ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Máme chcieť dokonalé deti?

 Ľuba Lapšanská   15.02.2017   2

Tak som sa minule pozastavila nad tým, ako sa my mamičky dokážeme neuveriteľne „na rybársky spôsob“ chváliť úspechmi našich ratolestí.

Na pieskovisku riešime prvé cikanie, odučenie od cumlíka, prvé kroky, otočenie na bruško a podobne.

Foto: Ingimage.com

 

Vek úžasných schopností našich ratolestí sa posúva závratným tempom.

Cikať do nočníka vedia už v polroku (tu musím spomenúť, že detičky odchované bezplienkovou metódou to fakt robia!), chodiť začínajú v siedmich mesiacoch a rozprávať – hádam ešte v brušku.

Snažíme sa aby naše deti boli najdokonalejšie z najdokonalejších. A to ani zďaleka nekončíme.

Keď povyrastú – šup šup na krúžky.

Veď s gymnastikou treba začať už v troch rokoch, balet je na tom podobne. A ak chcete mať z dieťatka dokonalého hudobného génia, tak okrem počúvania hudby od prvého trimestra tehotenstva ho predsa treba zapísať na hudobku čím skôr. Ideálne hneď ako začne robiť prvé rytmické pohyby.

Aaaaaaa skoro som zabudla na jazyky! Veď najjednoduchšie sa ich učia v mladom veku. Tak hor sa na angličtinu, francúžtinu, nemčinu... páánečku, také šikovné dieťa budeme mať! Také dokonalé a všestranne zamerané.

Nie nemyslite si, že som výnimka a chcem sa tu hrať na dokonalú. I moje štvorročné dieťa chodilo na angličtinu a tancovalo. No stále častejšie premýšľam nad tým,

či chcem aby bolo moje dieťa – či moje deti dokonalé.

A počas noci ma niekoľkokrát prepadla myšlienka. Chcem, aby boli šťastné! Šťastné – to nemusí byť dokonalé.

Foto: Ingimage.com

 

Samozrejme som spokojná, keď vidím ako moji synovia dosahujú úžasné úspechy, ako krôčik po krôčiku smerujú k vedomostiam, skúsenostiam... Ako sa učia ako ten veľký svet funguje... Ale...

Jasné, „ale“ musí byť...

Ale je to TO čo je pre nich naozaj dobré? Mám od malička mojich chlapcov učiť že majú byť ctižiadostiví, snaživí, zodpovední a trpezliví? A nájdem tú správnu mieru? Nemám ich naučiť aj užívať si život, oddychovať a nestresovať sa ak niečo nie je úplne podľa plánu?

A tak som si minule urobila deň NIČ. Ráno sme sa zobudili  a deti  ako obvykle pribehli ku mne do postele s otázkou – čo dnes budeme robiť? A ja na to – NIČ. Vôbec nič.

Priznávam, bola som trošku prepracovaná a to VÔBEC NIČ sa mi chcelo robiť najviac zo všetkého. Bol voľný deň, krásny, slnečný, ako stvorený na výlet, vychádzku do lesa alebo aspoň na najbližší hrad.

Ale mne sa chcelo len tak ležať, čítať si jednu z mojich štyroch rozčítaných kníh a váľať sa s deťmi v posteli.

Napodiv, tento program mojich synov absolútne nevyviedol z miery. Starší sa vyjadril „konečne“ a mladší na to: „môžeme sa celý deň hrať s legom?“

Foto: Ingimage.com

A tak aj bolo

Slnko svietilo a my sme ani nos nevystrčili z domu, iba sme si tak lebedili. A neverili by ste, ale deti tento deň považovali za „úúúúúúplne úúúúúžasný!“

A mne dochádzalo, že dnešné deti (resp. deti aktívnych rodičov) sa nemajú kedy hrať. Hrať tak naozaj. Ono totiž, ak je krúžok správne vedený, tak i tam by sa mali hrať. Ale to je hra riadená, podľa pravidiel niekoho iného. Ale hrať sa LEN TAK... to už je niečo!

Vypla som telefóny, počítač prekryla dekou aby ma nedráždil :-D, a okolo dvanástej som sa vybrala do kuchyne uvariť ľahký a rýchly obed. Samozrejme „bol fantastický“. Zemiaky s kyslým mliekom predsa nemôžu byť zlé J. Po obede sme si zapli jeden a pol hodinovú rozprávku, aby nám vytrávilo.

Slnko stále otravne svietilo do okien a snažilo sa nás vylákať na vzduch. Tak som otvorila okná a pustila ho trošku do vnútra.

Riad som neumyla (až na druhý deň), počítač nezapla (tiež až na druhý deň), bordel v byte (- šťastné dítě J) mi žily netrhal.

Krásny deň to bol!

Už dlho sme sa toľko netúlili a nevyznávali si lásku. A tak som sa rozhodla, že si to občas zopakujeme. Určite vtedy, keď už budeme mať po krk školy, škôlky, krúžkovej činnosti a práce. Veď svet sa nezborí keď neumyjem okná. A ani vtedy ak v chladničke nie je nič pod zub.

Ale zboril by sa, keby mi moje lásky nehovorili: „Mama ty si najlepšia na celom svete a v celom vesmíre.“

A vtedy som šťastná. A šťastná mama = šťastné deti.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 49 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Laco napísané 15.10.2015 09:12

robíme to takto často. Robota neutečie, riady ani internet nie sú prednejšie ako čas s deťmi a keď sa im doma a na dvore páči, tak prečo by som ich mal nasilu niekam ťahať.

Poznám také rodiny čo musia každý víkend chodiť po výletoch a po chatách, aj keď sa nikomu nechce. Rodičia to vidia ako povinnosť, predsa deti nemôžu zostať bez programu cez víkend a deti by radšej zostali doma, ale nemôžu, lebo ich rodičia donútia. Potom prídu večer domov a s revom idú spať, lebo sa nemali ani čas zahrať.

Linda napísané 01.11.2014 19:14

Super clanok, osvojujem si to ako celozivotny postoj.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.