich mal nasilu niekam ťahať.

Poznám také rodiny čo musia každý víkend chodiť po výletoch a po chatách, aj keď sa nikomu nechce. Rodičia to vidia ako povinnosť, predsa deti nemôžu zostať bez programu cez víkend a deti by radšej zostali doma, ale nemôžu, lebo ich rodičia donútia. Potom prídu večer domov a s revom idú spať, lebo sa nemali ani čas zahrať.

Linda napísané 01.11.2014 19:14

Super clanok, osvojujem si to ako celozivotny postoj.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.